E gatshme memoria e parë DDR4 - Pajisje Elektronike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

E gatshme memoria e parë DDR4

E gatshme memoria e parë DDR4

· 1 · 567

  • Postime: 2869
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

ne: 11-01-2011, 12:10:32
Seul, 10 janar - Prodhuesi më i madh i çipave memorikë DRAM, Samsung, ka bërë të ditur se ka prodhuar modulin e parë memorik DDR4 në procesin e vet prodhues 30-nanometërsh. Moduli arrin bandwidth prej 2133 Gbps me tension prej 1,2V, në krahasim me 1,35V për modulet DDR3 të prodhuara me po të njëjtin proces. Ky është posaçërisht një lajm i mirë për prodhuesit e laptopëve, edhe pse tani për tani askush prej prodhuesve të çipseteve dhe procesorëve nuk përkrah këtë standard të ri.

Çelësi i kursimit te çipat DDR4 është në diç që quhet POD – Pseudi Open Drain, një arkitekturë e re e transistorëve që mundëson frekuenca më të larta pune deri 3,2 GHz me shpenzimin e zvogëluar të energjisë.
Përfundimi i standardit DDR4 JEDEC pritet vetëm nga fundi i këtij viti, kështu që modulet mund të priten në shitje deri nga mesi i vitit të ardhshëm.

Temat e fundit