Pikturë

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Piktura e Piktorë, gjithcka rreth pikturave dhe piktorëve.

dreamm
31-03-2012, 10:59:10

Ekspozohet portreti ‘i ri’ i Rembrandt

LONDER-Një pikturë në vaj e një plaku, që së fundmi është vërtetuar si vepër e Rembrandt-it, do të ekspozohet gjatë kësaj jave në Woburn Abbey në Bedfordshire. Piktura, e njohur si ‘The Old Rabbi’, për herë të fundit është ekspozuar në vitin 1950 dhe prej asaj kohe ka qëndruar e varur në një dho...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-02-2012, 00:11:35

250 mln dollarë për një pikturë

Një vepër e vitit 1893 e piktorit francez Paol Cezanne u shndërrua në pikturën më të shtrenjtë në botë, pasi u shit për plot 250 milion dollarë, duke lënë pas pikturën No 5-1948 të Jackson Pollock, e shitur në 2006 për 140 milion dollarë. Sic shkruan “Vanity Fair” piktura është blerë që në muaji...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-12-2011, 18:37:19

“Onufri” në gjurmim të modernitetit në Shqipëri

“Onufri” në gjurmim të modernitetit në Shqipëri“Piktura e jetës moderne” vihet në gjurmim të modernitetit në Shqipëri, duke sjellë në vëmendje fotografi të viteve 1915-1930, piktura të viteve 1960-1980, për të ardhur tek arti i ditëve tona (pikturë, skulpturë, vizatim, fotografi), i cili në këtë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


*
Zara
08-09-2011, 11:44:57

Vizaton me gjithe trupin e tij

Tony Orrico eshte artist dhe performues vizuel,i cili thjeshte mund te shpejgohet ti Spirograf njerezor.Puna e tij e hulumton kapacitetin e trupit te njeriut si vegel ne procesin kreativ te veprav...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Zara
07-09-2011, 18:15:45

Ngjyrat e fytyres se njeriut

Veprat artistike dinamike ,kolorite dhe emocionale te artistes Françoise Nielly, jane zakonisht 180 cm te gjata, dicka qe punes se saj i jep nje kualitet unik, qe te merr frymen.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Ermira Voxa

Kur njeriu shendrrohet ne veper arti...

*
Zara
07-09-2011, 17:45:33
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Zara
07-09-2011, 12:08:51

Pikturon portrete me buzet e saj!?

Natalie Irish e dashuron artin aq shume, sa qe nuk mund te ndalet se puthuri ate.Duke i shfrytezuar vetem buzet e saj te lyera me buzekuq ne vend te brusheve,ajo krijon portrete te ikonave te famshme boterore si Marylin Monroe, dhe Jimmy Hendrix. Kjo vajze nga Hjustoni,Teksas, i vizaton portrete...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-09-2011, 14:40:05

Piktori durrsak, fitues i çmimit të parë në Itali

Piktori durrsak Bajram Sallaku ka "rrëmbyer" disa ditë më parë Çmimin e Parë në konkurimin "Ngjyrat e kufijve" që u zhvillua në qytetin e Mesagnes, në Italinë jugore. Ka qenë një përvojë e bukur për artistin 47-vjeçar, i cili është nisur nga Shqipëria me ndjesinë e fitores. I njohur si peisazhis...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-08-2011, 23:09:20

Cfarë e bën të famshme një pikturë?

Çfarë e bën të famshme një pikturë? Është kritiku i artit, Xhonatan Xhons, që i jep një përgjigje kasaj pyetjeje. Në një artikull të publikuar nga e përditshmja britanike ''The Guaridan'', Xhones duke iu referuar një sondazhi të botuar në afaqen artistike të internetit ''Artfinder'', ka komentua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-03-2011, 00:38:43

Pikturat dixhitale në tregun shqiptar

Teknologjia ka ndryshuar mënyrën e të bërit të shumë gjërave në botë, midis tyre edhe mënyrën se si bëhen dhe konceptohen pikturat.Piktorët janë bërë gjithmonë e më të varuar në punën e tyre nga kompiuteri, ndërsa telajo rrezikon të shndërrohet në një relike.Mënyrën se si “teknologjia e pikturës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-03-2011, 01:41:05

Piktori Jorgaq Gogu sjell gratë e biblës në një ekspozitë

Piktori Jorgaq Gogu sjell gratë e biblës në një ekspozitëTIRANË- Gratë e Biblës, realizuar në pikturë nga Jorgaq Gogu vijnë për publikun në ekspozitën ‘Bijat e Evës’, të çelur në Muzeun Historik Kombëtar dhe që pasqyron rolin e grave atë kohë dhe tiparet e shoqërisë ndaj tyre.Jorgaq Gogu u shpre...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-01-2011, 12:51:21

