Edi Rama, njeriu i vitit 2006! - Forumi Politik

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Edi Rama, njeriu i vitit 2006!

Edi Rama, njeriu i vitit 2006!

· 10 · 2680

 • Postime: 7087
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

ne: 09-01-2007, 21:01:30
Edi Rama ka fituar per te dytin vit radhazi sondazhin "Njeriu i vitit"
Vendin e dyte e ze Berisha e ate te trete Agron Llakaj.

 • Postime: 27102
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 10-01-2007, 13:04:26
Edi Rama ka fituar për te dytin vit radhazi sondazhin "Njeriu i vitit"
Vendin e dytë e ze Berisha e atë te tretë Agron Llakaj.

Me sondazhet e Top-Channellit fiton Edi Rama,ajo faqe administrohet nga nje njeri qe eshte kembe e koke komunist Igli dhe i nxjerr sondazhet si ti doj qejfi atij,nje sondazh qe beri nje gazete tjeter e Tiranes Rama doli i 4.
Ky eshte psikopat po mban peng shqiperine vetem se se e ka te sigurt humbjen ne zgjedhje e ben lojera te felliqta ne dem te shqiptare.

 • Postime: 7087
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 10-01-2007, 16:26:40
 Sikur kete sondazh ta kishte fituar Berisha cfare do thoje? Per Topin e drejtuesin e tij nuk po shkruaj se kemi diskutuar 100 here..po deshe gjej temat e lexoji.
Edi eshte psikopat por ka dhe te tjere me psikopater se ai..Jane ata qe ti i mbron verberisht..po analizuar reaölitetin.  Nese Edi po mban peng Shqiperine e po i demton shqiptaret...po opozita cfare po ben? Dhe ajo lufton te heq Edin e te mare vendin..kuptohet per veten e jo per popullin.

 

 • Postime: 215
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 11-01-2007, 11:15:11
Shume mire e ke thane kjo eshte realitet me kete shqiptaret nuke po munden me jetu. Shiko tani kure te akuzojne i majte keshtu e kane a fole realitet eshte ma se veshtiri. Nuke eshte reale te themi aje ma i mire se ky apo kete e ka then nji tv ne shqipri. Pse nuke doli nji tv siqe eshte tvsh e te beje intervista per ta qiture salen te parin prape sdo te kishte kurgje te keqe kishim mundure vetem ti urojme sukses pa te keqe. Mua nuke po me hyne ne koke se qfare populli jemi sado qe dikushe punon mire akuzohet ,kushdo te jete pd apo ps dhe ketu kemi ate qka neve na ben te dobet. Seshte per lavdate ky rama hiq pore ase salihu prandaj keta eshte duhure sipase meje mose te figurojne ne asnji pozit e kursesi ne tv, ata ma shume dem po i bejne shqiptarve se dikushe qe kete eshte munduare me vite. Juve ju jete te japni mendime dhe vlersime pore ata qe duhete te jene ne politiken shqiptare nuke jane ne parti kure e din qfare plehra ka aty ata i mbyllin hundet dhe jetojne ne skamje duke then ma mire qiriu i fikure se aje i flliqure.

