Thenie Dashurie. - 5 - Ndjenja

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Thenie Dashurie.

Vizitor · 211 · 69686

Thenie Dashurie.

Vizitor · 211 · 69686

 • Postime: 2869
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#100 ne: 14-12-2010, 11:31:58
KAM MESUAR QE...

qe dashuria lendon atehere kur ti nuk e pret...
qe gjerat e bukura nuk zgjasin...
qe te enderrosh eshte me mir se te jetosh...
qe ka endrra te cilat nuk behen kurre realitet...
qe nje njeri sado i mire qe mund te jete heret apo vone do te lendoj...
qe cdogje fillon per te pasur nje fund...


dhe kupton se ajo qe po ndertoje nuk
ishte asgje me shum se nje keshtjelle rere....
dhe fillon te mesosh
se puthjet nuk jane kontrata ...
dhe se fjalet nuk jane premtime...
dhe fillon te pranosh humbjen me koken lart...
me syte e hapur
me ndihmen e nje te rrituri
e jo me dhimbjen e nje femije...
dhe fillon te ndertosh rrugen tende minute pas minute...
sepse rruga e se ardhmes eshte shume e pa sigurte qe ti te besh plane...

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#101 ne: 15-12-2010, 14:09:28
Dashuria është hapësirë dhe kohë, të matura nga zemra. (Marcel Proust)

 • Postime: 2869
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#102 ne: 15-02-2011, 10:28:16
Dashuria është det, gjithkush mund të zhytet, por ai që s'din t’notoj, mund edhe të mbytet!

- Dashuria është e verbër, ç’menduria e përcjell!!

- Dashuria është një kopsht me lule nëse hyn aty dije se u ngule!!

- Dashuria është një thesar i humbur që kërkohet nga njerzimi,i cili neve na kujton,pse ja vlenë me jetu!
I cili neve njerizimit na bënë të qmendemi nëse ne atë e fitojmë apo e humbim.

- "Dashuria e papjekur thotë: "Të dua sepse kam nevojë për ty", dashuria e pjekur thotë:
"Kam nevojë për ty sepse të dua".

- Dashuri mundet të jap vetëm ai që dashuron!

- Dashuri, një emer, emer që të therë në zemer që kur përmendet emri i saj lotët rrjedhin e vuajtja s’ka skaj.

- Dashuria e vërtetë është kur zemra dhe mendja jote thonë të njëjten gjë!

- Emer që duhet më shumë se vetvetja emer që e din e ç’është e vërteta,
që të benë njëmijë vjet të jetosh e të benë ç’do gjë ta gëzosh! Dashuria!

- Nëse më do me lerë të qetë që ta vërtetoj se a të dua me të vërtetë,
e nëse kujton se më ke fituar ky është një mendim i yti i gabuar.

- Dikur desha dikend, dhe ndoshta do ta dua, por si dikur dikend, asnjëherë askend.
Edhe pse nuk jemi bashkë , ende të dua dhe gjithë do të dua.

- Gjithçka që dëshiroja netë dhe ditë të tëra, ishte të të dashuroja me gjithë fuqinë e qenies sime.
Lutesha që të pranoje të qëndroje pranë meje deri në fund të jetës sime.

- Për mua e vetmja në jetë, në zemrën time, e kaluar, ajo që e deshta me të vërtetë.
Mos mendo se për ty poezia ime ka marrë fund, sepse fundi nuk i vjen kurrë edhe nëse ty s’të takoj askund.
Do të vazhdoj të shkruaj deri në fundin e kësaj bote dhe nuk do të harroj kurrë si më mashtroi dashuria jote.

- I shkruaj asaj që kurr nuk e takova, asaj që në zemër ende e mbaj dhe që nga fillimi e dashurova.
I shkruaj zërit që kurr se dëgjova, dashurisë që mbet vetëm në mendje, asaj që vetëm e ënderrova.

- I shkruaj një femre që e dua shumë, i shkruaj i shkruaj, doren s’mund ta ndalë, i shkruaj në megjes, ditën,
në mbrëmje, në mesnatë, i shkruaj dhe kur jam në gjumë. I shkruaj pa zemër se zemrën time e ka ajo të falur nga unë .

- I shkruaj në letra, por kujt nuk e di, Enigmes, ënderres që në foto se pashë, i shkruaj asaj për të cilen mbaj zi,
i shkruaj asaj që në të, në dashuri rashë.

