Shalqini si viagër? - Ndjenja

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Shalqini si viagër?

Shalqini si viagër?

· 7 · 1826

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 08-06-2010, 02:06:17
Vera po vjen dhe mos nguroni, hani sa më shumë shalqinj. Një studim i ri pohon se shalqiri ka efekte si viagra. Shalqini është i preferuari i verës, sipas shkencëtarëve amerikanë, ajo ofron shumë më tepër sesa vetëm shuarjen e etjes.Gjegjësisht, shalqini përmban citrulin fitohemikal që në organizëm shndërrohet si arginine amino acid. Arginina ka përbërje të relaksimit të enëve të gjakut, që ndikon në epsh, ashtu si Viagra.

120 g shalqi përmban rreth 150 miligram citrulina. Për fat të keq, hulumtuesit nuk e vënë në dukje kudo, si saktësisht citrulina e nevojshme për të arritur efektin e Viagrës.‘Arginina rrit prodhimin e oksideve të azotit, i cili relakson enët e gjakut, e cila është në thelb të njëjtin efekt si Viagra ka, kur përdoret për trajtimin dhe parandalimin e mosfunksionim erektil,’ ka thënë Bhima Patil, një studiues dhe drejtor i Qendrës së Teksasit për trajnimin e perimeve.

‘Edhe pse shalqini nuk është njëjtë si përbërja organike e Viagrës, ajo është një mënyrë e shkëlqyer për relaksimin e enëve të gjakut pa asnjë efekt anësor të cilat mendikamentet përndryshe e kanë’.

Todd Wehner, i cili studion kultivimin e shalqinit në Universitetin Amerikan ‘Universiteti i Karolinës së Veriut’ ka thënë se ata që marrin Viagër nuk duhet të presin të njëjtin rezultat nga shalqini.

‘Kjo tingëllon sikur ky efekt mund të jetë interesant, por nuk mund të jetë një zëvendësim për ndonjë ilaç’ ka thënë Wehner.

Oksid nitriku mund të ndihmojë në trajtimin e anginës pektoris, tensionin e lartë të gjakut dhe sëmundjet tjera kardiovaskulare, pohohet sipas hulumtimit të cilin e ka porositur Ministria amerikane të Bujqësisë

 • Postime: 18277
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 08-06-2010, 08:25:38
Paskam mbet ne dyqan kete vere.. :D...ca nuk nigjo.. :S

 • Postime: 22
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 09-06-2010, 22:27:08
Obobo do na vrasin rojet e shalqinit. LOL LOL LOL perq

 • Postime: 3787
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 12-06-2010, 14:41:28
Epo tani... i tregon vete emri pasojat... :P

 • Postime: 12151
 • Karma: +185/-20
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 17-02-2012, 18:09:40
Per shegen e dija une. ^o) :D

 • Postime: 414
 • Karma: +11/-3
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 18-02-2012, 11:23:47
Per shegen e dija une. ^o) :D
Dhe nuk e ke gabim :P

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 18-02-2012, 12:09:55
po ndonje frut qe jep efekt te kunder me viagren a ka :D

Temat e fundit