 • Postime: 2287
 • Karma: +2/-1

#4 ne: 12-01-2007, 05:38:21
Tuesday, 09 January 2007 ("SOT")
Nga Kastriot Myftaraj - Gjatë pushimeve në ditët e ndërrimit të viteve është zhvilluar një takim konfidencial midis multimiliarderëve, hebreo-amerikanit George Soros dhe greko-zviceranit Spiro Latsis, ku më së shumti është diskutuar për fatin politik të Edi Ramës.Këta të dy përfaqësojnë dy qendrat ndërkombëtare të cilat, që prej vitit 1991, kur PPSH u shndrrua në PS, ka pasur dy qendra ndërkombëtare që kanë tentuar të marrin nën kontroll të majtën shqiptare, duke zbatuar skemën e tyre për lidershipin e saj. Këto dy qendra janë Greqia, e mbështetur nga lobet e diasporës greke në Perëndim, me përfaqësues më të shquar miliarderin Spiros Latsis (Llacis)si dhe qarqet ndërkombëtare hebreje me përfaqësues kryesor George Soros. Këto dy linja, edhe pse mund të kenë pasur dhe kanë interesa imediate, çka i ka bërë ose mund t' i bëjë që të bashkëpunojnë, në sens final, kanë qëllime të kundërta. Derisa linja greke kërkonte që PS të kontrollohej nga një lidership kristianësh ortodoksë, linja sorosiane kërkonte që PS të kontrollohej nga një lidership njerëzish me identitet të dyzuar, të tillë që të ishin me origjinë hebreje dhe që tashmë, falë një projekti të Sorosit, ishin rikthyer në identitetin hebre, gjithsesi duke mbetur kriptohebrej, që mos të shkaktohej alarm në botë. Edi Rama u zgjodh nga George Soros për t' u mbështetur, duke u parë si një njeri që kishte cilësitë për t' u arritur një kompromis midis linjës sorosiane dhe asaj greke. Kjo për faktin se Edi Rama është me identitet të dyzuar, duke qenë nga një familje me origjinë të largët hebreje që është konvertuar në fenë e krishtere ortodokse, madje duke qenë edhe gjysëm-himariot (nga nëna), çka për grekët ka shumë rëndësi, pasi dihet rëndësia që ata duan t' i japin Himarës në politikën greke në Shqipëri. Natyrisht që entourage e Edi Ramës në pushtet do të përbëhet nga kriptohebrej sorosianë të llojit të vet si Erion Veliaj dhe Megi Ajtyresa. Ngjitja e Edi Ramës në postin e kryetarit të PS-së është një lëvizje pas së cilës qëndrojnë forca, në rradhë të parë të huaja, që e kanë mbështetur Ramën në karrierën e vet politike. Këto forca nuk gjenden vetëm në kancelaritë e huaja, por edhe në qendra të tjera, ose më saktë janë rezultat i një kombinacioni të qendrave të politikës me ato të ekonomisë, që përmenda më lart. Politika e madhe ka nevojë për paranë e madhe dhe paraja e madhe ka nevojë për politikën që të shumëfishohet; ky është një rregull i vjetër sa bota. Por Soros e di që për të bërë në mënyrë të qendrueshme një ndryshim të tillë në lidershipin e së majtës shqiptare duhet të ketë konsensusin e Athinës, e cila që pas rënies së komunizmit në Shqipëri e sheh PS-në si partinë e madhe shqiptare ku Athina ka influencë më të madhe. Njeriu kryesor mbi të cilit Soros ka kërkar që të influencojë në Athinë që të arrihet ky kompromis është greko-zvicerani Spiros Latsis, një nga njerëzit më të pasur të botës, që sipas listës "Miliarderë të Botës", të publikuar nga revista "Forbes", për vitin 2006, është i pesëdhjetëenjëti në listën e njerëzve më të pasur të botës, me 9.1 miliardë USD. Familja Latsis ka qenë gjithherë e angazhuar në çështjen e "Vorio-Epirit" dhe ka interesa të mëdha ekonomike në Shqipërinë paskomuniste. Babai i Spiros, Yannis Latsis, krijuesi i pasurisë së familjes, i cili vdiq para tre viteshm në vitin 1991 krijoi një fondacion për të ndihmuar çështjen greke në "Vorio-Epir". Synimi i këtij fondacioni ishte që në Shqipëri, kryesisht tek e majta, të krijohej një lidership politik që do të favorizonte hyrjen dhe dominimin ekonomik të biznesit grek, posaçërisht të atij të Latsis Group, në Shqipëri. Prej këtij fondacioni ka përfituar shpesh ndihma financiare edhe PS, kur ka qenë në opozitë dhe posaçërisht Fatos Nano. Familja Latsis, duke përdorur lidhjet e saj në SHBA-të, posaçërisht miqësinë e saj me familjen Bush për shkak të interesave të përbashkëta në biznesin e naftës, punoi para vitit 1997, që e majta shqiptare të bëhej e pranueshme në Washington. Mjaft të thuhet se kur ish-Presidenti George Bush Jr, vizioi Shqipërinë në vitin 1996, i shoqëruar nga Colin Powell, për të takuar Presidentin Berisha në Vlorë, pas zgjedhjeve të kundërshtuara të majit 1996, ata udhëtuan në jahtin superluksoz të familjes Latsis, që kjo ua kishte vënë në dispozicion për një udhëtim në Mesdhe. Me ardhjen e PS-në në pushtet, Spiros Latsis siguroi favore të mëdha ekonomike në Shqipëri. Sot Latsis ka interesa të mëdha ekonomike në Shqipëri, nëpërmjet kompanive greke ku ai ka aksione. Spiros Latsis, edhe pse jeton në Zvicër, është shumë i angazhuar në çështjet ekonomike dhe politike, në Greqi dhe madje në Shqipëri. Holdingu i tij "Latsis Group" zotëron 30% të "Hellenic Petroleum", kompanisë gjigande greke të naftës, që sot dominon tregun shqiptar, falë favoreve që iu bënë në kohën kur PS qe në pushtet. Holdingu i madh i familjes Latsis, EFG Bank Group, një konsorcium bankar ndërkombëtar, i kuotuar në bursat e Athinës dhe të Zurihut, zotëron paketa të rëndësishme aksionesh në të gjitha bankat greke që kanë hapur degë në Shqipëri. Gjithashtu "Latsis Group" zotëron aksione edhe në kompanitë "OTE" dhe Vodafone Greece që zotërojnë tregun e telefonisë mobile në Shqipëri, nëpërmjet off-shore të tyre. Nuk ka biznes grek në Shqipëri, ku familja Latsis nuk i ka futur duart në një mënyrë ose në një tjetër. Spiro Latsis është njeriu që ka peshën e duhur në Athinë për të influencuar që skema politike e Sorosit në Shqipëri të pranohet nga qeveria greke. Në vitin 1998, para se Edi Rama të lançohej në politikë, duke marrë postin e ministrit të kulturës, u bë një takim Soros-Latsis. Në këtë takim Soros e propozoi Edi Ramën si një gjetje kompromisi mes dy linjave, në sensin që e kam shpjeguar më lart. Latsis e pranoi idenë e Sorosit si një eksperiment, duke ia lënë kohës nëse Edi Rama duhej të mbështetej për të dalë në krye të së majtës shqiptare. Si rezultat i këtij kompromisi Soros-Latsis Edi Rama pati mbështetjen hebreje dhe greke për të ardhur në krye të bashkisë së Tiranës, mbështetje që u shpreh simbolikisht nga këshilltari piktoresk hebre, Berkovitz i dy fushatave elektorale të Edi Ramës, i cili meqë ra fjala, duke dalë me veshjen dhe look-un e një kleriku të një sekti ekstremist hebre, ka dhunuar laicitetin e politikës shqiptare. Ndërsa homologut grek të Berkovitz, Nicolas Gage, Edi Rama i dhuroi minimalisht një apartament duplex në Tiranë, në "bllok", ose më saktë dy kate të një pallati luksoz. Në shtator 2005, kur Fatos Nano dha dorëheqjen si kryetar i PS-së, u zhvillua një takim konfidencial mes Soros dhe Latsis për t' u siguruar pëlqimi grek për ardhjen e Edi Ramës në krye të PS-së. Në këtë takim, që mund të konsiderohet si një "Jaltë" hebreo-greke për influencën në të majtën shqiptare Soros propozoi që Edi Rama si një gjetje kompromisi mes dy linjave, në sensin që e kam shpjeguar më lart. Latsis e pranoi idenë e Sorosit, por përsëri si një eksperiment, duke ia lënë kohës nëse Edi Rama duhet të mbetej për shumë kohë në krye të së majtës në Shqipëri, ose jo. Në këto ditë të shkallëzimit të konfliktit politik në Shqipëri, kur fija e fatit të Edi Ramës është holluar shumë, dhe në pyetje është qendrimi i tij