Kënaqësia e femrave në seks, dhjetëfish më e fortë se e mashkullit - Ndjenja

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kënaqësia e femrave në seks, dhjetëfish më e fortë se e mashkullit

Kënaqësia e femrave në seks, dhjetëfish më e fortë se e mashkullit

· 28 · 4704

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 13-06-2010, 03:33:09
Sipas studimeve kur femra arrin në orgazëm gjatë marrëdhënieve, atëherë kënaqësia e saj është pothuajse 10-fish më e fortë se ajo e mashkullit. Sidoqoftë e vërteta është se në një përqindje të madhe të rasteve nga një marrëdhënie intime, femra del më e pakënaqur. Faktori kryesor i këtij fenomeni duket se është eksitimi i shpejtë i mashkullit, pa përjashtuar edhe moskujdesin e shumë meshkujve ndaj dëshirave të partnereve.Kjo gjë shumë herë shkakton probleme në çift, sepse femra fillon ankesat kurse mashkulli shumë herë pa të drejtë ndjehet sikur preket burrëria e tij, dhe anashkalon problemin. Dashuri midis një çifti do të ketë probleme nëse nuk ekziston një seksualitet i shëndetshëm dhe i pasur. Probleme të tilla shkaktohen edhe atëherë kur në marrëdhëniet seksuale meshkujt nuk arrijnë të plotësojnë dëshirat dhe kënaqësitë e partnereve.

Kënaqësia

Meshkujt që në moshë të vogël ndjejnë një farë problematizimi në lidhje me organin e tyre seksual. Fëmija në fillim e shikon organin e tij si lodër dhe me kalimin e kohës duke ardhur në kontakt me meshkuj të tjerë fillon njëfarë konkurrence mbi organin seksual.

Kështu ekziston edhe një numër i madh meshkujsh që frikësohen se nuk mund të jenë partnerë të mirë përderisa nuk ndodhet në të njëjtat kondita si dikush tjetër. Ndërkohë që realisht nuk është kështu. Së pari aftësia e vet organit nuk varet përmasat. Së dyti aftësia e mashkullit në seks nuk varet vetëm nga aftësia e organit të tij, varet edhe nga sjellja e mashkullit, klima që krijon për femrën, aftësia e tij për të plotësuar dëshirat e partneres. Dhe së treti nga rezistenca e mashkullit gjatë marrëdhënieve seksuale.

E rëndësishme është që të gjesh një vend të përshtatshëm dhe të këndshëm për të kryer marrëdhënie, në mënyrë që ti dhe partnerja të ndjeheni sa më mirë. Megjithatë nuk është e thënë që seksi është i mirë për një femër vetëm kur kryhet në një krevat, çdo femër, ashtu si çdo mashkull, mund të ketë preferencat e veta. Rëndësi kanë edhe lojërat seksuale, por duhet të kenë më tepër në epiqendër femrën, pasi mashkulli e ka më të lehtë eksitimin.

Aftësia seksuale

Dëgjohet kohët e fundit se kanë dalë një serë ilaçesh, madje bëhen edhe ndërhyrje kirurgjikale, të cilat forcojnë aftësinë dhe rezistencën e mashkullit në seks. Aftësia e njeriut në lidhje me seksin lidhet me psikologjinë e tij dhe këto ndërhyrje nuk janë absolutisht pozitive, pasi mund të kenë efekte anësore.

Kështu fillimisht ajo që ka rëndësi është që mashkulli t’i shmanget frikës së tij në aspektin seksual kur kërkon rezistencën, kurse në rastin që atij i është larguar dëshira për seks, atëherë shkak kryesor janë streset e përditshmërisë. Për këtë është e këshillueshme të kërkohet qetësia si dhe ndihma e partneres, e cila mund t’iu ndihmojë për të dalë nga kjo situatë. Në rast se kjo gjendje vazhdon atëherë duhet që t’i drejtohet mjekut specialist.

Tek rezistenca seksuale e mashkullit përveç psikologjisë së mirë ekzistojnë edhe një farë metodash të tjera. Alkooli dhe duhani sipas seksologëve e ndihmojnë mashkullin momentalisht në seks, por nga ana tjetër konsumimi i tyre kronik i shkakton atij probleme shëndetësore, por edhe i “vret” atij aftësinë seksuale. Prandaj nëse i përdorni si mjet ndihmues, alkoolin dhe duhanin, por edhe masturbimin, duhet të jeni në dijeni të pasojave të tyre të dëmshme për vetë aktivitetin seksual.