- I shkruaj zemrës që mundohem ta përvetsoj, asaj të cilës dashurinë që kam ndaj saj nuk din ta kuptojë.

- Më fal zemër se ndoshta më flajet e mija të ledova , me fal shpirt se ndoshta nga dashurija të gjykova.
Më fal e dashur se veç për ty unë mund të jetojë, më fal Syri im se pa ty unë nuk dua të egzistojë.

- Mos harro: Se vetëm ty të deshta në këtë botë, mos harro se për ty mbrem su ndalen lot.
Mos harro se pa ty çdo gjë është e kotë, mos harro se të dua ma shumë se dje, sotë.

- Më kujto edhe kur të thojnë se nuk jam gjall, mos harro se as guri s’kishte plas ma parë.
Më thuaj një herë se kotë nuk ishte krejt ky vajtim , mos harro se ti je e vetmja lumturi në shpirtin tim.

- Mos lejo që të behem i dashurisë, edhe një viktim , më thuajë një herë,
se më don sa të dua shpirti im. Mos mendo se edhe nëse me Ty nuk jam, më beso se vetëm ty të deshta, me zemër të them!

- Edhe pse thonë se koha hakmerret me harresë ndaj kujtimeve, dashuria ime për ty kurr nuk do të zbehet.
Dhimbje e madhe për mua do të ishte t'i harroj ditët më të lumtura të jetës sime.

- Kam kërkuar një njeri si ti pjesën më të madhe të jetës sime, por ishte shumë vështirë ta gjeja.
Dhe befasisht u ktheva, dhe ti ishe aty.

- Kur të bie shi, dil nga shtëpia dhe leri pikat që bien të të prekin,
janë puthjet e dashurisë që prej shumë kohesh kam dashur të t'i jap.

- Çka të shkruaj kur s’kam as fjalë, nuk kam as zemër, se të gjitha ti kam falë!

- Lulet nuk mi pranove, tani më ke zemëruar, këtë gjest do ta kuptojë se dashurinë time ke refuzuar!

- Bie të fle, tek ti mendoj, në enderrat e gjumit ty të shikoj,
zgjohem në mëngjes ty të imagjinoj, për tërë jetën ty të dashurojë.

- Do desha të isha një pikë loti që të lindja në syte e tu, të jetoja në faqet e tua dhe të vdisja mbi buzët e tua.

- Dy pika lot' për dashuri, dy zemra që ndodhen ende në vetmi,dy zemra të arta, dy zemra të zjarrta,
e duan njëra tjetrën edhe pse jan të larta !

- Ç'të them tjetër ,tash përveç se mendo mirë. Më lër të iki nëse të pengoj ose : Të dua ,më thuaj.

- Çdo ditë po vdes nga pak, se dhemjen e kam afër e ty të kam larg. Kam prit e nuk ke ardhë,
pse s’më vrave ti, po më le të gjallë. Vonë është, vonë është për të qar, vonë është për të qesh,
vonë është përseri pran meje të jesh!

- Jetoj si në parajsë, në një botë krejt tjetër, nuk di se ç'bëj, nuk di nga shkoj.
Gjithmon një buzëqeshje më përkëdhel krejt fytyrën kur kujtoj syt e tu.
A nuk e vën re o e dashur se sa i dashuruar jam pas teje?

- Kur më dhe dashurine zbulova jetën, kur të dhashë vetën time zbulova lumturinë.

- Mbi detin e qet lundronte një flet . Mbi të shkruante të dua për jetë!

- Merre zemren time të shkret mbyte me durë tua pastaj knaqu në këtë botë se më s’të them të dua!
Se kjo zemër veç për ty ka rrah dikur, por ti këtë se kuptove kurrë!!

- Mos loto nëse shkoj e s'kthehem. Mos më pyet si jam, kur e ndien si ndiehem.

- Mos më pyet si jetoj kur më ke lënë vetë, mos kërko falje nga zemra që një herë e vret.

- Mos trokit më në dern time, se ajo është mbyll, së në zemrën që e theve kurr s’ke për të hyrë.

- Mos më thuaj, se më ke dashuruar, tash është vonë, shumë vonë për tu penduar.

- Mos më pyet për ato çaste që dikur me mua kalove, mos loto për fatin tonë qe ti vetë e shkatërrove!!!

- Në mendjen time shpalos kujtime një nga një ,në njëren nga ato e gjejë tregimin për ty ,athua ku je ti!?
A thua ënderr ishe ti!?