në krye të PS-së, janë takuar përsëri dy "moirat" e tij, Soros dhe Latsis. Soros kërkon mbështetjen greke që Edi Rama të fitojë zgjedhjet vendore, duke fituar natyrisht edhe në Tiranë, që më pas të bëhen zgjedhje të parakohshme parlamentare, në prag të së cilave Edi Rama do të bëjë një pastrim radikla në parti, që do të bëjë që kundërshtarët e tij mos të zgjidhen deputetë. Pasi PS t' i fitojë këto zgjedhje Edi Rama do të vijë në pushtet si kryetar i një qeverie me njerëz të llojit të aktivistëve të Lëvizjes "Mjaft", ndërsa në krye të Bashkisë së Tiranës do të vijë Erion Veliaj. A do të sigurojë Soros mbështetjen greke për këtë plan? Hezitimi i Latsis vjen se figura e Edi Ramës, që nga Soros shihet si një bazë për kompromis mes dy linjave, asaj hebreje dhe asaj greke ka filluar të shkaktojë një konflikt të ashpër midis palëve. Logjika të thotë se mund të ketë një kompromis midis Greqisë dhe Sorosit për lidershipin e së majtës në Shqipëri të materializuar në personin e Edi Ramës, pasi në Greqi antisemitizmi është shumë i fortë. Në Greqi, pothuajse të gjithë, elitat dhe njerëzit e thjeshtë, besojnë në teorinë e konspiracionit hebre kundër Greqisë dhe se shumë nga pjestarët e elitave greke, politike, ekonomike dhe akademike janë kriptohebrej të mbështetur nga qarqet hebreje ndërkombëtare, që punojnë kundër interesave greke. Në nëntor 2003, artisti më i shquar grek i gjallë, kompozitori Mikis Teodorakis, në një konferencë për shtyp ku kishte në krah ministrat grekë të Kulturës dhe të Arsimit, u shpreh se çifutët janë rrënjët e të gjitha të këqijave në botë dhe vazhdoi duke thënë se hebrejtë kanë vetëm Abrahamin dhe Jakobin që janë hije, ndërsa grekët kanë Perikliun. Dy ministrat nuk e panë të arsyeshme ta qortojnë Teodorakisin, madje as të distancohen nga kjo deklaratë. Dy ministrat, që për më tepër qenë të së majtës, që supozohet të jetë më liberale, vepruan kështu se e dijnë që grekët janë një popull shumë antisemit dhe ata dhe partia e tyre vetëm do të humbnin pikë nëse e kundërshtonin Teodorakisin që në Greqi është një ikonë kombëtare. Një kompromis midis Athinës zyrtare dhe qarqeve hebreje ndërkombëtare, të përfaqësuara nga Soros, për lidershipin e Ps-së në Shqipëri, në personin e Edi Ramës, do të shihej si një provë e vërtetësisë së kësaj teorie dhe madje si një premisë që një gjë e tillë të bëhet dhe në Athinë. Prandaj, grekët nuk mund të bëjnë kompromis me Soros për lidershipin e PS, me Edi Ramën si pikë e arritjes së kompromisit. Familja Latsis njihet si një familje që ka të kultivuar antisemitizmin tradicional grek dhe që është edukuar nga padroni i familjes, Yannis Latsis me krenarinë që ka hyrë në biznesin e hebrejve (financën e lartë) me kapitale të vëna me punë dhe jo me spekulime. Veçanërisht George Soros është urryer dhe urrehet posaçërisht nga Yannis dhe Spiros Latsis. Veprimet e fundit të Sorosit në politikën shqiptare, posaçërisht tek e majta, familja Latsis i sheh si një sfidë turpëruese që i bëhet asaj në një domen që ajo e quan si të vetin do të thotë si të Helenizmit ortodoks. Por, gjithashtu, familja Latsis e di mirë se çfarë çmimi paguan në rast se sfidon një njeri të nivelit të Soros. Këtu ka një rol dhe sedra e lënduar e miliarderit. George Soros, në fakt në renditjen e njerëzve më të pasur të botës, sipas të dhënave që jep revista «Forbes» për vitin 2006 renditet i shtëdhjetënjëti në listën e njerëzve më të pasur të botës, me 7.2 miliardë USD, njëzet vende pas Spiros Latsis. Por fuqia e Soros nuk qendron vetëm tek sasia e parave që ai zotëron personalisht, por tek sasia e parave që është në gjendje të aktivizojë në spekulimet që bën, në kombinacion me njerëz të tjerë të pasur. Gjithsesi, Latsis ndihet i fyer në sedër se është cënuar nga një njeri më pak i pasur dhe për më tepër nga një spekulant. Në raport me SHBA-të, të dy palët, Soros dhe Latsis, kanë interesa kontradiktore. Soros është sot zëdhënës i shquar i një fraksioni të establishmentit amerikan që ndan një vision të kundërt me atë të Presidentit Bush, për rolin e SHBA-ve në botë. Soros, duke folur pa terma gjysmake, që para zgjedhjeve të fundit presidenciale në SHBA-të, e ka quajtur largimin e Presidentit Bush nga pushteti, si një çështje jete ose vdekjeje për të (Soros), duke qenë se sipas Soros, Presidenti Bush është një rrezik për botën. Natyrisht që Soros dhe ata që qendrojnë pas tij, nuk e kanë thjesht me Presidentin Bush, por me atë pjesë të atij fraksioni të establishmentit amerikan që përfaqësohet nga Bush. Në analizë të fundit Soros është kundër lidershipit amerikan në botë, pasi vetëm me politikën e Bush, SHBA-të mund ta kenë një rol të tillë në botë. Në anën tjetër, Spiros Latsis, edhe pse ka lidhje të shumta në SHBA-të dhe mburret për miqësinë me familjen Bush, është vënë në opozitë me SHBA-të, duke mbështetur interesat nacionale greke, tashmë të riformuluara dhe të orientuara nga Rusia, në atë që në Athinë quhet "diplomacia greke e energjisë". Këtu fjala është për ndërtimin e naftësjellësit Burgas-Alexandroupolos, që është një projekt ruso-greko-bullgar, si dhe për ndërtimin e gazësjellësit që nëpërmjet Greqisë do ta çojë gazin rus në Itali. që parë me kundërshtim nga SHBA-të Këto projekte janë parë me kundërshtim nga SHBA-të, ku kundërshtimi për të dytin ka qenë zyrtar i artikuluar nga zëdhënësi i Departamentit të Shteti, fill pas vizitës së Presidentit rus Putin në Athinë, në shtator të këtij viti, si dhe më pas nga ambasadori amerikan Ries në një intervistë për gazetën greke "Vima". Si inicues i ndërtimit të naftësjellësit Burgas-Alexandroupolos doli "Latsis Group". Për të ulur animozitetin që ky projekt shkaktoi në SHBA-të "Latsis Group" tërhoqi në këtë projekt edhe kompaninë e madhe amerikane të naftës "Chevron", e cila pavarësisht nga shpresat që mund të ketë pasur, tashmë gjendet në këtë ndërmarrje në një rol dekorativ, si gjethe fiku amerikane e lakuriqësisë së gjeopolitikës ruso-greke. Por "Latsis Group" pritet të marrë "fetën" e vet të mirë edhe në projektin e gazsjellësit të sipërpërmendur. Pra, si Soros, ashtu dhe Latsis kanë secili "thembrën e Akilit" në marrëdhëniet me atë pjesë të establishmentit amerikan që dominon dhe duket se do të dominojë dhe në të ardhmen politikën amerikane në botë dhe posaçërisht në Ballkan. Kjo gjë shkon në favor të interesit nacional shqiptar. Në rrethanat e kësaj përplasjeje mes linjës greke dhe asaj hebreje në Shqipëri, Edi Rama mund të humbë mbështetjen greke dhe madje të silurohet nga Greqia për t' u larguar nga posti i kryetarit të PS-së, madje për t' u larguar përfundimisht nga politika e madhe. Duke konsideruar faktin që linja hebreje e Soros në SHBa-të është në konflikt me linjën anglosakse që aktualisht përfaqësohet nga Bush (konflikt që nuk pritet të përfundojë me mbarimin e mandatit presidencial të Bush jr.), duket se Edi Rama që ka interesa dhe biznese në Kaliforni, ku ato i administron për të i vëllai Olsi Rama, sigurisht që e ka parë kuriozitetin e madh të kësaj zone thyerjen tektonike të San Andrea, që vende vende është e dukshme dhe në sipërfaqe, çka e bën ta rrokë krejtësisht kuptimin e krahasimit se Edi Rama, që ka hyrë në politikë si një skifter, mund të gjendet befas në gjendjen e atyre zogjve të shokuar të rënë përtokë, që gjatë tërmetit, kur përplasen pllakat tektonike, coptohen prej tyre.
