×

NJEREZ NE UDHEKRYQ

Vizitor · 38 · 6511

NJEREZ NE UDHEKRYQ

Vizitor · 38 · 6511
wiliams
ne: 07-05-2006, 12:42:22
Mendoj qe ne kete teme te trajtohen problemet e perditshme qe ndeshemi,hallet,veshtiresite si dhe mendime e sygjerime per zgjidhjen e tyre.Sipas kendveshtrimeve te secilit(te jete serioze dhe e çilter)

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#1 ne: 08-05-2006, 10:40:14
Problemet e perditshme po, mirepo te caktohet nje teme nga problemet e perditshme, te jepet afati per zgjidhjen e saj nga anetaret, te postohet zgjidhja, dhe me pas te shihet se cili ka zgjidhjen me te mire.
Besoj se kjo do ishte me se e arsyeshme.
Respekt
wiliams
#2 ne: 08-05-2006, 13:17:29
Problemet e përditshme po, mirëpo të caktohet një teme nga problemet e përditshme, te jepet afati për zgjidhjen e saj nga anetaret, të postohen zgjidhja, dhe me pas te shihet se cili ka zgjidhjen me te mirë.
Besoj se kjo do ishte me se e arsyeshme.
Respekt
Medimi im ishte qe mos te kete korniza fikse per vete dinamiken qe kane problemet e hallet e perditshme te njeriut.

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#3 ne: 11-05-2006, 11:39:11
williams,
Pa teme te caktuar (per zgjidhje te nje problemi) mendoj se nuk do jete ne rregull.
Pse?
Po ti mund te folesh per nje teme tjeter (qe ka te beje me problemet e perditshme) dhe une mund te flas per dic tjeter (qe serish ka te beje me problemet e perditshme) dhe vjen ndokush tjeter dhe flet sersh per problemet e perditshme por per nje teme tjeter dhe keshtu biseda apo 'zgjidhjen' qe duam ta japim nuk do kete efekt...
Andaj them me mire eshte te kete teme dhe afat te caktuar per zgjidhje te nje problemi.

p.s. nuk dua qe te mbetet ashtu si them une,assesi, por dua qe te ket korniza per ate qe do shkruajm.

respekt
wiliams
#4 ne: 11-05-2006, 14:25:36
Ideja ime eshte kjo-çdo anetar i forumit mund te shprehet ne kete teme per nje problem qe has ne jeten e perditshme,dhe duke e shtruar ketu te tjeret mund te japin mendimet per zgjidhjet qe mendojne ti afrojne(secili jep mendime per problemet qe mendon,pavaresisht nga llojet e natyrat e problemeve qe mund te shtrohen)Ky eshte mendimi im,megjithate....

 • Postime: 3
rrënjëz
#5 ne: 16-05-2006, 08:37:12
Mbase ju duket e çuditshme që një nga piramidat më të rëndësishme të Egjyptit Giza është ndërtuar posaçërisht për misterin jetë; ç'farë është jeta, njeriu, lindja, vdekja dilemat se ; ç'farë jemi ne në këtë botë? Kjo ka qen një nga shkaqet kryesore me te cilin besimet fetare kanë abuzuar pa të drejtë.
Njeriu që kur lind dhe gjer sa të vdesë në çdo pjesëz të jetës së vet ndodhet në një udhëkryq. Kur rritemi në moshën madhore dhe ndodhemi para nje problemi të ndërlikuar mendojmë se vetëm atëhere jemi në një udhë pa krye,  nga të shkojmë, ç'farë të bëjmë, si të dalim e shumë dilema të tjera, por pikerisht këtu gabojmë sepse ajo në të cilën ne mendojmë se është i vetmi udhëkryq, nuk është asgjë veçse lodhje fizike, mendore dhe shpirtërore, në shumë raste reagojmë keq, vrasim veten, vrasim dike pa te drejte, vjedhim, dëmtojmë sepse dikush është fajtor në shpirtin ton të rënduar. Kur e ndjeni se jeni tejet të lodhur e të rënduar, se ndodheni para nje udhëkryqi, ju duhet vetëm pak qetësi dhe ç'lodhje për të ripërtërirë forcat dhe për te rivazhduar udhën tuaj, për ta çuar jetën  në fund të saj.
Mos haroni se jetën keni të drejtë ta jetoni vetem një herë, ky është një mister ende i pazgjidhshëm. Jeta është vetem një fluturim shqiponje dhe ju duhet ta jetoni atë.
wiliams
#6 ne: 17-05-2006, 05:03:18
rrënjez-mendoj se njeriu nuk mund te perballoje jeten(problemet qe dalin..)i vetem "...me pak qetesi e çlodhje..."-citimi i juaj,por duhet te kete edhe ndihmen e mbeshtetjen e dikujt..dhe kjo ndihme e mbeshtetje do te mungoje po nuk e kerkove...

