Lugina e Presheves

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema me lajme dhe diskutime per shqiptaret ne Luginen e Presheves apo te quajtur ndryshe edhe Kosova Lindore.


erlehta
05-05-2012, 23:31:38

Preshevë, protestë kundër arrestimeve

Me flamuj kombëtarë në duar e këngë patriotike në sfond mijëra shqiptarë të Luginës së Preshevës u tubuan mesditen e së shtunës për të protestuar kundër arrestimeve të ndërmarra nga policia serbe. Manifestimi u mbajt nën moton "Edhe unë jam terrorist" dhe protestuesit mbanin në duar pankarta ku ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-01-2012, 23:44:00

Rama: Të ndihmojmë Preshevën

Vizita në Preshevë, votimi pro heqjes së imunitetit të 3 deputëve socialistë, hetimet e vrasjeve të 21 Janarit, ishin çështjet për të cilat Edi Rama foli përpara grupit parlamentar të opozitës. Pasi ka falenderuar preshevarët për pritjen vllazërore, Edi Rama është ndalur në mungesën e një matern...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-01-2012, 23:00:27

Mësuesit e udhës së shkronjave

Në rrugën e shkronjave shumë mësues shqiptarë ishin nisur për në vendet ish-jugosllave për të hapur shkolla me alfabetin shqip. Nexhat Boriçi, nga Shkodra ishte nisur po ashtu me grupin e mësuesve të gjuhës dhe në vitin 1949 kishte arritur në Preshevë, tash në jug të Serbisë. Ai nuk ishte kthyer...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-01-2012, 14:09:42

“Liderat shqiptarë të vizitojnë Preshevën”

Intelektualët shqiptarë të Luginës së Preshevës kërkojnë që Presidentët dhe Kryeministrat e Kosovës e të Shqipërisë të vizitojnë komunat e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanovcit. "Meqë presidenti Tadiç dhe zyrtarët e tjerë serbë hyjnë e dalin në Kosovë për një grusht bashkëkombasish të tyre, Presid...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-12-2011, 09:03:07

Thirrja e shqiptarëve të Preshevës

Kryetari i Komunës së Preshevës Ragmi Mustafa i bën thirrjeinstitucioneve të Kosovës që të heqin taksat,gjegjësisht policat kufitare për shqiptarët e Luginës që jetojnë në tri komunat në jug të Serbisë. Sipas tij ky vendim ka izoluar në plotësisht shqiptarëtduke i rikthyer në gjendjen e nj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-11-2011, 00:24:18

Shqiptarët, protestë në Preshevë

Shqiptarët, protestë në Preshevë Shqiptarët e Luginës së Preshevës kanë ngritur flamurin e tyre kuq e zi, por duke protestuar kundër diskriminimit ndaj shqiptarëve në jug të Serbisë. Në dy protesta në Preshevë e Bujanoc është shënuar 28 Nëntori. Në mënyrë simbolike dhe të qetë, qytetarët kanë pr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-11-2011, 00:20:04

Presheva ka mbledhur trupa të ndryshme teatrore shqiptare

Presheva ka mbledhur trupa të ndryshme teatrore. Në vendin e vogël në jug të Serbisë festivali i VIII-të i komedisë ka sjellë grupet nga Fieri, Tirana, Kosova e Maqedonia, për të dhënë shfaqjet e tyre. Kjo është një nga ngjarjet më të rëndësishme kulturore në këto zona shqiptare që duket se ka m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-09-2011, 16:06:25

Autonomia e luginës së Preshevës, kërkesë e kohës

Autonomia e luginës së Preshevës, kërkesë e kohës
NGA: SHABAN MURATI
Regulli i vjetër sa Europa, që diplomacia europiane zgjohet kur plasin ujërat e konfl ikteve, po vërtetohet çdo ditë në truallin shkëmbor të Ballkanit. Ironia tragjikomike është se më së shpeshti diplomacia shpërblen at...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-06-2011, 01:28:22

Kosova Lindore duhet të bashkohet me Shqipërinë

Ti dëshiron… Të jetosh si deri më tani, i ndarë nga Mëmëdheu dhe të kalosh kufirin në Kosovë me pasaportë? Të jetosh në Kosovën Lindore e ndarë dhe nën kontrollin e Beogradit, me dhjetra pushtetarë të korruptuar? Të jetosh në varfëri të madhe dhe të numërosh çdo euro prej pensionit/rrogës tënde…...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-05-2011, 10:29:15

Mustafa: Shkëmbim në vend të ndarjes së Kosovës

Kryetari I Komunës së Preshevës, Ragmi Mustafa tërheq vëmendjen se në rast të një ndarjeje të Kosovës komunat Preshevë, Bujanoc e Medvegjë do të kërkojnë t’i bashkohen Kosovës.Në një prononcim për agjencinë serbe të lajmeve Beta, Ragim Mustafa ka thënë se në rast të ndarjes së Kosovës, Serbia du...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-11-2010, 00:04:38

Arsimi në Preshevë

Arsimi në Preshevë Arsimi në Preshevë
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: latif, BlaCk MasK, sunaj halili

Katundet e Lugines se Preshevës !

