Shqiptarët "mohojnë" Shqipërinë ! - Probleme / Zgjidhje

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Shqiptarët "mohojnë" Shqipërinë !

Shqiptarët "mohojnë" Shqipërinë !

· 59 · 16534

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 24-01-2007, 14:05:29
Vitin e kaluar e lanë shtetësinë 352 shqiptarë, ndërsa e morën 48 shtetas

Shqipëria, dalëngadalë po braktiset nga shtetasit e saj. Nevojshmëri lëvizjeje, apo një tentativë për një jetë më të mirë, apo shumë arsye të tjera, të cilat nuk mungojnë, bëjnë që me dhjetëra shtetas shqiptarë të kërkojnë lënien e shtetësisë së vet, për t’u pajisur me një shtetësi tjetër. Numri i personave që “kanë fituar” lënien e kësaj shtetësie për vitin që lamë pas tregon se një vazhdimësi e tillë do t’i pakësojë banorët e Shqipërisë. Nga statistikat e publikuara në faqen zyrtare të Presidencës, mësohet se numri i shqiptarëve që e kanë lënë shtetësinë e tyre, me dekret të posaçëm të presidentit të Republikës, është plot 352 persona. Ndërsa kanë kërkuar dhe fituar shtetësi shqiptare 48 shtetas, prej të cilëve vetëm shtatë persona nuk kanë kombësi shqiptare; pjesa tjetër u përket trojeve shqipfolëse.

Lënia e shtetësisë

Pavarësisht morisë së dokumentacioneve që u nevojiten shqiptarëve, për të plotësuar “dosjen” e kërkimit të lënies së shtetësisë, për ta marrë atë në vendin ku jetojnë, sërish numri i aplikuesve për të mundësuar diçka të tillë duket se është gjithnjë e në rritje. Nga janari i 2006-s, në fundin e të cilit u dekretua lënia e shtetësisë për plot 70 shtetas shqiptarë, shumë prej tyre familjarisht, numri i aplikuesve edhe për muajt në vazhdim ka qenë i madh. Ndonëse duhen 6 muaj që nga koha e dorëzimit të materialeve, për t’iu nënshtruar kontrollit të imtësishëm, që kryejnë instancat përgjegjëse, sërish vazhdohet të aplikohet përditë për lënie shtetësie. Ndërkohë, ndodhë e kundërta me personat që kërkojnë ta fitojnë këtë shtetësi, sidomos shtetas shqiptarë që e kanë lënë dhe duan ta rifitojnë, por që, mesa duket, kjo tendencë shqiptarësh do të jetë e vonë.

Kronologji

Janar 70 shtetas e lanë shtetësinë

Shkurt 57 shtetas e lanë shtetësinë

Gusht 24 shtetas e lanë shtetësinë

Shtator 43 shtetas e lanë shtetësinë

Shtator 16 shtetas e morën shtetësi

Tetor 38 shtetas e lanë shtetësinë

Tetor 32 shtetas e morën shtetësinë

Nëntor 71 shtetas e lanë shtetësinë

Dhjetor 49 shtetas e lanë shtetësinë

Peripecitë e lënies së shtetësisë shqiptare

Me ligj përcaktohet afati 6-mujor, nga dita e dorëzimit të dokumenteve deri në dekretim

