Thenie Dashurie. - 2 - Ndjenja

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Thenie Dashurie.

Vizitor · 211 · 69767

Thenie Dashurie.

Vizitor · 211 · 69767

#25 ne: 19-10-2007, 14:45:56
Ndshta largesia mund te na bej te huaj...por kurre te panjohur per njeri tjetrin!

 • Postime: 92
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Femer

#26 ne: 31-10-2007, 21:42:16
Dashuria esht porsi qielli, i bukur ta shikosh por s'di c'ka ne te...  :P

 • Postime: 1632
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#27 ne: 01-11-2007, 22:50:49


Thenje per Dashurin


 
Kur njeriu dashuron nuk ka frike...
 Miqesia e vertete nuk e njeh ziline dhe dashuria e vertete nuk i njeh nazet...
 Qesh me Dashurine ai qe nuk ka qene kurre i brengosur prej saj...
 Ne dashuri teper nuk eshte Mjaft....
 Xhelozia lind me dashurine po nuk vdes gjithmone bashke me te...
 Ne rini jetojme qe te dashurojme ne pleqeri dashurojme qe te jetojme...
Dashuria ben boten te rrotullohet  ose e thene ndryshe
 Love makes the world go around
 Gold makes the world go around too
Dashuria eshte cmenduria e nje njeriu per aq kohe sa e jeton
dashuria s'eshte egoiste
menyra me e mire per te dashuruar eshte te dashurosh sikur s'ke qene lenduar asnjehere
Kur je i trishtuar shih ne syte e atij qe dashuron dhe ne ato sy do te gjesh forcen per te buzeqeshur
Ndoshta eshte budallallek te qash per dike, por eshte e mrekullueshme te mendosh qe lotet mund te thone ate qe fjalet s'e thone dot kurre
Kurre mos ji i friksuar ti thuash dikujt qe e do, ata mund te ta thyejne zemren, por ti mund te thyesh te tyren nqs nuk ja thuaj
Dashuria sheron njerezit, te dyja palet, edhe ata qe e japin dhe ata qe e marrin
Dashuria nuk ka te beje me ate cfare ti pret te marresh, ajo ka te bej me ate qe ti do te japesh- e cila eshte gjithckaDashuria eshte gezimi per tu bere dy.
Dashuria eshte frika per tu bere tre.
Dashuria eshte tmerri per te ngelur nje.
Dashuria eshte dobesia fizike e shpirtit
Dashuria eshte poezia e ndjenjaveDashuria eshte nje Keshtjelle me mure te larta, qe ka vetem nje porte.Kur futesh ne te kjo dere mbyllet per te mos u hapur me kurre, dhe per te te lene ne gjelberimin e pafund te kopshteve te keshtjelles
Dashuri ashte qe te ben te dashurosh
Dashuria eshte qe te ben te gezosh,
Dashuria eshte qe te ben te vajtosh
Dashuria eshte lumturi kur e ke prane
Dashuria eshte sherim kur ke doktorrin ose doktorreshen afer.
Dashuria eshte semundje dhe iluzion kur je larg.
Dashuria eshte vuajtje kur je i sinqerte."
Dashuria ta djeg zemren si zjarri drute.
Dashuria eshte verbim kur vendoset para arsyes."
Dashuria eshte shurdhim kur te largon nga njerzit e tjere.
Dashuria eshte memece kur nuk ke fantazi."
Dashuria eshte e shkurter kur dashurohesh mbas te bukures.
Dashuria eshte roberi kur dashurohesh ndaj pasurise.
Dashuria eshte liri dhe lumturi kur dashurohesh me njeriun e mire.
Dashuria qendron ne zemer prandaj sduhet te zgjedhi vetem me sy.
Sakrifica ,sinqeriteti ,fantazia, arsyeja ,xhelozia dhe besimi ..... jane velat e dashurise pa to ajo humbet ne detin e trazuar te jetes komplekse
Dashuria eshte celsi prej floriri qe hap dyerte e lumturise.
Shoqeria perfundon ne dashuri ndonjehere, dashuria ne shoqeri ? Kurre
Ne qofte se e do dike lere te lire, nqs ai vjen tek ty, eshte i joti, nqs nuk vjen, ska qene, dhe nuk do te jete i joti asnjehere.
Gezimi eshte rrjeta e dashurise qe ze shume shpirtra
DASHURIA ESHTE HUMNER QE PO RE STE GJENDEN ME AS KOCKAT
DASHURIA ESHTE SEMUNDJE E PASHERUESHME
DASHURIA ESHTE SYRI I NJE TE VERBRI DHE DEGJIMI I NJE TE SHURDHERI
PA DASHURI SKA JETE DHE JETE PA DASHURI KURR SMUND TE KETE 


Do te levdoj dashurine
barabar me perendine
se dashuria e vertete
na mban te gjalle ne jete
Se kam pare perendine
shoh ngahere dashurine
dashuria mbreteron
se njeriu pa te srron
Cilen te besojme tanime
perendine a dashurine
perendija e vertete
eshte dashuria vete


Kush vjen për mirë troket në derë; kush dashuron, derën e gjen të hapur.
Tagora

Ngrije urën e dashurisë deri në diell, vetëm ajo na lidh me jetën, vetëm ajo na lidh me njerëzit.
A.Podrimja

Dashuria i ka ligjet e veta të zhvillimit, stinët e veta jetësore si lulja , jeta e njeriut. Ajo ka pranverën e hershme, verën e nxehtë dhe, pas tyre, vjeshtën e cila për disa është e nxehtë, e ndritshme dhe frutdhënëse, ndërsa për disa të tjerë e ftohtë, e zymtë dhe e mjerë.
Bjelinski

Në fillim të dashurisë dashnorët flasin për të ardhmen, e kur ajo është nga fundi, flasin për të kaluarën.
Karlo

Dashuria është zjarr i furishëm. Atë s'mund ta shuajë dot as uji i bekuar. Madje as gjaku. Pregeli

Dashuria? Në fillim fjalë të mëdha, pastaj fjalë të pakta e në fund fjalë të shumta.
Pajeroni

Të lutem, më duaj pak, në qoftë se dëshiron të më duash gjatë.
Herriku

Dashuria është çelës që tek njeriu çel çdo gjë.
Hoperi

Dashuria është fati, të cilin ia japim njeri-tjetrit.
Sandi

Dashuria është i vetmi pasion që nuk duron as të kaluarën, as të ardhmen.
Balzaku

S'ka dyshim që dashuria është fshehtësi e pashpjegueshme.
Myse

Asnjëherë nuk dashuron mjaft, në qoftë se nuk dashuron shumë.
Peshi

Njerëzve u pëlqen më shumë dashuria se martesa, për këtë arsye romanet janë më argëtues se historia.
Shetmfori

Të dashurosh do të thotë të duash një tjetër më shumë se veten.
Femau

Dashnorët në botë shohin vetëm veten, harrojnë se i shohin të tjerët.
Platoni

Kur dashuron, edhe majmuni të duket i bukur, kur nuk dashuron nuk të pëlqen as lulja lotos.
Kineze

