×

Masturbimi

Masturbimi

· 5 · 170

  • Postime: 877
notorious
ne: 29-11-2009, 15:10:01
Vjen nga latinishtja "manu stuprare" qe do te thote "te dhunosh me duar" dhe tregon stimulimin me dore te organeve gjenitale per te arritur ne vetekenaqesi. Nuk provokon asnje rrjedhoje negative per ata qe e praktikojne, por kontribuon ne pasurimin e jetes erotike. Autoerotizmi nuk konsiderohet si nje kenaqesi seksuale ne nje moment te terheqjes se trishtuar nga bota, por si nje pervoje drejt seksualitetit te mire. Teper e rrezikshme per femrat te fusin ne organet gjenitatale objekte te huaja, si lapsat apo furcat.
 
« Editimi i fundit: 03-07-2020, 11:28:20 nga InfoZ »

  • Postime: 877
notorious
#1 ne: 06-12-2009, 13:01:39
Citim
Teper e rrezikshme per femrat te fusin ne organet gjenitale objekte te huaja, si lapsat apo furcat.

ops :d

tema e javes... ngelet, tek permasat e hajdarit :)

  • Postime: 12743
Mishel...............
#2 ne: 02-02-2013, 00:45:47
Jo po banane e karrota

  • Postime: 566
  • Gjinia: Mashkull
ciarli
#3 ne: 05-10-2013, 19:45:03
sido qe te jete karroten e mashkullit nuk e zevendesojne dot gishtat e femres

  • Postime: 21520
InfoZ
#4 ne: 03-07-2020, 11:27:55
Është argëtues, bën të ndjehemi mirë dhe liron të gjitha llojet e hormoneve të lumtura.

Mirëpo, a e keni ditur se seksi, qoftë nëse është seks me një person tjetër apo masturbim, sjell shumë përfitime shëndetësore?

Sipas disa studimeve, në periudhë afatgjatë seksi bën të dukeni më të rinj, zvogëlon rrudhat dhe heq aknet.

Dermatologia Elizabeth Tanzi ka shpjeguar se seksi ndihmon të luftoj kundër pezmatimit që shkakton aknet, rrudhat dhe shumë sëmundje tjera të lëkurës.

“Është shumë e thjesht, seksi zvogëlon stresin, i cili i zvogëlon hormonet e stresit në trup, e që pastaj ndihmon në zvogëlimin e pezmatimit”, thotë ajo.

Zvogëlimi i pezmatimit do të thotë më pak probleme të lëkurës dhe rrjedhimisht, më shumë seks do të thotë lëkurë më e mirë.

Ndërsa lajmi më i mirë është se edhe masturbimi i sjell këto përfitime shëndetësore dhe mund të jetë edhe më i mirë se seksi me një person tjetër për lëkurën tuaj.

Eric Marlow Garrison, seksolog, shpjegon që njerëzit janë shumë më të relaksuar gjatë masturbimit dhe kjo bën që ata t’i shumëfishojnë përfitimet anti-pezmatuese. /sot.com.al