Profile of PrincesFiona

×

Permbledhja

PrincesFiona Zërist

Stats for PrincesFiona
Posts:   298 (0.053 per day)
Personal Text:   E dua ate...
Vendndodhja:   Ne kraherorin tend
Data e regjistrimit:   01-12-2005, 20:41:38
Last Active:   22-04-2010, 23:19:37
Gjinia:   Femer
Age:   32
Offline Offline

Messages - PrincesFiona

1
Influencer / Blogger / Sidorela Gjoni (info foto video)
« ne: 09-01-2019, 21:29:40 »
Teme per influenceren Sidorela Gjoni.
 

2
Vipat Shqiptare / Vesa Luma - "Amanet" New video 2010
« ne: 22-04-2010, 23:09:33 »
Premiere e klipit me te ri te Vesa Lumes-Amanet 2010

"Amanet"- Vesa Luma 2010-official video

3
Vipat Shqiptare / Nr cel dhe adresa kengetaresh
« ne: 25-04-2009, 18:13:00 »
Citim nga: admir  veliu ne 24-03-2009, 22:28:41
hi un jam admir veliu ju lutem duaddn e
gents ismaili se me pelqen shum ilove ju du ju lutem adresen e gentes adresaime asht admir-97@hotmail.de

Me Genta Ismailin mundesh te kontaktosh vetem nepermjet email adreses se Milot Binakut, te fejuarit te saj.

4
Meshkuj që shtyhen për të filmuar, pastaj valle rrethore që vazhdojnë gjithë natën.Kjo ishte atmosfera e krijuar natën e përurimit të një lokali të ri nate në Zvicër. Surpriza e madhe që administratorët kishin përgatitur për të ftuarit ishte këngëtarja e famshme kosovare, Adelina Ismaili, e cila me hiret e saj ka çmendur gjithë publikun mashkullor që mbushte ambientet e pub-it.


Kjo ngjarje nuk i ka shpëtuar vëmendjes së medias, e cila i ka kushtuar kronika e faqe gazetash, mes të cilave dhe gazeta më e madhe “24 orë” (“24 heures”), ku e quajnë këngëtaren kosovare një “seks simbol”.“Ka kaluar mesnata në W-Club. Adelina Ismaili, ylli i muzikës kosovare, dikur Miss, ngjitet në skenën nën ritmet e tambureve dhe trumbetave. Kërcimtarët nisin të lëvizin në pistë. Ca më tej, burrat që rrinin të ulur në karrige, u çuan të gjithë në këmbë.Dikush thërret me zë të lartë, të tjerë duartrokasin. Të gjithë nxitojnë të nxjerrin nga xhepat telefonat celularë, sigurisht për të filmuar”, shkruan në të përditshmen zvicerane “24 heures”, në rubrikën “Jeta e natës”, gazetari Laurence Arthur. Më tej ai përshkruan se si në heshtjen gati religjioze të vendosur, “bomba seksuale” vërtitet në ritmet e një beli-dancing (kërcim beli), duke mërmëritur këngë me nota të ëmbla, në shijen e melodive turke. Por më së shumti është tradita ballkanike që këngëtarja e re ofron. Mbi skenë, dy agjentë sigurie nga Kosova vigjilojnë. Në mbrëmjen e hapjes së W-Club,trioja e administratorëve është disi në tension, aq më shumë prej pranisë së Ismailit dhe sigurisht entuziazmit të njerëzve. “Nuk do të ketë probleme sigurie”,-siguron James Bekim Lohaj.Çdo gjë ndodh sipas porosive të tij. Ai premton se nuk do të jetë thjeshtë një mbrëmje ballkanike, por më shumë se kaq. Me gjithë praninë e të dërguarve të kanaleve televizive kosovare dhe faktit që në parking, targat tregojnë për praninë e një klientele të pasur zvicerane, argëtimi nuk ishte maksimal. “Është nata e parë dhe ne kemi pasur disa vështirësi organizative”,- shpjegon Avdi Ramushi. Çka të bën përshtypje është fakti që pjesa më e madhe e të pranishmëve janë burra dhe shumica e tyre në moshë të pjekur. Të veshur me kostum e kravatë,publiku është i larmishëm e i paparashikueshëm. Në pistë meshkujt nuk vihen në rresht. Duke i mbajtur duart njëri-tjetrit ata formojnë një rreth dhe ndjekin ritmin me hapat e lehtë,një herë në të majtë e një herë në të djathte.Zinxhiri zgjatet nga kërcimtarët që i shtohen dhe që ndjekin rrotullimin.Quhet tallava. Muzika gjatë mbrëmjes është e balancuar mes flokut dhe ritmeve tekno. Kërcimet duken se nuk do të mbarojnë kurrë e po kështu edhe nata.
 

