Salvador Dali! - Pikturë

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Salvador Dali!

Salvador Dali!

· 6 · 2086

 • Postime: 159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

ne: 14-03-2005, 14:04:14
Piktor i madh susurealist spanjoll. Surealizmi u krijua nga A.Breton ne 1924.Perfaqesuesi me dinjitoz ne pikture, eshte pa diskutim S.dali.Si rryme e artit bashkekohor, modern dhe avangardist, surealizmi ngulmon ne clirimin e artit nga klasicizmi, normativizmi, stereotipia, shablonizmi, nihilizmi skajor, racionalizmi dhe realizmi socialist.
Ne pikturat e tij S.D, nuk kenaqet me realitetin, ai synon tek mbirealiteti, te cilin e gjen tek nenvetedija, irracionalja(enderrimet, trishtimet, tmerret, halucinacionet, ankthet). Ai, hyn thelle tek ajo qe ne shpesh kemi frike ta shohim brenda vetes.Vendos shume elemente qe nuk kane lidhje logjike me njera tjetren ne nje pikture, imazhe paradoksale qe ironizojne procesin e mendimit dhe perceptimit racional.
Ai,
Ja disa piktura te tij. Ju ftoj te postoni , nqs keni dhe ju ftoj ti komentojme se bashku. jane aq te bukura dhe shprehese sa ka vend per te folur...


 

[attachment[/attachment]
« Editimi i fundit: 03-06-2005, 08:44:59 nga M A X »

 • Postime: 159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 14-03-2005, 14:10:23
Ja dhe dy piktura te tjera te SALVADOR DALI.
[attachment[/attachment]

 • Postime: 42
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 02-06-2005, 08:33:01
Piktori im i preferuar eshte Rene Magritte, por edhe Dali eshte i mrekullueshem.

[attachment[/attachment]

 • Postime: 42
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 02-06-2005, 08:38:18
kjo eshte Gala.

[attachment[/attachment]
« Editimi i fundit: 03-06-2005, 08:45:19 nga M A X »

 • Postime: 159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 12-06-2005, 16:10:42
Tek te gjitha femrat e pikturave te S.Dali, eshte misheruar Gala, dashuria e tij e madhe dhe e vetme e jetes. Ja nje pikture tjeter:
[attachment[/attachment]

 • Postime: 294
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 12-07-2005, 14:30:24
Salvador Dalí (1904-1989) KA LINDUR NE Figueras, Catalogna SPANJE.
NE MADRID FREKUENTOI AKADEMINE E ARTEVE TE BUKURA POR U PERJASHTUA NE 1926.
NJE VIT ME VONE SHKON NE PARIS KU HYRI NE KONTAKT ME AMBIENTIN E GJALL DHE INTELEKTUAL FRANCEZ KU DHE DO NJOHE PABLO PIOCASSO, Juan Mirò, André Breton DHE POETIN  Paul Eluard.
PERFSHIHET NGA RRYMA SURREALISTE KU SHEH MUNDESINE PER TE ZHVILLUAR IMAGJINATEN E TIJ ARTISTIKE, DUKE NXJERR NE PAH PULSACIONET DHE DESHIRAT SUBKONSHE DUKE I DHENE ATYRE IMAZHIN E HALUCINACIONEVE IPER-REALISTE.
NE ARTIN E DALI' NUK EGZISTON SENSI I MASES DHE I LIMITIT GJE QE E BERI TE JETE SURREALISTI ME I THELLE DHE ME INTENSIV  
AQ SA ME 1934 U PERJASHTUA NGA GRUPI NGA VETE BRETON. KJO NGJARJE  NUK NDYSHOI ASGJE NE PUNEN E TIJ ARTISTIKE PERKUNDRAZI I DHA 1 SHTYSE TE METEJSHME KRIJIMTARISE  SURREALISTE.
PER DALI' SURREALIZMI ISHTE NXJERRJA NE PAH E INKONSHIT SIPAS ATIJ PRICIPI TE AUTOMATIZMIT PSIKIK TE TEORIZUAR NGA VETE BRETON, TE CILIN DALI' E QUAN "METODE PARANOIKE-KRITIKE".

Temat e fundit