Seksi oral shkakton tumorin - Ndjenja

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Seksi oral shkakton tumorin

Seksi oral shkakton tumorin

· 14 · 5502

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 25-10-2010, 00:44:38
Seksi oral i praktikuar si nga meshkujt dhe femrat, nuk është i shëndetshëm. Përtej marrëdhënieve të çiftit duket se kjo mënyrë është e dëmshme.

Kjo është zbuluar nga një studim në John Hopkins University, drejtuar nga doktoresha Lesley Walker, sipas të cilit në 30 vitet e fundit, kanceri i gojës dhe fytit janë shkaktuar nga transmetimi i papilloma virus përmes seksit oral.

Hulumtimi, i publikuara në Journal of Clinical Oncology, ka evidentuar rrezikshmërinë e kësaj praktike seksuale duke e vendosur në vendin e tretë ndërmjet shkaqeve të shfaqjes së kancerit të gojës, pas duhanit dhe alkoolit.

Dijetarët kanë ardhur në këtë përfundim, pasi kanë vënë re se pacientët e infektuar nga ky virus, paraqisnin një rrezik të zhvillimit të kancerit 32 herë më shumë se sa ata që nuk e kishin HPV. Ky rrezik, për më tepër, ishte edhe më i lartë se ai i duhanpirësve dhe alkoopirësve.

Pacientët të cilët kishin praktikuar seksin oral me më shumë se gjashtë partnerë, kishin një probabilitet 8,6 herë më shumë për tu sëmurur nga tumori HPV, sesa të tjerët.

Zbulimi është konfirmuar edhe nga shoqata Cancer Research Uk (Angli) sipas së cilës papilloma virus, shkakton jo vetëm kancerin e qafës së mitrës, por edhe të gojës.

Për më tepër, sipas shoqatës britanike në 20 vitet e fundit kjo sëmundje është rritur me 50% në mesin e meshkujve, në kontrast me tumoret e shkaktuara nga pirja e duhanit, të cilët kanë shënuar zbritje.

Sipas doktoreshës Walker kjo semundje, ashtu si SIDA, rritet në proporcion me numrin e partnerëve që frekuentohen.

“Është e qartë se njerëzit kanë më shumë gjasa për t'u prekur nga kjo sëmundje në qoftë se ata kanë shumë partnerë seksualë, qofshin femra apo meshkuj”, thotë studiuesja.
 

Londër, 25 Tetor, NOA
« Editimi i fundit: 20-10-2020, 19:56:43 nga M A X »

 • Postime: 19
 • Karma: +0/-0

#1 ne: 25-10-2010, 12:25:44
Kjo është edhe arsye pse feja e pastërtisë Islami e ndalon një gjë të till kategorikisht,prandaj dhe konsiderohet prej mëkateve të mdha.

Me nderime!

 • Postime: 7991
 • Karma: +18/-8
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 26-10-2010, 17:14:05
Berni nje ....nuk e besoj ...aman ka gje tani qe nuk shkakton tumor ....

elton e pa lexuar kjo teoria jote ...... hmmmmm: dyshoj me D te madhe

 • Postime: 19
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 26-10-2010, 18:30:44
S'keni faj sepse edhe unë si i vogël kam dyshuar se milingonat luajn rol në frymëmarrjen time...e kam fjalën i vogël në dije jo në mosh.

Me nderime!

 • Postime: 7991
 • Karma: +18/-8
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 27-10-2010, 20:07:35
Elton pa dashur te te ofendoj ....Ju  i dashur vella nuk e keni haberin e dijes sime ....une fola sepse nga leximet e shumta mbi fene Islame apo edhe fete e tjera nuk e kam lexuar asnjehere nje gje te tille ...ne asnje hadith apo ne Kuran apo qoft ndonje liber fetar (aaa me vjen keq nuk kam lexuar akoma asnje liber fetar te shkruar nga asnje shqiptare, ndoshta aty mund ta kisha lexuar dicka te tille ) kam lexuar se seksi anal eshte Haram por per seksin oral nuk e kam lexuar ndonjehere ...

Gjithsesi sa te rrosh do te mesosh i thone asaj ...ndoshta dhe gaboj une dhe sic thash e pa lexuar (dmth une nuk e kam lexuar gjekundi nga te gjitha ato qe kam lexuar .....)
Dhe meqe une jam tip qe me pelqen ti vertetoj gjerat para se te bindem te lutem po nuk e pate shume bezdi (pa dashur te te marr nga koha juaj e vyer) me trego nje liber ku mund te lexoj me shume gjate ketij fakti ...

Sigurisht, Gjithmon me Respekte


 

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 27-10-2010, 20:39:40
as un nuk kam ndegjuar se seksi oral ndalohet ne fen islame.

 • Postime: 3259
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 28-10-2010, 01:01:44
Sic ka filluar keshtu lol pas nje kohe duhet mos bere seks.
Se do shkakojn semundje tjera dhe vaj halli pastaj per 5 min qejf semuret robi per qejf te vet.