Tuesday, 09 January 2007 ("SOT")
Nga Kastriot Myftaraj - Gjatë pushimeve në ditët e ndërrimit të viteve është zhvilluar një takim konfidencial midis multimiliarderëve, hebreo-amerikanit George Soros dhe greko-zviceranit Spiro Latsis, ku më së shumti është diskutuar për fatin politik të Edi Ramës.Këta të dy përfaqësojnë dy qendrat ndërkombëtare të cilat, që prej vitit 1991, kur PPSH u shndrrua në PS, ka pasur dy qendra ndërkombëtare që kanë tentuar të marrin nën kontroll të majtën shqiptare, duke zbatuar skemën e tyre për lidershipin e saj. Këto dy qendra janë Greqia, e mbështetur nga lobet e diasporës greke në Perëndim, me përfaqësues më të shquar miliarderin Spiros Latsis (Llacis)si dhe qarqet ndërkombëtare hebreje me përfaqësues kryesor George Soros. Këto dy linja, edhe pse mund të kenë pasur dhe kanë interesa imediate, çka i ka bërë ose mund t' i bëjë që të bashkëpunojnë, në sens final, kanë qëllime të kundërta. Derisa linja greke kërkonte që PS të kontrollohej nga një lidership kristianësh ortodoksë, linja sorosiane kërkonte që PS të kontrollohej nga një lidership njerëzish me identitet të dyzuar, të tillë që të ishin me origjinë hebreje dhe që tashmë, falë një projekti të Sorosit, ishin rikthyer në identitetin hebre, gjithsesi duke mbetur kriptohebrej, që mos të shkaktohej alarm në botë. Edi Rama u zgjodh nga George Soros për t' u mbështetur, duke u parë si një njeri që kishte cilësitë për t' u arritur një kompromis midis linjës sorosiane dhe asaj greke. Kjo për faktin se Edi Rama është me identitet të dyzuar, duke qenë nga një familje me origjinë të largët hebreje që është konvertuar në fenë e krishtere ortodokse, madje duke qenë edhe gjysëm-himariot (nga nëna), çka për grekët ka shumë rëndësi, pasi dihet rëndësia që ata duan t' i japin Himarës në politikën greke në Shqipëri. Natyrisht që entourage e Edi Ramës në pushtet do të përbëhet nga kriptohebrej sorosianë të llojit të vet si Erion Veliaj dhe Megi Ajtyresa. Ngjitja e Edi Ramës në postin e kryetarit të PS-së është një lëvizje pas së cilës qëndrojnë forca, në rradhë të parë të huaja, që e kanë mbështetur Ramën në karrierën e vet politike. Këto forca nuk gjenden vetëm në kancelaritë e huaja, por edhe në qendra të tjera, ose më saktë janë rezultat i një kombinacioni të qendrave të politikës me ato të ekonomisë, që përmenda më lart. Politika e madhe ka nevojë për paranë e madhe dhe paraja e madhe ka nevojë për politikën që të shumëfishohet; ky është një rregull i vjetër sa bota. Por Soros e di që për të bërë në mënyrë të qendrueshme një ndryshim të tillë në lidershipin e së majtës shqiptare duhet të ketë konsensusin e Athinës, e cila që pas rënies së komunizmit në Shqipëri e sheh PS-në si partinë e madhe shqiptare ku Athina ka influencë më të madhe. Njeriu kryesor mbi të cilit Soros ka kërkar që të influencojë në Athinë që të arrihet ky kompromis është greko-zvicerani Spiros Latsis, një nga njerëzit më të pasur të botës, që sipas listës "Miliarderë të Botës", të publikuar nga revista "Forbes", për vitin 2006, është i pesëdhjetëenjëti në listën e njerëzve më të pasur të botës, me 9.1 miliardë USD. Familja Latsis ka qenë gjithherë e angazhuar në çështjen e "Vorio-Epirit" dhe ka interesa të mëdha ekonomike në Shqipërinë paskomuniste. Babai i Spiros, Yannis Latsis, krijuesi i pasurisë së familjes, i cili vdiq para tre viteshm në vitin 1991 krijoi një fondacion për të ndihmuar çështjen greke në "Vorio-Epir". Synimi i këtij fondacioni ishte që në Shqipëri, kryesisht tek e majta, të krijohej një lidership politik që do të favorizonte hyrjen dhe dominimin ekonomik të biznesit grek, posaçërisht të atij të Latsis Group, në Shqipëri. Prej këtij fondacioni ka përfituar shpesh ndihma financiare edhe PS, kur ka qenë në opozitë dhe posaçërisht Fatos Nano. Familja Latsis, duke përdorur lidhjet e saj në SHBA-të, posaçërisht miqësinë e saj me familjen Bush për shkak të interesave të përbashkëta në biznesin e naftës, punoi para vitit 1997, që e majta shqiptare të bëhej e pranueshme në Washington. Mjaft të thuhet se kur ish-Presidenti George Bush Jr, vizioi Shqipërinë në vitin 1996, i shoqëruar nga Colin Powell, për të takuar Presidentin Berisha në Vlorë, pas zgjedhjeve të kundërshtuara të majit 1996, ata udhëtuan në jahtin superluksoz të familjes Latsis, që kjo ua kishte vënë në dispozicion për një udhëtim në Mesdhe. Me ardhjen e PS-në në pushtet, Spiros Latsis siguroi favore të mëdha ekonomike në Shqipëri. Sot Latsis ka interesa të mëdha ekonomike në Shqipëri, nëpërmjet kompanive greke ku ai ka aksione. Spiros Latsis, edhe pse jeton në Zvicër, është shumë i angazhuar në çështjet ekonomike dhe politike, në Greqi dhe madje në Shqipëri. Holdingu i tij "Latsis Group" zotëron 30% të "Hellenic Petroleum", kompanisë gjigande greke të naftës, që sot dominon tregun shqiptar, falë favoreve që iu bënë në kohën kur PS qe në pushtet. Holdingu i madh i familjes Latsis, EFG Bank Group, një konsorcium bankar ndërkombëtar, i kuotuar në bursat e Athinës dhe të Zurihut, zotëron paketa të rëndësishme aksionesh në të gjitha bankat greke që kanë hapur degë në Shqipëri. Gjithashtu "Latsis Group" zotëron aksione edhe në kompanitë "OTE" dhe Vodafone Greece që zotërojnë tregun e telefonisë mobile në Shqipëri, nëpërmjet off-shore të tyre. Nuk ka biznes grek në Shqipëri, ku familja Latsis nuk i ka futur duart në një mënyrë ose në një tjetër. Spiro Latsis është njeriu që ka peshën e duhur në Athinë për të influencuar që skema politike e Sorosit në Shqipëri të pranohet nga qeveria greke. Në vitin 1998, para se Edi Rama të lançohej në politikë, duke marrë postin e ministrit të kulturës, u bë një takim Soros-Latsis. Në këtë takim Soros e propozoi Edi Ramën si një gjetje kompromisi mes dy linjave, në sensin që e kam shpjeguar më lart. Latsis e pranoi idenë e Sorosit si një eksperiment, duke ia lënë kohës nëse Edi Rama duhej të mbështetej për të dalë në krye të së majtës shqiptare. Si rezultat i këtij kompromisi Soros-Latsis Edi Rama pati mbështetjen hebreje dhe greke për të ardhur në krye të bashkisë së Tiranës, mbështetje që u shpreh simbolikisht nga këshilltari piktoresk hebre, Berkovitz i dy fushatave elektorale të Edi Ramës, i cili meqë ra fjala, duke dalë me veshjen dhe look-un e një kleriku të një sekti ekstremist hebre, ka dhunuar laicitetin e politikës shqiptare. Ndërsa homologut grek të Berkovitz, Nicolas Gage, Edi Rama i dhuroi minimalisht një apartament duplex në Tiranë, në "bllok", ose më saktë dy kate të një pallati luksoz. Në shtator 2005, kur Fatos Nano dha dorëheqjen si kryetar i PS-së, u zhvillua një takim konfidencial mes Soros dhe Latsis për t' u siguruar pëlqimi grek për ardhjen e Edi Ramës në krye të PS-së. Në këtë takim, që mund të konsiderohet si një "Jaltë" hebreo-greke për influencën në të majtën shqiptare Soros propozoi që Edi Rama si një gjetje kompromisi mes dy linjave, në sensin që e kam shpjeguar më lart. Latsis e pranoi idenë e Sorosit, por përsëri si një eksperiment, duke ia lënë kohës nëse Edi Rama duhet të mbetej për shumë kohë në krye të së majtës në Shqipëri, ose jo. Në këto ditë të shkallëzimit të konfliktit politik në Shqipëri, kur fija e fatit të Edi Ramës është holluar shumë, dhe në pyetje është qendrimi i tij në krye të PS-së, janë takuar përsëri dy "moirat" e tij, Soros dhe Latsis. Soros kërkon mbështetjen greke që Edi Rama të fitojë zgjedhjet vendore, duke fituar natyrisht edhe në Tiranë, që më pas të bëhen zgjedhje të parakohshme parlamentare, në prag të së cilave Edi Rama do të bëjë një pastrim radikla në parti, që do të bëjë që kundërshtarët e tij mos të zgjidhen deputetë. Pasi PS t' i fitojë këto zgjedhje Edi Rama do të vijë në pushtet si kryetar i një qeverie me njerëz të llojit të aktivistëve të Lëvizjes "Mjaft", ndërsa në krye të Bashkisë së Tiranës do të vijë Erion Veliaj. A do të sigurojë Soros mbështetjen greke për këtë plan? Hezitimi i Latsis vjen se figura e Edi Ramës, që nga Soros shihet si një bazë për kompromis mes dy linjave, asaj hebreje dhe asaj greke ka filluar të shkaktojë një konflikt të ashpër midis palëve. Logjika të thotë se mund të ketë një kompromis midis Greqisë dhe Sorosit për lidershipin e së majtës në Shqipëri të materializuar në personin e Edi Ramës, pasi në Greqi antisemitizmi është shumë i fortë. Në Greqi, pothuajse të gjithë, elitat dhe njerëzit e thjeshtë, besojnë në teorinë e konspiracionit hebre kundër Greqisë dhe se shumë nga pjestarët e elitave greke, politike, ekonomike dhe akademike janë kriptohebrej të mbështetur nga qarqet hebreje ndërkombëtare, që punojnë kundër interesave greke. Në nëntor 2003, artisti më i shquar grek i gjallë, kompozitori Mikis Teodorakis, në një konferencë për shtyp ku kishte në krah ministrat grekë të Kulturës dhe të Arsimit, u shpreh se çifutët janë rrënjët e të gjitha të këqijave në botë dhe vazhdoi duke thënë se hebrejtë kanë vetëm Abrahamin dhe Jakobin që janë hije, ndërsa grekët kanë Perikliun. Dy ministrat nuk e panë të arsyeshme ta qortojnë Teodorakisin, madje as të distancohen nga kjo deklaratë. Dy ministrat, që për më tepër qenë të së majtës, që supozohet të jetë më liberale, vepruan kështu se e dijnë që grekët janë një popull shumë antisemit dhe ata dhe partia e tyre vetëm do të humbnin pikë nëse e kundërshtonin Teodorakisin që në Greqi është një ikonë kombëtare. Një kompromis midis Athinës zyrtare dhe qarqeve hebreje ndërkombëtare, të përfaqësuara nga Soros, për lidershipin e Ps-së në Shqipëri, në personin e Edi Ramës, do të shihej si një provë e vërtetësisë së kësaj teorie dhe madje si një premisë që një gjë e tillë të bëhet dhe në Athinë. Prandaj, grekët nuk mund të bëjnë kompromis me Soros për lidershipin e PS, me Edi Ramën si pikë e arritjes së kompromisit. Familja Latsis njihet si një familje që ka të kultivuar antisemitizmin tradicional grek dhe që është edukuar nga padroni i familjes, Yannis Latsis me krenarinë që ka hyrë në biznesin e hebrejve (financën e lartë) me kapitale të vëna me punë dhe jo me spekulime. Veçanërisht George Soros është urryer dhe urrehet posaçërisht nga Yannis dhe Spiros Latsis. Veprimet e fundit të Sorosit në politikën shqiptare, posaçërisht tek e majta, familja Latsis i sheh si një sfidë turpëruese që i bëhet asaj në një domen që ajo e quan si të vetin do të thotë si të Helenizmit ortodoks. Por, gjithashtu, familja Latsis e di mirë se çfarë çmimi paguan në rast se sfidon një njeri të nivelit të Soros. Këtu ka një rol dhe sedra e lënduar e miliarderit. George Soros, në fakt në renditjen e njerëzve më të pasur të botës, sipas të dhënave që jep revista «Forbes» për vitin 2006 renditet i shtëdhjetënjëti në listën e njerëzve më të pasur të botës, me 7.2 miliardë USD, njëzet vende pas Spiros Latsis. Por fuqia e Soros nuk qendron vetëm tek sasia e parave që ai zotëron personalisht, por tek sasia e parave që është në gjendje të aktivizojë në spekulimet që bën, në kombinacion me njerëz të tjerë të pasur. Gjithsesi, Latsis ndihet i fyer në sedër se është cënuar nga një njeri më pak i pasur dhe për më tepër nga një spekulant. Në raport me SHBA-të, të dy palët, Soros dhe Latsis, kanë interesa kontradiktore. Soros është sot zëdhënës i shquar i një fraksioni të establishmentit amerikan që ndan një vision të kundërt me atë të Presidentit Bush, për rolin e SHBA-ve në botë. Soros, duke folur pa terma gjysmake, që para zgjedhjeve të fundit presidenciale në SHBA-të, e ka quajtur largimin e Presidentit Bush nga pushteti, si një çështje jete ose vdekjeje për të (Soros), duke qenë se sipas Soros, Presidenti Bush është një rrezik për botën. Natyrisht që Soros dhe ata që qendrojnë pas tij, nuk e kanë thjesht me Presidentin Bush, por me atë pjesë të atij fraksioni të establishmentit amerikan që përfaqësohet nga Bush. Në analizë të fundit Soros është kundër lidershipit amerikan në botë, pasi vetëm me politikën e Bush, SHBA-të mund ta kenë një rol të tillë në botë. Në anën tjetër, Spiros Latsis, edhe pse ka lidhje të shumta në SHBA-të dhe mburret për miqësinë me familjen Bush, është vënë në opozitë me SHBA-të, duke mbështetur interesat nacionale greke, tashmë të riformuluara dhe të orientuara nga Rusia, në atë që në Athinë quhet "diplomacia greke e energjisë". Këtu fjala është për ndërtimin e naftësjellësit Burgas-Alexandroupolos, që është një projekt ruso-greko-bullgar, si dhe për ndërtimin e gazësjellësit që nëpërmjet Greqisë do ta çojë gazin rus në Itali. që parë me kundërshtim nga SHBA-të Këto projekte janë parë me kundërshtim nga SHBA-të, ku kundërshtimi për të dytin ka qenë zyrtar i artikuluar nga zëdhënësi i Departamentit të Shteti, fill pas vizitës së Presidentit rus Putin në Athinë, në shtator të këtij viti, si dhe më pas nga ambasadori amerikan Ries në një intervistë për gazetën greke "Vima". Si inicues i ndërtimit të naftësjellësit Burgas-Alexandroupolos doli "Latsis Group". Për të ulur animozitetin që ky projekt shkaktoi në SHBA-të "Latsis Group" tërhoqi në këtë projekt edhe kompaninë e madhe amerikane të naftës "Chevron", e cila pavarësisht nga shpresat që mund të ketë pasur, tashmë gjendet në këtë ndërmarrje në një rol dekorativ, si gjethe fiku amerikane e lakuriqësisë së gjeopolitikës ruso-greke. Por "Latsis Group" pritet të marrë "fetën" e vet të mirë edhe në projektin e gazsjellësit të sipërpërmendur. Pra, si Soros, ashtu dhe Latsis kanë secili "thembrën e Akilit" në marrëdhëniet me atë pjesë të establishmentit amerikan që dominon dhe duket se do të dominojë dhe në të ardhmen politikën amerikane në botë dhe posaçërisht në Ballkan. Kjo gjë shkon në favor të interesit nacional shqiptar. Në rrethanat e kësaj përplasjeje mes linjës greke dhe asaj hebreje në Shqipëri, Edi Rama mund të humbë mbështetjen greke dhe madje të silurohet nga Greqia për t' u larguar nga posti i kryetarit të PS-së, madje për t' u larguar përfundimisht nga politika e madhe. Duke konsideruar faktin që linja hebreje e Soros në SHBa-të është në konflikt me linjën anglosakse që aktualisht përfaqësohet nga Bush (konflikt që nuk pritet të përfundojë me mbarimin e mandatit presidencial të Bush jr.), duket se Edi Rama që ka interesa dhe biznese në Kaliforni, ku ato i administron për të i vëllai Olsi Rama, sigurisht që e ka parë kuriozitetin e madh të kësaj zone thyerjen tektonike të San Andrea, që vende vende është e dukshme dhe në sipërfaqe, çka e bën ta rrokë krejtësisht kuptimin e krahasimit se Edi Rama, që ka hyrë në politikë si një skifter, mund të gjendet befas në gjendjen e atyre zogjve të shokuar të rënë përtokë, që gjatë tërmetit, kur përplasen pllakat tektonike, coptohen prej tyre.
--

