Funksionon Wireless ne banese me parafabrikate? - Pajisje Elektronike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Funksionon Wireless ne banese me parafabrikate?

Funksionon Wireless ne banese me parafabrikate?

· 4 · 2009

 • Postime: 271
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 12-11-2007, 01:25:05
O njerez, banoj ne pallat parafabrikat, dmth rrjete hekuri me beton dhe doja te diaj do te influenconte kjo ne sinjalin e modem-routerit. Kam frike se mos muret me bejne ekranizim te signalit dhe me rrofte wire-les(h)i pastaj :P

 • Postime: 3782
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 12-11-2007, 09:03:44
Per te qene i sigurte, pyet dike qe jeton aty dhe i di keto pune, ose ate qe do te te ofroje sherbimin -- kuptohet, nese ti nuk ke ndermend ta vjedhesh nga komshiu :P

Me sa di une, kur ke te besh me mure betonarme do te kete patjeter dobesim te sinjalit, shkalla e te cilit do te varej nga largesia nga pika e transmetimit, fuqia e transmetimit, trashesia dhe perberja e murit, kushtet klimaterike, temperatura e murit (nese po tkurret apo bymehet) etj. Shkurt fjala, s'ka asnje garanci se transmetimet wireless do te punojne permes muresh betoni... E vetmja mundesi per ta marre vesh eshte ta provosh.

 • Postime: 271
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 05-12-2007, 14:26:17
Pergjigje pyetjes time:

Funksionon Wireless ne banese me parafabrikate?

PO! Funksionon dhe mire fare!
Tani qe po shkruaj jam perpara laptopit.
Niveli i sinjalit: very good

 • Postime: 328
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 02-02-2008, 22:17:39
Me sa di unë, kur ke te besh me mure betonarme do të këtë patjetër dobesim te sinjalit, shkalla e te cilit do të varej nga largesia nga pika e transmetimit, fuqia e transmetimit, trashesia dhe perberja e murit, kushtet klimaterike, temperatura e murit (nëse po tkurret apo bymehet) etj. Shkurt fjala, s'ka asnjë garanci se transmetimet wireless do të punojnë përmes muresh betoni... E vetmja mundësi për ta marrë vesh është ta provosh.
Përveç këtyre kushteve, rol të rëndësishëm luan edhe gjatësia e kabllos koaksiale. Përafërsisht 1m kabëll ka 1 dB humbje.
...Me një lloj antene si në figurë dhe me 802.11g USB 2.0 kapë një numër relativisht të madh të lidhjeve në vendin ku jam (kuptohet shumë janë fare të pambrojtura).

Temat e fundit