Njerëzit më tepër mundohen për bukën dhe dashurinë.
Japoneze

Dashuria asnjëherë nuk lind në shpirtin e prishur.
Ikbali

Vajza më shumë i beson dashurisë, se sa nënës së vet.
Gëte

Nuk është vështirë të dashurosh, vështirë është ta shprehësh atë.
Myse

Dashuria lind, jeton dhe vdes në sy.
Shekspiri

Të frikësohesh nga dashuria do të thotë të frikësohesh nga jeta, e ata që frikësohen janë tri herë të vdekur.
Raseli

Çdo dashuri kalon, kurse mosmarrëveshjet mbesin përgjithmonë.
Dostojevski

Më duket se mund të dashurojnë shumë vetëm ata që dinë edhe të urrejnë shumë.
Cezari

Në qoftë se je njeri bëj dashuri, në qoftë se je lule bëhu mimozë.
Hygo

Më mirë të dashurosh dhe të humbësh, se sa asnjëherë të mos humbësh.
S.Bemardi

Të dua sepse më dhe dashurinë. E dua dashurinë sepse ma dhe ti.
Bodleri

Një dashuri është, por kopje të saja ka me mijëra.
La Rosh*****o

Nga gjithë pasionet, dashuria është më e fuqishmja, ajo në të njëjtën kohë sulmon zemrën, kokën dhe vetëdijen.
Volteri

Dëshira dhe dashuria janë krahë për vepra të mëdha.
Gëte

Dashuria është prore fisnike dhe e bukur, por e vërteta kujdeset që ajo të kalojë nëpër pyllin e hithërave.
Keseli

Ç'është risia? Një ëndërr. Ç'është dashuria: përmbajtja e ëndrrës.
Kierkegardi

Dashuria është hapësirë dhe kohë e matur me zemër.
Prusti

Pas dashurisë nuk ka gjë tjetër, veç vdekjes.
Zola

Më fatkeq nga të gjithë njerëzit është ai që nuk dashu-ron më, e që nuk mund të harrojë dashurinë e parë.
Mickijeviçi


Dashuria është jeta, është lumturia që ia mbush zemrën, është atmosfera ku ajo merr frymë si të dojë, është himni i amshuar që ia drejton krijuesit.
P.Vasa


Dashuria është fizikë, ndërsa martesa kimi.
Dyma

Dashuria është si zogu, që më shumë dëshiron dënim nga një dorë se lëmoshë nga dora tjetër.
Koltoni

Në dashuri është e lejuar çdo gjë: himni, tradhtia, mashtrimi.
La Fonteni

Rruga më e gjatë për në varr është rrruga e dashurisë
Spamjolle

Dashuria sheh përmes syzeve magjike, të cilat bakrin e shndërrojnë në ar, varfërinë në pasuri e guralecët në margaritarë.
Servantesi

Kur njeriu ka dashuri, s'ka frikë.
Konfuçi

Edhe në kasollen më të vogël ka vend për dy të dashuruar.
Shileri

Dashuria është moralisti më i këndshëm dhe më i qetë.
Bekoni

Dashuria platonike është vullkan pa erupcion.
Pitigrili

Dashuria është ajo pa të cilën nuk mund të jetohet.
Remarku

Shumicës së njerëzve u duhet më shumnë dashuri, se sa e meritojnë.
Ebner -Eshenbahu

Dashuria nuk fitohet, ajo vjen vetvetiu.
Ueselmani


Dashuria është tërë jeta e gruas, kurse një episod në jetën e mashkullit.
De Stali

Dashuro të tjerët nëse do të të dashurojnë.
Seneka

Sigurisht, është vështirë të jesh pa dashuri tek ende ke dëshirë të dashurosh, por shumë më vështirë të të dashurojnë kur nuk e do më dashurinë.
Kurtleni

Ai u martua me të sepse e dashuroi. Ajo e deshti atë,sepse u martua.
Gilli

Ç'është dashuria? Rast i volitshëm për dhembje të gjatë.
Eminesku

Koha zakonisht është e bukur, kur bën dashuri.
Stivensoni

Besnikët njohin vetëm anën triumfuese të dashurisë, kurse të pabesët edhe tragjiken.
Vilde

Më ëmbël se dashuria nuk ka, por pas saj vjen urrejtja.
Longfellou

Dashuria ua merr mendtë atyre që i kanë dhe ua jep atyre që nuk i kanë.
Didroi

Kur dikush dashuron, ai fillon ta mashtrojë vetveten dhe përfundon duke mashtruar të tjerët.
Uajldi

Antitezë e dashurisë nuk është e thënë të jetë përherë urrejtja. Mund të jetë një dashuri e re.
Kotarbinski

Kur njeriu kupton pse dashuron, atëhere pushon së dashuruari.
Jesenski

Në qoftë se dashuron, askush nuk mund të të bëj gjë.
Kieopatra

Miqësia dhe dashuria janë dy lule në një rrënjë. Vetëm se dashuria ka disa petale më shumë.
Klopshtoku

Ku sundon dashuria nuk ka as të mëdhenj as të vegjël.
Japoneze

Në qoftë se miqësia nuk përmban dashuri, dashuria përmban miqësi.
De KosteriDashuria është e amshuar deri sa zgjat.
Renie

Ikja është fitoria e vetme në dashuri.
Bonaparti

Dashuria është më e vjetra, më e reja, e vetmja ngjarje botërore.
Rikerti

Të dashurosh nuk do të thotë të jesh i lumtur, do të thotë të zgjedhësh vuajtjen tënde.
Gogoli

Dashuria është shpesh rezultat i kurorëzimit
Molieri

I frikohemi vetëm atij që e duam.
Tolstoi

Dashuria është si sëmundja infektuese: sa më tepër njeriu frikësohet aq më tepër e pëson.
Dekobra

Dashuria lind nga besimi, jeton nga shpresa por vdes nga mëshira.
Monteskie

Dashuria është si supa: lugët e para janë shumë të nxehta, të fundit shuraë të ftohta.
Manjani

Dashuritë e mëdha janë të rralla, siç janë të rralla veprat e mëdha.
Adleri

Kur ndonjë dashurie i vjen fundi, të dobëtit kukasin dhe menjëherë gjejnë dashnore të reja, kurse të mençurit me kohë i kanë pasur të rezervuara.
Uajldi


Tragjedia e madhe e jetës nuk është se njerëzit vdesin, por se pushojnë së dashuruari.
Momi

Dashuria nuk ka vite. Ajo lind çdoherë.
Paskali 
j
Kush ndalet të mendohet për dashuri, nuk dashuron më.
Kocebu

Dashuria bën çudira çdo ditë: ajo dobëson të fuqishmin, forcon të dobëtin, nga i mençuri bën budallain, i nga budallai të mençurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me një fjalë, i përmbys gjërat.
Polaku

Të jesh i dashuruar do të thotë më tepër se të jesh i pasur, sepse do të thotë të jesh i lumtur.
Tileri

