Thenie Dashurie. - 4 - Ndjenja

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Thenie Dashurie.

Vizitor · 211 · 69768

Thenie Dashurie.

Vizitor · 211 · 69768

 • Postime: 4
 • Karma: +0/-0

#75 ne: 09-06-2010, 15:23:37

*Ndaleni dhimbjen,sundoni jeten dhe besoni ne enderrat tuaja se ato nuk ju genjejne...

*Mos u dorezo,cdo gje vdes,vdes jeta e jeton vdekja,vdekja e pret vdekjen,jeto jeten

-Mos ndalo duke kerkuar ate qe do...mund te perfundosh duke dashur ate qe gjen.

-Nese per tan boten ti je nje person, dije se per nje person ti je bota!

-Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende!

-Nese do ta dije sa shum te dua do te ulje syte qe te mos shihje sa me ben te vuaj.

-Shpirt, cdo minute me ty eshte jete e vertete, cdo minute pa ty eshte shprese per te jetuar.

-Nese do te me gjuash ne zemer..shikoje mire shenjestren, aty je ti!

-Leri buzet e mija te takojne te tuat, syte tane sapo u takuan.

-Do doja te isha nje pike loti qe te lindja ne syte e tu... te jetoja ne faqet e tua dhe te vdisja ne buzet e tua.

-Kur dikush te do mos shiko se sa, por shiko se si..

-DASHURIA LIND NGA URIA, RRITET NGA USHQIMI DHE VDES NGA NGOPJA.

-Shpesh deti flet me fjale te largeta, thote gjera qe askush si di, vetem kush di te degjoje mund te kuptoje, por ti degjo zemren time do te te thote: TE DUA ....TE DUA PERJETESISHT!

-Me dashuro, me nje dashuri te zjarrte si deshira per te jetuar e per te vdekur; me dashuro me nje dashuri te embel si lenda qe nderton endrrat: eshte gjithcka qe kerkoj nga ti!

-E shkruajta te dua ne rere, e fshine dallget, e shkruajta ne qiell, e fshine rete, e shkruajta ne zemer, do mbetet perjete.

-Te dua, pa ditur si, kur dhe nga! Te dua pa paragjykime dhe mendjemadhesi. Keshtu te dua, sepse nuk mundem te te dua ndryshe!

-Midis endrres dhe realitetit nuk ka asnje ndryshim, sepse ti di te besh realitet gjithcka qe kam enderruar

-Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende!

-Nese cdo here qe mendoj per ty, do te binte nje yll, qielli do te vdiste nga vetmia.

-Te dua..nuk e di si, as prej sa, as prej nga...Te dua pa probleme dhe krenari; te dua ne nje menyre qe vetem une mund ta konceptoj.

-Largesia eshte armiku i vertete i te dashuruarve...por eshte dhe a qe me shume nga te gjithe na ben te ditur se sa duhemi...

-Pash ne qiell qe mungonte nje yll, u ktheva rastesisht mbrapa dhe te pash ty.

-Ndonjehere endrrat behen realitet, por me ty, realiteti u be nje enderr.

-Nese ti nuk do te kishe emer, do te te therrisja Dashuri, dhe nese dashuria nuk do te kishte emer do ta therrisja me emrin tend.

-Nese do te zbuloja rrugen per tek zemra jote, do te fshija cdo gjurme per te shmangur kedo qe mund te me ndiqte pas.

-Do te mesohem me mosqenien tende, do t’u them njerezve qe "ishte fati", do te dij te shtirem i lumtur....kushedi a do te jem ne gjendje t’i them zemres sime qe mbaroi!

-Kur me dhe dashurine zbulova jeten, kur te dhashe veten time zbulova lumturine.

-A qe behet per hir te dashurise eshte pertej te mires dhe se keqes.
-Dashuria plotesohet kur dy shpirtra bashkohen ne nje frymemarrje te vetme.

-Nese dikush te sheh me lote ne sy, duaje sepse ka frike se mos te humbet.

-Kur te bije shi, dil nga shtepia...dhe leri pikat qe bien te te prekin...jane puthjet e dashurise qe prej shume kohesh kam dashur te t’i jap.

-Te pres jashte botes...aty ku realiteti behet magji...te pres aty ku urrejtja behet dashuri...ku lotet kthehen ne rreze dielli...te pres aty ku le krenarine pergjithmone...te pres aty ku zemra ime sdo te vuaj me!

-Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 • Postime: 215
 • Karma: +5/-0

#76 ne: 09-06-2010, 20:41:20
te dua ne heshtje sa dhe fjalet,ndjesite,afshin e mendimet e tua i le te qeta...
butesisht..aq butesisht te dua..