- Nëse nuk të thash se për mua je ti ajo që më fal buzëqeshje, ajo që më fal ngrohtësi.
Nëse s'ta shpreha dot sa shumë të dashuroj fajin e kish natyra qe si dha zemrës gojë.

- Një mijë poezi do ti shkruaj për ty ,por asnjëra s’bënë punë ,që të kthehesh tek unë,
mollë e ndaluar, e ndaluar për ne, qenka dashuria jonë, që u mbulua me dhe!!

- Tash nuk jemi afër, si dikur nuk jemi, përveç njëri tjetërit tjetër gjë nuk kemi!

- Të pres jashtë botës aty ku realiteti bëhet magji, të pres aty ku urrejtja bëhet dashuri,
ku lotët kthehen në rreze dielli. Të pres aty ku le krenarinë për gjithmonë, të pres aty ku zemra ime s’do të vuaj më!

- Sa të çmuar janë sytë e tu pas gjithë kesaj që kam parë. Sa e varfër është gjithçka që shohë, kur shohë sytë e tu.

- Si guxove që zemrën time të ma marresh ashtu, si rrezikove kaq shumë. Ke harruar çka të kam thënë!
Borgji me borgj lahet, sepse edhe zemrën tënde kam unë.

- Shumë të dua në këtë natë, eja e mos mbaj inat, mos u bë zemer e ngrutë, jeta është e shkurtë!

- Pa u lind po e braktis këtë dashuri, mos harro kur më the: Do të jetoj vetëm për ty, o ti dhe vetëm ti!
Ti je shkaktare për këtë vetëmi.

- Pa ty nuk mundem të rri, pa ty jeta më bëhet hi, pa ty jeta nuk mjafon, se zemra e ime e shkret vetëm ty të don !

- I thash lotit pse qan mu përgjigj: Për ty! I thash po boll qave pusho, ai më shumë rrodhi në sy!

- I thash zemres pse je merzitur mu përgjigj në heshtje: Jam lodhur duke pritur,
më tha me gjysëm buzeqeshje.

- E pyeta ç’kuptove nga dashuria? Më tha: Shpirtin e lenduar nga vetmia,
të gjitha përveç lumturise dhe ngadal fshiu lotët e mia.

- Pastaj në vetmi ngela në dhomë me shoqerin e lotëve në sy dhe me zemren e lënduar për një vajzë,
se nuk mund të jetoj dot unë pa ty !!

- S'kam besuar se më ik si era, s'kam menduar të jetoj pa ty,
s'besoj se erdhi pranvera derisa s'pushojnë të lotojnë këta sy !


-Në çdo hap në çdo vend dhe në gjum më bie ndërmend.
Kur flej më duket të kam pranë,
kur qeshi më duket më shikon,
kur qaj më duket më pajton. Eja pranë meje !!

- Ti prap më thua se më don, por ti po shkon dhe po gabon. Si harrojë ata sy, si dhe lotët që të rrodhen ty!

- Ti me fajson për atë gabim, ti po hidhrohesh pa kuptim! Kujtohu se ç’po bën, dashurin tonë ku po e len!

- Kur rrjedh një lot besoje se e ka me të vërtet, kur vuan një zemer pa ty nuk rri dot e qet!

- Kur një zë i lenduar do që të tregojë diçka, dëgjoje me vëmendje se për ty shumë dashuri ka!!

- Kur një dhimbje thërret, mos e luaj më me tej por mbaje pran vetës dhe shëroje që andej.

- Kur dy sy të shikojnë të lenduar e me trishtim puthi e mbeshteti në zemër,
sepse ata janë sytë e mi, se ti je shpirti im!!

- A t'kujtohet ajo natë ,ajo natë e ftohtë, kur më le e dashur duke qajtë me lotë!
Mbaje fjalën e dashurisë kurr mos e harro bëhu besnike dhe gjithmonë beso! Por, prej ditës që s’të pash,
prej ditës që shkove, unë për ty mendoj por ti më harrove !

- Mos më veshtro e heshtur mos më kërko, të lutem më harro!! S’mësove të duash prandaj do të vuash,nuk do të jesh më puthja ime nuk do të kesh më ledhatime. Të lutem shko, të lutem më harro !!

- A e ke provuar atë ndjenjë kur të vjen t’i thuash shpirt, asaj që e dashura jote s’është?
Kur i thua zemër asaj që nuk rri me ty, pranë, por zemrën me ty e ndan?!