Kam lexuar diku se dashuria është kapitulli i parë në librin e madh të mosmirënjohjes.
Sandi

Dashuria është çështje e ndjenjave e jo e dëshirave. Nuk mund të dashuroj pse dua, e më së paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar është e marrë.
Kanti

Dashuria fitohet me dashuri.
Spanjolle

O zot, kur të vdes, ruaje në qetësinë tënde vetëm një fjalë për mua:"Kam dashuruar".
Tagora

Dashuria çdoherë është fillimi i dijes, siç është zjarri fillimi i dritës.
Lagerlefi

Derisa dashuria është e verbër, s'ka arsye për ndarje.
Z.Lençi

Dashuria është ndoshta i vetmi shikim i përkryer që mund ta hedhim në amshim.
Hajsi

Gjendja e dashurisë si duket është e vetmja gjendje normale e shpirtit të njeriut.
Çehovi

Të dua më shumë se dje, e më pak se nesër.
Zheraldi

Kam pirë që t'ju harroj. Por për fat të keq, kur jam dehur, ju kam parë dyfish.
Ashardi

Dashuria është një lindje e re.
Gjermane

Dashuria është pëlhurë që thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qëndisje.
Volteri

S'është i mirë gardhi me ristela, as dashuria në fqinjësi të mirë; i mirë është gardhi me dërrasa dhe dashuria në largësi.
Rumune

Sa më shumë gjykohet, aq më pak dashurohet.
Shamfori

Atje ku ka më shumë dashuri, atje edhe dhembja është më e madhe.
Qosja

Për dashnorin s'ka gjë më të ëmbël se lotët kur fshi-hen në duart e së dashurës.
S.Frashëri

S'ka diell pa dritë, as njeri pa dashuri.
Gëte

Mundet ndonjëherë të harrohet çka është dashuria?
Ruso

Dashuria është një ngjarje botërore, por private.
Polgari

Të ndahesh vetëm pse më nuk e do është budallallëk, njësoj si të martohesh me dikë vetëm pse e do.
Gabori

Dashuria është përmbajtja e vetme e gjërave në këtë kohë të pakuptimtë.
Habe

Kur njeriu dashuron, dëshiron të bëj diçka, prandaj dëshiron të sakrifikojë, dëshiron të shërbejë.
Heminguei

Dashuria është si rrobat: kënaqësi është kur i ndërron shpesh.
Fleçeri

Ta kërkosh me arsye rrugën tek dashuria, është njësoj si të kërkosh diellin me qiri.
Rumi


Vetëm dashuria mund ta ndërtojë brenda një nate Murin Kinez.
Koreane

Jeta pa dashuri është si viti pa pranverë.
Suedeze

Me atë që duhemi, tallemi më së shumti.
Franceze

Çdo ndarje është një pjesë e vogël e vdekjes.
Fmnceze

Bukuria për një herë, dituria për gjithë herë.
Shqipe

Bukuria është si lulja kur lulëzon, por shpejt vyshket.
Italiane

Bukuria është premtim i fatit.
Stendali

Të bukura janë vetëm ato gjëra, që nuk na interesojnë.
Uajldi

Ishte e bukur si gruaja e huaj.
Morandi

Ari është i bukur, por bukuria ia tajkalon.
Masingjeri

Bukuria e vërtetë, si dhe mençuria e vërtetë është shumë e thjeshtë dhe e kuptueshme për të gjithë.
Gorki

Bukuria është diç shtazarake nëse nuk përshkohet edhe me mençuri.
Demokriti

Bukuria frenon çdo zemërim.
Gëte

Në gjumë dhe në errësirë çdo gjë është e bukur.
Vidmari

Bukuria e tërheq vjedhësin më tepër se ari.
Shekspiri

Gruaja e bukur e vera e ëmbël, farmak për zemër.
Shqipe

Bukuria është burimi i të gjitha dashurive dhe fatkeqësive të mëdha.
Lakorderi

Vetëm e vërteta është e bukur.
Dekarti

Bukuria është letra që i rekomandohet zemrës.
Shopenhaueri

Qeni për qenin është më i bukuri, ashtu si njeriu për njeriun.
Epiharmi

Të bukurit janë të bukur vetëm pse janë të rrethuar nga të shëmtuarit.
Shezali

Mbretëresha e vetme e vërtetë është bukuria e gruas: sundon posa të paraqitet.
Shileri

Nuk është e bukur ajo që është e bukur, por e bukur është ajo që ju pëlqen.
Italiane

Bukuria është burim i pashtershëm i gëzimit për atë njeri që di ta gjejë këtë burim.
Kareli

Të bukurve çdo gjë u falet.
Boigny

Bukuria gjithmonë u sjell femrave dhe meshkujve më shumë dhembje se sa gëzim.
Tomazeu

Dashuria e parë është më e ëmbël se mjalti i bletëve.
Dctgestane

Dashuritë e para janë si dhëmbët e parë: dalin pa dhembje dhe ua lëshojnë vendin të tjerëve.
Dyma i Ri


Vetëm dashuria mund ta ndërtojë brenda një nate Murin Kinez.
Koreane

Jeta pa dashuri është si viti pa pranverë.
Suedeze

Me atë që duhemi, tallemi më së shumti.
Franceze

Çdo ndarje është një pjesë e vogël e vdekjes.
Fmnceze

Bukuria për një herë, dituria për gjithë herë.
Shqipe

Bukuria është si lulja kur lulëzon, por shpejt vyshket.
Italiane

Bukuria është premtim i fatit.
Stendali

Të bukura janë vetëm ato gjëra, që nuk na interesojnë.
Uajldi

Ishte e bukur si gruaja e huaj.
Morandi

Ari është i bukur, por bukuria ia tajkalon.
Masingjeri

Bukuria e vërtetë, si dhe mençuria e vërtetë është shumë e thjeshtë dhe e kuptueshme për të gjithë.
Gorki

Bukuria është diç shtazarake nëse nuk përshkohet edhe me mençuri.
Demokriti

Bukuria frenon çdo zemërim.
Gëte

Në gjumë dhe në errësirë çdo gjë është e bukur.
Vidmari

Bukuria e tërheq vjedhësin më tepër se ari.
Shekspiri

Gruaja e bukur e vera e ëmbël, farmak për zemër.
Shqipe

Bukuria është burimi i të gjitha dashurive dhe fatkeqësive të mëdha.
Lakorderi

Vetëm e vërteta është e bukur.
Dekarti

Bukuria është letra që i rekomandohet zemrës.
Shopenhaueri

Qeni për qenin është më i bukuri, ashtu si njeriu për njeriun.
Epiharmi

Të bukurit janë të bukur vetëm pse janë të rrethuar nga të shëmtuarit.
Shezali

Mbretëresha e vetme e vërtetë është bukuria e gruas: sundon posa të paraqitet.
Shileri

Nuk është e bukur ajo që është e bukur, por e bukur është ajo që ju pëlqen.
Italiane

Bukuria është burim i pashtershëm i gëzimit për atë njeri që di ta gjejë këtë burim.
Kareli

Të bukurve çdo gjë u falet.
Boigny

Bukuria gjithmonë u sjell femrave dhe meshkujve më shumë dhembje se sa gëzim.
Tomazeu

Dashuria e parë është më e ëmbël se mjalti i bletëve.
Dctgestane

Dashuritë e para janë si dhëmbët e parë: dalin pa dhembje dhe ua lëshojnë vendin të tjerëve.
Dyma i Ri


Dashuria e parë i ngjan borës së parë, rrallë ndonjëherë mbetet.
Finlandeze.

