Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: stellina
« ne: 08-03-2021, 12:48:50 »

 Nuk i kisha haaur ndonjehere ne shqip keto gjera. Good job
 
Postuar nga: ßåßy ღ
« ne: 09-02-2009, 13:23:55 »

 


.."Kjo teme permban materiale dhe fjale erotike, nese nje gje e tille nuk ju pelqen jeni te lutur te mos lexoni"..

Ja disa pozicione te pershkruara ne Shqip..

1-..Pozicioni "Gershere"..(hhhmmm)
Duke u nisur nga pozicioni i "Andromakes"(pozicioni nr5) femra balancohet me shpine mbrapa tek kembet e mashkullit. Ky pozicion eshte shume i mire per te vonuar orgazmen e mashkullit. Gjithashtu kerkon edhe elasticitet nga femra.

2-..Pozivioni "I llotos"..
Shtrire mbi shpine, femra i perkul kembet duke i prezantuar vaginen e hapur mashkullit. Eshte pozicion origjinal dhe kerkon elasticitet nga femra, gjithashtu ndonjehere here eshte edhe i dhimbshem per femren.

3-..Pozicioni "I leruesit"..
Shtrire ne shpine femra mbeshtet vithet ne ane te krevatit dhe shtrengon me kembe vithet e partnerit. Mashkulli gjunjezohet ne dysheme per te penetruar duke mbajtur penisin horizontalisht, paralel me aksin e vagines. Mashkulli mund te rri ulur ndersa femra duke u mbeshtetur ne nje tavoline.

4-.. Pozicioni "I henes"..
Duke u nisur nga pozicioni ne gjunje, burri con kembet tek shpatullat e femres. Mund te perqafohen dhe te vazhdojne stimulimin duke u dhene dhe shtytje vitheve te tyre.
Ky pozicion kerkon elasticitet nga ana e mashkullit.

5-..Pozicioni "I andromakes"....(love this one)
Mashkulli shtrire ne shpine, dhe femra ulet siper tij me kembet e hapura dhe shpinen teresisht drejt. Femra kontrollon teresisht thellesine dhe ritmin e penetrimit, mund te lere te lire deshiren e saj per te dominuar.
Ne kete pozicion femra ka nje kontroll total qe i lejon te fitoje besimin dhe te provoje levizje te tjera per kenaqesine e saj.
Mashkulli ka duart e lira qe per te provuar nje kenaqesi te madhe mund te perkedheli gjokset apo vithet e femres.
Gjate stimulimit te ketij pozicioni eshte fare e lehte te gjindet dhe e shumekerkuara "Pika G"..

6-..Pozicioni "Bashkimi i flutures"..
Nisur nga pozicioni ku femra eshte ulur mbi mashkullin, femra spostohet nga mbrapa duke sjelle kembet perpara ndersa mashkulli shtrihet dhe duke i mbeshtetur mbi krahe.
Te dy levizin kofshet ne menyre rrotulluese, njeri ne menyre te kundert me tjetrin. Femra mund te perdori kembet per te kontrolluar futjen dhe nxjerrjen e penisit.
Gjate ketij pozicioni hapesira midis dy partnereve lejon qe secili te shikoje dhe shijoje veprimet e tjetrit.

7-..Pozicioni "Bashkimi i elefantit"..
Duke nisur nga pozicioni lopthi(mashkulli mbrapa femres se perkulur), femra rreshqet me embelsi ne barkun e partnerit duke bere qe mashkulli ta mbuloje teresisht. Femra mund ti leje kembet hapur per te lejuar nje penetrim me te mire, ose mund edhe ti mbylli per te shtrenguar fort penisin ne vaginen e saj.
Mashkulli mund te mbahet me parakrahet e tij per te lehtesuar peshen e tij mbi femren dhe per te penetruar me me force.

8-..Pozicioni "Bashkimi i boas"..
Femra shtrire ne shpine duke u mbeshtetur lehtesisht ne krahet e saj dhe con kembet tek vithet e partnerit. Mashkulli mund te drejtoje penisin per nje penetrim me te embel dhe kenaqes. Femra duhet te kontaktoje kofshet per te mbajtur penisin ne pozicion dhe rritur kenaqesine e te dyve.
Ky pozicion eshte nje nga pozicionet origjinale per te bere dashuri me embelsi dhe pa nxitim.