Lisa lol e paske futur djalin ne kerkim, por per cdo liber qe kerkonte ne google i dilte ''ska rezultate per librin e kerkuar''.

Beni qejf popull lol sa mundeni, se pastaj do e kerkoni, nen hijen e fikut dhe sdo mundeni!

 • Postime: 19
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 28-10-2010, 09:52:26
Të nderuarit e mi,askund nuk kam cekur se Islami si fe ndalon seksin oral,pse po shpikni gjëra???!
Shkrimi im i është përshtatur shkrimit kryesor nga 'berni' ku thotë:" Përtej marrëdhënieve të çiftit duket se kjo mënyrë është e dëmshme." Pra kam cekur se Islami ndalon marrdhëniet përtej marrdhënieve mes qiftit dhe na falni për keqkuptimet.
Poashtu në tekstin kryesor shenon:"Pacientët të cilët kishin praktikuar seksin oral me më shumë se gjashtë partnerë, kishin një probabilitet 8,6 herë më shumë për tu sëmurur nga tumori HPV, sesa të tjerët." dhe unë kam thënë se një gjë e till ndalohet në Islam jo pse ndalohet seksi oral si praktik dhe koncept...por atëherë kur njerëzit i ndrrojnë partnerët më shpesh sesa rrobet në trup atëherë është e ndaluar...

Me nderime!

 • Postime: 19
 • Karma: +0/-0

#8 ne: 28-10-2010, 09:54:26
Sic ka filluar keshtu lol pas nje kohe duhet mos bere seks.
Se do shkakojn semundje tjera dhe vaj halli pastaj per 5 min qejf semuret robi per qejf te vet.

Lisa lol e paske futur djalin ne kerkim, por per cdo liber qe kerkonte ne google i dilte ''ska rezultate per librin e kerkuar''.

Beni qejf popull lol sa mundeni, se pastaj do e kerkoni, nen hijen e fikut dhe sdo mundeni!
Emri yt e vë në pah edhe mentalitetin tënd,kështu që mos fol kot pa pasur fakte...

 • Postime: 7991
 • Karma: +18/-8
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 28-10-2010, 12:52:09
Elton me fal , ti po ben lojra fjalesh ......nga ta dime ne se c'ke ti ne koke sepse ajo qe ke shkruar nuk eshte ajo qe po shpjegon tani .....Tema flet per seksin Oral dhe jo per marrdheniet pa martese apo jasht martese......
Por....por kjo nuk eshte ajo qe po me bezdis mua , fakti qe ti ofendon duke paragjykuar eshte icik acaruese....qe kur keshtu emri vika ne pah mentalitetin e dikujt ...keto jane thjesht paragjykime te nje niveli jo ne lartesine e diturise apo bazes fetare te nje individi do thoja me mire . 

 • Postime: 19
 • Karma: +0/-0

#10 ne: 28-10-2010, 17:35:27
Nuk e kam idenë se ku dhe kend e ofendova...mirpo nëse veq dikend e kam ofenduar më vie keq edhepse nuk kam përdorur askund shprehje ofenduese,por ja që ka njerëz shumë prekës.
Megjithatë lexojeni tekstin kryesor mirë sepse me të vërtetë nuk e keni lexuar siç duhet,sepse një temë e till ka një titull SEKSI ORAL por unë kam paraqitur ndalesën e shkaktarëve që nuk janë të lejuar dhe ju merreni si të doni por unë nuk po flas nga mendja ime.

Me nderime!

 • Postime: 7991
 • Karma: +18/-8
 • Gjinia: Femer

#11 ne: 29-10-2010, 04:51:49
Elton se po debatojme kot tani ......por ti je ai qe ke shkruar "Emri yt e ve ne pah edhe mentalitetin ten" kjo nuk ka aspak lidhje me teme por ti je drejtuar nje dikujt "Gjumashit ne fjale" qe nuk eshte e drejte sepse me kete qe ke thene ti edhe mua nuk me pelqen emri Elton por kjo nuk do te thote qe une po te mas mentalitetin me ane te emrit tuaj ......

Une e lexova temen dhe ty tu pergjigja ashtu sic e kuptova dhe sic do ta kuptontec'dokush qe do ta lexonte .....nejse ishte keqkuptim ......

Por per te qendruar ne teme ......puna nuk eshte se sexi oral behet para apo mbrapa martese por problemi eshte qe praktikohet dhe shkakton kancer .....
Dhe parandalimi i sexit oral per mendimin tim nuk ka te bej fare njerzit kane sex-paramartesor ....mbi te gjitha nuk e shikoj fare si te demshem ....

 • Postime: 19
 • Karma: +0/-0

#12 ne: 29-10-2010, 13:22:30
Në rregull vazhdoni...

 • Postime: 277
 • Karma: +0/-0

#13 ne: 29-10-2010, 13:59:36

mister x i ban pershtypje pse ne goje dhe jo me naj vend tjeter .... ku ka me shume trafik  :P :D

Temat e fundit