5
Vipat Shqiptare / Zanfina Ismajli
« ne: 26-10-2008, 17:49:38 »
Shkruan Blerand Rexhepi

Ishte fare e vogël, ndoshta pesë vjeçe kur e shikuam për
herë të parë para kamerave. Një fëmijë i vogël, flokëgjatë
dhe me një buzëqeshje engjëllore që duke kënduar pa
dhëmbët e pjekurisë, kërkonte demokraci me këngën, në kohën kur Kosova e ngrysur po përballej me pasojat e një pushtimi komunist. Na bënte të buzëqeshnim teksa ? shikonim kur këndonte në Festivalin e Fëmijëve në Shkodër këngën “Disko Epidemia”. Një gjallëri në skenë që askënd nuk e linte indiferent. Shpërblimet i grabiste nga dora e moderatorëve të festivalit, duke treguar që buzëqeshja dhe gjallëria ishte shumë e sinqertë në sytë e një fëmije që po i gëzohej këngës. Teksa vajza e vogel po rritej, kënga 'Koha për çifteli' sjell një risi në
imazhin e këngëtareve shqiptare. Një minifustan me stilizim të veshjeve kombëtare, gjë që deri atëherë nuk ishte parë në skenën shqipe. Dhe askush nuk di të japë përgjigje pse kjo këngë ku ndërthurej për herë të pare kënga folklorike me ritme moderne, vallëzimi modern me atë të valleve shqipe dhe veshje moderne-kombëtare, I pengon syrit të dikujt që ndoshta nuk ishte kujtuar të bëjë këtë dhe kjo këngë neglizhohet në ekran, por fillojnë kopjimet e këtij stili që shohim sot e kësaj dite. E ndrojtur dhe padrejtësisht e neglizhuar për atë që bën, “motra e Adelinës” nuk shpreh asnjëherë asnjë agresivitet, arrogancë, asnjë skandal, asgjë të shëmtuar. Vazhdon punën në realizimin e ëndrrës së saj. Prapë e para në moshën e adoleshencës sjell një risi: Neomodernizmin në këngë dhe dukje, duke bërë e para klipin më modern shqip të asaj kohe. “Gajdexhiu” me një këngë të vjetër popullore të përpunuar mjeshtërisht në stilin modern. Dhe tamam krijohet përshtypja që është një vajzë e ëmbël e radhës, e cila do të këndojë dhe do të harrohet.


REVOLTA E KËNGËTARES
Si duket kupa ishte mbushur dhe kënga “Partizani i vogël” është një kritikë e ashpër kundër të gjithë “partizanëve shpirtvegjël” postkomunistëve të cilët censurojnë modernen, nuk kuptojnë gjeneratat e reja dhe fshihen nën petkun e një “demokratizimi ireal”. As
këtë herë nuk harron të sjellë risi në imazh. Duke iu përshtatur këngës, ajo luan një vajzë që duket punk me pantallona të shkurtëra, një hiphop
stil me flokë të përdredhura porsi yjet muzikorë në vitet e tetëdhjetë, një orient i përkryer ku duket qartë që ajo e bën me qëllim që të tregojë revoltën artistike, një pamje spanjolle ku luan me zjarrin dhe një vajzë e shtrirë në pishinë me bikini të artë dhe grim e flokë të krehura alla Sophia Loren. Askush nuk e kuptoi që kjo këngë ishte një revoltë e kontrolluar kundër “Partizanëve të vegjël” që po mbijetonin si mbeturina në kohën kur rinia shqiptare donte diçka tjetër. Apo e kuptuan dhe e përçmuan duke u munduar ta lënë në harresë, sepse postkomunistët e vjetër rrezikonin të zbuloheshin në momentin që rinia ta kuptonte esencën e asaj që po flitej dhe po shihej në këngë. Me një këmbëngulje
të qetë, nuk ndal punën, por këtë herë befason me këngën që flet kundër përdorimit të narkotikëve. Këtu fillon një stad i ri, më serioz,
ku kënga përkrahet nga instancat më të larta në Kosovë, siç janë Zyra Amerikane në Kosovë, Ministria e Kulturës dhe organizata finlandeze joqeveritare antidrogë “Labyrinth” me seli në Prishtinë. U dha mesazhi i qartë shoqëruar me një klip filmik ku çdo skenë në mënyrë artistike
tregon që “këtu flasim seriozisht kundër së keqes”.

KTHIM NË ORIGJINË
Megjithatë, kupton publikun i cili është në kërkim të çlodhjes nga temat serioze. Vazhdon me një tjetër befasi. Vajza moderne vesh dimi dhe këndon këngë popullore me dy rapsodë të shquar. Gjë që aq sa befason, po aq kënaq ata që e dëgjojnë dhe shikojnë “Rrushen e Lalës”. Çdoherë ndryshe, ishte e qartë që suksesi po garantohej dhe hyn nën ombrellën e dy produksioneve të fuqishme shqipe për të lançuar një album i cili përcillet me sukses. Çfarë do të ishte befasia e radhës në klipe që tashmë ishim mësuar t'i shohim? Një vajze ? cila prek mitologjinë në klip, duke dalë nga guaska, për të aluduar njërën ndër veprat më të njohura botërore të artit, pikturën “Lindja e Venus”- it të Botiçelit. Një guxim që pakkush e kuptoi, apo nuk deshën ta kuptojnë. Deri më dje Venus apo
Afërdita, dihej si perëndeshë e mitologjisë greke. Si bëhet që një shqiptare
ta marrë guximin ta personifikojë në klip shqiptar? Ndoshta për të treguar me veprën që historia po dëshmon që Afërdita mund të ketë qenë
perëndeshë ilire, bazuar në emrin “Afrodita” (Afër-Dita) gjë që dëshmohet në histori duke u thënë që ajo lindi nga shkuma e detit kur po afrohej
dita! Fakt që në shekullin XXI po dëshmohet nga historianët më
të shquar botërorë. Pakkush e mendoi këtë.

BUKURIA SI KRENARI
Megjithatë bukuria fizike ishte një element që bllokonte mesazhet
e klipeve dhe teksteve. Populli donte të shihte këmbë të gjata, gjoks
të zbuluar, flokë të krehura, grim të theksuar, etj. Dhe ua dha. