Fatmir Mediu - Forumi Politik

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Fatmir Mediu

Fatmir Mediu

· 3 · 1902

  • Postime: 27102
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 09-12-2005, 16:00:35
Ministër i Mbrojtjes 2005 - 2009Ka lindur ne 21 Janar, 1967 ne Durrës.

I martuar me dy femije

Ne 1990, u diplomua ne Universitetin e Tiranes, ne Fakultetin e Gjeologji- Minierave.

Gjuhet e huaja: Anglisht, Italisht

Z. Fatmir MEDIU u emerua Ministri i Mbrojtjes se Republikes se Shqiperise ne Shtator te 2005-es.

Ai e filloi karrieren e tij politike kur u anetaresua ne Partine Republikane ne vitin 1990.

Ne 1991, vetem nje vit me pas, ai ishte bere nderkohe nje nga figurat drejtuese lokale te Partise Republikane.

Ne 1992 u zgjodh Zevendeskryetar i Partise Republikane dhe ne 1997 Kryetar i Partise Republikane.

Me zgjedhjen e tij si anetar i Parlamentit Shqiptar ne 2001, ai filloi karrieren e tij parlamentare.

Ai u zgjodh fillimisht si Kryetar i Grupit Parlamentar te Partise Republikane dhe  Kryetar i Paktit Parlamentar te Stabilitetit dhe Komisionit AdHoc te Integrimit Europian, per te vazhduar me tej, si Anetar i Komisionit Parlamentar per Legjislacionin dhe çeshtjet e Jashtme, si dhe Anetar i Delegacionit Shqiptar ne Parlamentin Europian.

Gjate zgjedhjeve parlamentare te vitit 2005, Z. Mediu u rizgjodh Anetar i Parlamentit dhe ne Shtator 2005 ai u emerua Minister i Mbrojtjes se Republikes se Shqiperise.

Nderkohe, Z. Mediu ka qene mjaft i angazhuar ne disa organizata dhe fondacione te ndryshme:

    * 1998 -         Presidenti i Fondacionit " Ndertimi i Demokracise"
    * 1999 -         Anetar i Fondacionit Nderkombetar, Washington, DC
    * 1999 -         Anetar i Komisionit te TRANDUZE i organizuar nga ASPIN, Berlin
    * 2002 -         Anetar i Parlamentareve per Veprim Global,  New York
    * 2001 -        Anetar i Komitetit Ekzekutiv te Praktikes Parlamentare te Lindje -   Perendimit, Amsterdam, Holande.


  • Postime: 48
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 17-01-2006, 05:31:35
e thuaj ti qe shqiptaret jane racista, kemi lene mbrojtejen e atdheut ne daur te jevgut

  • Postime: 83
  • Karma: +0/-0

#2 ne: 08-06-2010, 15:52:49
Nuk me pelqen prezenca e tij ne politiken shqiptare,duhej te ishte larguar qe me ndodhine e Gerdecit

Temat e fundit