 • Postime: 18277
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 13-06-2010, 07:41:54
Sipas studimeve kur femra arrin në orgazëm gjatë marrëdhënieve, atëherë kënaqësia e saj është pothuajse 10-fish më e fortë se ajo e mashkullit. Sidoqoftë e vërteta është se në një përqindje të madhe të rasteve nga një marrëdhënie intime, femra del më e pakënaqur. Faktori kryesor i këtij fenomeni duket se është eksitimi i shpejtë i mashkullit, pa përjashtuar edhe moskujdesin e shumë meshkujve ndaj dëshirave të partnereve.

Te lumte dora.. :D :P

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#2 ne: 02-07-2012, 16:42:16
eshte prova e gjalle qe e verteton...Kruani veshin me gisht dhe shikoni kush shijon gishti apo veshi.....llogjike cdo gje

 • Postime: 1740
 • Karma: +10/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 03-07-2012, 09:06:17
citim "Femra del e pakenaqur" lol  kjo me duket shprehje klasike.  :-)

Kush eshte ai njeri i mistersshem qe ka takuar ndonjehere nje femer te kenaqur ? Jo vetem persa i perket seksit, por per cdo gje tjeter ?

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#4 ne: 03-07-2012, 09:29:06
citim "Femra del e pakenaqur" lol  kjo me duket shprehje klasike.  :-)

Kush eshte ai njeri i mistersshem qe ka takuar ndonjehere nje femer te kenaqur ? Jo vetem persa i perket seksit, por per cdo gje tjeter ?

sepse jeni qenie egoiste dhe shikoni qejfet tuaja....por sic ka femra te kenaqura ka edhe meshkuj te kenaqur :P

 • Postime: 4313
 • Karma: +58/-13
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 03-07-2012, 11:12:53
Jo dhjetefish po katerdhjete fish.. eshte ndjenje perfekte kur femra arrin kulminacionin, ta shohesh sesi perpelitet nga ndjenjat e forta dhe t'i e mban ende e tund, e tund e dergon perseri dhe perseri lart..  :D

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#6 ne: 03-07-2012, 11:19:36
Jo dhjetefish po katerdhjete fish.. eshte ndjenje perfekte kur femra arrin kulminacionin, ta shohesh sesi perpelitet nga ndjenjat e forta dhe t'i e mban ende e tund, e tund e dergon perseri dhe perseri lart..  :D

Bravo LOL

 • Postime: 2287
 • Karma: +98/-30
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 03-07-2012, 13:31:47
Jo dhjetefish po katerdhjete fish.. eshte ndjenje perfekte kur femra arrin kulminacionin, ta shohesh sesi perpelitet nga ndjenjat e forta dhe t'i e mban ende e tund, e tund e dergon perseri dhe perseri lart..  :D

:D :D

#8 ne: 03-07-2012, 17:16:57
Jo dhjetefish po katerdhjete fish.. eshte ndjenje perfekte kur femra arrin kulminacionin, ta shohesh sesi perpelitet nga ndjenjat e forta dhe t'i e mban ende e tund, e tund e dergon perseri dhe perseri lart..  :D

Ky nuk qeka piktor.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#9 ne: 03-07-2012, 17:28:22
 :D LOL

 • Postime: 1740
 • Karma: +10/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 04-07-2012, 01:51:51
Nqs femra po fitojka me shume nga te berit seks, atehere pse eshte mashkulli ai qe cdo here insiston per te bere seks ? A nuk duhet te jete femra ajo qe e kerkon me shume ?

Disa gjera sic duket do ngelen gjithmone nje misteri. :-)

 • Postime: 2287
 • Karma: +98/-30
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 04-07-2012, 14:26:28
Startin e kan te dobet kurse finishin te frikshem :P

 • Postime: 1012
 • Karma: +24/-6
 • Gjinia: Femer

#12 ne: 04-07-2012, 14:28:28
Nqs femra po fitojka me shume nga te berit seks, atehere pse eshte mashkulli ai qe cdo here insiston per te bere seks ? A nuk duhet te jete femra ajo qe e kerkon me shume ?