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#7 ne: 18-05-2006, 09:04:25
nese kjo qe zhvilloni keshtu e quani konkurs... une s'mund ta quaj, sepse nuk eshte...
pa me tregoni... Me cka jeni duke konkuruar???
Nese rrenjez ka shtruar ate si problem, atehere te tjeret duhet qe te sjellin nje shkrim, tjetri nje tjeter dhe keshtu te shohim se i cilit eshte me i mire... dhe jo keshtu si ka shkruar me poshte williams...te rreshta... (edhe njehere po pyes: me cka po konkuroni ketu???)
wiliams
#8 ne: 18-05-2006, 12:30:42
nëse kjo qe zhvilloni kështu e quani konkurs... unë s'mund ta quaj, sepse nuk është...
pa me tregoni... Me çka jeni duke konkuruar???
Nëse rrenjez ka shtruar atë si problem, atëherë te tjerët duhet qe te sjellin një shkrim, tjetri një tjetër dhe kështu te shohim se i cilit është me i mirë... dhe jo kështu si ka shkruar me poshtë williams...te rreshta... (edhe njëherë po pyes: me çka po konkuroni këtu???)
Ibraim-këtu bëhet llaf për problematike dhe jo për konkurs(pra shtrohet një problem çfardo dhe jepen mendime e bëhen diskutime nga te tjerët..)

 • Postime: 825
 • Gjinia: Femer
agnesa
#9 ne: 23-07-2006, 10:54:41
une mendoj se  eshte mir mirpo te lutem kerko pak ndihme  :)
wiliams
#10 ne: 02-09-2006, 21:14:57
unë mendoj se  është mir mirpo te lutem kërko pak ndihmë  :)
Po agnesa..por a je ne gjendje te me ndihmosh apo do me lesh ne mes te rruges,...?po me garantove kete do te filloj ,se kam shume gjera  per te me ndihmuar hmmmmm: ;)

 • Postime: 7048
 • Gjinia: Femer
erlehta
#11 ne: 04-09-2006, 10:31:34
Se pari uroj qe te mos keni probleme.
Se dyti, hapja e kesaj teme nuk eshte ide e keqe.
wiliams
#12 ne: 04-09-2006, 10:36:55
Së pari uroj qe të mos keni probleme.
Së dyti, hapja e kësaj teme nuk është ide e keqe.
Ehhhh erlehta po ku ka njeri sot qe nuk ka dhe nuk do kete probleme..por kane ndrojtje ti shprehin dhe te debatojne thuaj..megjithate une pshm kam plot :S por sa te me largohet pak ndrojtja do ti shtroj me radhe.. hmmmmm:

 • Postime: 825
 • Gjinia: Femer
agnesa
#13 ne: 05-09-2006, 16:01:41
do te jepja ndihme williams po tani nuk jam ne disponim per ate mirpo nuk eshte e thene qe vetem une te ndihmoj o njerz ndihmoni pak
wiliams
#14 ne: 05-09-2006, 17:44:30
do të jepja ndihmë williams po tani nuk jam ne disponim për atë mirpo nuk është e thënë qe vetëm unë te ndihmoj o njerz ndihmoni pak

Ehhhe thashe mos ishe e gatshme por gabova.... hmmmmm:

 • Postime: 7048
 • Gjinia: Femer
erlehta
#15 ne: 04-01-2007, 13:59:46
Sot  ndoqa nje emision ku behej fjale per "pleqte"..prinder te cilet kane bere femije, femijet e tyre kane jetese te mire...dhe nderkohe prinderit e tyre i lene te jetojne vetem..ose i dergojne ne azil pleqesh, ku kujdesi nuk eshte si kujdesi qe mund ti bejne femijet.

Ka pasur shume raste qe te moshuar jane gjetur te vdekur ne banesen e tyre..... Pse te ndodhe keshtu kur ky i moshuar ka nje djale,,,apo nje vajze?.

Ne kete emision dikush tha..."Jeta e ketyre njerezve eshte ne udhekryq "

 • Postime: 6970
 • Gjinia: Femer
kengaime
#16 ne: 04-01-2007, 14:31:20
Kjo ndodhe sepse te rinjte e sotit kan filluar te behen shume egoist dhe te jetojne vetem per vete dhe harrojne qe nje dite edhe keta vet do te pesojne neper shtepi azil pleqesh........thon e " cka mbjelle, korre "
wiliams
#17 ne: 04-01-2007, 20:34:07
Jeta eshte bere shume individuale..kjo eshte tendence e kohes qe jetojme,une per vete deshiroj qe femijeve te mos ju behem pengese ne jeten e tyre,por biles do isha shume i kenaqur diten qe femija im nuk do kishte nevoje per mua..per ndihmen dhe kujdesin tim.. hmmmmm:

 • Postime: 825
 • Gjinia: Femer
agnesa
#18 ne: 05-01-2007, 18:33:37
te thoshin edhe prindrit e mi keshtu se

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#19 ne: 07-01-2007, 13:04:34
Po pse prindi po paraqitka pengese per femiun?
a mund ta beni me te qarte kete???

