Show Posts - M A X

×

Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Topics - M A X

Faqe: [1] 2 3 4 5 6 ... 547
1
Teme per Medical Doctor dhe influencer dr. Anxhela Rakipllari


2
 

Mira Murati është shqiptarja që po udhëheqë operacionet teknologjike të kompanisë OpenAI e projekteve ChatGPT dhe Dall-E.

35-vjeçarja Murati, rrugëtimi i saj në OpenAI e filloi si zëvendëspresidente e Inteligjencës Artificiale të Aplikuar dhe Partneriteteve për tu zhvendosur më pas si zëvendëspresidente e Kërkimit, Produktit dhe Partneriteteve.

Gjatë një interviste në Daily Show, Mira foli për të ardhmen e inteligjencës artificiale duke dhënë përgjigje nëse ajo ka mundësi që ti zëvëndësoj vendet aktuale të punës.

“Ca vende pune do të humbasin, megjithatë vende të reja pune do të krijohen ose punonjës do të duhet të ri-trajnohen me teknologjitë e reja”, tha Murati.

Lansimi i ChatGPT, që shihet si zëvendësuesi i motorëve të kërkimit si Google apo Bing, erdhi në kohën kur Murati drejton operacionet teknologjike të kompanisë.

Gjatë periudhës 2013-2016 Murati punoi pranë Tesla si Menaxhere e Lartë Produkti për seritë Model X përpara se të punonte për dy vite të tjera për Leap Motion si zëvendëspresidente e produktit dhe inxhinierisë.

Sot OpenAI mbështetet nga Microsoft dhe ka një histori të gjatë me disa prej emrave më të shquar të Silicon Valley.

Vitin e kaluar kompania publikoi një sistem me inteligjencë artificiale që mund të krijonte imazhe reale të veprave të artit falë Dall-E.

Gjatë intervistës në Daily Show, Murati shpjegoi sesi Dall-E funksiononte dhe mjetet si Dall-E dhe GPT-3 shihen nga OpenAI si zgjerim i kreativitetit njerëzor dhe jo si zëvendësues i tij shkruan PCWorld.al

3
 

Shqipëria, vendi im i bukur,
me male të larta dhe det të kaltër,
me kultura të pasura dhe tradita të gjalla,
e prekur nga historia dhe e mbushur me sfida.

Në qytetet e saj, zërat e njerëzve të saj,
flasin me një gjuhë të dashur,
me emocione të forta dhe me ndjenja të gjalla.

Në fshatrat e saj, njerëzit e saj,
me dëshirën për të punuar dhe për të jetuar,
me një krenari të fortë dhe me një dëshirë për të jetuar.

Shqipëria, vendi im i dashur,
me dritën e diellit që prek çdo kënd,
me bukuri të jashtëzakonshme dhe me një histori të pasur,
është vendi ku unë jam i lumtur dhe i lumtur të jetoj.

Kështu që të jemi të lirë dhe të pavarur,
me një qëllim të qartë dhe me një zemër të madhe,
të punojmë së bashku për të bërë Shqipërinë një vend më të mirë për të gjithë.
4
Zeri.tech / ChatGPT flet edhe shqip
« ne: 18-01-2023, 09:25:08 »
 

Ne fakt mbeta disi i shtangur kur pashe qe ChatGPT nga OpenAI zoteron ne forme gati perfekte edhe gjuhen shqipe. Sigurisht qe ka ndonjehere mangesi, por nese nuk ke sy te stervitur dhe nuk ke formim shkollor te nje fare niveli eshte e pamundur te kuptohet qe behet fjale per permbajtje te gjeneruar nga nje inteligjence artificiale de jo nga dora e njeriut. Kohe interesante na presin. Imagjinoni kur te fillojne te mesojne ekzistencen e ChatGPT studentet dhe nxenesit!

Provojeni edhe vete https://chat.openai.com/chat

5
 

Me fjalet e vete ChatGPT:

ChatGPT është një model i gjuhës i stërvitur nga OpenAI, që përdor teknologjinë e gjenerimit të tekstit të bazuar në inteligjencën artificiale. Ai është i kapërcyer në leximin dhe kuptimin e tekstit, dhe mund të përdoret për aplikacione si chatbot, përkthime automatike, dhe krijimin e përmbajtjes së rrjedhës. ChatGPT është një prej modeleve më të avancuar të gjuhës të stërvitura deri më tani.