Disa gjera sic duket do ngelen gjithmone nje misteri. :-)

Une mendoj se per mashkullin eshte me teper çeshtje  biologjike kurse per femren arritje. :P

 • Postime: 2287
 • Karma: +98/-30
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 04-07-2012, 14:32:28
Per ke e kishe fjalen :D

 • Postime: 1012
 • Karma: +24/-6
 • Gjinia: Femer

#14 ne: 04-07-2012, 14:41:57
Per ate qe tha kiss.  :D

 • Postime: 12234
 • Karma: +408/-388

#15 ne: 04-07-2012, 16:08:07
E ku arrin femra?   :D :D

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#16 ne: 04-07-2012, 16:10:59
Ne majen me te larte te Everestit nese ti si brenti arrin te besh ate qe tha ai...

 • Postime: 2287
 • Karma: +98/-30
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 04-07-2012, 23:12:58
kush e di se me cfare sexo-metri e paskan matur! LOL

 • Postime: 4313
 • Karma: +58/-13
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 25-07-2012, 11:10:18
Ja nje shembull: :D

Burrat nuk do të mund ta mbijetonin orgazmën e femrës

Nëse një burrë do të përjetonte orgazmën, ashtu siç e përjetojnë femrat, ai do të binte i vdekur për toke.
Në marrëdhëniet seksuale është e mundur të maten të ashtuquajturat valët teta. Këto valë shkaktojë ndjenjën "etheve të garës" - të euforisë që e kanë përjetuar disa vrapues të maratonës.
 
Truri i femrës gjatë orgazmës lëshon 10 herë më shumë valë teta, sesa mashkulli. Pra, valët teta janë indikatorë të fuqisë së orgazmës, ndërsa femrat e arrijnë kulmin në mënyrën të cilën truri i mashkullit nuk do të mund ta duronte.
 
Ndoshta është e ashpër të thuhet, por e vërtetë është se në qoftë se forca e orgazmës femërore do të lirohej në trurin e mashkullit, do të ishte e mundur që ky shok ta vriste. Mu këtë arsye është e pamundur për të kryer një eksperiment të tillë në pjesën mashkullore të popullsisë.
 
Një studiuese u ndal në faktin se burrat kurrë nuk do të mund të bëhen gra, pa marrë parasysh operacioneve të ndërrimit të gjinive, ndërsa dëshmi për këtë janë faktet e sipërpërmendura. Ajo tha se ka një korrelacion të fortë ndërmjet transmetuesve nervorë të quajtur dopamine dhe ndjenjës së kënaqësisë. Eksitimi e shpejton pulsin, e shtynë gjaku në fytyrë - për çka skuqemi - ndërsa sytë shndritin nga efekti i dopaminës. Nëse do të ishte e mundur për të përcaktuar nivelin e dopaminës në trup, do të jetë e mundur po ashtu të matet kënaqësia e gruas. Tani për tani kjo është e pamundur.
 
Mu për faktin se është e parealizueshme të matet ajo se çfarë ndjenë partneri, psikologët rekomandojnë komunikimin e përbashkët dhe aktivitetet përmes të cilave partnerët do të ndiheshin më mirë. /Telegrafi/

 • Postime: 316
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 25-07-2012, 11:20:46
kete nuk e dija por me falni meqe qenka keshtu puna: Perse jane meshkujt ata qe duan me shume seks se femrat? apo se nuk arrikan kenaqesite e femrave.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#20 ne: 25-07-2012, 13:29:29
pordh me rigon

 • Postime: 4313
 • Karma: +58/-13
 • Gjinia: Mashkull

#21 ne: 26-07-2012, 09:18:19
kete nuk e dija por me falni meqe qenka keshtu puna: Perse jane meshkujt ata qe duan me shume seks se femrat? apo se nuk arrikan kenaqesite e femrave.
Eshte ne natyren e meshkujve te kerkojne seks, por jane femrat ato qe ne te vertete duan me shume.. :D

 • Postime: 18277
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#22 ne: 26-07-2012, 09:25:31
1 here e jona sa 10 tujat i bie kjo :D :D

 • Postime: 316
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 26-07-2012, 09:26:33
cfare boni mer keshtu? ne 10 here ju 1 ?????

 • Postime: 4313
 • Karma: +58/-13
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 26-07-2012, 09:53:59
1 here e jona sa 10 tujat i bie kjo :D :D
Prapeseprape, ne duart tona jeni, e krejt kjo mvaret e nga ne.. :D

Temat e fundit