Përgatitja e dokumentacionit, që kërkohet për lejimin e lënies së shtetësisë shqiptare, që rregullohet mbi një ligj të miratuar në vitin 1998, si dhe mbi disa shtesa të realizuara një vit më vonë, kalojnë rreth 6 muaj nëpër zyrat e ndryshme të përcaktuara edhe në ligj. Edhe për këtë kategori aplikuesish, kalimi nëpër një mori dyersh dhe zyrash, për t’u pajisur me dokumentacionin e duhur, është një stërmundim i vërtetë, pasi të gjitha dokumentet që duhen të paraqiten kanë një afat të caktuar kohor, në të cilin duhet të nxirren. Shkresat që prezantojnë aplikantin duhet të jenë të lëshuara nga zyrat lokale në dymuajshin e fundit, nga koha kur bëhet dorëzimi i parë i “dosjes”, pasi mund të ndodhë edhe të kthehen dokumentet për plotësime të mëtejshme apo për ndonjë kleçkë tjetër, që mund të dalë nga verifikimet që kryhen nga komisariatet e policive. Prej andej, peripecitë me vërtetimin e të gjitha të dhënave të aplikanteve vazhdon deri në instancat më të larta, siç është edhe ministria, për të përfunduar më pas në zyrën e drejtorisë juridike të Presidencës. Nga aty, për të marrë spunto, si dhe dekretimi i një liste të caktuar emrash që, sipas pikave të përcaktuara edhe në ligj, nuk duhet të zgjasin më shumë se 6 muaj, që nga data e dorëzimit të dokumenteve në një prej bazave lokale. Thuajse të njëjtës procedurë do t’i nënshtrohen edhe aplikuesit e marrjes së shtetësisë shqiptare, edhe pse në numër janë shumë herë më të pakët. Ndërsa, për këtë vit, ende nuk bëhet e ditur kur do të niset me dekretimin e shqiptarëve, që do ta lënë shtetësinë e tyre, për një shtetësi tjetër. Nikoleta Kovaçi

 • Postime: 1210
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 24-01-2007, 23:20:48
Per lenjen e shtetesise nga shqiptaret nuk do duhej fare te merzitemi ne.Ajo çka do duhej permiresuar ne kete ligj eshte futja e nje kostoje te nevojshme per te.Kam pare ne Gjermani problemin qe kane shqiptaret e Kosoves  te lene shtetesine e imponuar me dhune te serbosllavise.Atyre u kerkohen nga 8 mije Euro dhe duhet te presin 6 muaj per aprovim.Perse nuk do kishte fituar Shqiperia nga keto 352 shtetas nga 8 mije apo 10 mije Euro? Dhe pa aspak dhimbje as nostalgji per ta do pershendetej prej tyre edhe per faktin qe ata qe s`duan te jene shqiptare,ata per shqiperine jane vetem plehera dhe demtues te saj!Nuk do ishin pak te inkasonte nga ata arka e shtetit shqiptar reth 3 milione Euro!
Kur kete e bejne te tjeret qe bota demokratike i do dhe i ka ne zemer pse t`mos e beje edhe Shqiperia jone?

 • Postime: 7083
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 25-01-2007, 20:37:19
Marja e nje nenshtesie tjeter mund te behet per shume arsye. Themi gjithmone qe Shqiperia nuk ofron asgje per shqiptaret...eshte e prishur e gjitha kudo nga tja fillosh, Atehere cbejne shqiptaret...i kthejne shpinen. Shkojne ne dhe te huaj..por kuptohet qe dhe atje nuk eshte shesh me lule por gjithsesi marja e pashaportes apo nenshtesise u ofron ndihme te madhe.


Personalisht nuk dua te nderroj nenshtetesi...nese edhe ketu do me dilnin pengesa..preferoj kthimin ne Shqiperi sesa marjen e nje nenshtetesie te huaj.

Per mua eshte poshtersi te mohosh identitetin. E te vjen te plasesh kur degjon ca plehra qe kane turp te flasin shqip dhe me vete shqiptaret.

 • Postime: 2214
 • Karma: +13/-1
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 25-01-2007, 20:56:42
Shqiptaret nuk e mohojne Shqiperine,por shkojne jashte atdheut per te hedhur themelet e nje te ardhmeje me te mire,dhe me pas per tu kthyer me nje te ardhme me te sigurt. Cfare te besh, e thane dhe me siper qe Shqiperia veshtire se te ofron gje,po prape dihet se mendjen dhe zemren aty e kemi.  :)

 • Postime: 3787
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 25-01-2007, 23:26:51
Une nuk kam per ta lene kurre nenshtesine shqiptare. Pasaporten e kam dhjetevjecare dhe do ta perteris kur te vije koha.

Une jetoj ne SHBA, vend i cili nuk te kerkon te heqesh dore nga nenshtetesia jote qe te marresh te tyren; me sakte, ne SHBA nenshtetesite e tjera nuk kane vlere ligjore perpara nenshtetesise amerikane.