 • Postime: 825
 • Gjinia: Femer
agnesa
#20 ne: 07-01-2007, 13:07:57
po  ja nje shembull: ku dua te dal te gjith shoqeria  dalin vetem mua ndonjeer nuk me lene po pindrit duhet ti lene femiet te dalin qe  te  njihen me ambientin qe jetojn dhe mos ta kene te panjohur
wiliams
#21 ne: 07-01-2007, 15:09:17
oj agnesa..ne fillim duhet te bindesh prinderit qe je nje vajze qe e di mire se cfar eshte e mire dhe cfar eshte e keqe per ty..duhet tju thuash qe nuk je e papjekur..por duke biseduar perdite nga pak dhe per gjera konkrete..te jetes..dhe ata pasi te binden me fjale dhe me vepra qe je tamam e pjekur nga mendja atehere besoj se nuk do e kene me merak punen tende.. hmmmmm:

 • Postime: 825
 • Gjinia: Femer
agnesa
#22 ne: 07-01-2007, 16:21:32
po foli sa duash nuk te degjojn fare ose ta bejne rrafsh ndonjher sdi nuk mund ti duroj ata as qe me degjojn  :S   dhe le te me lene te dalin nuk po them se gjithmon ma ndalojn mirpo ne shumicen e rasteve deh kur te dal ma kufizojn kohen dhe nuk me lene te keanqem

 • Postime: 6970
 • Gjinia: Femer
kengaime
#23 ne: 07-01-2007, 17:38:56
Mbase je akoma e re Agnesa, por mos harro se prinderit jane ata te cilet duhet te mbrojne dhe nuk duan te te shohin ne rruge dhe shoqeri te keqe. Jam e bindur qe do te vij nje kohe kur do te jesh falenderuese prinderve te tu.

 • Postime: 7994
 • Gjinia: Femer
Lisa
#24 ne: 07-01-2007, 19:12:09
Prindi nuk eshte kurre barre per femijen e tij....te pakten nuk duhet te jete keshtu.....
E megjithese ka dhe prinder qe ndryshojne disi nga te tjeret dhe behen disi grindavece dhe nderhyjne me shume sec duhet ne jeten e femijeve te tyre.......eshte e drejte qe prindi te rrit e te edukon por panvarsine tone duhet ta fitojme vete.....
Duhet pranuar fakti se eshte e veshtire te jetosh me prindin apo femijet mbi te gjitha kur femija ka familjen e tij........por jeta nuk eshte gjithmon perfekte dhe ne nuk mund te rrime e te qajme se si jeta nuk eshte perfekte....
Eshte e vertet qe ne nuk kerkuam te ishim ne kete bote por ata prinder na rriten (e mbi te gjitha prindit tane ) kane hequr buken e gojes dhe na e kane dhene ne.........ata prinder kane sakrifikuar kaq shume per ne.......
Une e shikoj mese te arsyeshme qe femija te kujdeset per prinderit e tij....une do kujdesesha per prindin tim nese do kishte nevoje per mua ...do ti gjendesha aty ne c'do menyre....eshte nje dashuri dhe respekt qe ndryshon nga te tjerat eshte nje ndjenje e forte qe nuk do lejoja askend te ma cenonte.......
Nuk kemi mundesi te barabarta , dikush me shume e dikush me pak por ne fund te fundit vetem ajo deshire ajo dashuri ka peshe....vetem mundi i ben ata prinder te ndjehen mire te lumtur dhe krenare per femijet e tyre......
Do ta kerkoja kete dhe nga mashkulli i jetes sime........(nese nuk ke dhembshuri dashuri dhe mbi te gjitha respekt per prinderit e tu , ti nuk je njeri...apo me mire te themi nuk je nje njeri qe une do pranoja ne jeten time)
Dikur burri halles time thonte se "Burri e tregon burrerine ne mengjes kur ngrihet dhe i puth ballin (apo faqen) nenes se tij"
Nuk jam me adetet e vjetra qe prindit duhet doemos te jetojne me djalin e tyre se kohet kane ndryshuar por nese do ishte te zgjidhja midis azileve te shqiperise dhe te jetoje ne shtepi me djalin e nusen e tij ...une do zgjidhja me djalin ......
Se ketu ku jetoj une....ka shume pleq qe jetojne ne azile , por azilet ketu ndryshojne nga ato te shqiperise ketu per mua shume pleqve u pelqen azili se jane te rrethuar nga miq te se njejtes moshe kane aktivitete te ndryshme per moshen e tyre kane nje makine ku i con ku te duan ata pra kane komoditete qe te themi te drejten do ishte e veshtire ti gjenin po te jetonin me femijet e tyre jane me te lire dhe me te panvarur
Pastaj kemi dhe vullgaritete te tjera qe femija mban prinderit ne shtepi vetem qe tu sherbeje interesave te tyre ...me femijet me gatimin dhe sapo mbarojne pune fillojne dhe hedhin yckla..........
Keto probleme nuk do perfundojne kurre derisa te gjithe njerzit e kesaj toke te ishin te kamur.......Paraja luan me gjithshka edhe me ato qe nje njeri duhet te ndjej paraja luan edhe me te drejten.