 • Postime: 27104
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#77 ne: 15-09-2010, 00:32:17
Dashuria: është një nga subjektet më të mëdha metafizike dhe fjalët e vetme kanë dështuar të kapen. Është esenca e jetës dhe gjuhës poetike. Kuptimi i dashurisë zhytet në konluzione, të asaj çfarë shumica kanë spekuluar. Të konfirmuara nga këndvështrime të ndryshme dhe të nënkuptuara vetëm nga besimi që ekziston."Të dua”, mund të thuhet në shumë mënyra. Ja disa fjalë për të treguar dashurinë

Dashuria është si parfumi; e lehtë për ta hedhur, e vështirë për hequr, e pamundur për ta harruar.

Gjithçka është për të na ndarë dhe fati na ndan. Por ndjenjat nuk njohin kufij, më bashkon me ty, sikur të kishe përgjithmonë duart e mia te duart e tua.

Për shumë vëzhgues mbetet enigmë.

Dashuria është të shikosh nga dritarja nëse ka vend për makinën tënde që është duke ardhur.

Ato drithërima që përshkojnë turpin tënd dhe vijnë deri në zemër, ajo është dashuri.

Gjëja më e mirë që të bësh pasi të dashurojnë është të dashurosh.

Të mbajë në krahët e mia, ecën në këpucët e mia, të zë gjumi në kuzhinën time…Edhe pse pas kaq shumë vitesh nuk kalojmë më nga ballkoni i Zhuljetës, për të lexuar frazat të puthjeve peruxhiane, je gjithmonë qumështi më i bukur i jetës sime.

Kur gjatë natës zgjohem dhe në errësirë përpiqem të kuptoj se ku ndodhem, më mjafton të ndjejë frymëmarrjen tënde për të orientuar zemrën time.

Jeto nga dashuria, dashuri nga mirëkuptimi dhe mirëkuptim nga meditimi i qetë.

A.Neziri

 • Postime: 277
 • Karma: +0/-0

#78 ne: 15-09-2010, 12:19:57

Se infelice è l'innamorato che invoca baci di cui non sa il sapore, mille volte più infelice è chi questo sapore gustò appena e poi gli fu negato.

 • Postime: 12364
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#79 ne: 30-09-2010, 10:46:07
Ti ho conosciuto senza poterti toccare, in poco tempo ti ho scoperto, e stato tutto cosi veloce l'esserci amati. Non avrò pace fino a che non ti avrò, conosciuto....

 • Postime: 155
 • Karma: +0/-0

#80 ne: 01-10-2010, 15:24:35
Dashuria pa shqetesime eshte si uji ne kenete,ndotet shpejte!
Dashuria dhe era nuk maten ne peshore!
Dashuria mer trajten e seciles zemer!
Shtepia e dashurise eshte zemra e cilter!
Dashuria dhe urrejtja nuk mund te jetojne ne te njejten zemer...
Dashuria brenda nje nate mund te ndertoje nje bote!

 • Postime: 12364
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#81 ne: 07-12-2010, 10:32:19
Sa filozofike qe eshte dashuria! Vetem ata/o qe e perjetojne e dine se cfare ndjenje eshte. Ne te tjereve na duket ironike..

 • Postime: 956
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#82 ne: 07-12-2010, 10:43:39
Do te te dua perkohesisht, por jo pergjithmone :D

 • Postime: 12364
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#83 ne: 07-12-2010, 10:48:50
Qesh me dashurine ai qe nuk ka qene kurre i brengosur prej saj…  :P

 • Postime: 956
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#84 ne: 07-12-2010, 11:26:47
Do te te dua, por deri tek burimi LOL

 • Postime: 2869
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#85 ne: 07-12-2010, 11:27:35
duaje vetveten me shume se gjithkend!

 • Postime: 12364
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#86 ne: 07-12-2010, 11:31:38
Dashuria ua merr mendtë atyre që i kanë dhe ua jep atyre që nuk i kanë :D

 • Postime: 18279
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#87 ne: 07-12-2010, 11:31:51
Dashuria

Denim.....me vdekje
Argetim....i persosur
Shthurje....e trurit
Ure........ku mund te kaloje cdo lloj rendese.
Rrezik.....nga zjarri
Ikje....nga te vetmuarit.

 • Postime: 18279
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#88 ne: 07-12-2010, 11:32:53
Vetem dashuria pranon cdo lloj marrezie. Ajo shkel me kembe yje gjeneralesh dhe kurora mbreterish.