 • Postime: 7991
 • Karma: +18/-8
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 26-01-2007, 00:19:50
Une kam pashaporten Amerikane prej vitesh por para dy vitesh kur isha ne shqiperi me skadoje Shqiptarja dhe bera te re.......keshtuqe jam rehat dhe per 10 vjet.....


Une nuk mund te heq dore kurre nga nenshtetesia ime.........une jam Shqiptare dhe nuk e ndryshoj dot (as deshire nuk do te kisha ta beja dicka te tille)
Nese me pyesin nga je une nuk i them jam Amerikane por Shqiptare edhe pse i zoteroj te dyja shtetesite........s epse ne gjakun tim rredh gjak Shqiptari dhe jam krenare per kete

 • Postime: 1608
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 26-01-2007, 04:54:23
Shqiptarët mohojne Shqipërinë???


Pika qe su bie!!! Un se doja pashaporten Amerikane, po me shtyu mami me zor, eehh c'te ben inati! Po prap si prap, e kam edhe nenshtetsin Shqiptare  ;)

 • Postime: 7991
 • Karma: +18/-8
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 26-01-2007, 16:53:55
Tani Crystal......te jemi cik realiste per te dashur e doja une pashaporten amerikane sepse ka shume favore te jesh nenshtetas amerikan........gji thsesi kjo nuk eshte se me ka ndryshuar te qenin Shqiptare.....

 • Postime: 1608
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 26-01-2007, 17:06:34
Lisa, te kuptoj, por mua tani per tani s'me hynte n'pune pashaporta Amerikane, pervec votimit.. Mbase me vone do me nevojiteshe nq do doja te dilja jashte shtetit, se sa per tani jam shume e zene me shkolle dhe pune, edhe sikur te doja te shkoja dikund se kam mundsine.. prandaj...  :) Qefi ma ka te shkoj ne Cancun kte Pranvere, por kismet..

 • Postime: 1740
 • Karma: +10/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 29-01-2007, 06:32:06
Lisa, te kuptoj, por mua tani për tani s'më hynte n'pune pashaporta Amerikane, përveç votimit.. Mbase me vonë do me nevojiteshe nq do doja te dilja jashtë shtetit, se sa për tani jam shumë e zënë me shkolle dhe pune, edhe sikur te doja te shkoja dikund se kam mundsine.. prandaj...  :) Qefi ma ka te shkoj ne Cancun kte Pranvere, por kismet..

Oh zemra, pse ti kshu ? Pse nuk ma pason mua ate privilegj, mbasi kam 7 vite pa shkuar ne shqiperi.

Unë nuk e harroj kurrë atë ditë Qershori kur nuk munda ta marrë dote pashaporten amerikane. Ajo ditë nuk me hiqet kurrë nga truri. Ah sikur ta ktheja kohën mrapa ?
Me denoj zoti, me atë ditë.

A e din ti se cila është mënyrë me e shpejte qe te arrestohesh tek ajroporti ? Trego pashaporten shqiptare.

 • Postime: 1608
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 29-01-2007, 16:55:57
Oh zemra, pse ti kshu ? Pse nuk ma pason mua atë privilegj, mbasi kam 7 vite pa shkuar ne Shqipëri.

Unë nuk e harroj kurrë atë ditë Qershori kur nuk munda ta marrë dote pashaporten amerikane. Ajo ditë nuk me hiqet kurrë nga truri. Ah sikur ta ktheja kohën mrapa ?
Me denoj zoti, me atë ditë.

A e din ti se cila është mënyrë me e shpejte qe te arrestohesh tek ajroporti ? Trego pashaporten shqiptare.

 :( pse ti s'ke as Green Card?

