SanDisk SD kartelat ruajnë të dhënat për 100 vjet - Pajisje Elektronike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

SanDisk SD kartelat ruajnë të dhënat për 100 vjet

SanDisk SD kartelat ruajnë të dhënat për 100 vjet

· 1 · 544

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 26-06-2010, 01:13:04
SanDisk SD kartelat ruajnë të dhënat për 100 vjetSanDisk ka ka filluar shitjen e kartelave SD të cilat mund të ruajnë fotografi dhe të dhëna për së paku 100 vjet.

Këto kartela janë duke u përdorë nga policia për të arkivuar foto-dëshmi të ndryshme dhe SanDisk është duke bërë plan që të njëjtën gjë ta praktikoj edhe në industritë tjera. Kartelat SD Worm prej 1 GB, të cilat mund të shkruhen një herë e lexohen shumë herë, tani kanë filluar të shiten tek policia e Japonisë.

Sipas SanDisk, kartelat u mundësojnë zyrtarëve ligjor që të krijojnë të dhëna të qëndrueshme, fotografi të përhershme të cilat shërbejnë si burim dhe dëshmi gjatë hetimeve të ndryshme dhe gjyqeve të mundshme.

Kartelat punojnë në mënyrë të njëjtë si kartelat tjera, duke i futur ato në pajisje digjitale dhe më vonë duke i transferuar të dhënat në kompjuter. Fotografitë e bëra nuk mund të ndryshohen. Në të njëjtën kohë, ato mund të përdoren edhe për të ruajtur intervista të dëshmitarëve.

Kompania deklaron se të dhënat mund të ruhen madje për 100 vjen dhe kjo deklaratë bazohet në testimet e bëra në temperaturë dhome të mbrojtur nga lagështia. Telegrafi.com

Temat e fundit