- Ç'do ditë pa ty, është si një ditë pa diell.
Ç'do mbrëmje pa ty, është si një natë pa yje.
Ç'do orë pa ty, është si një jetë pa ndjenja.
Ç'do minute pa ty, është një minut si mos të isha në jetë.
Ç'do sekund pa ty, është si mos t’më rreh zemra.

- Deshiroj të shoh me sy e të mos digjem mall për ty, vetëm ta dish se sa të dua s’do jetoje as një orë pa mua!

- Digjem, përvëlohem se të dua shumë, ditën mendohem, natën rri pa gjumë.

- Dua që sa më pare, kur të zgjohem një mëngjesë, pranë meje të të takoj ty. Ti je krijesë e veçantë e zemrës sime. Më mungon pa masë!!

- Dy zemra lindin, dy zemra qeshin, dy zemra qajn, dy zemra vdesin.

-Njeriu pa dashuri si nëna pa fëmije,dashuria pa takim si Pranvera pa gjelbrim !!

- E dua edhe shiun tash. I mbyllë sytë dhe e ndjej ende çastin kur më preke në dorë.Të shikova turpshëm, e ti më buzëqeshe.

- E pash shkëlqimin e shikimit tënd në sytë e tu, rrezet e të cilit më bënë të ndjej dridhje të lehta nëpër gjithë trupin.As që kam menduar se do të ndihem ndonjëherë ashtu si atë ditë.

- E plaguar zemra ime larg teje, i helmuar shpirti im pa ty ,
kur të takohemi përseri do t’ma shërosh plagen me dashuri!!!

-Tërë gjithësia e shkrirë në një qenie - kjo quhet dashuri.

-Tërë një libër në një fjalë, i tërë oqeani në një pikë loti, shtatë palë qiell në një shikim, fortunë në një ofshamë, rrufe në një prekje, njëmijë vjet në një çast! Kjo është dashuria.

-Dashuria është romani i zemrës.

-Nëqoftëse drita është dashuria e parë e jetës, athua a është dashuria drita e zemrës ?

-Dashuria është pëlhurë që e thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qëndisje!

-Dashuria është zjarr, flaka e të cilës i djeg të gjitha vështirësitë e njerëzimit.

-Të dashurosh, edhe më keq të mos dashurosh, por më së vështiri është ta gjesh atë që të do!

-Dashuria është poet i madh i cili kurrë nuk e sheh të dashurin ashtu siç është, por ashtu siç dëshiron të jetë.

-Nëse nuk të ka prekur dashuria, je duke ecur nëpër terr.

-Jeta pa dashuri është si viti pa pranverë.

-Zemra është pasuri, që as nuk shitet, as nuk blehet por dhurohet.

-Dashuria nuk mund të jetë e thellë, nëqoftëse nuk është e pastër.

-Dashuria e përhershme është xhevahir, i cili ka nevojë për kuti të artë.

-Dashuria shndërrohet në shkallë të arta nëpër të cilat zemra ngjitet deri në qiell.

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#103 ne: 04-06-2011, 21:56:26
Nëse unë do ta doja vërtet dikë, unë do të doja botën,do të doja jetën... Nëse mund ti them dikujt "të dua" duhet të jem në gjendje t'i them "dua çdo gjë në ty, dua botën nëpërmjet teje, dua në ty edhe veten time.

 • Postime: 720
 • Karma: +20/-4
 • Gjinia: Mashkull

#104 ne: 05-06-2011, 23:55:07
dua botën nëpërmjet teje, dua në ty edhe veten time.
shume e bukur, dhe e sakte

 • Postime: 366
 • Karma: +7/-1
 • Gjinia: Mashkull

#105 ne: 24-07-2011, 23:38:52
Dashuria eshte e veshtie per tu fituar,e lehte per ta humbur, por e pa mundur per te.

 • Postime: 366
 • Karma: +7/-1
 • Gjinia: Mashkull

#106 ne: 24-07-2011, 23:39:43
Dashuria nuk do te thote te shohesh njeri-tjetrin, por te shohesh se bashku ne te njejtin drejtim. (Antoine de Saint Exupéry)

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#107 ne: 24-07-2011, 23:44:42
Dashuria nuk do te thote te shohesh njeri-tjetrin, por te shohesh se bashku ne te njejtin drejtim. (Antoine de Saint Exupéry)


Like

 • Postime: 366
 • Karma: +7/-1
 • Gjinia: Mashkull

#108 ne: 24-07-2011, 23:46:49
Dashuria bën çudira çdo ditë: ajo dobëson të fuqishmin, forcon të dobëtin, nga i mençuri bën budallain, i nga budallai të mençurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me një fjalë, i përmbys gjërat.

