cfare eshte www.progresi.org - Organizata Joqeveritare

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

cfare eshte www.progresi.org

  · 10 · 3490

  cfare eshte www.progresi.org

  · 10 · 3490

  • Postime: 22
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  ne: 04-05-2004, 13:11:55
  shpeshhere ne diskutimet tona ne forume te ndryshme te komunitetit virtual(per kete, jo me pak i rendesishem se ai real)  shqipetar  jemi ndiere te kufizuar nga pamundesia per te kthyer mendimet tona te shumta (jo te gjitha te "MIRA") ne dicka me teper se nje ushtrim mendor qe nuk arrin te kaloje pertej fazes per perciptmerise.

  shume vete shpesh here kane shprehur nevojen e nje organizimi te ketyre mendimeve tona ne nje lloj strategjie te pergjithshme qe do te na conte ne nje orientim mendor te perbashket dhe me pas ne nje oranizim te mirefillte e, mbase nje dite, ne prezntimin e nje alternative POLITIKE mjaft te vlefshme ne arenen shqipetare.

  • Postime: 454
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #1 ne: 06-05-2004, 12:23:17
  Deri ku ka arritur Progresi.org?!

  • Postime: 22
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #2 ne: 02-06-2004, 11:16:18
  projekt statuti

  Dispozita te pergjithshme

  · Kjo shoqate do te quhet LEVIZJA PER PROGRES
  · Selia aktualisht eshte viruale ne adresen www.PROGRESI.ORG
  · Qellimi i kesaj organizate eshte nxitja popullit dhe vecanerisht rinise brenda dhe sidomos jashte kufijve te atdheut te jete aktive ne jeten shoqerore dhe politike ne territorin e rrepublikes se shqiperise , te ndihmoje dhe te jete aktive ne zhvillimin e vendit dhe ne marrjen e vendimeve me kryesore ne organet drejtuese te shoqerise shqiptare.

  Parimet themeluese

  Te gjithe anetaret e kesaj organizate:
  · respektojne dhe mbrojne te drejtat themelore te individit
  · perkrahin cdo shprehje te tolerances dhe lirise fetare,
  · mbrojne dinjitetin e personalitetin njerezor,
  · perpiqen per prosperitetin e te gjithe kombit, per paqen, mireqenien, kulturen e solidaritetin shoqeror,
  · jane te bindur se drejtesia, paqja, harmonia, dhe bashkepunimi midis individeve dhe kombeve jane nder vlerat me te larta te njerezimit.

  Organizimi

  Shoqata organizohet si forum i perhershem virtual i ndare ne grupe pune (task force) qe trajtojne te gjithe sektoret e organizimit te jetes ne shoqerine shqiptare.

  Cdo grup pune ne pergjithesi
  · Krijohet me vendim te grupit koordinues te pergjithshem (GKP) i cili cakton edhe bazat operative, objektivat dhe koordinatoret provizore
  · Organizohet dhe zhvillon aktivitetin e vet ne menyre autonome
  · Diskuton dhe merr vendime mbi temat e parashtruara nga aneteret e vet dhe nga grupe te tjera.
  · Cakton objektivat e veta ne perputhje me objektivat strategjike te organizates te vendosur nga grupi koordinues i pergjithshem (GKP) ne perputhje ne kete statut dhe me ligjet
  · Zgjedh nga anetaret e vet â€" me shumice te thjeshte votash ne nje seance te hapur votimi qe zgjat te pakten 72 ore ku te gjithe jane lajmeruar ne adresen e deklaruar (e-mail) â€" nje ose disa koordinatore ( preferohet 1 koordinator cdo 8-10 anetare) te cilet
  § Organizojne grupin e nengrupet eventuale
  § Caktojne rregullat operative te zvillimit te diskutimeve
  · Zgjedh â€" me te njejten menyre votimiâ€" nje perfaqesues ne grupin koordinues te pergjithshem(GKP)
  · Cdo anetar i organizates mund te beje pjese deri ne dy grupe pune nqs GKP nuk vendos ndryshe

