Si të dilni bukur në foton e pasaportës? - Panorama

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si të dilni bukur në foton e pasaportës?

Si të dilni bukur në foton e pasaportës?

· 3 · 631

  • Postime: 28588
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 13-06-2019, 09:04:54
Si të dilni bukur në foton e pasaportës? Me këto truke nuk do të keni turp të tregoni fotot zyrtare
Shumicës së njerëzve nuk ju pëlqejnë fotot e tyre në dokumentet ligjore

Nuk ka arsye për t’u shqetësuar, por nëse planifikoni të rinovoni kartën tuaj të identitetit, ose të aplikoni për ndonjë vizë, më poshtë do të gjeni disa këshilla të dobishme se si të dilni bukur edhe në foto zyrtare:
Mos e ngrini mjekrën lart


Ky është një nga gabimet më të shpeshta: Ju përpiqeni të qëndroni drejt, por ngrini mjekrën lart. Si rezultat, hunda juaj fokusohet direkt në kamera. Kjo foto nuk duket e natyrshme dhe ky pozicion, e bën mjekrën tuaj të duket më e madhe. Mundohuni të qetësoni shpatullat dhe mos e hidhni kokën pas.

Mos e lëvizni kokën pas

Mos e ktheni kokën pas, sepse do të dukeni me një mjekër të dyfishtë. Për ta bërë fytyrën tuaj të duket më mirë, lëvizeni pak mjekrën dhe ulni kokën vetëm pak.

Shmangni një buzëqeshje të madhe

Sipas standardeve moderne, një buzëqeshje e madhe është e papërshtatshme për fotot në dokumentet zyrtare në shumicën e vendeve. Por një buzëqeshje e vogël do t’ju bëjë të dukeni bukur.

Mos qëndroni e vrenjtur

Vetullat e vrenjtura mund të shkatërrojnë fotot më shumë se një buzëqeshje e madhe. Për të shmangur këtë gjë, përpiquni t’i bëni vetullat njësoj siç i bëni kur diçka ju befason. Mirëpo, sigurohuni që të mos ta teproni me këtë gjë.

Mos harroni flokët tuaja

Zgjidhni një pamje të freskët, duke shmangur modelet e flokëve shumë të ndërlikuar. Sipas rregullave, në foto të caktuara, balli, sytë dhe vetullat nuk duhet të mbulohen.

Kushtojini vëmendje grimit

Shmangni tonet e syve dhe buzëkuqtë me shkëlqim. Ato do t’ju bëjnë të dukeni më e madhe në moshë. Është më mirë të zgjidhni tone mat.

Zgjidhni një veshje të përshtatshme

Si rregull, në shumicën e fotove vetëm fytyra juaj është e nevojshme, prandaj me siguri nuk mendoni shumë për rrobat. Mirëpo, në foto zyrtare rekomandohen ngjyrat e errëta. /Telegrafi/

  • Postime: 718
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 14-06-2019, 00:31:59
Megjithate shumica dalin shpif ne foton e pasaportes 😅

  • Postime: 1753
  • Karma: +10/-4
  • Gjinia: Femer

#2 ne: 14-06-2019, 06:53:07
Tani që pasaportat janë biometrike përzgjedhjen e bën fotografisti.

Temat e fundit