 • Postime: 94
 • Karma: +0/-0

#11 ne: 01-02-2007, 15:30:22
Ketu ne Belgjike ku jetoj une mund ti mbash te dyja nenshtetesite  dhe nuk ka problem qe do te mbash  nenshtetesine shqipetare.Une i kam te dyja dhe kurre nuk e  le nenshtetesine shqipetare dhe vajzave te mija qe jane nga babai belg do t'ja bej dokumentat  ne ambasaden shqipetare ketu.Une njoh nje grua nga Shqiperia qe ka ikur 2 vjeçe nga Shqiperia e arratisur ne vitet 50 sepse babai i saj ishte oficer ne kohen e Zogut nga Veriu nga Fani i Mindites ne mos gaboj ajo kishte me shume se 50 vjet dhe nuk kishte kerkuar kurre te merrte nenshtetesine Belge . Ajo me tha se nuk me duhet .Une kam nenshtetesi shqipetare dhe perdor vetem karten e identitetit.Jam çuditur dhe e pyeta pse sepse jam shume krenare qe jam shqipetare .Kjo eshte ajo fryma e dashurise se babait tim qe me ka edukuar dhe me ka folur me shume mall per ate vend qe quhet atdhe dhe qe une deri ne 1990 nuk kisha mundesi ta takoja .Ajo me mallengjeu shume kur me tha dhe i thashe se ti vertete duhet te jesh shume krenare qe je shqipetare.Grua me fetare me shpirt katolike , i ndihmonte te tere shqipetaret falas ua perkthente dokumentet ne frengjisht kur regjistroheshin si emigrant ne Bruksel.
Ka dhe nga keto shqipetare por nuk i ve faj atyre qe u duhet ta lene nenshtetesine per arsye nga me te ndryshme. Une jam e bindur qe ai qe eshte Shqipetar i vertete veç fizikisht ka ikur nga Shqiperia se me mendje dhe zemer kurre nuk ka ikur.Ju pershendes.

 • Postime: 335
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#12 ne: 04-08-2007, 15:28:54
nuk dua dhe nuk nuk mundem te mohoj te qenit shqiptare.anje pashaporte e botes mund ta bej kete,ne vena rrjedh giaku shqiptar,ne zemer e mendje shtepia jote mbetet ajo ku ke lindur e mezi pret te kthehesh.por mos ngaterrojme mohimin me kerkimin e nje jete me te mire.pas pak do marr nenshtetesine e dyte,ate italiane,por jo per kete do jem italiane.jam dhe mbetem shqiptare

 • Postime: 1632
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 04-08-2007, 20:21:13

Mos u dashka me mbet pa dukumenta ter jeten  me ksi shteti Tallava.

Ne qofse quhet shtet , nje shtet si dueti sala&Nano ather zgjidhe vet shtetin dhe shtetsit ,,e mos te lan dhe serbi edhe greku si kalanic :(


#14 ne: 09-08-2007, 22:17:06
Une nuk e kam me shtetesine shqiptare. E kam hequr me shume mundime. Nuk jam e lumtur per kete gje. Kam humbur nenshtetesine e cila s´me eshte futur ne pune keta 15 vjetet e fundit.
Ama ndjenjat e dashurise ndaj Atdheut tim nuk m´i heq dikush me nje firme a me nje vule. Ne gjermani keshtu eshte ligji; keshtu jane marreveshjet midis paleve gjermano-shqiptare.
Une edhe mund ta marr nenshtetesine shqiptare perseri po te bej kerkese (po si me kane thene me shume komplikacione)por humb njekohesisht ate gjermane sapo keta ta marrin vesh.
Une ne Gjermani jetoj dhe dua te kem te drejten e votimit dhe natyrisht te drejten e udhetimit pa vize...
Le te rrime shtrember e te flasim drejt, cfare kombi eshte ai qe s´ja rregullon shtetasit te vet kushtet qe ai te rrije me deshire dhe shprese per te ardhmen ne vendlindje?
Pse po ikin ende kaq shume shqiptare nga Shqiperia?Pse?
Pse po e marrin kaq shume Shqiptare kombesine e huaj?
Po te ish rregulli qe s´do te me duhej ta hiqja kombesine shqiptare per te marre gjermane, kurren e kurres nuk do ta hiqja.