Barra e madhe mund për deve, dashuria e madhe mund për zemër.
Mongoleze

Dhuratë e mirë nga i dashuri është edhe një tufë bari.
Azerbejxhane

Dashuria as nuk mundet të blihet, as nuk mundet të shitet. Çmimi i vetëm i dashurisë është dashuria.
Angleze

Dashuria është e verbër, por shihet prej së largu.
Italiane

Dashuria e parë është shumë e madhe dhe njëkohësisht shumë e vogël.
Hygo

Nga të gjithë budallallëqet që bën një vajzë, më i madhi është dashuria e saj e parë.
Kocebu

Njeriu ka shumë dashuri të mëdha e të vogla në jetë, por ka vetëm një dashuri të parë.
Dostojevski

Në dashurinë e parë gruaja do dashnorin, në të tjerat do dashurinë.
La Roshfitko
Ai që të detyron të qash, ai edhe të do.
Shqipe

Dashuria është kripa e jetës, jeta pa dashuri s'ka asnjë shije.
S.Frashëri

Kur njeriu e ka zemrën plot me dashuri, shpirti i ushqehet me shpresa.
P.Vasa

-Pse dashuron?
-Që të lirohem prej një pjese tjetër të dhembjes që s'e shterr puna krijuese dhe që të frymëzohem për punë.
Qosja

Dashuria dyshon dhe beson me të njëjtën forcë.
Xoxa

Të dashurosh do të thotë të robërohesh nga vetvetja.
Spasse

Kush nuk mund të tregojë sa dashuron, ka njohur vetëm një dashuri të dobët.
Petrarka

Dashuria është iluzion.
Uajldi

Mësoni, mësoni, mësoni dhe do të bëheni të arsimuar; dashuroni, dashuroni, dashuroni dhe do të bëheni të mëdhenj.
Tomaseu

Në dashuri nuk është rritur askush.
Eemarku

Dashuria dhe fati ndërlidhen kështu që k'ush është imun në dashuri, imun është edhe në fat.
Sheli

Kush dashuron nuk guxon të flasë për viktima.
Bjernsoni

Në qoftë se askush nuk na do, atëhere as veten tonë nuk e duam.
De Stali

Në dashuri është e mundur të falësh shumëçka, por jo edhe të harrosh.
Shamfori

Dashuria ka dy përcjellës: të mirën dhe durimin.
Aligieri

Dashuria ushqehet me shpresë.
Lao Ce

Dashuria është si ngarja e automobilit: starton ngadalë, vozit shpejt, por frenon vetëm kur është, shumë 5 vonë.
Sagani
Puthja i ka gdhendur buzët.
Xoxa

Puthjet janë lajmëtaret e zemrës.
Midëltoni

Momenti më i bukur në dashuri, qe vërtetë na deh, është hyrja: puthja.
Zheraldi

Duhet ditur se puthja e parë nuk jepet me buzë por me sy.
T.Bernardi

Puthjet për gratë janë si gotat e verës për ne: një pastaj edhe një, derisa nuk shtrihemi.
Linderi

Kur puthja flet shumë, atëhere sigurisht nuk punohet për botimin e parë.
Houpi

Të puthësh është si të pish ujë deti. Sa më shumë të pish aq më shumë ndien nevojë.
Firdusi

Kam puthur dhe kam pirë, gruan dhe cigaren e parë, të njëjtën ditë; prej atëhere s'kam pasur kohë kurrë më për cigare.
Toskanini

Oshëtima e puthjes nuk është aq e vrullshme si e topave, por vrulli i saj zgjat më shumë.
Holmsi

Njerëzit puthen që të mos grinden.
Sartri

Urrejtja dëmton shëndetin.
Dekarti

Mendojmë se jemi të pastër, ngase urrejmë atë që nuk e dëshirojmë.
Jursenari

Vetëm dashurohet dhe urrehet pa arsye.
Renardi

Kur urrehet deri në moshën dyzet vjeçare, urrehet përgjithmonë.
Konfuçi

Urrejtja është e shkurtër, kurse dashuria e pakufishme.
Mistrali

Njerëzit gjithmonë urrejnë më së shumti atë që më së tepërmi e lakmojnë.
Menkeni

Ashpërsia lind frikën, por vrazhdësia lind urrejtjen.
Bekoni

Luftën e ka krijuar natyra, urrejtjen e ka gjetur njeriu.
Çapeku

Xhelozia ushqehet me dyshim: ajo shndërrohet në çmendi ose zhduket fare në çastin kur nga dyshimi kalon në siguri.
Morrisi

Aty ku ka dashuri, aty ka xhelozi.
Shekspiri

Xhelozia lind çdoherë me dashurinë, mirëpo jo çdoherë vdes me të.
Shopenhaueri

Vetëm qentë dashurojnë pa xhelozi.
Gorki

Zëri i xhelozisë është zëri i natyrës, kërkon monogaminë.
Xhoberti

Zemra bën gjithçka.
Molieri

Asgjë nuk eshtë më e ëmbël dhe më e fortë se zemra.
Lihternbergu

Ç'është zemra? Gjë e rëndomtë: shëndet i mirë dhe kujtime të këqija.
Heminguei

Mendimet e mëdha vinë nga zemra.
Vovennargu

Arsyeja nuk më ka mësuar për asgje: gjithë ç'di më ka dhënë, më ka zbuluar zemrën.
Tolstoi

Kush do ta kuptojë zemrën e tjetërkujt, duhet nisur nga vetja.
Gjermane

Ajo që nuk vjen nga zemra, nuk hyn dot në zemër.
Turke

Fitorja më e bukur është të fitosh zemrën tënde.
La Fonteni

Zemra më e pasur është ajo që as nuk blihet as nuk shitet, por vetëm dhurohet.
Bernardi


Martesa i ngjan vdekjes, sepse shumë njerëz arrijnë të përgatitur.
Tomaseu

Sido që të jetë, martohuni. Nëse merrni grua të mirë do të jeni të lumtur, nëse merrni grua të keqe, do të bëheni filozof.
Sokrati

Ai që ende s'është martuar, ende s'ka bërë ndonjë ga-bim të madh.
Ginisi

Martesa pa fëmijë është si dita pa diell.
Latine

Martesa është përpjekje që t'i zgjidhim problemet së bashku, probleme që, po të ishim vetëm, kurrë nuk do t'i kishim.
Sagani

