Si mund te krijohet nje PC pjese pjese? - Pajisje Elektronike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si mund te krijohet nje PC pjese pjese?

Si mund te krijohet nje PC pjese pjese?

· 14 · 4629

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 21-09-2004, 15:01:26
E kam fjalen te krijosh nje kompjuter duke blere pjese te ndryshme ne dyqan dhe ta montosh vete. Ia vlen?! Eshte i mundur vetem duke perodur manuale e pa patur shume njohje?

#1 ne: 21-09-2004, 15:08:05
Te krijosh nje PC pjes pjes, eshte , si me then per mua qe e beje kete pune cdo dite, pune e lehte.
Por te merr kohe deri sa te besh konstruktimin(ndertimin) e PC.
Duke perdorur fletushkat e perdorimit, mund te ndertosh nje PC.
Cfar te merr kohe me tepert eshte ndertimi i bazes(Mainbord), ku jan disa ashife, qe jan te rendesishme.
Se pastaj montimi i HDD, CD-Rom, DVD, Sound karte, etj, ato jan fare leht.
Por cfar do te marri kohe eshte instalimi i PC.Pasi cdo gje duhet te instalohet.
Mendoje se ka qen disi nje ndihmes.

 :pafshim
« Editimi i fundit: 21-09-2004, 15:13:28 nga Gjumashi »

 • Postime: 336
 • Karma: +0/-0

#2 ne: 21-09-2004, 15:09:00
Te bie me lire ta besh kompjuterin keshtu vete, apo ta blesh te plote?

#3 ne: 21-09-2004, 17:40:30
Po te keshilloje dicka alban.
Ta besh vet, te kushton me lire.Pak a shume.
Kurse ta blesh ne komplet, te kushton pak me shume, por ke garanci, per cdo problem se can koken fare.

Po ti pyet nje her, dhe shif, por ketu ne Viene(Austri), shof koheve te fundit shume shpallje te PC me cmime te lira.Dhe dicka, pjeset do do i blesh dhe qe do tja vendosh, ndonjeher jan fallco, mund te shkuaj 512 MB eshte 256, ose ka shume gjera qe kan ndodhe.
psh dhe aty ku punoje une.Nuk kemi faj ne qe i shesim, kan faj ato qe i prodhojne.Pasi shume produkte vin nga kina, korea, dhe nuk kan ndonje kontrrollim te plot.

Shpresoj se te kam ndihmuar.

 :pafshim

 • Postime: 1279
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 21-09-2004, 17:48:35
Ke te drejte gjumash se edhe k'tu ne Amerike ndodh e njejta e gje, persa i perket ndertimit te nje komputeri ...qe ndoshta te duket sikur eshte me lire por ama pasi e perfundon te terin mund te kushtoje edhe me shume se kur e ble ne nje kompani....ketu ne kemi DELL kompani komputerash edhe i kane cmimet shume te ulta ..edhe s'mund te ndertosh ndonje komp vete edhe te jete me e lire se e atyre ....prandaj perpara se te nise dikush te ndertoje nje komp bejeni llogarine duke filluar nga Hardware(pjeset) deri ne software (programet) , dhe nqs fitoni nje shume te madhe bejeni vete nqs jo as mos e merrni mundimin :pafshim :pafshim

 • Postime: 221
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 18-10-2004, 02:03:29
Personalisht qe e kam provuar para shume kohesh kompjuterin tim, e kam bere flak fare ne kuptimin qe vetem me nje gjendje parash qe i vura vetes detyre te beja nje PC bomb fare, ja dola mban. Perfundimi 160Gb HardDrive 740Mb Ram dhe te tjerat.

E vetmja gje qe me nevoitesh mua ne ate kohe ishte vetem nje plan si struktur se cfare doja dhe cfare do beja, dhe koha. Per kete projekt te vogel me mori 3 muaj kohe.
Do thoja se ja vlen te rindertosh nje PC nga e para nese ke kohe, te merresh me te dhe nese ke nje njohuri te pakten te shtreses te pare, dhe jo te jesh anaplla fare.

Gjithsesi...

 • Postime: 1270
 • Karma: +2/-0

#6 ne: 19-10-2004, 00:01:56
Ta blesh pjese pjese dihet se kushton me pak, por jo te gjithe dine me fut duart e me rregullu vete pc.

Mjafton nje gabim ne fishet brenda pc dhe djeg skeden madre qe kushton  me shume e me e skedat e tjera.

Mjafton nje kavo gabim, dhe floppy Cd etj etj nuk ecin me.

Keshilla me e mire per ata qe s'kane hapur ndonje here pc e s'dine nga me fut duart te mos prektin vete , sepse mundet edhe te ju plas pc para syve!


Duket lehte per dike qe e ka per pune dicka te tille, por nuk eshte aspak e mire per principiantet!