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#109 ne: 24-07-2011, 23:51:09
ehe tjeter :P

 • Postime: 366
 • Karma: +7/-1
 • Gjinia: Mashkull

#110 ne: 24-07-2011, 23:51:41
Të jesh i dashuruar do të thotë më tepër se të jesh i pasur, sepse do të thotë të jesh i lumtur. :)

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#111 ne: 24-07-2011, 23:53:02
:)

 • Postime: 366
 • Karma: +7/-1
 • Gjinia: Mashkull

#112 ne: 24-07-2011, 23:55:24

 • Postime: 366
 • Karma: +7/-1
 • Gjinia: Mashkull

#113 ne: 25-07-2011, 00:03:40
lotet rreshqasin ne faqet e mia
ashtu si si rrotullohen shkronjat nga lind poezia
nga lindin fjalet qe formojne fjali
fjali te cilat shprehin dashuri
dashuri e cila nga zemra buron
dashuri ne te cilen vetem ti ekziston.

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#114 ne: 25-07-2011, 00:04:40
edhe ti me lot si Misheli e paske pas diten sot

 • Postime: 12740
 • Karma: +31/-8

#115 ne: 25-07-2011, 10:01:42
Dashuria e papjekur thotë: “Të dua sepse kam nevojë për ty”, dashuria e pjekur thotë:
“Kam nevojë për ty sepse të dua

 • Postime: 481
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#116 ne: 29-08-2011, 23:54:29
shhhhhhht  mos fol , ler te flas gjuha e trupit....

kush dashuron shum, flet pak...... :X

 :XX :XX :XX

 • Postime: 2568
 • Karma: +202/-176

#117 ne: 04-09-2011, 15:15:30
1 Histori dashurie
V : Se shpejti do bj operacion n zemer
D : Gjithcka do t shkoj mir duhet vtm t dish q t dua shum
V : Edhe un.
(Pas operacionit)
V : (i flet shokut te dashurit) Ku eshte ai ?
B : Pse nuk e di ti kush ta dha zemren ?
V : (qan)
B : Haha, po tallja k...., ai eshte n banjo

 • Postime: 103
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Femer

#118 ne: 22-11-2011, 10:57:24
"Dashuria është malli ndaj një personi që do ta përqafosh fort dhe të duash të rrish me të. Është të dëshirosh se duke përqafuar atë harron gjithçka në botën e jashtme. Është malli i njeriut për të gjetur strehë të sigurt për shpirtin e tij."  (Orhan Pamuk)

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#119 ne: 26-11-2011, 16:19:25
Dashuria e papjekur thotë: “Të dua sepse kam nevojë për ty”, dashuria e pjekur thotë:
“Kam nevojë për ty sepse të dua
shhhhhhht  mos fol , ler te flas gjuha e trupit....

kush dashuron shum, flet pak...... :X

 :XX :XX :XX

Like  :engjell:

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#120 ne: 26-11-2011, 16:19:43
"Dashuria është malli ndaj një personi që do ta përqafosh fort dhe të duash të rrish me të. Është të dëshirosh se duke përqafuar atë harron gjithçka në botën e jashtme. Është malli i njeriut për të gjetur strehë të sigurt për shpirtin e tij."  (Orhan Pamuk)

Like :engjell:

 • Postime: 2568
 • Karma: +202/-176

#121 ne: 26-11-2011, 16:20:45
kush femer ri me nje bur te martuar eshte nje femer e deshperuar :D

 • Postime: 12740
 • Karma: +31/-8

#122 ne: 29-11-2011, 12:56:12
dashuroni sa te keni fuqi....jeta eshte e bukur kur ka dashuri

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#123 ne: 07-12-2011, 11:05:53
Dashuria i perngjet nje cope llastiku,te cilen dy persona e mbajne terhequr ne te dy anet.Ne rastin kur njeri prej tyre e leshon,kjo i jep dhimbje tjetrit

 • Postime: 12740
 • Karma: +31/-8

#124 ne: 07-12-2011, 11:33:26
Dashuria i perngjet nje cope llastiku,te cilen dy persona e mbajne terhequr ne te dy anet.Ne rastin kur njeri prej tyre e leshon,kjo i jep dhimbje tjetrit

po te dish te shmangesh...nuk vritesh  ;)

Temat e fundit