 • Postime: 2869
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#89 ne: 07-12-2010, 11:34:00
Kur je i trishtuar shih ne syte e atij qe dashuron dhe ne ato sy do te gjesh forcen per te buzeqeshur

 • Postime: 2869
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#90 ne: 07-12-2010, 11:34:55
Dashuria eshte nje Keshtjelle me mure te larta, qe ka vetem nje porte.Kur futesh ne te kjo dere mbyllet per te mos u hapur me kurre, dhe per te te lene ne gjelberimin e pafund te kopshteve te keshtjelles
Dashuri ashte qe te ben te dashurosh
Dashuria eshte qe te ben te gezosh,
Dashuria eshte qe te ben te vajtosh
Dashuria eshte lumturi kur e ke prane
Dashuria eshte sherim kur ke doktorrin ose doktorreshen afer.
Dashuria eshte semundje dhe iluzion kur je larg.
Dashuria eshte vuajtje kur je i sinqerte."
Dashuria ta djeg zemren si zjarri drute.
Dashuria eshte verbim kur vendoset para arsyes."
Dashuria eshte shurdhim kur te largon nga njerzit e tjere.
Dashuria eshte memece kur nuk ke fantazi."
Dashuria eshte e shkurter kur dashurohesh mbas te bukures.
Dashuria eshte roberi kur dashurohesh ndaj pasurise.
Dashuria eshte liri dhe lumturi kur dashurohesh me njeriun e mire.
Dashuria qendron ne zemer prandaj sduhet te zgjedhi vetem me sy.
Sakrifica ,sinqeriteti ,fantazia, arsyeja ,xhelozia dhe besimi ..... jane velat e dashurise pa to ajo humbet ne detin e trazuar te jetes komplekse
Dashuria eshte celsi prej floriri qe hap dyerte e lumturise.
Shoqeria perfundon ne dashuri ndonjehere, dashuria ne shoqeri ? Kurre
Ne qofte se e do dike lere te lire, nqs ai vjen tek ty, eshte i joti, nqs nuk vjen, ska qene, dhe nuk do te jete i joti asnjehere.
Gezimi eshte rrjeta e dashurise qe ze shume shpirtra
DASHURIA ESHTE HUMNER QE PO RE STE GJENDEN ME AS KOCKAT
DASHURIA ESHTE SEMUNDJE E PASHERUESHME
DASHURIA ESHTE SYRI I NJE TE VERBRI DHE DEGJIMI I NJE TE SHURDHERI
PA DASHURI SKA JETE DHE JETE PA DASHURI KURR SMUND TE KETE

 • Postime: 18279
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#91 ne: 07-12-2010, 11:35:42
Dashuri e vertete mund te quhet vetem ajo kur, edhe mbas shume
vitesh, cdo takim me te dashuren/gruan te ngjall padurimin dhe ankthin e takimit te pare.

 • Postime: 18279
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#92 ne: 07-12-2010, 11:36:16
Dashuria dashuron dashurin qe di te dashuroj dashurine e dashuruar.

 • Postime: 956
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#93 ne: 07-12-2010, 11:39:34
Do te te dua atehere kur ti nuk me deshiron dhe nuk do te te dua atehere kur ti me deshiron :-[

 • Postime: 956
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#94 ne: 07-12-2010, 11:43:25
Nuk  te dua ne menyre platonike por do te te dua ne menyre fizike :D

 • Postime: 2869
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#95 ne: 07-12-2010, 11:44:23
Nese s’mban mend te kesh bere nje marrezi sado te vogel per dashurine ,ske dashuruar kurre.

Dashuria eshte si pianoja
mesohet me gishta luhet me zemer.

Nje burre qe bie ne dashuri zbulon moralin
nje grua qe bie ne dashuri e humbet ate.

Nuk ka rrobe qe i rri me keq gruas
se deshira per te qene e urte.

Zemra ka arsyet e veta
per te mos iu bindur arsyes.

Dashuria lind nga besimi
jeton nga shpresa
vdes nga meshira

Dashuria nuk do te thote te shohesh njeri-tjetrin, por te shohesh se bashku ne te njejtin drejtim. (Antoine de Saint Exupéry)

Nje dashuri e vertete nuk di te flase. (William Shakespeare)

S’është i mirë gardhi me ristela, as dashuria në fqinjësi të mirë; i mirë është gardhi me dërrasa dhe dashuria në largësi.
                                            Rumune

 Sa më shumë gjykohet, aq më pak dashurohet.
                                                                        Shamfori

 Atje ku ka më shumë dashuri, atje edhe dhembja është më e madhe.
                                                                                                R. Qosja