Kush shkruan nje postim te tille, s´e di c´i thone te lypesh nje vize per te pare familjen qe jeton ne nje kontinent tjeter dhe s´ka letra per te udhetuar:
"Për lenjen e shtetesise nga shqiptarët nuk do duhej fare te merzitemi ne.Ajo çka do duhej permiresuar ne këtë ligj është futja e një kostoje te nevojshme për te.Kam pare ne Gjermani problemin qe kanë shqiptarët e Kosoves  te lënë shtetesine e imponuar me dhunë te serbosllavise.Atyre u kerkohen nga 8 mijë Euro dhe duhet te presin 6 muaj për aprovim.Përse nuk do kishte fituar Shqipëria nga këto 352 shtetas nga 8 mijë apo 10 mijë Euro? Dhe pa aspak dhimbje as nostalgji për ta do pershendetej prej tyre edhe për faktin qe ata qe s`duan te jenë shqiptare,ata për shqiperine janë vetëm plehera dhe demtues te saj!Nuk do ishin pak te inkasonte nga ata arka e shtetit shqiptar reth 3 milione Euro!
Kur këtë e bëjnë te tjerët qe bota demokratike i do dhe i ka ne zemër pse t`mos e beje edhe Shqipëria jonë?"

Kam lene qimet e kokes duke dhene rryshfete duke filluar nga Amabsada Shqipater ne Gjermani, deri tek zyrtari me i vogel ne Shqiperi. Po dashkan disa te na vene ne 8 apo 10 mije Euro per heqjen e nenshtetesise?
Ik o lal mo, mendohu mire para se te flasesh, se te mos isha shqiptare ne shpirtim tim, pse do te humbisja kohen ne kete forum?

Ta them une ty edhe te tjereve qe s´e kuptojne drejt kete gjene e heqjes se nenshtetesise: jam ketu vetem per te folur Shqip edhe vetem Shqip! Se me eshte lodhur shpirti e truri me gjuhet e vendeve te huaja!

S´e mohoj Shqiperine kurre! E dua vendin tim si nje femi i deshperuar e i ngelur rrugeve prinderin. Po qenkemi jetime! C´fatkeqesi!

Tung!

 • Postime: 1209
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 10-08-2007, 04:00:54
nuk i ndryshoj asnje presje komentit tend emira.....keto kalamajte nuk e dine gjdo te thote te endesh neper europe me nje pashaporte shqipetare,  une e respektoj vetem se eshte e kuqe me shqiponjen dukrenare dhe tregon origjinen time, gje qe asnje shtetesi tjeter nuk ta mohon..keta mendojne akoma se shtetesia ndrrohet sa per qejf...kush e ka patur mundesine mire ka bere...

 • Postime: 37
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 14-08-2007, 16:38:11
Nuk më duket i qëlluar arsyetimi se heqja dorë nga shtetësia shqiptare është se shteti nuk bën asgjë për shtetasit e vet.
Njeriu është i krijuar që për çdo veprim të tijin të mbështetet në arsyetimet e tija për vendiimet e marura.
Unë vij nga Kosova dhe kam hjekur dorë nga mundësia e të pasurit nënshtetësinë gjermane e jam kthyer në Kosovë duke mos pasur fare nënshtetësi. Por me rëndësi është se unë dua të jam këtu dhe të jam pjesë e asaj që i duhet ti kaloj vendi im në këto kohë. Unë dua të mundohem që fëmiu im të mos ketë nevojë të kërkoj nënshtetësi tjetër përpos asaj Kosovare, se nëse nuk e bejmë ne tash atëherë do tu duhet fëmijëve tanë që ta bëjnë më vonë. Ne edhe kështu jemi vonë e nuk kemi kohë të humbim. Mendoj se është e drejtë individuale hjekja dorë nga shteti amë por nëse ajo bëhet për interesa materiale atëherë pajtohem që edhe shteti duhet ta shikoj një vendim të tillë vetëm nga ana materiale dhe ta sanksionoj një veprim të tillë me taksa të larta.
Dikur kujtimet do ta kenë vlerën shumë më të madhe se të hollat e ato nuk mund të ndryshohen. Unë jam shumë i lumtur që kujtimet e mija do të janë të lidhura me vendin pa nënshtetësi e jo me ndonjë vend të huaj me pasaportë pa nevojë për viza por ku asnjëherë nuk do ta ndjeja veten si në shtëpi në Kosovë.