Nuk ka rëndësi me kë martohet njeriu, sepse është e sigurt se mëngjesin e ardhshëm do ta kuptojë që ai ka qenë dikush tjetër.
Rogjersi

Martesa shkon urtë e butë si vallja, plot shfaqje pleqërishte; pastaj vjen pendimi me këmbë të shtrembëra, që shkon përherë e më shpejt derisa zbret në fund të varrit.
Shekspiri

Martesa e bërë në sajë të kuptueshmërisë shpeshherë është më e suksesshme, se sa ajo e krijuar në sajë të dashurisë.
Bekoni

Martesë e mirë do të ishte ajo midis burrit të shurdhër dhe gruas së verbër.
Montenji

Martesa nuk është gjë tjetër veçse një krijesë e çuditshme për të nxirë jetën e njeriut.
Tolstoi

Në martesën fatlume njeriu do mësuar se s'është më i lirë, por edhe nuk guxon të mësohet se është i martuar.
Laubi

Sidoqoftë, më mirë të jesh i martuar se i vdekur.
Molieri

Dashuria është tërë ajo që pas martesës mbetet pendesë.
Tueni

Martesa është ferr dhe parajsë.
Gjermane

Të martohesh do të thotë t'i dyfishosh përgjegjësitë dhe të humbasësh gjysmën e të drejtave.
Shopenhaueri

Martesa është shkencë.
Balzaku

Njeriu gjithmonë ka dhe mund të bëjë punë më të rëndësishme se sa të martohet.
Niçe

Të ndershmit martohen shpejt, të mençurit kurrë.
Servantesi

Njeriu martohet pse nuk gjykon, pastaj shkurorëzohet pse ka durim dhe në fund martohet sërish pse harron.
Salakru

Martesa vjen pas dashurisë, mu si tymi pas zjarrit.
Shamfori

Martesa; Kështu quaj dëshirën e dyshes që dëshirojnë të shndërrohen në një, por do të bëhen më shumë se dy.
Niçe

Lidhja martesore është shkollë e lartë altruiste.
Balzaku

Mosha ideale e mashkullit për martesë është rreth moshës nëntëdhjetë vjeçare, dy minuta para vdekjes.
Sinatra

Martesa ka probleme të shumta, por jeta e vetmuar nuk ka kurrfarë kënaqësie.
Xkonsoni

Martesa është varr i dashurisë, e gruaja kryqi mbi të.
Safiri

Nuk ka njeri më komik se filozofi i martuar.
Niçe

Martesa e lumtur edhe sot përbëhet prej treshes: burrit, gruas dhe televizorit.
Buhvaldi

Martesa e dështuar është kur gruaja kalon aq kohë në kuzhinë sa ç'ka kaluar para pasqyrës para fejesës.
Tuholski

Mosmarrëveshjet në martesë më së shpeshti fillojnë kur gruaja flet shumë, e burri dëgjon pak.
Tuvimi

Shumë martesa janë dënime me vdekje, ekzekutimet zgjasin me vite.
Strindbergu

Bashkëshortët jetojnë më gjatë se të vetmuarit. Mirëpo, për ata kjo është dënim.
Houpi

Martesa është shkolla më e mirë e rendit, e mirësisë, e njerëzisë.
Mirabo

Martesa është fushëbeteja ku mbaron liria personale.
Bekoni

Ekziston vetëm një zgjidhje për martesën pa dashuri: kjo është dashuria pa martesë.
Hiçkoku


Në dashuri është mbret ai që dashuron më së shumti.
Helvecinsi

Dashuria që mund të vdesë nuk ka qenë dashuri.
Auerbahu

Engjejt e quajnë gëzim i qiellit, djajtë e quajnë vuajtje e skëterrës, njerëzit e quajnë dashuri.
Hajne

Turpi është mëkat i madh kundër dashurisë.
Fransi

Dashuria është epshi më pëshpëritës.
Uilsoni

Në luftë është si në dashuri: për të përfunduar duhet t'i shihet fundi.
Haksli

Dashuria është e verbër, miqësia përpiqet të mos shohë asgjë.
Bismarku

Ata që vdesin duke dashuruar mbesin shehitë.
Muhameti

Të jesh i dashuruar në vetvete, është idilë që zgjat tërë jetën.
Uajldi

ashuria është si lufta: fillon lehtë, por mbaron vështirë.
Menkeni

Shumë njerëz që gjatë tërë jetës kanë dashuruar mund të flasin më pak mbi dashurinë, se sa fëmija i cili e ka humbur qenin para një dite.
Uajlderi

Jeni të përshëndetur gjithë ju që dashuroni! Mallkuar qofshin ata që asnjëherë nuk kanë pasur dashuri; më shumë mallkuar ata që ua pengojnë dashurinë të tjerëve.
Shënim pompejan

Dashurojmë, sepse dobësitë i kemi të njëjta
Suifti

Dashuria është ethe: ajo lind dhe zhduket, kurse dëshira e njeriut para saj nuk ka kurrfarë hise.
Stendali

Në dashuri si dhe në luftë, e drejta gjithmonë është në anën e të fortit, andaj femra që dashurojmë gjith-monë do të ketë të drejtë.
Myse

Sqarimi i dashurisë është shkatërrimi i dashurisë.
S.Bernardi

Dashuria është si fati: nuk do që të vrapohet pas saj.
Gotje

Më mirë të mos kesh fare, se sa ta humbësh dashurinë.
Hebeli

Nuk është i dashuruar ai që nuk dashuron gjithmonë.
Euripidi

Kush do drurin i do edhe degët e tij.
Molieri

Në dashuri, edhe shumë është pak.
Bomarshe

Biseda më interesante e dashnorëve është kur heshtin.
Furnie

Dashuria është sëmundje e rëndë e shpirtit.
Platoni

Në dashuri nuk ka shaka. Shumica fillojnë të shtiren se janë të dashuruar, që pastaj të jenë vërtetë të dëmtuar.
Dosi

Të mos jesh asgjë dhe të mos duash asgjë, është njësoj.
Fojerbahu

Të gjithë ne jemi rezultat i dashurisë dhe i dalldisë.
Bajroni

Gjuha e dashurisë ështënë sy.
Fleçeri

Dashuria është dobësia më fisnike e mendjes.
Drajdeni

Tragjedia e secilës dashuri është zemërgjerësia.
Momi

Për dashuri, jo për urrejtje unë jam lindur.
Sofokliu

Lufta më e madhe e jetës sonë është dashuria.
Zilahi

S'ka dashuri zjarrin e të cilës nuk e shuan martesa.

 • Postime: 92
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Femer

#28 ne: 02-11-2007, 21:30:06
-Dashurin jo cdo njeri e meriton.
-Kurr mos dashuro nje njeri te pikelluar.
-Dashuria nxit percareje ne mes ciftave, mos ndjeni dhe shum me mir do kaloni.

