×

Risit e Intelit

Vizitor · 3 · 1490

Risit e Intelit

Vizitor · 3 · 1490
Kiki
ne: 10-08-2004, 10:24:23
Kompania me  e madhe e Procesorve Intel nuk ka te ndalur me risit e saj ne treg.
jemi mesur te ndegjojm Pentium 2.8GHz e Celeron 1.7GHz.
tani me tutje  do te kemi Procesor Pentium  dhe Celeron M kjo risi ne treg per shum shfrytezues.
Procesoret do te jen me shenjen karakteristike  Lv ( Low Voltage)  738, ULV 9Ultra low voltage) 733 dhe 723 si dhe celeron  M ultra low voltage.
Pentium M ulv 723 punon me taktin 1GHZ ndersa Celeron M ULV 353punon me 900 MHz
kjo eshte diqka risi per tregun botror  si q shihet nuk do te kem koh te mendoj se kur dhe qfar do te jet Procesori i ri duke enderruar per nje "Pentium 5" siq jemi mesur me pare.

  • Postime: 4
  • Gjinia: Mashkull
el_Che
#1 ne: 10-08-2004, 13:42:45
E vertete qe Intel po leviz mbi procesoret me se fundmi, edhe arsyeja eshte e thjeshte: Apple MAcintosh, ka nxjerre ne shitje Power MAC G5 me procesor 3.5 Mgz, por me e bukura eshte, se nuk do jene me ventilatoret e ftohjes, per te ftohur procesorin, por ky procesor ka nje sistem ftohjeje te tijin, me uje. Pra epoka e elikave ne motherboard po zhduket. E kete ia ka dale mbane shume mire Macintosh.

  • Postime: 6
  • Gjinia: Mashkull
amarodisaronno
#2 ne: 16-09-2007, 00:29:23
edhe ja ku jemi prape ne 2007 edhe prape kemi elika ne motherboard edhe mendoj se nuk do i iki koha ndonjehere mor shoku sepse pervec procesorit duhet te ajrosen si karta grafike ashtu edhe RAM ;)