FREE YOUR MIND - LISTEN U2

#17 ne: 14-08-2007, 17:10:50
"Nuk më duket i qëlluar arsyetimi se heqja dorë nga shtetësia shqiptare është se shteti nuk bën asgjë për shtetasit e vet. "

C´arsyetim do te te dukej i qelluar per ta lene shtetesine Damastion? Se ka shume njerez qe e bejne kete gje...
S´e kam hequr shtetesine per interesa materjale, por per arsye ekzistencjale. dua te kem te drejte votimi ne shtetin ne te cilin paguaj taksat dhe rris femijet(15 vjet me rradhe shteti shqiptar me ka injoruar duke mos me derguar as edhe nje cope leter per punen e votimit, si shtetase qe isha...kur shume shtete te tjere e bejne, psh francezet)dhe dua t´i vizitoj te afermit e mi si njeri e jo te rri tere kohen me frike: e marr apo s´e marr ate m...vize!

femijes sime, vajzes faktitkisht nuk ja kam hequr shtetesine shqiptare, se ajo i ka te dyja dhe shume mire. le t´i mbaje, biles edhe krenohet me te qenit shqiptare ndonese s´e flet gjuhen sic do te duhej.

e respektoj thellesisht patriotizmin e Kosvareve. ju s´keni pasur ende shtetin tuaj dhe prape i ruani shume mire si gjuhen dhe zakonet me sa mundeni, por e theksoj edhe nje here: nje cope pashaporte as ta jep e as ta merr atdhedashurine. dua ta jetoj jeten si njeri. mjaft i ka rrjepur shteti prinderit e mi, te cilet faktikisht 50 dollare pensjon marrin sot e kesaj dite po u dashka qe edhe ne qe morem rroget per nje te ardhme me te mire dhe fusim cdo vit nje sai te konsiderueshme valute ne Shqiperi te paguajme akoma me shume per heqjen e nenshtetesise?!
Jo i nderuar, s´mund te bie dakort me ty ne kete pike. Shteti dhe qeverija e mire kujdesen per shtetasin sa e kane, se po s´e bene ata, e bejne te tjeret...

Te pershendes!
Emira

 • Postime: 37
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 15-08-2007, 16:46:01
Nuk dua ta bindi askend që të mendoj si unë. Për çdo argument timin sigurisht që ka kundërargumente sepse është një temë shumë e gjerë çështja e shtëtësisë dhe e shtetit në përgjithësi, por unë mendoj se shteti duhet të jemi ne vet e jo ta ndajmë shtetin nga qytetarët. Defekti krijohet në momentin kur qytetarët nuk e mendojnë qeverinë e tyre si pjesë të tyre që e kam andatin ti shërbej intersave të tyre. Nuk them se nuk ka parregullsi në shtetin shqiptar por ai është i vetmi i yni dhe nuk guxojmë të hjekim dorë nga ai. Ne në Kosovë në këtë kohë jemi si një barkë që bartet nga furtuna në detin e hapur dhe e vetmja dritë që e shohim ne është Shqipëria. I vetmi port ku ne mund të lidim barkën tonë është Shqipëria. Prandaj hjekja dorë nga shtetësia për mua është hjekje dorë nga të qenit shqiptar dhe prandaj më vjen shumë vështirë kur dëgjoj për raste të tilla. 
çdokush mendon në mënyrën e vet kështu edhe unë. Për mua ka qenë me rëndësi që e ardhmja e fëmiut tim të jetë shqip. Këtë e kam arritur me vendimin tim që të kthehem në Kosovë. Dhe jam plotësisht i lumtur këtu. paramendo edhe pa nështetësi fare. 

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 19-08-2007, 23:41:14
Ne shumë vende ekziston dyshtetesia, prandaj marrja e nje shtetsie tjeter p.sh. zvicrane, gjermane etj. nuk do te thot heqje e asaj shqiptare. Per shtetet fqinje me Shqiperinë nuk e di se si qendron kjo punë!

#20 ne: 20-08-2007, 15:11:07
Varet nga marreveshjet dypaleshe te shteteve ne fuqi xhavo dhe nga situata ne te cilen ndodhet individi. Ne gjermani per ne shqiptaret e Shqiperise dhe kosovaret nuk lejohet dyshtetesia ne se s´e ke fituar azilin politik .
me sa jam e informuar une dyshtetesia ketu s´lejohet pervec rasteve shume te rralla , do te ishte gje e mire.po keto jane kushtet.

