AMD demonstron procesorin e ri me gjashtë bërthama - Pajisje Elektronike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

AMD demonstron procesorin e ri me gjashtë bërthama

AMD demonstron procesorin e ri me gjashtë bërthama

· 2 · 757

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 17-03-2009, 23:54:25
AMD demonstron procesorin e ri me gjashtë bërthama
Serverët me çipet Istanbul kanë arritur bartjen më të shpejt të dhënave dhe performansa më të mira të aplikacioneve...


Advanced Micro Devices (AMD) ka demonstruar modelet e para punuese të çipeve të emëruara Istanbul, të serisë së tyre të radhës Opteron me gjashtë bërthama të dedikuara për serverë.

Çipet kanë dëshmuar performansa më të mira me shpenzim të njëjtë si edhe çipet ekzistuese të serverëve me gjashtë bërthama me emrin Shanghai. Kjo do të thotë se shpenzojnë në mes të 45 e 105 vat kur punon në shpejtësitë në mes 2.3 GHz e 2.8 GHz.

Serverët me çipet Istanbul kanë arritur edhe bartje më të shpejtë të dhanë deri tek memoria si dhe performansa të aplikacioneve nën sistemin operativ Windows Server 2008 në krahasim me procesorët e mëhershëm.
/Telegrafi/

  • Postime: 3782
  • Karma: +16/-2
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 18-03-2009, 08:21:29
Mire, po a jane te gjashta berthamat te aktivizuara?

Temat e fundit