9-..Pozicioni "Bashkimi i akrepit"..
Duke u nisur nga pozicioni ku femra kalon me shpine mashkullin, spostohet mbrapa derisa te mbeshtes shpinen mbi kraherorin e tij.
Per nje pocizion me te komfortuar gruaja mund te shtrije kembet ne te njejtin drejtim me partnerin e saj.
Ky pozicion keshillohet per dashuri tantrike, por nuk keshillohet per ato femra qe kane shqetesime me shpinen.

10-..Pozicioni "I bambuse"..
Duke u nisur nga pozicioni i misionarit, femra rreshqet njeren kembe mbi shpatullen e mashkullit dhe njekohesisht sjell perpara gjunjet e tij.
Ky pozicion eshte shume zbavites dhe akrobatik.

11-..Pozicioni "I misionarit"..
Ky eshte pozicioni me i mire, me i pelqeyer ne menyre universale qofte nga ata qe kane eksperience qofte nga ata qe s'kane, mashkulli shtrihet midis kofsheve te femres.
Ndonje jastek poshte vitheve te femres i lejon nje penetrim me te mire duke ndryshuar kendin e penetrimeve te vagines.

12-..Pozicioni "I kallembit"..
Duke u nisur nga pozicioni ku burri eshte i gjunjezuar, femra mbeshtetet mbi koke e mbi kembet e saj duke lakuar kurrizin per te vendosur vaginen e saj perballe penisit. Mashkulli e mban nga vithet duke bere nje penetrim vigoroz dhe duke shikuar dhe shijuar reagimet e femres.

13-..Pozicioni "I kovacit"..
Shtrire ne shpine femra mbeshtet te dyja kembet e saj mbi supet e mashkullit.Ky pozicion ndihmon per nje penetrim sa me te thelle.Kete pozicion duhet te evitoni ta praktikoni menjehere pas preludit ose duhet te shikoni nese vagina ka arritur hapjen e saj maksimale.Ky pozicion i jep femres nje kenaqesi shume te madhe mbi te gjitha nese partneri i saj vjen mbi te.

14-..Pozicioni "I kercimit te misionarit"..
Duke u nisur nga pozicioni i misionarit, femra ngreh lart vithet e saj per te levizur ne menyre rrethore, anesore dhe vertikale vithet e saj.Shume pozicion lodhes per te dy dhe i veshtire te mbahet gjate.

15-..Pozicioni "I ibrikut"..
Femra ulet mbi partnerin e gjunjezuar me trupin drejte. Mashkulli e penetron pastaj e perkul perpara duke mbajtur me njeren dore vithet e saj dhe me tjetren shpinen saj. Femra mund te mbeshtetet mbi njeren dore te saj per te levizur vertikalisht belin e saj.
Ky pozicion eshte nje pozicion atletik dhe ju keshillohet atyre meshkujve atletike dhe qe kane nje partnere te lehte.

16-..Pozicioni "Bashkimi i lopes"..
Nje pozicion klasik qe eshte vleresuar shume ne menyre universale per nje eksitim dhe ndjeshmeri te jashtzakonshme nga te dy partneret.Femra me kembe e duar ne toke penetrohet nga mbrapa.
Femra mund te beje nje pozicion me te rehatshem duke perdorur nej jastek per te mbeshtetur berrylat e saj.
Ky pozicion meqenese eshte shume eksitues per mashkullin i jepet atij e drejta per dominim.

17-..Pozicioni "I hapjes se madhe"..
Duke u nisur nga pozicioni "i andromakes" femra sposton shpinen mbrapa duke rreshqitur nje kembe poshte asaj te mashkullit. Gjate manovres ajo duhet te beje kujdes dhe te shtrengoje mire penisin per te mos lejuar daljen e tij nga vagina. Ajo mund te levize majtas djathtas per te eksperimentuar kenaqesi te reja.

18-..Pozicioni "Bashkimi i midhjes"..
Mbeshtetur ne shpine femra perthyen gjunjet mbi barkun e saj. Mashkulli e mban nga gjunjet, duke perdorur kofshet e saj per tu mbajtur e per te lehtesuar levizjet para e mbrapa. Gjate ketij pozicioni mund te kete hapesire te mire levizjesh dhe penetrim te thelle dhe kenaqes.

19-..Pozicioni "Bashkimi i tigrit"..
Duke u nisur nga pozicioni i mistershem, femra afron kofshet tek gjoksi i saj. Lehtesisht ndryshon ndjeshmeria dhe thellesia e penetrimit duke ndryshuar kendin e mbeshtetjes se kembeve.
Mund ti mbeshtesi mbi vithet e mashkullit per te rritur presionin e gjakut ne penisin e tij.