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: BlaCk MasK, nesater, preshevalady

Pamje nga Kosova Lindore

*
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Lamino
17-07-2009, 14:58:29

KOSOVA LINDORE – PROBLEMET DHE SFIDAT

OpinionKOSOVA LINDORE – PROBLEMET DHE SFIDATNga Tërnoci PRESSRajoni i Kosovës Lindore, krahinës më të bukur dhe më strategjike të viseve shqiptare në Ballkan, gjatë muajit korrik, është përfshirë nga një varg incidentesh nga më rëndat, që pas periudhës së konflikteve të armatosura.Këto incidente...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: erroll, Preshevarja 33

Presheva gjatë shekujve

*
erroll
14-05-2009, 15:03:40
si eshte presheva
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-03-2009, 00:16:22

Dioguardi: Serbia, spastrim etnik ne Luginen e Presheves

“Serbia po ben nje spastrim te heshtur etnik ne Luginen e Presheves, Medvegjes dhe Bujanovcit”.Keshtu deklaroi Shirli Dioguardi, Keshilltare per Ceshtjet e Ballkanit ne Lidhjen Shqiptaro-Amerikane. Ajo permend arrestimin e 10 shqiptareve nga autoritetet e Beogradit, qe akuzohen si krimin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.destani
28-04-2008, 22:35:27

SA JAN TE AVANSUAR SHQIPETARET E LUGINES SE PRESHEVES NE KUVENDIN PARLAMENTAR

NE KETE TEM THEMI DHE KEMI TE DIKSUTOJM JO DHE SHUM SEPSE NUK JAN TE REALIZUARA KETO GJERA NE VENDIN TON KESHTU QE SI THUHET SE ZERI I POPULLIT TE LUGINES SE PRESHEVES POSAQERISHT POPULLIT SHQIPETAR DO TI NDEGJOHET ZERI NE KUVENDIN PARLAMENTAR FARE HYQ KUR AVANSOHET VETEM NJE DEPUTET DHE ATEHER ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

biligoa
29-10-2007, 10:27:35

Në Medvegjë, tortura policore po rikthehet si mjet i zakonshëm në komunikim me s

Në Medvegjë, tortura policore po rikthehet si mjet i zakonshëm në komunikim me shqiptarët.Shkruar nga Shaip Kamberi Marrë nga www.presheva.com Monday, 29 October 2007Për shkak të dyshimit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Altruisti
10-08-2007, 03:24:53

Vriten dy persona në qendër të Preshevës

Vriten dy persona në qendër të PreshevësMbrëmë në qendër të Preshevës janë vrarë vëllezërit Skënder dhe Arburim Ajdini nga Presheva. Persona të armatosur kanë shtënë me armë zjarri nga një automjet në lëvizje, i cili më pas është gjetur në fshatin Rahovicë.Policia ka dalë në ven...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Lamino
02-07-2007, 13:28:49

Busti i Skenderbeut ne qender te Bujanocit

              Partia Demokratike KombëtareASAMBLESË KOMUNALE BUJANOC   &
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Lamino
23-07-2006, 18:00:46

Opinione

MASAT E DHUNSHME ANTE PORTAS!Dy partitë politike shqiptare PVD-LPD, fituese të zgjedhjeve të qershorit, të vitit 2006, nuk kanë arritur akoma nga formojnë një qeverisje të re komunale. Ato as që kanë me arritë ta gjejnë një kompromis, sepse dihet se si janë ngjitur në mandatin ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
reflektues
13-05-2006, 12:51:34

Svillanoviq: Në rast të ndarjes së Kosovës...

Svillanoviq: Në rast të ndarjes së Kosovës, shqiptarët e jugut të Serbisë me status sikur serbët e KosovësBeograd, 13 maj (presheva.com) – Zyrtari i Paktit të stabilitetit për Evropën juglindore dhe deputeti i Kuvendit Republikan të Serbisë, Goran Svillanoviqi ka dekl...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
KL
09-04-2006, 00:58:40

RTV PRESHEVA

RADIO TELEVIZIONI PRESHEVAhttp://www.rtvpresheva.com
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
KL
09-04-2006, 00:31:10

Prefekti i komunës së Bujanocit po qëndronë në Irlandë

Prefekti i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi, gjatë qëndrimit të tij në Irlandë,  është takuar me përfaqësuesit e parlamentit irlandezBujanoc, 07 prillPrefekti i komunës së Buajnocit Nagip Arifi, po qëndronë në një vizitë shtatëditëshe në Irlandë.Gjatë qëndrimit të tij atje ai ë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
reflektues
29-03-2006, 11:22:27

Këshilltarët Komunalë shqiptarë miratojnë platformën politike për Luginën e Pres

Këshilltarët Komunalë shqiptarë miratojnë platformën politike për Luginën e Preshevështtp://presheva.com/report/2006/platforma-140106.htmlKëshillëtarët shqiptarë në kuve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

xhavo
25-09-2005, 08:18:55

Këshilli Nacional i Shqiptarëve të Luginës, i nevojshëm!

Iniciativa për formimin e Këshillit Kombëtarë të Shqiptarëve të Luginës së Preshevës, edhe tani, tri vite pas inicimit, ka mbetur vetëm një ide. Përfaqësuesit e subjekteve politike në këtë rajon, e kanë të qartë se formimi i Këshillit Nacional është vonuar...   Kryetari i Partisë pë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Muslimanja
17-08-2005, 23:09:41

Vështrim i shkurtër historik rreth Kosovës Lindore

VËSHTRIM I SHKURTËR I TRI KOMUNAVE KOSOVARE (Jashtë Kosove!)Preshevë, Medvegjë dhe BujanocVështrim i shkurtër historik të tri komunave kosovare (të koloniliazuara): Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc, që janë të banuara denbabaden nga shumica dërrmuese shqiptare, por të shkëputura m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe