SSD me kapacitet prej një terabajt - Pajisje Elektronike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

SSD me kapacitet prej një terabajt

SSD me kapacitet prej një terabajt

· 1 · 394

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 14-01-2009, 02:10:30
SSD me kapacitet prej një terabajt
Po afrohet momenti kur SSD-të e kapacitetit të madh nuk do të janë lajme dhe në tërësi të zëvendësojnë disqet e forta si medium kryesor për ruajtjen e të dhënave në kompjuterë. SSD-ja e kapacitetit prej 1 TB është një hap i parë në këtë drejtim.


Kompania pureSilicon në panairin CES (Consumer Electronics Show) ka paraqitur 1TB Nitro, diskun e parë në botë SSD me dy inç e gjysmë dhe kapacitet prej një terabajt. Performansat i ka solide edhe pse jo më të shpejtat në treg: bartja e të dhënave kryhet me shpejtësinë maksimale prej 300 MB/s.

Pajisja vjen me kapacitete prej 32 GB deri në 512 GB, mirëpo nuk është i dedikuar për përdorim shtëpiak, por më tepër si zgjidhje e efektshme energjetike për serverë dhe super-kompjuterë. Megjithatë, është mirë të shihet se si SSD-të po i arrijnë disqet e forta; edhe kur çmimi të jetë i krahasueshëm me ta, disqet e forta sigurisht do t’i takojnë së kaluarës.

www.puresi.com

http://www.telegrafi.com/?id=8&a=942

Temat e fundit