Kompanitë e basteve: PD më shumë shanse për të fituar - Forumi Politik

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kompanitë e basteve: PD më shumë shanse për të fituar

Kompanitë e basteve: PD më shumë shanse për të fituar

· 3 · 1679

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 28-06-2009, 11:53:31
Kompania shqiptare e basteve Globast, kuoton Partinë Demokratike si fituese të zgjedhjeve të 28 qershorit. Me koeficientin 1.85 ajo është me e favorizuar se Partia Socialiste, që e ka koeficientin e fitores 2.05. Por një handicap në ligjin shqiptar për lojërat e fatit, nuk i lejon kompanitë e basteve të kuotojnë rezultatin e zgjedhjeve të 28 qershorit.
Si do të ishin koeficientët nëse ligji shqiptar do ta lejonte?
Kompania Globast, e cila veç basteve sportive është e specializuar edhe për baste politike, në bashkëpunim me një kompani të njohur angleze në këtë fushë kish pregatitur këta koeficientë sipas ndarjes së qarqeve të Shqipërisë, por vetëm për 2 partitë e mëdha: Demokratike dhe Socialiste.
Sipas saj në 5 qarqe fiton Partia Demokratike: Në Shkodër, Lezhë, Dibër, Durrës dhe Kukës. Në 4 qarqe favorizohet Partiza Socialiste: në Berat, Fier, Gjirokastër dhe Vlorë.
Ndërsa në 3, nga 12 qarqert e Shqipërisë nuk dihet se kush do të fitojë. Me koeficientë të barabartë 1.85 kuotohet si fitorja e PD-së ashtu edhe ajo e PD-së në Tiranë, Elbasan dhe Korçë.
Sipas drejtuesve të kompanisë Globast këta koeficientë janë vendosur në bazë të disa kritereve të rëndësishëm, duke filluar që nga rezultatet historike të këtyre qarqeve që prej zgjedhjeve pluraliste të vtit 1992, rezultatet e zgjedhjeve të fundit. Është marrë për bazë edhe lista përbërëse e kandidatëve të të dy Partive. Një tregues i rëndësishëm është edhe pushteti lokal dhe ai qendror.

http://tvklan.tv/lajmi.php?id=5897

  • Postime: 18095
  • Karma: +727/-523
  • Gjinia: Femer

#1 ne: 30-06-2009, 09:14:46
Do kete nje diference shume te vogel midis PD dhe PS sic shihet..por duket qe PD deri tani fiton.

Presim..shohim..gji thcka mund te ndodh.

  • Postime: 12285
  • Karma: +336/-221
  • Gjinia: Femer

#2 ne: 30-06-2009, 12:56:58
Ai koeficenti 1.85  me duket i ulet per Korcen MAX  :P

shyqyr qe skam vene baste se me ato koeficente e sigurt me kepuce te kuqe kisha me dale  :D

Temat e fundit