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#21 ne: 20-08-2007, 18:01:10
Per Gjermani nuk jam plotësisht i sigurtë, mirpo për Zvicer e di se dyshtetsia është e përcaktuar me ligj dhe nuk varet se nga e ke prejardhjen. Nese ta japin pasaporten zvicrane, nuk ta marrin atë shqiptare.

Nuk e kuptoj përse duhet te fitosh azil politik emira?

#22 ne: 20-08-2007, 18:39:15
Ashtu eshte ligji o vella, ca t´i besh? Po s´fitove azil politik, ose duhet te keshe pune stabel dhe leje vije e ta shtysh deri ne plot 8 vjet lejen e qendrimit me ane te vizes se punes per te marre nenshtetesine, ose duhet te martohesh, me hir apo pahir...ku te japin leje qendrimi keta si azilant ekonomik...

Gjermanet vetem ne rastin e siperpermendur ta lejojne dynenshtetesine; tjeter perjashtim eshte rasti kur vende te vecanta si psh. Libani refuzojne absolutisht ta aprovojne heqjen e nenshtetesise se shtetasve te tyre.

Ku ka asilloj ligji ketu. Per dy nenshtetsi ketu ka vite qe behet lufte ne boten e politikes.

Te ishte ai ligj s´kisha per ta hequr kurre nenshtetsine shqiptare dhe ne se do te ndryshoje ligji nje dite kam per te bere cmos ta rimarr ate se veten nuk e ndiej gjermane...

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 06-09-2007, 16:22:45
Shqiptarët marrin pasaportat e fqinjëve