Zbardhet misteri i peizazhit pas ''Mona Lizës''

Historiania italiane e artit, Carla Glori thotë se ka arritur që nëpërmjet shifrës së fshehur në pikturën e njohur "Mona Liza" të vërtetojë lokacionin e saktë të peizazhit në sfondin e veprës më të njohur të Leonardo da Vinçit.Gazeta londineze "Telegraph" raporton se Glori ka zbuluar se ura prej...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

+ERELA+
11-01-2011, 11:43:09

Tri kohët e shqiptarëve të shkrira në pikturat e Zef Toçit

Për herë të parë në karrierën e tij pesëdekadëshe piktori prizrenas Zef Toçi (69) ka zënë vend në hapësirën ekspozuese të Galerisë së Arteve të Kosovës me një ekspozitë personale. Më shumë se 40 piktura ka zgjedhuar ai për këtë ekspozitë të hapur të enjten në mbrëmje. Për piktorin i cili ka eksp...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-12-2010, 00:31:13

Në sytë e Mona Lizës ka numra dhe shkronja

Mona Liza vepra e famshme e Leonardo Da Vinçit rikthehet edhe njëherë në qendër të vëmendjes. Ekspertët me ndihmën e teknikës së zmadhimit në bebëzat e syrit të Mona Lizës, kanë zbuluar se brenda tyre ka shkronja dhe numra. Sipas tyre, numrat dhe shkronjat që mezi shihen paraqesin Kodin e vërtet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-11-2010, 00:07:27

271 vepra të panjohura të Picasso

Një elektriçist në pension në jug të Francës që ka punuar për Pablo Picasso, ka deklaruar se ka qindra punime të panjohura të artistit.Bëhet fjalë për 271 vepra që përfshijnë litografi, piktura kubizmi, shënime dhe piktura me bojëra uji, që besohet të vlejnë përreth 60 milionë euro.Pierre Le Gue...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
29-10-2010, 00:41:15

Artan Shabani, piktori që ngjyros poezinë

Natyralisti dhe ekspresionisti Artan Shabani është një ndër emrat që nuk mund t’i lësh kurrë pa përmendur. Tablotë e tij gjenden në shumë muzeume dhe eskpozita të Europës.

Berni
14-07-2010, 14:39:00

“L’espresso”: Ja pse Marubi është fotografi më i madh i Ballkanit

Në Shkodër gjendet muzeu me 150 mijë foto të fotografit më të famshëm të BallkanitRevista italiane “L’espresso” i ka kushtuar një hapësirë speciale dinastisë Marubi. Duke bërë një reportazh nga Shkodra, autorët italianë mbeten të magjepsur pas fotografive të Marubit dhe Kel Kodhelit.

Pergjigje nga: Lepulushja, Ermira Voxa, erlehta

Galeria e Myvela Dervishaj

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
05-05-2010, 08:47:02

Rekordi i Picassos, piktura shitet 160mln dollare!

Picasso rikthehet në krye pas tre muajsh. Piktori nga Malaga ka rimarrë vendin e parë të artistit më të paguar në botë pasi në New York është shitur në ankand për plot 106 milionë dollarë, duke mbajtur rekordin e të gjitha kohërave. Bëhet fjalë për pikturën “Nude, Green Leaves and Bust”, një vep...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: BLACK WOLF, Trendafili i kuq

Zbulohet pas 35 vjetesh vepra e Van Gogh

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
06-02-2010, 12:07:46

Piktura e rrallë e Pikasos shitet për 13 milion dollarë

LONDER-Një kryevepër e Pikasos, e cila nuk ishte parë në publik për më shumë se katër dekada, është shitur në ankand për rreth 13 milionë dollarë.Piktura “Tete de Femme(Jacqueline), portret i gruas së dytë të artistit spanjol, pritej të shitej për më pak se gjysma e çmimit që mori në ankandin në...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Eliz

Frida Kahlo!

