Si luftohet racizmi e intoleranca? - Probleme / Zgjidhje

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si luftohet racizmi e intoleranca?

Si luftohet racizmi e intoleranca?

· 18 · 5581

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

ne: 28-04-2009, 10:08:17
A ekziston racizmi, diskriminimi, ksenofobia, mungesa e toleranca në vendet tona, në shoqërinë tonë?
Sa i përhapur është? Çfarë është bërë nga institucionet shtetërore e nga shoqëria për t'i minimizuar këto fenomene? A ka angazhim politik për t'u marrë me këtë çështje?

Varfëria, zhvillimi i ulët, margjinalizimi, dhe përjashtimi social, ndarjet ekonomike janë të lidhura ngushtë me racizimin, diskriminimin shoqëror dhe gjenerojnë më shumë varfëri.


#1 ne: 28-04-2009, 13:40:05
Shejtane, te pershendes.

Kam nje pyetje, per cilat vende e ke fjalen kur shkruan: "ne vendet tona" ? Per Shqiperine dhe Kosoven, apo vendet Europiane ne pergjithesi?

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 28-04-2009, 14:14:45
pershendetje Emira  :) i referohem Europes gjoegrafikisht ( e jo si vende te antaresuara ne BE )ne pergjithsi pra e Shqiperia e Kosova ne te; me fal qe nuk e kam sqaruar.

#3 ne: 28-04-2009, 14:22:25
Aaaaaaaaaaaaaah, OK, tani e kuptova tamam. Shume grazie

;-)

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 28-04-2009, 14:55:34
 :)  ;)

 • Postime: 3780
 • Karma: +319/-212
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 28-04-2009, 18:41:55
Fjala Racizem,ka nje kuptim mjaft te gjere dhe sigurisht nuk nenkupton vetem diskriminimin midis 2 individeve.
Ne sferen e Racizmit,perfshihet ngjyra,kultura,edukimi,shtresa shoqerore,ana financiare,paraqitja e jashtme etj.
Zakonisht kur permendet fjala racizem gjeja e pare qe u shkon ne mendje njerezve eshte diskriminimi midis 2 kombesive te ndryshme.
Rastet klasike jane ato te emigracionit.
Racizem i tille mbetet mjaft i perhapur ne te gjitha vendet.
Forcat Politika  duhet te angazhohen ne krijimin e organizatave me baza te forta per te luftuar racizmin,per ndalimin e diskriminimit te kategorive te ndryshme shoqerore...
Mbi te gjitha jemi qenie humane dhe duhet ta frenojme veten ne gjykime dhe diskriminime te tilla...
Pershendetje... :)

#6 ne: 04-06-2009, 16:47:06
Ne qytetin tim neser pasdite organizohet nje demonstrate kunder racizmit. Une do te shkoj pa tjeter atje, kjo nuk diskutohet.

 • Postime: 7087
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 07-06-2009, 15:20:28
Racizmi eshte semundje e pasherueshme. Sa me shume kalon koha, me shume po rritet kjo ndjenje.
Pervec demostratava nuk njoh ndonje forme tjeter ndermarese kundra racizmit. Megjithate dhe kjo forme nje vrime ne uje ka bere.

#8 ne: 08-06-2009, 16:33:27
Duhet hapur goja Erlehte, nuk duhet pasur frike te shprehesh mendimin, ne cfaredo lloj situate qofte e ndaj cilitdo qofte.

Sa me shume vend e kohe u leme paragjykimeve, aq me shume vazhdojne te mbijne ato kudo si fare e keqe.

Duke folur, shkruar, diskutuar dhe jetuar e perjetuar cdo dite e me shume, i ofrojme se pari vetes e pastaj te tjereve mundesine per te dale nga kjo vorbull e ndyre urrejtjeje dhe percmimi.

Po t´i edukojme femijet tane me nje fryme sociale, mundesia qe ata te behen jorraciste eshte e madhe, shume biles.

 • Postime: 7087
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 09-06-2009, 16:29:31
Kohet e fundit me teper po hapet goje per pro rracizmit sesa kunder. E beson qe na kane ardhur neper shtepia fletushka qe te vinte per te vjelle kur i lexoje. Neper rruge tabela pa fund kunder te huajve. Propogante e poshter....
Sikur te rriteshin levizjet kunder rracizmit do ishte ndoshta me ndryshe, por kudo fatkeqsisht mbizoteron heshtja.

Per mendimin tim, zgjidhja e vetme eshte pikerisht kjo qe ke shkruar ti e dashur


Po t´i edukojme femijet tane me nje fryme sociale, mundesia qe ata te behen jorraciste eshte e madhe, shume biles.

#10 ne: 10-06-2009, 15:42:36
Kohet e fundit me teper po hapet goje per pro rracizmit sesa kunder. E beson qe na kane ardhur neper shtepia fletushka qe te vinte per te vjelle kur i lexoje. Neper rruge tabela pa fund kunder te huajve. Propogante e poshter....
Sikur te rriteshin levizjet kunder rracizmit do ishte ndoshta me ndryshe, por kudo fatkeqsisht mbizoteron heshtja.

Per mendimin tim, zgjidhja e vetme eshte pikerisht kjo qe ke shkruar ti e dashur

Ke te drejte Erlehte. Te kuptoj. Kam qene ne 1992 ne Austri per dy muaj dhe mbaj mend skena te ndryshme rracizmi te drejtperdrejte.

Fatkeqesisht keto gjera kane filluar edhe ketu tek ne, ndoshta jo ne ate mase qe mund te jene duke u zhvilluar gjerat atje ku jeton ti, por rritja e rracizmit ndihet shume qarte. Ne qytetin ku banoj une, levizja antifashiste eshte shume shume aktive. Para nje jave e gjysem u be nje demonstrate e madhe kunder rracisteve te organizuar tashme neper cdo qytet pothuajse. Pjesemarrja e demonstruesve ishte me e madhe se gjate viteve te tjera : 1300 demonstrues erdhen. Me pare vec disa kokrra vinin.
Popullsia po ndergjegjesohet per rritjen e rracizmit.Levizja aktive duhet te ishte me e madhe.
Njerezit nuk flasin se kane frike.

 • Postime: 910
 • Karma: +9/-4
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 12-06-2009, 21:57:54
Citim nga: erlehta
Sikur te rriteshin levizjet kunder rracizmit do ishte ndoshta me ndryshe, por kudo fatkeqsisht mbizoteron heshtja.

E mira do te ishte e kunderta, te rriteshin levizjet kunder atyre qe vrane Jorg Haiderin.
Jo vetem qe e vrane, por e bene edhe homoseksual. Gjeten "deshmitare" qe e kishin pare ne nje klub homoseksualesh.

Populli austriak i'a dha voten Jorg Haiderit, por voten e popullit e vrane. E vrane ata te cilet duan ta kthejne Austrine dhe Europen ne nje kontinent mulatesh.

Dy artikuj:
http://www.dailypaul.com/node/68479
http://simplyjews.blogspot.com/2008/10/jewish-mossad-killed-joerg-haider.html


#12 ne: 17-06-2009, 16:44:12
U mallengjeva.

 • Postime: 910
 • Karma: +9/-4
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 17-06-2009, 20:14:20
Je ne krize moj vajze... :(
 

#14 ne: 19-06-2009, 14:42:17
Prape u mallengjeva.

 • Postime: 877
 • Karma: +26/-18

#15 ne: 07-10-2009, 18:02:12
Duhet hapur goja Erlehte, nuk duhet pasur frike te shprehesh mendimin, ne cfaredo lloj situate qofte e ndaj cilitdo qofte.

Sa me shume vend e kohe u leme paragjykimeve, aq me shume vazhdojne te mbijne ato kudo si fare e keqe.

Duke folur, shkruar, diskutuar dhe jetuar e perjetuar cdo dite e me shume, i ofrojme se pari vetes e pastaj te tjereve mundesine per te dale nga kjo vorbull e ndyre urrejtjeje dhe percmimi.

Po t´i edukojme femijet tane me nje fryme sociale, mundesia qe ata te behen jorraciste eshte e madhe, shume biles.

.

shih shih dreqi ku i di gjith keto gjona, ty do te morrim partizone

nashti kam nji pytje per ty... a e di si i thone gjirokastritet pyllit ?

 • Postime: 173
 • Karma: +9/-7
 • Gjinia: Femer

#16 ne: 13-10-2009, 01:10:49
Teme shume interesante...

Rracizmi vazhdon te jete nje plage e rende per shume vend te botes...
Por le te flasim per shqipetaret..
Ne edhe pse jemi njerez qe kemi emigruar shume, vazhdojme te jemi shume popull rracist. psh urrejeme njerzit me ngjyre, paragjykojme mentalitet e vendeve te tjera dhe e kemi te veshtire te martohemi me te huaj... Akoma ne shqiperi perbuzen zezaken dhe jevgjit, dhe kjo eshte vertet per te ardhur keq.

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 13-10-2009, 03:33:48
Me "kunder-reaksion".

Te besh pikerisht ate qe rracisti apo jotoleranti urren, te besh ate para syve te tyre me qellim per "t'ua plasur ne fytyre" ose te pakten te shohin e te kuptojne se ajo c'fare ata mendojne ose veprojne eshte e gabuar dhe se nuk eshte mekat nese shoqerohesh me njerez te ngjyrave, kombesive apo feve tjera.

Temat e fundit