Provojeni vete ne https://chat.openai.com/chat

6
Tema Aktuale / Big Brother i Edi Rames
« ne: 16-01-2023, 21:40:03 »
PS krijon një aplikacion që kontrollon ndërveprimin në rrjetet sociale (likes, comments, shares) me postimet e zyrtarëve të PS dhe e vlerëson këtë ndërveprim me pikë. Qëllimi: të shantazhojë administratën publike para zgjedhjeve.


Kodi: [Zgjidh]
https://twitter.com/ArildaLleshi/status/1615026861997686799

7
Mediat Shqiptare / Lajmet ne TV e bordellos Shqiptare!
« ne: 10-01-2023, 19:22:04 »
TV KLAN: Qeveria punon as mire as keq, bashkia punon shume mire, opozita Sales punon cka por edhe opozita Alibeut nuk punon keq
TOPCHANNEL: Qeveria punon keq, bashkia punon shume shume shume mire, opozita nuk dihet si punon!
EURONEWS:Vetem bashkia punon
SYRI: Qeveria nuk punon fare fare fare biles edhe kur punon mire duhet te duket sikur punon keq, bashkia varet nga disa rrethana se si punon se ashtu eshte nje muhabet, opozita punon 24/24 pa pushim nuk ha as buke, as uje nuj pi dhe as gjume nuk fle fare
MCN: Qeveria nuk punon, bashkia nuk punon, opozita nuk punon dhe Alibeu eshte PK fare

(C) Brryli Broadway

8
Influencer / Blogger / Era Ademaj (info foto video)
« ne: 06-12-2022, 22:20:18 »
Teme per fashion model dhe influencer Era Ademaj.9
 

Për ngjarjen e trishtë të vajzës nga Kenia, do duhej të ishte alarmuar një popull me histori të pafundme emigracioni. Secili nga ne ka të paktën një familjar në emigracion dhe e dimë çfarë do të thotë të jesh i huaj, i nëpërkëmbur dhe i pambrojtur. Ankohemi për grekët, për italianët, për francezët, për racizmin ndaj shqiptarëve nëpër botë, po edhe ata pak të huaj që vijnë këtu, i dhunojmë, i hedhim nga ballkoni si qese plehrash. Për 3 muaj hesht policia, hesht prokuroria, heshtin dhe shumica e mediave për ca reklama të qelbura nga pronarët e kazinove.

Lolita Albania

10
Influencer / Blogger / Leotrim Ademaj (info foto video)
« ne: 18-11-2022, 09:30:59 »
 Teme per artistin Leotrim Ademaj

   

11
Influencer / Blogger / Ira Balla (Info foto video)
« ne: 16-11-2022, 23:55:22 »
Teme per influencer dhe model Ira Balla.

12
Influencer / Blogger / Gresa Ahmeti (info foto video)
« ne: 16-11-2022, 23:19:58 »
Teme per influencer Gresa Ahmeti
13
Influencer / Blogger / Rinesa Bajrami (info foto video)
« ne: 15-11-2022, 23:34:12 »
Teme per fashion designer dhe influencer Rinesa Bajrami.
14
Teme per influencer Albasita.
Ig@alba_passion

15
Influencer / Blogger / Laura Duraku (info foto video)
« ne: 15-11-2022, 23:26:55 »
Teme per influencer dhe digital creator Laura Duraku
16
Influencer / Blogger / Xhulja Thanza (info foto video)
« ne: 15-11-2022, 23:22:02 »
Teme per modelen dhe influencer Xhulja Mark Thanza
https://instagram.com/xhuljja

17
Influencer / Blogger / Fiona Rrecaj (Info foto video)
« ne: 04-11-2022, 23:26:30 »
Teme per influencer dhe modelen Fiona Rrecaj
18
Influencer / Blogger / Kaltrina Kryeziu (info foto video)
« ne: 04-11-2022, 23:24:16 »
Teme per modelen dhe influencer Kaltrina Kryeziu.
19
Influencer / Blogger / Izabela Xh. (Info foto video)
« ne: 04-11-2022, 23:23:18 »
Teme per influencer Izabela Xh.
Ig@izabela_xh20
Influencer / Blogger / Shpresa Kastrati (info foto video)
« ne: 03-11-2022, 14:27:36 »
Teme per artisten dhe influencer Shpresa Kastrati.


Faqe: [1] 2 3 4 5 6 ... 547