20-..Pozicioni "Bashkimi i gaforres"..
Gruaja hip siper duke i kthyer shpatullat partnerit te shtrire ne shtrat. Ai drejton penisin ne vagine duke u leshuar nga mbrapa dhe duke u mbeshtetur ne krahe. Mund edhe te spostohet vertikalisht duke perdorur kembet.

21-..Pozicioni "Bashkimi i shqiponjes"..
Te shtrire te dy na krahe dhe te perqafuar, femra shtrengon vithet e mashkullit midis kofsheve te saj. Mashkulli duhet te perkul pak kembet per nje penetrim me te mire dhe me te lehte.
Pozicion shume intim dhe ofron kontakt maksimal midis te dy partnereve.

22-..Pozicioni "I luges"..
Femra zgjatet ne krahe duke perkulur kembet. Mashkulli mbeshtet mbrapa saj dhe shume lehte mund ti perkedheli gjoksin, vaginen dhe duke puthur qafen dhe veshet e saj dhe duke ledhatuar floket.
Nje pozicion e embel dhe shplodhes per pekedhelje intime te nje cift.

23-..Pozicioni "Bashkimi i oktapodit"..
Shtrire ne shpine femra merr nje pozicion te perkulur duke mbeshtetur vithet dhe veshkat mbi gjunjet e mashkullit. Mashkulli i ngreh nga vithet duke i dhene nje penetrim me te kenaqshem dhe te thelle.

24-..Pozicioni "I yllit"..
Femra e mbeshtetur ne shpine, shtrin kembet. Mashkulli e mbeshtet nje kembe mbi ate te saj dhe e penetron anash duke e perkedhelur me duar. Penetrimi anash ju jep nje kenaqesi ndryshe si mashkullit ashtu dhe femres.

25-..Pozicioni "Bashkimi i Emeu_t (zogu australian)"..
Femra eshte ne kembe dhe i drejton shpinen partnerit te saj. Ai e terheq nga vetja per tu penetruar. Duke u perkulur perpara femra mund te ndryshoje menyren dhe kendin e penetrimit duke e bere ate me te thelle dhe kenaqes. Femra gjithashtu mund te mbeshtetet per mure ose per ndonje mobilje dhe mashkulli duke e penetruar nga mbrapa me force.

26-.. Pozicioni "Bashkimi i majmunit"..
Mashkulli shtrihet ne shpine duke ngritur kembet. Femra ulet ne pjesen e mbrapme te kofsheve te tij duke perdorur kembet e tij si shpine mbeshtetse per te. Mashkulli mund te ngreh femren me kembet e tij duke filluar te marre nje stimulim vertikal. Femra gjithashtu mund te beje nje stimulim shtese duke levizur belin e saj ne menyre rrethore.

27-..Pozicioni "I peshores"..
Mashkulli i ulur ne fund te krevatit ose ne nje karrige. Femra i kthen shpinen duke u ulur ne gjunjet e tij. Pas penetrimit femra mund te perkulet perpara duke gjetur pozicionin e ekuilibrit dhe bilancohet nga penisi. Per te qene me stabel femra mund te mbeshtet per mashkullin i cili e shtrengon nga gjoksi.

28-..Pozicioni "I te dashuruarve"..
Te dy partneret rrine ne kembe perballe nj-tj, mashkulli ferkon penisin tek vulva e partneres. Pas disa minutash vulva natyrisht do te hapet per nje penetrim siperfaqsor.

29-..Pozicioni "Lekundes".. (One of my fav)..
Mashkulli i shtrire, femra ulet mbi te duke i kthyer shpinen dhe duke u mbeshtetur tek kembet e tij ose duke vene gjunjet tek kofshet e tij. Ky pozicion lejon nje haperise sh. te madhe levizjes sipas qefit te te dyve. Ky pozicion i lejon mashkullit nje pamje mese kenaqese dhe shume eksituese mbi vithet dhe vagina e femres.

30-..Pozicioni "I kalerimit"..(One of my fav as well)
Mashkulli i shtrire ne shpine ndersa femra e gjunjezuar duke e rrethuar me kofshet e saj. Ne kete pozicion femra kontrollon menyrat e levizjes vertikale dhe horizontale mbi penisin e partnerit, duke  rritu kenaqesine e mureve te vagines ajo dhe mudn te sjell me lehte mashkullin ne orgazem.


"Vetem per tu lexuar...mjafton".. ;)

PS: Per ilustrime me foto vizitoni adresen: http://pozicione.blogspot.com/
Postuar nga: reli
« ne: 15-07-2005, 09:40:29 »