Përralla dhe Anekdota

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Perralla e anekdoda shqiptare e te huaja

ciarli
16-01-2014, 17:36:32

Shoku i ngushte

- I shkathet si majmun ishte dikur, po qe kur e kafshoi gjarpri nuk eshte bere i gjalle. I thashe Teos nje shokut tim per Leon, ish-shokun tone te ngushte. Ai quhej Leonard. Shoket e ngushte i therrisnin Nardi ose Ardi, kurse tani qe kishte humbur fare, njerezit qe e njihnin ia kishin harruar em...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ciarli
16-01-2014, 17:35:19

Hebrenjte

Injoruar nga zotat dhe zoti pothuaj gjithnje gjate historise, qe ne kohen e Adamit nuk u perfillen dhe me pas u genjeyen pas nje demoni lindor per ta adhuruar dhe ndjekur ne heshtje. Me pas u injoruan buze qyteteve te medha qe ndertonin zotat, duke i ftuar dhe larguar sikur ben bregu shkembor me...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ciarli
16-01-2014, 17:34:17

Dita e emigrimit

Zakonisht toka nuk ishte kaq shume rremuje, por si nje delir i ceket i kapshem vetem per valet e aftesive te zotave nuk joshte armiqte apo keqbersit dhe zakonisht ishte e qete dhe si "Nata e dymbedhjete e Shekspirit" jo vetem qe nuk kishte kaq shume njerez por karakteret me zor ngopnin subjektin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ciarli
16-01-2014, 17:29:57

Tre te dashurit!

Ata ishin tre dhe vetem tre sundimtare absolute te xhungles parajsore, te eger dhe rrenqethese me bukurite e saj. Dhe ishin pikerisht Ngerdheshja, Perqeshja dhe Buzeqeshja. Nuk eshte se ishin te shemtuar, le ligesht apo monoton, psh Ngerdheshja ishte shume i bukur dhe i pashem, nje gorrille e st...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ciarli
16-01-2014, 17:27:51

Tigri i shkretetirave

Shkretetira te pervelonte shikimin, te zhuriste zemren dhe vale halucinacionesh formonin nje oaz nje qytet shprese. Por nuk ishte e veshtire ta gjeje, pervec kur mungonte, kur nuk ishte neper qytet. Gjithnje i etur per misticizem te paster, nuk la kurre lesh dhe kishte neveri pastorin qe e pernd...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ciarli
16-01-2014, 17:26:27

Puleqenja

Ishte koha kur zotat nuk besonin ne mite dhe mitet ishin armiqte e zotave, kur rrembeheshin gjenite e vegjel, u zhdukej familja dhe ata qe ngrinin koke dhe coheshin pertej lindjes ne mbreterine e zotave dragonj, me te fuqishmeve. Aty jepej nje identitet tjeter dhe beheshin engjej te shkelqyer te...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ciarli
16-01-2014, 17:23:39

Pegasoja

Pegasoja na paskesh qene kurvar mashkull atehere kur abisi nuk kishte ndonje pengese nga qielli, kur kurveria ishte art femeror ne vjedhjen e thesarit te fares dhe meshkujve nuk u ishte tredhur ende burreria natyrale, kur morali shpikej nga vajzat e shemtuara dhe te mbyllura dhe prifteria nuk eg...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ciarli
16-01-2014, 17:22:12

Nimfa e Zeusit dhe korbi me dy ve

Zeusi e kishte kuptuar tashme se cfare ishte Olimpi dhe se c'ishte ai per Olimpin. Nje katund ndertuar dhe siguruar nga zotat. Nje karagjoz nga me te arriret ne komedine e varfanjukeve, "Bota". Varfanjuku nuk ka cipe, ate ja ka gerryer skamja, keshtu edhe te prish. Packa mosbesimit te lire te Ze...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ciarli
16-01-2014, 17:20:24

Miu i Ligurias qe donte te ndryshonte boten

Dihet qe Italia menjehere edhe u nda ne Veri dhe Jug. Ne veri u ngjizen menjehere tipat aziatike dhe ambicjozet duhet thene, kurse ne jug ngelen te mencurit dhe te dobtit. Ndryshe nga qendra qe u popullua menjehere nga grindavece dhe intrigante, kurse lulen e atij vendi e ruan vet zoti. Ne jug e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ciarli
16-01-2014, 17:17:50

Meduza e verber

Sado te mire dhe te drejte qe duken zotat dhe kete ua jep pushteti absolut qe kane mbi masen, me Meduzen e vogel u treguan te ashper. Ajo dikur te verbonte me bukurine e saj, ne luginat pertej malit kristal te Himalajes, qe do shqisa hyjnore per ta cmuar, si nje pike vese mengjesi. Themi si nje ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ciarli
16-01-2014, 17:16:24

Legjenda e Pumes me tre kembe

Dikur kishte qene nje mbretereshe erresirash, kishte puthur vete zotin e Afrikes, mjeshtrin e stileve dhe helmeve letale. Me pas, pas pushtimit te Afrikes nga Franca, pas shkaterrimit te ushtrise Faraoniane dhe perendimit te kenges se tij "arsyet e kritikes ndaj Olimpit" u dergua kolonive lindor...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ciarli
16-01-2014, 17:15:31

Kau i origjive qe mahniti boten

Edhe pse shenjteria e kesaj kafshe vjen nga India, kjo eshte thjesht dicka rastesore per shkak se aty derdhen mbetjet e djajve te dherave, felliqesite me te patretshme, qeniesh te ndyra qe jetojne shume aq sa merzisin zotat, s'kane duar s'u vjen doresh per asgje dhe kane nje koke te rrumbullaket...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ciarli
16-01-2014, 17:14:38

Historia e bleteve dhe grerezave

Heren e fundit nuk ishte e thjeshte per heroin pa emer te binte ne gjurme dhe te shpartallonte kucedren e lindjeve, Alla, me nje stil tjeter te tij te fshehte, te gatshem "Jiu Jitsu" dhe vetem pasi kishte dhene shpirt i hodhi koken e motres se saj meduzes se engjejve qe rronte bashke me ta. Me p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ciarli
16-01-2014, 17:13:16

Derrat e Lindjes

Ashtu si ne Kine shtrihen gjithe shkathtesite e xhungles ne prag te Perandorise, ne Indi nxitojne lypesit, besimtaret e zotave dhe me pas pushojne mbi xhungel kotesite e fushave pa faj, ka nje soj derrash xhungle qe i mbijetoi kohes se murtajes se madhe me zotesine e vet. Dikur, te eger dhe te m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ciarli
16-01-2014, 17:10:37

Bukuroshja Andariel

E bukur si diamanti i syve te gjithesise, dmth piketakimit te shikimeve ne zoom bruto, kishte nje temperament modern dhe kishte mbijetuar shume mire pas revolucionit popullor qe per ta dmth per te pasurit ishte nje stuhi ulceroze varfanjukesh. Por mbi te gjitha kishte dhene prova ne mostretjen e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ciarli
12-01-2014, 11:12:29

Djalli i lindjes

Nje gjarper plak, ne madhesi normale, as me i madh dhe as me i vogel se gjarperinjte e tjere,sepse i druhej shikimit te zotit te tij, natyres, me lekure ne lyre gjarperinjsh si djersa e mulateve te Indise, me hoje te verdha dhe te zeza si fushat e Persise, nga ku pushonte shpesh dhe rralle, i ki...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe