Vizaton me gjithe trupin e tij - Pikturë

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Vizaton me gjithe trupin e tij

Vizaton me gjithe trupin e tij

· 1 · 901

  • Postime: 1498
  • Karma: +72/-2

ne: 08-09-2011, 11:44:57
Tony Orrico eshte artist dhe performues vizuel,i cili thjeshte mund te shpejgohet ti Spirograf njerezor.Puna e tij e hulumton kapacitetin e trupit te njeriut si vegel ne procesin kreativ te veprave.

Ai ka pervoje si valltar dhe koreograf,dhe tani duke shfrytezuar te gjithe trupin e tij, ose se paku disa pjese te tij,krijon vizatime shume te medhaja te cilat jane mjaft precize dhe simetrike.


Orrico thote qe ai i mahnitet kompozicionit te natyres dhe cikleve.Nuk eshte i udhehequr shume nga lidhja e artit me matematiken ose shkencen,por prape, kjo lidhje atij i duket shume interesante.Me te preferuar e ka artin e krijuar rastesisht, e prape se prape mjaft preciz.


Performimet e tij zgjasin prej 15 minuta deri ne 7 ore, duke i perseritur te njejtat levizje panderprere.Duke pasur paraysh specifikacionin e vegles qe ai perdor ne artin e tij,puna e tij njekohesisht paraqet nje performance e shkeqyer qe eshte interesante per tu pare, dhe ne fund rezulton me nje krijim  shume te madh ne forme te vizatimit.

Penwald: 4: unison symmetry standing (Flux/S at Strijp-S, Eindhoven, NL) 2010

1 circle proto

Burimi: KafePauza
Perkthyer nga une.
« Editimi i fundit: 10-09-2011, 12:19:21 nga Vox »

Temat e fundit