 • Postime: 5460
 • Karma: +3/-5
 • Gjinia: Mashkull

#29 ne: 07-11-2007, 17:16:30
edhe ne kasollen me te vogel ka vend per dy te dashuruar...

 • Postime: 619
 • Karma: +0/-0

#30 ne: 27-03-2008, 21:46:01
Me ka mare malli te shoh me sy, me ka mare malli te rri me ty, me ka mare malli buzen ta shijoj, jo se e kam puthur ndonjehere, por dua ta provoj

#31 ne: 27-03-2008, 22:18:15
Kur dy shpirta duhen shume.........qe te dy frikesohen per te humbur njeri -tjetrin :(

 • Postime: 27104
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#32 ne: 28-03-2008, 11:34:29
Ne rini jetojme qe te dashurojme ne pleqeri dashurojme qe te jetojme.


P.s ^AngeL^ gjallë qenke ti :P u be kohe qe s'ke hyrë në forum.

 • Postime: 692
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#33 ne: 28-03-2008, 17:18:38
Duaje Shqiponjen si Shqiperia Aemriken

 • Postime: 176
 • Karma: +0/-0

#34 ne: 29-03-2008, 04:18:33
Duaje flamurin kosovar si Amerika Shqiperin

 • Postime: 7
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#35 ne: 16-04-2008, 23:37:19
Dashuria ka vlera po aq sa edhe s'ka. :D

 • Postime: 23
 • Karma: +0/-0

#36 ne: 17-04-2008, 22:20:12
Miqte ndahen ne tre grupe:
1) miq kalashe
2) miq belashe
3) miq grashe

ps: o mos u martoni ose kur te martoheni harroni miqte!

 • Postime: 75
 • Karma: +0/-0

#37 ne: 02-05-2008, 07:56:48
Kur njeriu dashuron nuk ka frike...
Miqesia e vertete nuk e njeh ziline dhe dashuria e vertete nuk i njeh nazet...
Qesh me Dashurine ai qe nuk ka qene kurre i brengosur prej saj...
Ne dashuri teper nuk eshte Mjaft....
Xhelozia lind me dashurine po nuk vdes gjithmone bashke me te...
Ne rini jetojme qe te dashurojme ne pleqeri dashurojme qe te jetojme...
Dashuria ben boten te rrotullohet ose e thene ndryshe
Love makes the world go around
Gold makes the world go around too
Dashuria eshte cmenduria e nje njeriu per aq kohe sa e jeton
dashuria s'eshte egoiste
menyra me e mire per te dashuruar eshte te dashurosh sikur s'ke qene lenduar asnjehere
Kur je i trishtuar shih ne syte e atij qe dashuron dhe ne ato sy do te gjesh forcen per te buzeqeshur
Ndoshta eshte budallallek te qash per dike, por eshte e mrekullueshme te mendosh qe lotet mund te thone ate qe fjalet s'e thone dot kurre
Kurre mos ji i friksuar ti thuash dikujt qe e do, ata mund te ta thyejne zemren, por ti mund te thyesh te tyren nqs nuk ja thuaj
Dashuria sheron njerezit, te dyja palet, edhe ata qe e japin dhe ata qe e marrin
Dashuria nuk ka te beje me ate cfare ti pret te marresh, ajo ka te bej me ate qe ti do te japesh- e cila eshte gjithcka

Dashuria eshte gezimi per tu bere dy.
Dashuria eshte frika per tu bere tre.
Dashuria eshte tmerri per te ngelur nje.
Dashuria eshte dobesia fizike e shpirtit
Dashuria eshte poezia e ndjenjave

Dashuria eshte nje Keshtjelle me mure te larta, qe ka vetem nje porte.Kur futesh ne te kjo dere mbyllet per te mos u hapur me kurre, dhe per te te lene ne gjelberimin e pafund te kopshteve te keshtjelles
Dashuri ashte qe te ben te dashurosh
Dashuria eshte qe te ben te gezosh,
Dashuria eshte qe te ben te vajtosh
Dashuria eshte lumturi kur e ke prane
Dashuria eshte sherim kur ke doktorrin ose doktorreshen afer.
Dashuria eshte semundje dhe iluzion kur je larg.
Dashuria eshte vuajtje kur je i sinqerte."
Dashuria ta djeg zemren si zjarri drute.
Dashuria eshte verbim kur vendoset para arsyes."
Dashuria eshte shurdhim kur te largon nga njerzit e tjere.
Dashuria eshte memece kur nuk ke fantazi."
Dashuria eshte e shkurter kur dashurohesh mbas te bukures.
Dashuria eshte roberi kur dashurohesh ndaj pasurise.
Dashuria eshte liri dhe lumturi kur dashurohesh me njeriun e mire.
Dashuria qendron ne zemer prandaj sduhet te zgjedhi vetem me sy.
Sakrifica ,sinqeriteti ,fantazia, arsyeja ,xhelozia dhe besimi ..... jane velat e dashurise pa to ajo humbet ne detin e trazuar te jetes komplekse
Dashuria eshte celsi prej floriri qe hap dyerte e lumturise.
Shoqeria perfundon ne dashuri ndonjehere, dashuria ne shoqeri ? Kurre
Ne qofte se e do dike lere te lire, nqs ai vjen tek ty, eshte i joti, nqs nuk vjen, ska qene, dhe nuk do te jete i joti asnjehere.
Gezimi eshte rrjeta e dashurise qe ze shume shpirtra
DASHURIA ESHTE HUMNER QE PO RE STE GJENDEN ME AS KOCKAT
DASHURIA ESHTE SEMUNDJE E PASHERUESHME
DASHURIA ESHTE SYRI I NJE TE VERBRI DHE DEGJIMI I NJE TE SHURDHERI
PA DASHURI SKA JETE DHE JETE PA DASHURI KURR SMUND TE KETE

Do te levdoj dashurine
barabar me perendine
se dashuria e vertete
na mban te gjalle ne jete
Se kam pare perendine
shoh ngahere dashurine
dashuria mbreteron
se njeriu pa te srron
Cilen te besojme tanime
perendine a dashurine
perendija e vertete
eshte dashuria vete.

 • Postime: 75
 • Karma: +0/-0

#38 ne: 02-05-2008, 07:57:37
Dashuria eshte pishine ku te gjithe bien brenda,une nuk desha te bie,por me rreshkiti kemba.

 • Postime: 75
 • Karma: +0/-0

#39 ne: 02-05-2008, 07:57:53
Djemte duan te jene dashuria e pare e një vajzë ndersa vajzat duan te jene dashuria e fundit e një djali...