Trafiku i pasaportave dhe ndryshimi i kombësive e nënshtetësive për shqiptarët brenda territorit tonë, apo edhe jashtë tij, në trojet e Maqedonisë dhe Kosovës, ka arritur përmasat e një skandali të vërtetë. Ende nuk zotërojmë shifra të sakta për kohët e fundit mbi atë që po ndodh, por, sipas parashikimeve dhe studimeve të shoqatave apo studiuesve të ndryshëm, pritet që të paktën shumë shpejt rreth 200 mijë shqiptarë, pasi të kenë marrë kartën e homogjenitetit grek, të humbin kombësinë e tyre dhe e njëjta gjë do të ndodhë me dhjetëra mijëra shqiptarë të tjerë, kryesisht nga zona e Prespës dhe Gollobordës, të cilët kanë aplikuar për pasaporta bullgare. I njëjti fenomen pak a shumë, pavarësisht se në këtë mes ato që bëjnë diferencën janë kushtet, ka ndodhur edhe me shqiptarët e Kosovës. Këta të fundit, duke mos i pasur të vlefshme për lëvizje brenda dhe jashtë rajonit pasaportat e tyre të lëshuara nga UNMIK-u, janë detyruar që të pajisen me pasaporta serbe. Madje, nëse do të flisnim me shifra zyrtare, vetë zyra e Ministrisë së Brendshme të Serbisë në qytetin e Nishit ka pajisur me pasaporta serbe, gjatë 8 viteve të pasluftës, rreth 50000 shqiptarë të Kosovës. Sipas deklaratës së bërë në një radio të huaj nga një nëpunës i administratës civile të qytetit të Nishit, shifra e aplikimeve të shqiptarëve të Kosovës për marrjen e pasaportave serbe në muajin korrik ka qenë mbi 10.000 të tilla, që do të thotë 500 kërkesa në ditë. Por le të kthehemi te ajo që po ndodh me shqiptarët e Shqipërisë. Skandali është vërtet i përmasave drastike, pasi në rast se 200.000 apo më shumë shqiptarë do të pajisen me kartën e homogjenëve grekë, do të thotë se kjo shifër individësh do të konsiderohet në dokumente me kombësi greke dhe do të marrë përfundimisht pasaporta helene. Ky është një vendim i deklaruar edhe gjatë njërës prej mbledhjeve të komisionit qeveritar grek në praninë e kryeministrit Kostas Karamanlis, ministres të Jashtme Dora Bakojanis dhe ministrit të Brendshëm Pavlopulos. Kështu, autoritetet më të larta qeveritare greke kanë pohuar publikisht se të gjithë ata minoritarë që janë pajisur me kartën e homogjenëve grekë do të marrin më pas nënshtetësinë. Praktika e dhënies së kartave të homogjenëve grekë e ka zanafillën diku aty nga fundi i viteve ’90 dhe nga ky proces kanë përfituar të gjithë ata shqiptarë që me dokumente të vërteta apo të falsifikuara kanë pretenduar se prejardhja e tyre është greke.
Fillimisht, këto karta kanë pasur një afat 3-vjeçar, i cili ndryshoi para dy vitesh duke u shtyrë edhe për 7 vite të tjera, pra 10-vjeçar. Problemi qëndron se karta e homogjenëve është fituar jo vetëm nga ata individë që kanë aplikuar deri tani për të, por pritet që dhjetëra mijëra të tjerë të pajisen me këtë kartë, rrjedhimisht të kthehen pas disa vitesh në nënshtetas grekë pa qenë realisht të tillë. Ndryshimi ka filluar që me transformimin e emrave nga myslimanë në ortodoksë e deri te kombësia dhe nënshtetësia. Veç kësaj, qeveria greke jep edhe pensione të posaçme për këta individë që konsiderohen si pjesë e minoritetit helen e mbetur në trojet shqiptare të të ashtuquajturit Vorio Epir. Për të arritur greqizimin e Vorio Epirit, qeveria greke ka shfrytëzuar edhe minoritetin vllah, të quajtur ndryshe si arumun, duke e konsideruar atë si të privilegjuar për pajisjen me viza dhe me karta të homogjenëve grekë. Por, dihet që qëllimet e shqiptarëve për t’u pajisur me këto karta me ato të qeverisë greke nuk janë aspak të njëjta, pasi njëra palë kërkon nëpërmjet marrjes së këtyre dokumenteve lëvizjen e lirë në Bashkimin Europian, kurse pala tjetër mishërimin e megaloidesë.
Shqiptarët me pasaporta bullgare
Ndonëse shumë më të paktë në numër nga shqiptarët që kanë marrë dhe që do të marrin nënshtetësinë greke, nuk mund të jetë e papërfillshme shifra e atyre shqiptarëve që janë pajisur dhe kanë aplikuar për t’u pajisur me pasaporta bullgare. Rreth dy vjet më parë, qindra shqiptarë, nëpërmjet shoqatës “Prosperitet Golloborda”, u paraqitën në Ambasadën e Bullgarisë në Tiranë për të marrë nënshtetësinë bullgare. Aplikantët kryesisht ishin nga zona e Gollobordës, por mes tyre kishte edhe të tjerë, të cilët, duke falsifikuar dokumentacionin përkatës, kërkonin të përfitonin pasaporta bullgare. Kjo lloj pasaporte në vitin 2007 do të ishte tepër e vlefshme pasi Bullgaria bëhet anëtare e Bashkimit Europian. Për të përfituar një pasaportë bullgare, ishin të nevojshme një certifikatë familjare, një certifikatë personale, si dhe një vërtetim nga shoqata “Prosperitet Golloborda” me qendër në Tiranë. Më pas, këto dokumente dorëzoheshin në Ambasadën e Bullgarisë, e cila brenda një periudhe tremujore u jepte nënshtetësinë pjesës dërrmuese të aplikantëve. Ky fenomen, asaj kohe preku jo vetëm vendin tonë, por edhe Maqedoninë. Në Shqipëri llogaritej që numri i aplikantëve, të cilët kishin kërkuar pajisjen me pasaporta bullgare, të arrinte deri në 6 mijë persona.
Madje, gjatë vitit 2005, Ambasada e Bullgarisë në Tiranë hapi edhe një qendër votimi me rastin e zgjedhjeve, ku do të votonin të gjithë shtetasit bullgarë që ndodheshin në vendin tonë. Ndërsa në Maqedoni ky numër ishte edhe më i madh. Të paktën 20 mijë maqedonas kishin kërkuar të bëheshin nënshtetas bullgarë deri në vitin 2005, numër që me kalimin e viteve ka pësuar rritje të mëtejshme.

Petrika GROSI

 • Postime: 2417
 • Karma: +6/-1
 • Gjinia: Femer

#24 ne: 09-11-2007, 04:40:21
as un skam nenshtetesi shqiptare....

Temat e fundit