Masturbimi - Si e konsideroni Masturbimin?! - Ndjenja

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Masturbimi - Si e konsideroni Masturbimin?!

Vizitor · 12 · 836

Masturbimi - Si e konsideroni Masturbimin?!

Vizitor · 12 · 836

ne: 16-12-2006, 11:57:43
Kam lexuar se fundi nga nje seksologe qe akti (procesi) i masturbimit nuk duhet te konsiderohet vetem si nje vetkenaqesi personale, por si e nje e mire shendetsore per trupin e njeriut.
Ju si e klasifikoni kete proces ?
 
« Editimi i fundit: 19-10-2020, 00:43:41 nga M A X »

 • Postime: 7515
 • Karma: +88/-62
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 16-12-2006, 12:03:26
Normalisht qe e mendoj si nje te mire shendetesore pasi e c"tensionon personin ose personen ne momente kur ndihen vetem.

#2 ne: 16-12-2006, 13:18:39
Por mos harro qe shume njerez e konsiderojne si nje handikap kete fakt.
Edhe une e tille e mendoj kete lloj procesi, por ka shume njerez qe e paragjykojne,

 • Postime: 7515
 • Karma: +88/-62
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 16-12-2006, 14:06:35
Njerezit qe nuk kane kulturen e duhur seksuale eshte normale qe ta quajne jonormale por edhe ata me konservatoret i falen masturbimit, keshtuqe edhe tabuja qe ekziston ne lidhje me masturbimin thyhet nga keta persona qe e denojne kete veper ne publik. 

 • Postime: 31
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 16-12-2006, 18:05:05
 
« Editimi i fundit: 19-10-2020, 00:44:22 nga M A X »

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 16-12-2006, 18:24:14
Pervec te mirave qe te sjell, kam lexuar se masturbimi dobeson cilesine e spermes, e cila mund te shkaktoje edhe sterilitetin.

Sa eshte e vertete, nuk e di.

 • Postime: 877
 • Karma: +26/-18

#6 ne: 29-11-2009, 15:10:01
Vjen nga latinishtja "manu stuprare" qe do te thote "te dhunosh me duar" dhe tregon stimulimin me dore te organeve gjenitale per te arritur ne vetekenaqesi. Nuk provokon asnje rrjedhoje negative per ata qe e praktikojne, por kontribuon ne pasurimin e jetes erotike. Autoerotizmi nuk konsiderohet si nje kenaqesi seksuale ne nje moment te terheqjes se trishtuar nga bota, por si nje pervoje drejt seksualitetit te mire. Teper e rrezikshme per femrat te fusin ne organet gjenitatale objekte te huaja, si lapsat apo furcat.
 
« Editimi i fundit: 03-07-2020, 11:28:20 nga InfoZ »

 • Postime: 877
 • Karma: +26/-18

#7 ne: 06-12-2009, 13:01:39
Citim
Teper e rrezikshme per femrat te fusin ne organet gjenitale objekte te huaja, si lapsat apo furcat.

ops :d

tema e javes... ngelet, tek permasat e hajdarit :)

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#8 ne: 02-02-2013, 00:45:47
Jo po banane e karrota

 • Postime: 570
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 05-10-2013, 19:45:03
sido qe te jete karroten e mashkullit nuk e zevendesojne dot gishtat e femres
 
« Editimi i fundit: 19-10-2020, 00:41:54 nga M A X »

 • Postime: 25428
 • Karma: +0/-0

#10 ne: 03-07-2020, 11:27:55
Është argëtues, bën të ndjehemi mirë dhe liron të gjitha llojet e hormoneve të lumtura.

Mirëpo, a e keni ditur se seksi, qoftë nëse është seks me një person tjetër apo masturbim, sjell shumë përfitime shëndetësore?
 

Sipas disa studimeve, në periudhë afatgjatë seksi bën të dukeni më të rinj, zvogëlon rrudhat dhe heq aknet.

Dermatologia Elizabeth Tanzi ka shpjeguar se seksi ndihmon të luftoj kundër pezmatimit që shkakton aknet, rrudhat dhe shumë sëmundje tjera të lëkurës.

“Është shumë e thjesht, seksi zvogëlon stresin, i cili i zvogëlon hormonet e stresit në trup, e që pastaj ndihmon në zvogëlimin e pezmatimit”, thotë ajo.

Zvogëlimi i pezmatimit do të thotë më pak probleme të lëkurës dhe rrjedhimisht, më shumë seks do të thotë lëkurë më e mirë.

Ndërsa lajmi më i mirë është se edhe masturbimi i sjell këto përfitime shëndetësore dhe mund të jetë edhe më i mirë se seksi me një person tjetër për lëkurën tuaj.

Eric Marlow Garrison, seksolog, shpjegon që njerëzit janë shumë më të relaksuar gjatë masturbimit dhe kjo bën që ata t’i shumëfishojnë përfitimet anti-pezmatuese. /sot.com.al
« Editimi i fundit: 14-10-2020, 08:12:01 nga M A X »

 • Postime: 7515
 • Karma: +88/-62
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 06-02-2021, 18:22:13
Hedhje fare dem... 😂

Temat e fundit