 • Postime: 75
 • Karma: +0/-0

#40 ne: 02-05-2008, 09:10:01
1.Dashuria eshte si nje pike loti qe te rreshket nga dora atehere kur nuk je i zoti.
2.Dashuria e mire kerkohet, me e mira fare lind pa e kerkuar...
3.Dashuria ka shume te fshehta...hera-heres shfaqet papritmas pa dyshime, plot gezim si dita...hera-here digjet si prushi nen hi dhe ndizet flake ne shpirt atehere kur gjithcka eshte shkaterruar..hera-here zvarritet ne zemer si gjarper...hera-here rreshqet pa u kuptuar...
4.Ç'eshte dashuria? Tere nje liber ne nje fjale, tere oqeani ne nje pike loti, shtate pale qiej ne nje shikim, furtune ne nje psheretime, rrufe ne nje prekje, nje mije vjet ne nje cast. Kjo eshte DASHURIA...
5.Dashuria e vertete nuk mund te flase, sepse ndjenja e vertete shprehet me shpejt me vepra se sa me fjale...
6.Dashuria eshte nje, por jeton ne dy zemra...ne dy zemra qe pijne te njejtin fat me te njejten gote.....
7.Dashuria nuk sheh me sy por me shpirt...
8.Ç'eshte dashuria? dy shpirtra dhe nje trup. Ç'eshte miqesia? dy trupa dhe nje shpirt...
9.Xhelozia lind me dashurine,por nuk vdes bashke me te...
10.Mendohuni mire kur te beni nje vajze te qaj, se Zoti numeron gjith lotet e saj!!!
11.Akull do te behem dhe buzet do te ti ngri.Dhe po me leshove kurre sdo te ti shkri.Aty do te mbetem ne buzet e tua edhe pse akull gjithmone do te te dua...
12.Te mos duash nga frika se mos vuan eshte si te mos lindesh nga frika per te jetuar.
13.Dashuria eshte thesar kujtimesh.
14.Dashuria eshte si nje lufte:E lehte per tu filluar.e veshtire per tu vazhduar,e pamundur per tu harruar………
15.Dashuria dhe vdekja jane dy mysafir te paftuar.
16.Dashuria eshte e bukur si trendafili,por ka edhe gjemba...
17.Dashuria te merr gjumin,por te jep jete...
18.Ndodh te dashurohesh me ndjenjen e te qenurit i dashuruar dhe jo me personin...
19.Dashuria eshte loje, fiton kush iken i pari.
20.Dashuria as nuk mund te blihet, as nuk mund te shitet. Cmimi i vetem i dashurise eshte dashuria.
21.Dashuria : Është syri i shpirtit dhe drita e zemrës !
22.Dashuria është romani i zemrës.
23.Nëqoftëse drita është dashuria e parë e jetës a thua është dashuria drita e zemrës?
24.Dashuria është pëlhurë që e thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qëndisje!
25.Dashuria është zjarr, flaka e të cilës i djeg të gjitha vështirësitë e njerëzimit.
26.Të dashurosh, edhe më keq të mos dashurosh, por më së vështiri është ta gjesh atë që të do!
27.Dashuria është poet i madh i cili kurrë nuk e sheh të dashurin ashtu siç është, por ashtu siç dëshiron të jetë.
28.Nëse nuk të ka prekur dashuria, je duke ecur nëpër terr...
29.Jeta pa dashuri është si viti pa pranverë.
30.Zemra është pasuri, që as nuk shitet, as nuk blehet por dhurohet.
31.Dashuria nuk mund të jetë e thellë, nëqoftëse nuk është e pastër.
32.Dashuria e përhershme është xhevahir, i cili ka nevojë për kuti të artë.
33.Dashuria shndërrohet në shkallë të arta nëpër të cilat zemra ngjitet deri në qiell...
34.Dashuria është det, gjithkush mund të zhytet, por ai që s'din t’notoj, mund edhe të mbytet!
35.Dashuria është e verbër, ç’menduria e përcjell!!
36.Dashuria është një kopsht me lule nëse hyn aty dije se u ngule!!!
37."Dashuria e papjekur thotë: "Të dua sepse kam nevojë për ty", dashuria e pjekur thotë:
"Kam nevojë për ty sepse të dua".
38.Dashuri mundet të jap vetëm ai që dashuron!
39.Dashuri, një emer, emer që të therë në zemer që kur përmendet emri i saj lotët rrjedhin e vuajtja s’ka skaj.
40.Dashuria e vërtetë është kur zemra dhe mendja jote thonë të njëjten gjë!
41.Emer që duhet më shumë se vetvetja emer që e din e ç’është e vërteta,që të benë njëmijë vjet të jetosh e të benë ç’do gjë ta gëzosh! Dashuria!
42.Nëse më do me lerë të qetë që ta vërtetoj se sa të dua me të vërtetë,e nëse kujton se më ke fituar ky është një mendim i yti i gabuar.
43.Dikur desha dikend, dhe ndoshta do ta dua, por si dikur dikend, asnjëherë askend...
44.Edhe pse nuk jemi bashkë ende të dua dhe gjithmone do të dua.
45.- Bie të fle, tek ti mendoj, në enderrat e gjumit ty të shikoj,zgjohem në mëngjes ty të imagjinoj, për tërë jetën ty të dashurojë.
46.Do desha të isha një pikë loti që të lindja në syte e tu, të jetoja në faqet e tua dhe të vdisja mbi buzët e tua.
47. Mos loto nëse shkoj e s'kthehem. Mos më pyet si jam, kur e ndien si ndiehem.
48.Mos më pyet si jetoj kur më ke lënë vetë, mos kërko falje nga zemra që një herë e vret...
49.Mos trokit më në dern time, se ajo është mbyll, së në zemrën që e theve s’ke për të hyrë kurre...
50.Mos më thuaj, se më ke dashuruar, tash është vonë, shumë vonë për tu penduar.
51.Mos më pyet për ato çaste që dikur me mua kalove, mos loto për fatin tonë qe ti vetë e shkatërrove!!!
52. Në mendjen time shpalos kujtime një nga një ,në njëren nga ato e gjejë tregimin për ty ,athua ku je ti!?
A thua ënderr ishe ti!?Une vete nuk e di...
53.Nëse nuk të thash se për mua je ti ajo që më fal buzëqeshje, ajo që më fal ngrohtësi.Nëse s'ta shpreha dot sa shumë të dashuroj fajin e kish natyra qe si dha zemrës gojë...
54.Një mijë poezi do ti shkruaj për ty ,por asnjëra s’bënë punë ,që të kthehesh tek unë,mollë e ndaluar, e ndaluar për ne, qenka dashuria jonë, që u mbulua me dhe!!
55.Tash nuk jemi afër, si dikur nuk jemi, përveç  njëri-tjetrit,tjetër gjë nuk kemi!
56.Digjem, përvëlohem se të dua shumë, ditën mendohem, natën rri pa gjumë...
57.Më nxeht se në zjarr më shtrejt se liria, në shpirtin tim për ty qëndron dashuria...
58.Mos e merr atë lule që ta falin brigjet po merre zemren time që ajo për ty digjet.
59.Mos mendo se në ty nuk mendojë apo të harroj, vetëm ty të dashuroj!
60.Zemra ime rreh veç për ty se ty t'kam si dy sy!!
61. Oh po po, e imja do të jesh,duart e mija kane me t'zhvesh...,oh po po,une veç një gjë e di, të gjithë do t'na kenë lakmi.
62.Pa ty hëna nuk ka dritë,pa ty djelli nuk rrezit,pa ty jeta ime nuk ka kuptim se ty të dua ,veç ty shpirti im!!!
63.Puthja! Dy herë hyra sot ne dush, dy herë dola i tharë. Puthjen që më le në gushë nuk desha uji të ma marrë!!!
64.Puthjet më të ëmbla ti mi ke dhuru,jeten ty ta fala kur më the: Të du!
65.Të dua me shpirt ,të dua me zemër dëshirojë të kemi të njëjtin mbiemer.
66.Të dua - shqip, Je t'aime - frangjisht, Ik hou van jou -flamisht ,Jeg elsker deg -norvegjisht,I love you -
anglisht,ich liebe dich-gjermanisht …,të dua seriozisht..
67.Ti je një ënderr e nates, shumë herë për ty ënderroj, kur vjen në ëndrren time dijë se shumë të dashurojë.
68.Ti je ëndrra që ëndrroj ti je shpirti që më mban, të takova dhe më ike tash të ndjejë që s’të kam pran.
69.Ti je shpirti që m'frymon fryma jote gjall më mban, ti je hena që ndriçon rrezet tua dritë më bajn.
70.Ti je shpres ti je gëzim ti je loqka e shpirtit tim të kam hënë të kam diell të kam zemer të kam shpirt
të pres me shpresë me pa durim që t’më bëhesh fati im.
71.Të ëndërrosh një Princeshë është mrekulli, por të dashurosh një Princeshë është e pa përshkrueshme. Princesha ime!
72.Kush vjen për mirë troket në derë; kush dashuron, derën e gjen të hapur...
73.Në fillim të dashurisë te dashuruarit flasin për të ardhmen, e kur ajo është nga fundi, flasin për të kaluarën... 
74.Të lutem, më duaj pak, në qoftë se dëshiron të më duash gjatë...
75.Te dashuriarit në botë shohin vetëm veten, harrojnë se i shohin të tjerët...
76.Te dashuron ai qe ta thote ne sy e jo ai qe thote vdes per ty,te dashuron ai qe te therret ne emer e jo ai qe te thote o shpirt,oj zemer...
77.Vajza më shumë i beson dashurisë, se sa nënës së vet.
78.Nuk është vështirë të dashurosh, vështirë është ta shprehësh atë.
79.Të dua sepse më dhe dashurinë. E dua dashurinë sepse ma dhe ti...
80.Më fatkeq nga të gjithë njerëzit është ai që nuk dashuron më, e që nuk mund të harrojë dashurinë e parë... 
81.Dashuria është fizikë, ndërsa martesa kimi...
82.Rruga më e gjatë për në varr është rrruga e dashurisë
83. Dashuria sheh përmes syzeve magjike, të cilat bakrin e shndërrojnë në ar, varfërinë në pasuri e guralecët në margaritarë...
84.Edhe në kasollen më të vogël ka vend për dy të dashuruar...
85.Dashuria është tërë jeta e femres, kurse një episod në jetën e mashkullit...
86.Ai u martua me të sepse e dashuroi. Ajo e deshti atë,sepse u martua...   
87.Besnikët njohin vetëm anën triumfuese të dashurisë, kurse të pabesët edhe tragjiken...
88.Më ëmbël se dashuria nuk ka, por pas saj vjen urrejtja...
89. Dashuria ua merr mendtë atyre që i kanë dhe ua jep atyre që nuk i kanë...
90. Miqësia dhe dashuria janë dy lule në një rrënjë. Vetëm se dashuria ka disa petale më shumë.
91.Ku sundon dashuria nuk ka as të mëdhenjdhe as të vegjël.
92.Dashuria është më e vjetra, më e reja, e vetmja ngjarje botërore...
93.Të dashurosh nuk do të thotë të jesh i lumtur, do të thotë të zgjedhësh vuajtjen tënde...
94.Kur ndonjë dashurie i vjen fundi,të dobëtit kukasin dhe menjëherë gjejnë dashuri të reja, kurse të mençurit me kohë i kanë pasur të rezervuara.   
95. Tragjedia me madhe e jetës nuk është se njerëzit vdesin, por se pushojnë së dashuruari...
96.Dashuria është kapitulli i parë në librin e madh të mosmirënjohjes...
97.Dashuria eshte parajsa dhe ne fund ferri...
98. Dashuria është si rrobat: kënaqësi është kur i ndërron shpesh.
99.Me atë që duam,tallemi më së shumti... 
100.Ai që të detyron të qash, ai edhe të do...     