 Për dashnorin s’ka gjë më të ëmbël se lotët kur fshihen në duart e së dashurës.
                                                                                                                S.Frashëri
 S’ka diell pa dritë, as njeri pa dashuri.
                                                              Gëte

 Mundet ndonjëherë të harrohet çka është dashuria?
                                                                              Ruso

 Dashuria është një ngjarje botërore, por private.
                                                                      Polgari

Të ndahesh vetëm pse më nuk e do është budallallëk, njësoj si të martohesh me dikë vetëm pse e do.
                              Gabori

 Dashuria është përmbajtja e vetme e gjërave në këtë kohë të pakuptimtë.
                                                                                                          Habe

 Kur njeriu dashuron, dëshiron të bëj diçka, prandaj dëshiron të sakrifikojë, dëshiron të shërbejë.
                                                                                                                          Heminguei

 Dashuria është si rrobat: kënaqësi është kur i ndërron shpesh.
                                                                                        Fleçeri

 Ta kërkosh me arsye rrugën tek dashuria, është njësoj si të kërkosh diellin me qiri.
                                                                                                                  Rumi

 Dashuria nuk ka vite (moshe) . Ajo lind çdoherë…
                                                                        Paskali

 Dashuria eshte nje force e eger. Kur provojme ta kontrollojme,na shkaterron. Kur provojme ta burgosim,na ben skllever. Kur provojme ta kuptojme,na le te hutuar dhe te paqarte.
                                                                                                              Paulo Coelho.


 Në qoftë se askush nuk na do, atëhere as veten tonë nuk e duam.
                                                                                              De Stali

 Në dashuri është e mundur të falësh gjithçka, por jo edhe të harrosh.
                                                                                                      Shamfori

 Dashuria ka dy përcjellës: të mirën dhe durimin.
                                                                        Aligieri

 Dashuria ushqehet me shpresë.
                                                Lao Ce

 Dashuria është si ngarja e automobilit: starton ngadalë, vozit shpejt, por frenon vetëm kur është, shumë vonë.
                      Sagani

 Kush ndalet të mendohet për dashuri, nuk dashuron më.
                                                                                  Kocebu

 Dashuria bën çudira çdo ditë: ajo dobëson të fuqishmin, forcon të dobëtin, nga i mençuri bën budallain, i nga budallai të mençurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me një fjalë, i përmbys gjërat.
                          Polaku

 Të jesh i dashuruar do të thotë më tepër se të jesh i pasur, sepse do të thotë të jesh i lumtur.
                                                                                                                                Tileri

 Kam lexuar diku se dashuria është kapitulli i parë në librin e madh të mosmirënjohjes.
                                                                                                                      Sandi

 Dashuria është çështje e ndjenjave e jo e dëshirave. Nuk mund të dashuroj pse dua, e më së paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar është e marrë.
                                                                                      Kanti

 Dashuria fitohet me dashuri.
                                              Spanjolle

 O zot, kur të vdes, ruaje në qetësinë tënde vetëm një fjalë për mua: “Kam dashuruar”.
                                                                                                                        Tagora

 Dashuria çdoherë është fillimi i dijes, siç është zjarri fillimi i dritës.
                                                                                                Lagerlefi

 Derisa dashuria është e verbër, s’ka arsye për ndarje.
                                                                                Z.Lençi

 Dashuria është ndoshta i vetmi shikim i përkryer që mund ta hedhim në amshim.
                                                                                                                    Hajsi

 Gjendja e dashurisë si duket është e vetmja gjendje normale e shpirtit të njeriut.
                                                                                                                  Çehovi

 Të dua më shumë se dje, e më pak se nesër.
                                                                    Zheraldi

 Kam pirë që t’ju harroj. Por për fat të keq, kur jam dehur, ju kam parë dyfish.
                                                                                                                Ashardi

 Dashuria është një lindje e re.
                                              Gjermane

 Dashuria është pëlhurë që thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qëndisje.
                                                                                      

 • Postime: 2869
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#96 ne: 07-12-2010, 11:45:18
u kenaqet tani?! ka per te gjithe :) :D

 • Postime: 956
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#97 ne: 07-12-2010, 11:49:06
Dashuria eshte si pianoja
mesohet me gishta luhet me zemer.

WOW

Une dorezohem per vehte me kete shprehje.

 • Postime: 12364
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#98 ne: 07-12-2010, 11:53:43
Nuk  te dua ne menyre platonike por do te te dua ne menyre fizike :D

ketu jam dakort  :D

 • Postime: 3259
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#99 ne: 07-12-2010, 12:05:40
Cdo here e shajm, dhe cdo here jemi lenduar, por prap skemi ndalur se dashuruari.
--Gjumashi--

Temat e fundit