  Ne vecanti

  Task force HR
  · Krijohet automatikisht me lindjen e kesaj organizate
  · Administron anetaresimet, perjashtimet dhe vleresimet e anetareve te kesaj organizate me kerkese relativisht te kandidatit ose te grupit te punes ku ben pjese - i cili ka marre vendim per perjashtimin e nje anetari pas propozimit te te pakten 5 anetareve te tjere â€" dhe/ose pas kerkeses se GKP
  · Anetaret e cdo grupi jane 5 deri 15 + nengrupet.
  · Anetaret zgjidhen nga GKP
  · Vendimet merren me shumice absolute votash.
  · Kordinohet nga njeri prej anetareve me rotacion cdo 6 muaj
  · Nuk emeron perfaqesues ne GKP

  Grupi i punes relacionet publike

  · Krijohet automatikisht me lindjen e kesaj organizate
  · Mbledh, seleksionon, perunon e transmeton informacionet e kerkuara nga grupet e tjere nepermjet GKP, qe kane te bejne (info) me ambientin operativ te organizates
  · Mbledh, seleksionon, perpunon e transmeton informasionet e kerkuara nga GKP
  · Anetaret jane 5 deri 15.
  · Anetaret zgjidhen nga GKP
  · Vendimet merren me shumice absolute votash.
  · Koordinohet nga njeri prej anetareve i cili perfaqson edhe organizaten ne pergjithesi ne rraportet me shtypin e organe te tjera informative
  · Nuk emeron perfaqesues ne GKP

  Grupi koordinues i pergjitheshem (GKP)

  · Perbehet nga perfaqesuesit e te gjithe grupeve
  · Percakton strategjine e zhvillimit te organizates ne pergjithesi qe perben bazen e planifikimit strategjik te cdo grupi.
  · Koordinon marredheniet midis grupeve te ndryshme
  · Cakton llojin dhe masen e kontributit te detyruar te cdo anetari ne organizate
  · Administron burimet financiare te organizates
  · Merr vendim per krijimin, menyren e funksionimit fillestar provizor ose shperndarjen e grupeve te punes
  · Merr vendim per ankesat e anetareve mbi vendimet e cdo grupi dhe mund ti anulloje ato kur bien ne kundershtim me kete statut apo me ligjet shqipetare.
  · Koordinohet nga njeri prej anetareve te tij me rotacion 6 mujor. shkarkohet me shumice absolute e perfaqeson ligjerisht organizaten


  Asambleja e pergjithshme

  · Merr formen e nje grupi pune te vecante
  · Thirret e koordinohet nga GKP - me vullnetin e tij ose me kerkese te 1/5 se anetareve te kesaj organizate
  · Merr vendime me shumice te kualifikuar votash â€" mbi 2/3 e te gjithe anetareve ne mbledhjen e pare ose (kur nuk arrihet kjo) me mbi 2/3 e votuesve ne mbledhjen dyte me te njejtin rend dite e mbledhur jo me pare se 15 dite nga perfundimi i te pares pa rezultat-mbi ndryshime ne statut, trupezimin e kesaj organizate ne nje tjeter apo prishjen e kesaj organizate.
  · Te gjithe anetaret duhet te lajmerohen â€"ne adresen e deklaruar (e-mail) - dhe kane te drejte te marrin pjese ne mbledhjen e pergjithshme
  · Te gjithe anetaret e kesaj organizate kane te drejte vote te barabarte.
  · Anetari i shoqates nuk merr pjese ne votim kur ai vete ose bashkeshorti/a, femija, gjinia, a krushqia e tij jane ne konflikt interesash me kete orgnizate mbi nje nga temat e rendit te dites.
  Anetaret
  te drejtat e detyrat

