Frida Kahlo! - Pikturë

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Frida Kahlo!

Frida Kahlo!

· 5 · 1525

 • Postime: 103
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Femer

ne: 23-01-2010, 17:05:34
Frida Kahlo (6 korrik, 1907 - 13 korrik, 1954) ose ndryshe Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón  ishte  nje piktore meksikane .  Ajo ka  pikturuar duke përdorur ngjyra të gjallëruar në një stil që është ndikuar nga kulturat e indigjene Meksikane dhe Evropian duke përfshirë ndikimet realizëm, simbolizëm, dhe surealizëm. Shumë nga veprat e saj janë vetë-portrete që simbolikisht  shprehin dhimbjen e saj  dhe seksualitetin. Kahlo ishte e martuar me meksikanin muralist Diego Rivera.

Ne mbasditen e 17 shtatorit,1925,Frida dhe miku i saje Alex paten nje aksident,ku Frida u demtua rende.Nje shufer metali i beri nje plage abdominale teper te thelle dhe vertebra te frakturuara.Frida mori dhe shume plage te tjera,dhe perfundoi per muaj ne tere ne allci. Ndersa Frides I duhej te qendronte konstant ne krevat ne fillim,e ema e saje I solli materiale dhe ajo filloj te pikturonte.Ajo kishte studiuar art me perpara, ne National Preparatory School,ku takoi Diego Rivera ndersa ishte duke pikturuar the Creation mural.Perpara krevatit te saje Frida kishte nje pasqyre keshtu ajo mund te shikonte veten,dhe ky ishte fillimi i fokusimit te saje ne portrete vetjake. Ne pranveren e 1930 Frida udhetoi me Diegon ne San Francisco,ku Diego punoi ne ca murals ne Pacific Stock Exchange dhe ne California School of Fine Arts,,ne veren e 1931 ato shkuan ne New York.Pastaj ne pranveren e 1932,ato shkuan ne Detroit,ku Diego punoi ne nje seri murals tek Detroit Institute of Arts.Ne kete kohe Frida priste nje femije,edhe pse,mbas aksidentit me autobus ne 1925 ajo s’munde te kishte femije.Portreti I Leninit ishte nje pasqyrim te Diegos dhe Frides si komuniste,dhe aktie ne levizjet revolucionare ne Meksike,ku ato u kthyen ne 1933.Diego ishte nje mbeshtetes I Leon Trotsky,I cili ishte I persekutuar nga Stalini,ca vite mbas vdekjes se Leninit,dhe Diego ndihmoi Trotsky te shkonte ne Meksike ne 1937.Atje Leon dhe gruaja e tije Natalia ndenjen ne shtepine aterore te Frides ne Coyoacan, Casa Azul.Frida admironte Trotsky,ato paten nje lidhje te shkurter dashurie. Ne 1939 Diego dhe Frida divorcuan,dhe Frida ndihej shume e trishtuar.Ajo beri shume piktura te bukura ne kete periudhe,por e shkaterruar nga divorci,ajo konsumonte shume alkol,dhe keshtu shendeti I saje u keqesua shpejt.Shendeti I Frides ishte shume I brishte,ajo u bashkua me Diegon,I cili ishte duke pikturuar muralin ne San Francisco.Atje Frida u trajtua nga mjeket dhe pushoi,keshtu rimori veten ne kohe te shkurter.Me 8 dhjetor,1940,Diego dhe Frida u rimartuan.Edhe pse ajo ishte e martuar me muralistin e famshem Diego Rivera,ajo kishte shume lidhje dashurore.Gjithasht u dhe Diego nuk ngelte mbrapa ne kete fushe.Diego dhe Frida dashuroheshin ishin zogj te lire.Frida ishte nje nga grate me te deshiruara te kohes se saj dhe shume ndiheshin te terhequr nga ajo
Nje detaj i rendesishem ketu eshte fakti qe ajo ishte biseksuale.

Ja dhe disa nga punimet e saj:

 • Postime: 103
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 23-01-2010, 17:06:18

 • Postime: 103
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 23-01-2010, 17:08:22

 • Postime: 103
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 23-01-2010, 17:09:53

 • Postime: 103
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 23-01-2010, 17:11:59

Temat e fundit