 • Postime: 75
 • Karma: +0/-0

#41 ne: 02-05-2008, 09:17:34
Dashuria eshte bote,puthja eshte oqeani,i dashuruari eshte tirani....

 • Postime: 75
 • Karma: +0/-0

#42 ne: 02-05-2008, 09:20:40
 Në qoftë se askush nuk na do, atëhere as veten tonë nuk e duam.

 • Postime: 18279
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#43 ne: 02-05-2008, 12:48:34
Zemra ime tull
zemra jote llac
dashuria eshte
pallat 15 katesh.

Sic e pret topin portjeri prite ti dashurin
por kujdes nga autogoli se shkakton tragjedin.


#44 ne: 03-05-2008, 21:13:26
Ti mund te jesh ne nje moment gjithe bota per mua ,dhe ne nje moment tjeter asgje....sepse bota qenka ndertuar e tille.

#45 ne: 04-05-2008, 02:04:29
Për botën je thjesht një person. Për mua je gjithë BOTA!!

 • Postime: 239
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#46 ne: 29-05-2008, 20:35:18
Mos degjo sec thote bota ato jane fjal te kota dashuria jon  esht si treni ne rrota  :P

 • Postime: 33
 • Karma: +0/-0

#47 ne: 03-06-2008, 13:43:21
DO TE VI SANTE ME NDIHMEN E PERNDIS
DO TE FLEM BASHK NEN JORGANIN E DASHURIS
GJARPER DO TE BEHEM TRUPIN TA RRETHOJ
DHE NESE KE DIKE TJETER NE ZEMER TA HELMOBIE

BIE NE GJUM ME FYTYR NGA HENA MENDJEN TEK TI E TRUPIN TEK NENA

NGA ZEMRA DEL DHIMBJA
NGA SYRI DEL LOTI
SA TE DUA UN E DIN VEQ ZOTI

KUR JAM ME TY JEMI 3 UN TI DHE DASHURIA,
KUR JAM VETEM PRAP JEMI 3 UN IMAZHI YT DHE VETMIA

JETA DO TE NA NDAJ DIKUR PR KUJTIMET DO TE NA MBESIN GJITHMON

 • Postime: 12
 • Karma: +0/-0

#48 ne: 13-06-2008, 16:30:46
  Dikur kam dashur dikë por kurr askë si dikur dikë...


 Të desha ty qe ike larg shum largë....;.......

#49 ne: 11-08-2008, 23:06:29
 :Pdashuria eshte qdo gje dhe asgje

Temat e fundit