 • Postime: 1631
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 12-01-2007, 15:01:37
A more petrit me ke lodh duke lexu.

Lule t bukura ka tirana
 naj mbush rruget plot me vner
 po ku je mor edi rama
 mos te pafshi kurr me kendej.

Lulet edhe pemet qe po imboll edi rama i mbollte edhe enver hoxha por populli ne shtepi skishte me shum se 1 kg miell ,tash  esht me mir te mbjellesh grur ne qytet apo lule ,ne qofse edi rama esht lop e  i hahen lulet
Ather populli; jan njerz dhe kerkojn buk .

 • Postime: 776
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 13-01-2007, 01:05:57
me duket se e kam permendur edhe diku tjeter ktej neper forum. nje njeriu im shume i afert, ka qene ne nje tavoline me xhxhi edin kur ka marre nje rryshfet prej 250 000 $ per te dhen nje leje ndertim ine laprake. un nuk diskutoj me per edin apo nanon apo kreret e tjere komunist qe jane sot kryetaret e PS, kur te gjithe e dime shume mire qe ne vitet 90, PPSH ndryshoi emer duke u reformuar ne partia socialiste. kete nuk ka njeri mos ta dije ne shqiperi, dhe te arrish te jesh prape pro nje partie te mbushur vetem me ish spiuna me duket pak abnormale. te ishin lideret e vjeter komunist do jabeja hallall dhe ndonjerin prej tyre edhe do e votoja e mbeshtesja po keta lapanjozer qe smendojne gje tjeter vec intriga me kap naj post per vete ne qeveri...


respekte

 • Postime: 83
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 08-06-2010, 15:25:48
EDI RAMA PSIQIKU I SHEKULLIT