  1) cdo anetar/e ka detyre te kontribuoje ne jeten dhe aksionin politik te organizates me eksperiencen e tij personale dhe aftesite e veta specifike sipas vendimeve te GKP
  2) cdo anetar/e ka te drejte te:
  · kerkoje dhe te marre informacione mbi jeten e organizates, mbi vendimet e saj, mbi diskutimet e bera ne te gjitha organet dhe mbi alternativat e propozuara.
  · Te shprehe dhe te mbeshtese ne cdo strukture te organizates pozicionet e veta ideologjike dhe kulturore.
  · Ti njohe organet drejtuese me opinionet dhe sugjerimet e veta
  · Te mbeshtese qendrime te ndyshme nga ato te shumices ne organet vendimmarrese
  · Te zgjedhe organet drejtuese te organizates.
  · Te zgjidhet e te beje pjese ne organet drejtuese te organizates dhe te delegohet ne mbledhjet e cdo niveli
  · Te propozoje kandidatura ne listat elektorale,
  · Ne rast se vendos te largohet nga organizata (gje qe mund ta beje ne cdo kohe) ka te drejte te spjegoje arsyet e vendimit ne nje mbledhje te deges se organizates ku ben pjese.


  Dispozita kalimtare
  Per te garantuar ruajtjen e qellimit dhe te objektivave fillestare te themeluesve te kesaj oraganizate, per nje periudhe prej pese vitesh nga data e rregjistrimit ne gjykate:

  Anetaret themelues kane te drejte veto ne ndryshimet e ketij statuti
  Anetaret themelues jane pjesetare me te drejta te plota ne GKP dhe nuk mund te shkarkohen

  • Postime: 10
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #3 ne: 03-07-2004, 13:13:58
  Organizata Levizja per Progres eshte nje nisem e ndermarre nga disa studente qe studiojne ne universitete te ndryshme te botes dhe kane si qellim te perbashket nxitjen e popullit, dhe vecanerisht rinise, brenda dhe sidomos jashte kufijve te atdheut, te jete aktive ne jeten shoqerore dhe politike ne territorin e Republikes se Shqiperise , te ndihmoje dhe te aktivizohet ne zhvillimin e vendit dhe ne marrjen e vendimeve me kryesore ne organet drejtuese te shoqerise shqiptare.
  Levizja per Progres eshte nje organizate e hapur ku individi vihet ne qendren e bashkebisedimeve per te arritur dicka konkrete dhe ku cdo antar eshte pjese aktive e zhvillimit te organizates.

  • Postime: 330
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #4 ne: 08-08-2004, 16:12:54
  -edituar-
  « Editimi i fundit: 11-09-2004, 16:01:47 nga M A X »

  • Postime: 10
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #5 ne: 10-08-2004, 12:41:29
  I nderuar redman, nuk e di sinqerisht te qesh apo te qaj me kete konstatim qe bete. Une ju falenderoje qe shpenzoni kohen dhe sharmin tuaj gazmor ne kete seksion dedikuar kesaj organizate, ju premtoj se ne te ardhmen ne faqen "kuriozitetete nga bota dhe vendi" ju do te keni vendin qe meritoni.  

  Me respekt dhe sinqeritet Cervantes

  • Postime: 22
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #6 ne: 11-09-2004, 11:57:36
  ............

  me pelqeu kjo
  jashte mase <>
  forca redman
  « Editimi i fundit: 11-09-2004, 16:02:15 nga M A X »

  • Postime: 19
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #7 ne: 10-11-2004, 17:31:53
   
    Në vitin 1991 deri 1996 partia socialiste ka patur një kompani të quajtu progresi me qender në Tiranë QË MERREJ ME TË TËRA PISLLIQET.s

  • Postime: 22
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #8 ne: 17-11-2004, 23:33:25
  interesante

  • Postime: 103
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #9 ne: 21-12-2004, 19:33:59
  webi mos eshte gje ne ndertim apo kam ngaterruar adrese?  ><
  [1]