Enigme
23-01-2010, 17:11:59
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-10-2009, 12:58:40

Pikaso, piktori që lakuriqësinë e vishte me ndjenja

Më i famshëm se çdo artist tjetër i të gjitha kohërave, ai ka qenë një pionier, një mjeshtër dhe gjithashtu, një njeri i paqendrueshëm. Dora e tij ka shkundur lëvizjen botërore të artit të shek. XXPikaso, piktori që lakuriqësinë e vishte me ndjenjaTë thuash se Pablo Pikaso i k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-10-2009, 11:01:57

“Zbulohet” piktura e Leonardo da Vinçit

Ekspertët a artit besojnë se një portret i ri i Leonardo da Vinçit është zbuluar falë aparaturës që heton gjurmët pesëqind vjeçare të gishtërinjve të Leonardos në të.Piktura e vogël me profilin e një gruaje të re, paraprakisht është konsideruar se i takon artit gjerman të fillimeve të shek. XIX....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-06-2009, 15:59:26

Pikturat "sekrete" të Edi Ramës

Janë krijime të momentit, gjatë ose pas takimeve me njerëzit, duke shndërruar mendimet e tyre dhe të vetat në artin e ngjyrave, atë për çka ai është dalluar më shumë prej se hyri në menaxhimin e pushtetit, në tetor 1998. Atëherë si ministër i Kulturës Rinisë dhe Sporteve, dikasterin me të cilin ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-10-2008, 13:08:48

Intervistë me piktorin e njohur postmodernist, Mentor Shehu

Intervistë me piktorin e njohur postmodernist, Mentor ShehuKur piktori flet për veprën e tij, do të thotë se ajo është memece- I takoni një brezi që ka përjetuar ciklin e plotë të realizmit socialist. Sot piktura juaj është antipod i asaj metode në koncept. Si ndodhi ky kapërcim?Të përjetuarit e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
16-06-2008, 10:15:14

Piktorët që i dhanë jetë historisë

Galeria e Arteve shpalos një koleksion veprash për Lidhjen Shqiptare të Prizrenit Një koleksion i 37 veprave në pikturë dhe skulpturë të 21 autorëve shqiptarë është prezantuar në një ekspozitë në Galerinë Kombëtare të Arteve. Ekspozita mban titullin "Lidhja Shqiptare e Prizrenit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-05-2008, 09:00:30

Piktori Vlash Dobroniku

Piktori i njohur, Vlash Dobroniku, i njohur dhe si një ndër themeluesit e filmit vizatimor shqiptar, është kthyer në vendlindjen e tij, Berat, duke hapur një ekspozitë, ku që në titull "Takim me vendlindjen", ka përçuar frymën që shoqëron prezantimin e tij përballë publikut, atë të mirënjohjes p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
26-03-2008, 10:38:34

Piktorët e mëdhenj të Greqisë me origjinë shqiptare

Nga ARBEN LLALLAMënyra e jetesës dhe veshja arvanitase e shekujve të mëparshëm ka tërhequr vëmendjen e shumë studiuesve të huaj që kanë vizituar Ballkanin në atë periudhë. Shumë piktorë të huaj të frymëzuar nga lloj i mënyrës së jetesës dhe veshjes arvanitase, mbushën tablotë e tyre me këto tema...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-03-2008, 12:39:31

Piktorët e natyrës

Adrian Çene, Shkëlqim Kokonozi dhe Lekë Tasi, kanë zgjedhur sërish t‘i bëjnë bashkë punët e tyre në një ekspozitë. Këtë herë është ndjesia ndaj natyrës dhe peizazhi ajo që i bën pikturat e këtyre artistëve të qëndrojnë mirë pranë njëra-tjetrës. Dje, ata i kanë prezantuar punimet e tyre në galeri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-02-2008, 13:30:30

Kush e vrau pikturën ?

Intervista/ Driton Hajredini, një nga përfaqësuesit e artit të ri bashkëkohor rrëfen lidhjen e tij me pikturën dhe mënyrën sesi arti konfortohet me kohën Përtej një korridori të shtruar me parket janë vendosur disa fasha ku lexohet "Zonë e ndaluar policie", e cila të ndalon të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
10-01-2008, 11:23:17

Tre piktorë të rinj, fitues në Shkodër

Tre piktorë, një nga Elbasani dhe dy nga Shkodra, u shpallën fi tues të konkursit “Piktori i ri 2007”, organizuar për të dytin vit me radhë nga galeria e arteve “Iris” në qytetin e Shkodrës. Piktori nga Elbasani, Gentian Gegolli fi toi në gjininë e kompozimit, ndërsa dy piktorët shkodranë Eduard...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

eurogina
07-12-2007, 04:31:01

Një ndihme per "print making"

Mund te me gjej ndonjëri një piktor shqiptar qe bën edhe prints...(print making) mos te jet e vizatuar ose e pikturuar please..
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe