Show Posts - Berni


Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - Berni

Faqe: [1] 2 3 4 5 6 ... 543
1
Café Zerion ツ / Kush eshte Babai i Mushkes ?
« ne: 13-05-2021, 22:37:15 »
Cjapi

2
Café Zerion ツ / Si quhet antari sipër jush !!!
« ne: 13-05-2021, 22:34:34 »
Manushaqe

3
Tema Aktuale / Koha për të përcjellë Ramën
« ne: 21-04-2021, 10:49:45 »
Teksa na ndajnë vetëm katër ditë nga zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, falënderon komunitetin shqiptaro-amerikan, pas mesazhit të këtij të fundit se “ka ardhur koha për të përcjellë Ramën në opozitë, Basha dhe PD janë alternativë shpresëdhënëse”.

Basha shkruan në “Facebook” se “shpresa për ndryshim është ndezur si asnjëherë më parë te gjithë diaspora shqiptare, si një ogur i mirë për të ardhmen tonë”.

“Shpresa për ndryshim është ndezur si asnjëherë më parë tek gjithë diaspora shqiptare si një ogur i mirë për të ardhmen tonë. Gjithkush që e ka të shtrenjtë Shqipërinë kërkon ndryshim, mundësi të reja që shqiptarët ta bëjnë realitet edhe ëndrrën e Shqipërisë si gjithë Europa. Ju jam mirënjohës për mbështetjen dhe kontributin e jashtëzakonshëm komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e Bashkuara. Shqipëria fiton!”, shkruan Basha.

4
Café Zerion ツ / Si quhet antari sipër jush !!!
« ne: 19-04-2021, 09:19:50 »
Refik

5
Sport / Krijohet kampionati europian ‘Super League’
« ne: 19-04-2021, 09:12:54 »
Kampionati europian për klube ‘Super League’ tashmë duket se është formalizuar. Me 12 ekipe pjesëmarrëse, gjigandatë e europës duket se do të sjellin një ndryshim rrënjësor në futbollin europian duke sjellë një risi të madhe.
Gjysma e ekipeve do të jenë nga Premier League, Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United dhe Tottenham Hotspurs.

Ndërkohë pjesë do të marrin edhe AC Milan, Atletico Madrid, Barcelona, Inter Milan, Juventus and Real Madrid.
Fifa e ka rrëzuar më parë mundësinë e krijimit të kampionati të tillë, madje ka kërcënuar se lojtarët që do të pranojnë të luajnë në këtë kampionat mund të mos lejohen në Kupën  e Botës.

(BalkanWeb)6
Forumi Politik / Si na monitoron Rilindja
« ne: 19-04-2021, 09:07:34 »
Çdo parti politike tenton që të hartojë një regjistër sa më real të votuesve të saj potencialë ditën e zgjedhjeve, për të krijuar një projeksion të përafërt mbi rezultatin. Me këtë qëllim krijohen lista me emra votuesish që kanë lidhje me strukturat. Këto lista organizohen, sipas Qendrave të Votimit dhe në bazë të llogaritjeve krijohet një objektiv i përafërt i rezultatit.

Por nën ethet e “mandatit të tretë” në 25 Prill, Partia Socialiste e ka çuar gjurmimin e votuesve në një nivel tjetër, duke i kaluar caqet e ligjshmërisë.

Në zyrat elektorale të PS-së është vënë në dispozicion një sistem të dhënash, që ngre dyshime të forta për përdorimin e database shtetërore të E-Albania në funksion të partisë në pushtet.

Lapsi.al ka arritur ta sigurojë këtë database ku janë të përfshira të dhëna konfidenciale të 910 mijë votuesve të Tiranës nga 19 deri në moshën 99 vjeç. Dokumenti përmban të dhënat personale të secilit prej nesh, si numrat e telefonit, numrin e kartës së identitetit, numrin e qendrës së votimit, vendin e punës për shumicën e të regjistruarve dhe një përshkrim të përkatësisë politike për secilin prej qytetarëve të Tiranës, praktikisht është fryti i një pune monitorimi të qytetarëve, që ka në themel të saj, të dhënat që ne ia kemi besuar shtetit.

Në dokumentin e siguruar nga Lapsi.al, qështë afërsisht 234 MB, përkatësia politike e secilit është përshkruar shkurt me PO ose me JO në një kollonë, nga personat që janë pjesë e skemës së “patronazhit”.

“Patronazhistët” quhen ndryshe anëtarët e PS-së që përmes kontakteve, telefonatave apo të njohurve të përbashkët krijojnë një ide të përafërt të bindjeve politike të secilit prej nesh. Sistemi i patronazhit është përdorur edhe në zgjedhje të kaluara, por diferenca për “mandatin e tretë” është se, dikur të dhënat për votuesit potencialë mblidheshin në mënyrë vullnetare, kurse në database që përdor sot Partia Socialiste ka informacione sensitive tonat, që po keqpërdoren për fushatën zgjedhore.

Në database, përmbajtja e të cilit përbën vepër penale, janë të dhënat për 910 mijë qytetarë të Tiranës të cilët nuk i kanë dorëzuar me vullnetin e tyre informacionet për Partinë Socialiste, por ato i janë vjedhur secilit prej nesh, që nga numrat e telefonit, numri ID i kartës së identitetit apo vendi i punës etj.

Lapsi.al mësoi se njësoj siç ky dokument është shpërndarë në kompjuterat e selisë së PS të Tiranës, ku bëhet përpunimi i të dhënave, e njëjta procedurë antiligjore ndodh në selitë e degëve të PS në qarqet e tjera, duke e shpërndarë këtë skemë pune për të gjithë votuesit e Shqipërisë.

Nga një verifikim i thjeshtë, rezulton se të dhënat e qytetarëve janë azhornuar në muajt e fundit. Gjatë kohës së pandemisë, E-Albania ka qenë një ndër aplikacionet jetike, kur secili prej nesh është detyruar ta përdorë për një qëllim apo një tjetër. Gjithsesi disponimi i të dhënave personale nga PS mund të jetë bërë edhe nga institucionet e tjera shtetërore.

Krijimi dhe përdorimi i këtij Database për qëllime elektorale është provë se për të fituar zgjedhjet, Rilindja nuk po ndalet në kufijtë e ligjit dhe nuk ka skrupuj të vjedhë të dhënat përsonale për  cilindo.

Sistemi i të dhënave përfshin informacione për ministra, familjarë të tyre, drejtorë të Rilindjes, prokurorë, avokatë, gjyqtarë, policë, gazetarë të të gjitha mediave në Tiranë, aktorë të angazhuar apo jo në politikë, personazhe të shoqërisë civile dhe të jetës publike, të gjithë nën vëzhgimin syrit magjik, që sheh përtej ligjit.

Për ta parë vetë mënyrën se si është organizuar database, Lapsi.al po publikon të dhëna të pjesshme për disa emra të njohur të jetës publike, duke nisur nga vetë drejtuesit e portalit. Lapsi.al


7
Café Zerion ツ / Si quhet antari sipër jush !!!
« ne: 13-04-2021, 10:31:58 »
Rrapush

8
Café Zerion ツ / Vetem tri fjale!
« ne: 13-04-2021, 10:29:56 »
Rama Thyefsh Qafen

9
Café Zerion ツ / Si quhet antari sipër jush !!!
« ne: 22-03-2020, 14:46:56 »
Aqif

10
Café Zerion ツ / Si quhet antari sipër jush !!!
« ne: 08-01-2020, 08:05:38 »
Kadri

11
Café Zerion ツ / Si quhet antari sipër jush !!!
« ne: 06-01-2020, 13:44:33 »
Mi rush

12
Café Zerion ツ / Ftoj per kafe ose caj...
« ne: 06-01-2020, 13:42:25 »
Gjumashin  :) per te pare nje ndeshje Milan - Manchester  hmmmmm:

13
Café Zerion ツ / Me ka shkuar mendja per...
« ne: 06-01-2020, 13:40:30 »
Mushmulla

14
Tema Aktuale / Pse eshte PD ne ngjitje?!
« ne: 26-06-2019, 08:15:57 »

Berni donde stas re lhajde se me ka marre malli te te "shaj" cik ne menyre konstruktive lol
  Monique vetem dicka te vertet me thuaj meqenese jeton dhe ne Shqiperi. Kur ishte jetesa me e mire ne kohen e PD para dhjet viteve apo tani ne kohen e Ed Frames.? Fol pa tifozllik👍

15
Ram mashtrusi ka qe vjet qe i ka hapur negociatat, Shqiperia duhet te ishte para serbis, maqedonis, bosnjes e malit te zi se nuk ka pasur as probleme kufijsh si shtetet e tjera ne ballkan qe aspirojn te antarsohen ne Bashkimin Europian. Kur ishte PD ne pushtet hoqi vizat dhe e antarsoi ne Nato kto klyshat e Rilindjes kane 7 vite qe e mbajn popullin me Rrena.

16
Tema Aktuale / #Edheunë
« ne: 26-06-2019, 07:55:48 »

Bojkotimi i zgjedhjeve nuk eshte zgjidhje.
Kurse vjedhja e votave eshte zgjidhje. Rama i ka te gjitha instuticionet ne dore pervec opozites e presidentit.

17
Steriotip populli e hedh per gjys ore, po puna eshte te ambasadat e huaja ne tirane qe Jane te kapura nga Rama.

18
Café Zerion ツ / Si quhet antari sipër jush !!!
« ne: 17-06-2019, 20:57:43 »
Ramaik😋

19
 Gjumash edhe Rama si puna Gruevskit ka per te ikur.

20
Café Zerion ツ / Vetem tri fjale!
« ne: 17-06-2019, 11:49:34 »
Edi Rama Ik

Faqe: [1] 2 3 4 5 6 ... 543