 • Postime: 83
 • Karma: +0/-0

#8 ne: 28-02-2011, 10:15:53
Mazon

Dihet se Edvini i perket fese ortodokse. Sikurse familja e nenes se Kristaqit ka pase lidhje me ortodokset.
Jane nje mori fakte qe te dergojne te ky tipar mazon qe nuk eshte ne portretin shqiptar dhe ne ate fetar si ajo katolike, muslimane dhe as ajo ortodokse.
- Ne rradhe te pare eshte nje mik e ndoshta eshe me shume me Xhorxh Sorosin, çifutin e pasur mazon.
- Boterisht ne TVSH deklaroi Fatos Nano me dt.29 shtator te 2009 ne emisionin e lajmeve:
Nder te tjera se Edvin Rama eshte mason i pasuruar........... .
Dihet se te jesh mazon do te thote te urresh kombin qe e ka linde, te urreje besimet fetare dhe kjo u demostrua me parrullen e tij te huazuar nga guzhina famezeze dhe shkaterrimtare. Vejeni re fytyren e tij, Ilir Meta i ka thane: ''Me Edvin Ramen ka pune vetem psiqiatri.''
Pra si permbledhje:
Edvini nen fryemezimin dhe financimin e supermazonit çifut Soros ka vetem nje mision:
Te shkaterroji Shqiperine me themel duke e pare ne zjarre. Kjo esht endrra qe e ka shperfytyruar Edvinin, gje qe kurre nuk i qeshe kurre fytyra edhe kur don te qeshe i tregon mimika e tij nje te qeshur satanike sikurse ata qe jetojne me gjakun e njerezve.
Turp per Partine Socialiste qe lejon nje si ky qe don ta djegi ne zjarr popullin dhe token shqiptare - ENDER MAZONE E SOROSIT QE JA KA ZBULUAR NE GENE EDVIN RAMES .
PRANDAJ O SHQIPETAR MOS RRINI DUARKRYQ NDAJ KETIJ TE PAPERGJEGJESHMIT ME ENDRREN SATANE. ATE ENDER QE NUK E REALIZUAN OSMANET TURQ, SERBET, RUSET, GREKET, FRANCEZET DHE ANGLEZET PO E REALIZON EDVIN RAMA NE PARTINE AS E DJATHTA E AS E MAJTA - QE DO TE THOTE AS FE DHE AS NDER, AS NDER DHE AS ATDHE.

A eshte enverist?

Po!
Jane shume faktore qe e provojne kete tipar te tijin – enverist
- Ne rradhe te pare eshte vete Edvini i biri Kristaq Vangjel Rama – ish antar i kq. te ppsh dhe deputet, apo si antar i presidiumut te kuvendit popullor ne rregjimin komuniste.
Kemi shembuj me futjen ne rradhet e deputeteve te rinje ne legjislacionin e ri 2009 deputete nga vatha e bllokmeneve si Ilir Xhelil Gjoni, Jetmir Sulejman Bushati, Ledi Shamku/Shkreli, Dashnor Myslym Peza, Ilir Hamit Beqja,…..eshte ne rrjeshtimin e tille edhe ish ministri i brendeshme te komunizmit - Gramoz Rucit,….

 • Postime: 83
 • Karma: +0/-0

#9 ne: 28-02-2011, 10:17:51
A eshte enverist?

Po!
Jane shume faktore qe e provojne kete tipar te tijin – enverist
- Ne rradhe te pare eshte vete Edvini i biri Kristaq Vangjel Rama – ish antar i kq. te ppsh dhe deputet, apo si antar i presidiumut te kuvendit popullor ne rregjimin komuniste.
Kemi shembuj me futjen ne rradhet e deputeteve te rinje ne legjislacionin e ri 2009 deputete nga vatha e bllokmeneve si Ilir Xhelil Gjoni, Jetmir Sulejman Bushati, Ledi Shamku/Shkreli, Dashnor Myslym Peza, Ilir Hamit Beqja,…..eshte ne rrjeshtimin e tille edhe ish ministri i brendeshme te komunizmit - Gramoz Rucit,….

- Ne metoden e punes tij njihet boterishte si; injorimi i fjales se lire te socialisteve brenda partise, shnderrimin e PS-es ne nje instrumente personal, bllokimi i medias sikurse rasti i fundit qe ende vazhdon si ndalimi Televizioni Publik Shqiptar – TVSH ne ndjekjen e Greves se deputeteve dhe ne aktivitetin e PS. Apo posedimi i shume mediave nen interesin politik te Edvinit… Kemi rastin tipik te Ndalimit me Statut te PS-es se Mendimit Ndryshe, sikurse ju mbyll goja grupit opozitar brenda rradheve te PS-es se perfaqsuar nga; deputetet Arben Malaj, Ben Blushi, Brace,,....pjesa me elitare e PS-es. Statutin e mbron me dhune, jo se eshte pedante, porse i rrezikon shpartallimin e tij nga karriera, pasi e din mire se eshte i paligjshem si kryebashkiak dhe si kryetar i PS-es
- …….e tjera.


A eshte me te djathtet?

Jo! Jo sepse i perket te majtes per interes pasuriet, porse i ka afruar disa ish te persekutuar nga rregjimi i babes tij per interesa gjoja te djathta, qe ne fakte eshte per te zbatuar principin mazon ’’as te majte e as te djathte’’. Me synim tej diabolike, ate per te kompromentuar plurarizmin politike duke e degjeneruar ne parti monokolore si dikur – partia e punes – parti komuniste. Edvini eshte armik i plurarizmit politik, kultural,…..Endera e tij eshte te jete Shqiperia si dikur me nje parti dhe ky te jete numer njeshi.

Mjeshter kiosket

Lideret opozitare ne gjithe boten kandidojne si deputet te parlamenteve, ndersa Edvin Rama nuk kandidoi ne qershorin e 2009 si deputet i partise socialiste qe drejton. Ky veprim i tij ishte e panjohur dhe nje rast unikal ne bote.
Nuk eshte e veshtire te dihet kjo sjellje, qe ne siperfaqe konsiderohet si nje risi ne formatin politike te liderit. Arsyeja e vetme ishte se duke pase ne xhepe portofolin e kryebashkiakut te kryeqytetit, nuk preferoi te leshoi postin e kryebashkiakut dhe te marre ate te deputetit sepse kryebashkiaku eshte lumi ku rrjedhin para te dukeshme dhe te padukeshme te panumerta, ndersa deputeti ka nje rroge fikse. Edvini perfaqeson perfaqsuesin me te pasur ne Shqiperi dhe ne Ballkan. Ne kushte supremacie ne pasuri nuk kishte pse te pranonte karten e deputetit. Ishte interesi financiar ajo qe nuk konkuroi per deputete. Pluse kesaj jane dhe nje fakte tjeter se sikur te pranonte karten e deputetit do te dobesohej pozita e tij si lider i PS. Sot ky si kryebashkiak kontrollon biznesin e deputeteve socialiste dhe i drejton sipas interesave jo te PS-es, por te tijave private si ne finance dhe ne mbajtjen dhe ngritjen e tij ne karriere.
Jane dhe te tjera arsye e kesaj refuzimit, se Edvini nuk shquhet per novatorizem ne asnje fushe ne dobi te Ps-es, bashkise, jetes private,. Prandaj njihet si njeriu qe vene para dhe pushtetin perpara cilitdo njeri, ligje, norme, rregull.
Dua te kujtoj se me ardhjen ne pushtet te Partise Demokratike ne 2005 deklaroi ish ministri i brendeshme Sokol Olldashi perpara mediave: Me ka lene ne tryeze ish ministri kolege paraardhes i PS-e 24 dosje te krimeve ekonomike te Edvin Kristaq Rames. Nuk di sesi te bej me keto, pasi la te nenkuptoje se prokuroria, institucionet e Gjykates Kushtetuese dhe presidenti Bamir Topi jane aleate shpirterore dhe ideologe te Edvin Rames. Dhe keshtu rezultoi prej 2005 e deri me sto 24 maj 2010.

