Shoku i ngushte

· 1 · 211

Shoku i ngushte

· 1 · 211

 • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar
  ciarli
  ne: 16-01-2014, 17:36:32
  - I shkathet si majmun ishte dikur, po qe kur e kafshoi gjarpri nuk eshte bere i gjalle. I thashe Teos nje shokut tim per Leon, ish-shokun tone te ngushte. Ai quhej Leonard. Shoket e ngushte i therrisnin Nardi ose Ardi, kurse tani qe kishte humbur fare, njerezit qe e njihnin ia kishin harruar emrin madje disa ia thonin Ardit.
  - Po si keshtu? C'pati? Ai ishte dhe goxha djale!. Ia priti Xhimi ndersa po degjonte me vemendje keqardhjen time oratorike.
  - Ti nuk e ke pare kohet e fundit dhe ke te drejte qe pyet - i thashe.
  - Ra viktime e deshperimit ne moshe te adoleshences. Heme atehere kur e la e dashura dhe filloi drogen. Ti nuk e njeh Lonen, ish-te dashuren e tij. Ende mbahet dhe ka histori dashurie plot, madje dhe une kam patur nje rast me te por nuk na doli gje. Po nuk pritej prej tij qe te behej i tille, dmth...
  - Pse? Cfare ndodhi? - tha Teo
  - Po ja ti ke degjuar per ato sektet fetare, jo Islami, jo Krishterimi etj...Leo u be mysliman. Shkon ne ato tempujt, xhamia a si ia thone, si shpella neandertalase me akull dhe poshtersi njerezore. Si majmun ne fazen e evoluimit gjithe lesh dhe vrer.
  - Po si e lejoi familja njehere?
  - Ah, familja mori fund me ardhjen e demokracise dhe Leo ka qene tip i shkathet dhe arrogant deri diku dhe mbeti me barre me ate lloj helmi qe s'dihet se nga e ka origjinen.
  - Perse flet keshtu? Ajo eshte nje fe boterore tashme edhe pse per kafshet duhet ta pranojme.
  - Eshte more eshte, po thashethemet e frikshme qe fliten per te i ke degjuar?
  - Jo, cfare?
  - Qe eshte fe diabolike, gjithe gabime dhe marrezi, qe eshte fe lindore.
  - Perse cfare paskan fete lindore?
  - Idete lindore jane si ajo histeria e femijes qe nuk te braktis kurre po nuk e braktise dhe hajde gjeju prindin ne lindjen plot misticizma. Po kjo dihet, po nuk u arratisem nga lindja do kemi te njejtin fund si Leo, pas marrezive dhe kotesive.
  - Jam dakort me ty deri diku, sepse lindja eshte si Titaniku edhe po i shpetove shtrengates mes detit dhe anijes, patjeter do behesh dordolec ujeve te oqeanit. Po derisa Leo ka gjetur prehje atje, perse te vjen keq?
  - Si more perse me vjen keq? Po e kam patur shok te ngushte, me lidhin me ate dhjetra kujtime. Me duket sikur dicka nga vetja ime ka vdekur ose eshte ngrysur bashke me te.
  - Ti ke te drejte te shqetesohesh. Ke te drejte qe te vjen keq. Une pak kam patur mundesi ta njoh Leon. Po mire nuk sheh ndonje shprese per kthimin e Leos?
  - Leo nuk do kthehej dot, nuk do ta bente kurre nje gje te tille. Eshte shume krenar per zgjedhjet e veta edhe kur jane humbje tragjike. Ka marre fund si njeri. Bisedojme per ndonje gje tjeter Xhimi?

  "Kur zoti del per gjah, je i vdekur!"