Portret i fshehur ne një pikture te Van Gogh - Pikturë

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Portret i fshehur ne një pikture te Van Gogh

Portret i fshehur ne një pikture te Van Gogh

· 2 · 1582

  • Postime: 27290
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 04-08-2008, 11:49:00


Së fundi me ndihmën e teknologjive kompjuterike kanë arritur shkencetaret qe te zbulojnë portretin e një kokë gruaje ne një pikture te vitit te 1887, te pikturuar nga Van Gogh ne Paris.

Piktura mban emrin "Grasgrond" dhe tregon vetëm një fushe me bar. Nuk dihen arsyet pse gjeniu i piktures Van Gogh te këtë piktuar me pare një grua dhe pas ta këtë mbuluar portretin e saj me një fushe me bar.

Sipas eksperteve Van Gogh bënte shpesh mbipikturime te pikturave te tij dhe mendohet se gati 1/3 e veprave te tij permbajne nga një pikture tjetër te fshehur ne brendesi.

  • Postime: 12151
  • Karma: +185/-20
  • Gjinia: Femer

#1 ne: 09-10-2008, 21:02:14
me kujtohet qe kam lexuar dic te tille me pare..
rastisi qe lexoja  edhe per shkrimtaret rreth ketyre "fshehtesive"
I wonder, how many things we still dont know..or we never will..

kete pikture ( ne fjale ) e kam ne shtepi..kurioziteti me shtyu te shifja kete te "fshehten"... :)

Temat e fundit