 • Postime: 56
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 21-10-2004, 09:19:33
tung

Te krijosh nje PC nuk eshte esdhe veshtir pa paramenduar per pasojat e me vonshme gjat montimit.
paisjet kompjuterike mund ti blesh veqmas pjes pjese por duhet ditur disa gjera elementare per te filluar punen duhet ditur se ku dhe si vendoset.
Pjeste kompjuterike jan pjes e shume te ndishme andaj nuk preferohet te merrni nje hap te till pa pasur pak njohuri.
PSH.
CPU apo procesori punon me nje rrym shum te vogel 1.5v dhe mund te vie gjer te djegje nga me vet energjin e trupit apoelektorstatika gje qe kushton shume
andaj keni kujdes

 • Postime: 203
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 04-02-2005, 12:35:32
Ta blesh pjese pjese dihet se kushton me pak, por jo te gjithe dine me fut duart e me rregullu vete pc.

Mjafton nje gabim ne fishet brenda pc dhe djeg skeden madre qe kushton  me shume e me e skedat e tjera.

Mjafton nje kavo gabim, dhe floppy Cd etj etj nuk ecin me.

Keshilla me e mire per ata qe s'kane hapur ndonje here pc e s'dine nga me fut duart te mos prektin vete , sepse mundet edhe te ju plas pc para syve!


Duket lehte per dike qe e ka per pune dicka te tille, por nuk eshte aspak e mire per principiantet!

Per cfare fishesh e kavosh e ke fjalen mo plak?Merr manualin ne dore hapi syte mire dhe vazhdo punen per ti lidhur fishet..asnje gje te veshtire nuk ka...gjeja me e bezdisshme qe mund te haset eshte lidhja e fisheve te modherboardit me kasen (llampat e HDD etj) dhe po bere ndonje gabim me ato fishet asnje gje nuk ndodhe as nuk te plas kompjuteri as nuk merr flake...nuk te ndizet fare dhe kaq....

Kavot gabim nuk mund ti vesh dhe po qe nallban komplet pasi Kavoja e e flopit ndryshon nga ajo e CD etj...

Une t'ju them te drejten 4-5 comp qe kam pase kam pasur qejf ti montoj vete pasi ne fund ndjen kenaqsi se dicka ke bere + dhe te bie me lire kuptohet :)....

Cfare duhet te keni kujdes:Shikoni qe cooler i procesorit te jete i lidhur ne motherboard dhe po e harruat s'ka shume problem pasi ne keto procesorat e ri AMD pasi do te ndizet comp thjesht do te fiket dhe do e kuptoni qe keni harruar pa e lidhur me motherboardin.


Mos tu dridhet syni trima:-)

 • Postime: 203
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 04-02-2005, 12:40:48
Ja dhe comp im pa kutin qe perdorja para 1 viti e ca
[attachment[/attachment]
« Editimi i fundit: 13-04-2005, 06:25:50 nga Gjumashi »

 • Postime: 118
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 17-02-2005, 10:29:18
Mendoj se te bleshe nje descktop eshte me mire ta ndertosh vete...duke vendosur hardware sipas deshire (me te miret me pak fjale) duke e bere kompiuterin me te fuqishem..eshte me mire ta ndertosh vete me pjese pasi te kushton me lire se sa ta maresh te gatshem. ciaùù

#11 ne: 06-03-2009, 23:23:29
Po te keshilloje dicka alban.
Ta besh vet, te kushton me lire.Pak a shume.
Kurse ta blesh ne komplet, te kushton pak me shume, por ke garanci, per cdo problem se can koken fare.

Po ti pyet nje her, dhe shif, por ketu ne Viene(Austri), shof koheve te fundit shume shpallje te PC me cmime te lira.Dhe dicka, pjeset do do i blesh dhe qe do tja vendosh, ndonjeher jan fallco, mund te shkuaj 512 MB eshte 256, ose ka shume gjera qe kan ndodhe.
psh dhe aty ku punoje une.Nuk kemi faj ne qe i shesim, kan faj ato qe i prodhojne.Pasi shume produkte vin nga kina, korea, dhe nuk kan ndonje kontrrollim te plot.

Shpresoj se te kam ndihmuar.

 :pafshim

 • Postime: 201
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 11-03-2009, 07:16:57
Pash shume komente qe thoni se kushton pak me lire te blesh pjeset vet, jam dakort, por varet edhe se ku i blen ne fund te fundit.
Une e kam bere kete pune per 8 muaj ne Shqiperi edhe mund te themqe merrja diku te 60-80 euro per nje PC qe shisja.
Une blija pjeset diku edhe i montoja edhe shisja PC te rinje me 2 vjet garanci.

Imagjino per mua ishte super se fitoja mire, kshuqe nqs di se ku me ble pjeset eshte shume mire nqs e ben vet(edhe dikush qe ka minimumin e njohurive e ben, nqs lexon manualet qe ke me vemendje)

 • Postime: 2648
 • Karma: +67/-6
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 11-03-2009, 14:17:08
Une mendoj qe ta krijosh nje PC prej fillimit ia vlene vetem ateher kur deshiron ta kesh nje PC per qefin tat,me performanca e atribute qe veshtir se i gjene te kompletuara ne nje PC te gatshe,,e kame fjalen per nje individ,se te ata qe bejne bisnes belejne pejes me shumice ndryshojne gjerat.. ;)

Temat e fundit