Mjeshter shkaterrimesh

Duke qene person publike na duhet te futemi ne jeten e tij private. Ky njeri sot nuk eshte i martuar, nuk dihet adresa e shtepise, eshte pa shtepi, flen ne fshatin Peze te Shtepia e babe Myslym Pezes, ish antar i komitetit qendror te PPSH dhe ish nenkryetar i presidiumit te kuvendit popullor per mbi 40 vjet.
Ka shkaterruar familjen.
Eshte i njohur si dhunues agresiv, rrahes ndaj grave duke filluar nga gruaja e ligjeshme Matilda Makoci, mandej gra te tjera. Vetem per kete fakte nuk duhej te afrohej asnje poste ne asnje nivel politik apo shteteror nga askush lider sikurse vepruan Fatos Nano, Pandeli Majko, Ilir Meta dhe te tjere qe vazhdojne edhe sot.
Rrjedhimishte duke qene nje kriminel i grave, si mund te jete ndryshe ne karriere te larte?
Dhunen e tij do ta shtrije kudo, ne ne cilindo person qe e kundershton apo e sheh ndryshe nepermjet nje bande qe e mbeshtet me dhune per te arrite planet e tija ne karriere me te gjitha cmimet e ulta te moralit njerzor.
Nuk po merrem me sjelljet e tija si ish minister i kultures se sa deme kolosale i ka sjelle artisteve shqiptare me prepotencen dhe sjelljet e shumta absurde e tij te panumerta qe edhe sot nuk ja harrojne, por ja kujtojne sesi ky soj njeriut i hodhi ne greve urie me qindra artiste dhe me urdher te tij dergoi policine dhe i nxorren me dhune, apo u formuan komisione hetimi ne parlamente per korrupsionin e Edvinit si minister.
Prej 2005 e deri me sot amj 2010 ka demostruar me autoritetin e tij si kryebashkiak dhe si kryetar i PS sjellje te renda sa politike aq dhe social-ekonomike. Disa here ka hedhe Shqiperine ne pragun e kaosit, destabilitetit kushtetues, te luftes civile, thjesht per tekat e tija dhe besnik ndaj urdherave te Xhorxh Sorosit………………….NEJSE TASHME ESHTE MARTUAR,ME LINDAEN,te shohim si do tí veje pune edhe me kete martese pazaresh


A eshte politikan?

Jo!
Nuk e kam ndigjuar nga goja e Edvinit asnje fraze apo fjale, qe te kete koncepte edhe sepaku primitiv. Politika e tij orientohet thellesishte e gjeresishte nga interesa babezitje, mosngopje financiare. Ka nje mungese totale te kultures si filozofine dhe nuk ka haber si Enver Hoxha per politiken, kulturen, artin dhe asgje perpose para dhe pushtet dhe dhune.
Sepse nga karakteriskat e pakta te tij te demostruara ne publike nuk rezulton te jete politikan. Keto cilesi te marrura sebashku nuk perbejne portretin e politikanit edhe me te rendomte.
Edvinin nuk e solli rastesia ne skenen politike sikurse prezantohet, por nuk gaboj te pohoj se ishte i planifikuar me kohe nga Ramiz Alia dhe Nexhmije Hoxha, gje qe u manifestua ne perkrahjen direkte mediatike te perkrahjes dhe frymezimit qe i beri Ramiz Alia greves se deputeteve te PS-es.

A duhet te jete me ne politike?

Kush e ka prure ne skenen politike Edvin Ramen, kete soj njeriu pa formim njerezor dhe kulturor i ka be nje dem kriminal te pallogaritshem nje kombi kaq vitale dhe te mrekullueshme qe inspiron per demokraci me shekuj. E keta dihen jane Ramiz Alia dhe Fatos Nano. Po ashtu mbajne damken e antishqiptarizmit me Ramizin e Nanon edhe Ilir Meta dhe Pandeli Majko dhe Spartak Kico Ngjela qe e frymezuan ne mbeshtetjen per te arrite sot ne epiqendren e se keqes ne Shqiperi. Te njejten monedhe te zi mbajne mbeshtetesit e sotem qe te vjen neveri t'i shkruash emrat e tyre. Njerez pa integritet, te papergjegjshem qe mbeshtesin nje njeri qe eshte i etuer, eshte i lindur vetem te shkaterroji Shqiperine me vlerat e medha qe na e lane pellasget, iliret, Skenderbeu, Rilindasit tane, Ismail Qemali dhe Luigj Gurakuqi, si dhe Martiret e Fese se Veriut dhe te Shqiperise deri ne ditet e sotme.
Me gjithe kete barre vesesh te portretit te Edvinit nuk mund te jete asnje sekonde. Ne çdo dite qe rrine ne krye te bashkise dhe te PS-es vetem deme vazhdon te kryeji pa ju dridhe syri dhe as zemra e per ndergjegje nuk ka. Mjere Shqiperia per kesi modeli njerezesh qe shpallen politikane dhe kryebashkiak?
Mjere ata qe e perkrahin mbajtjen dhe ja shtojne jetegjatesine ne pushtetin e parase-pushtetin e veseve Edvin Kristaq Rama, qe e ka linde Aneta Koleka dhe Kristaq Vasil Rama!
Te gjithe keta nje dite historia e Shqiperise do t'i gjykoji rende dhe mallkimin e popullit shqiptar do t'u bjere edhe ne dheun e zi pameshire. Sepse kur te mallkoji nje popull nuk eshte dufe inatesh, por nje mallkim rrufeje qe nuk kane ku i fshehen flakes dhe predhes se lemshit godites se saj.

Temat e fundit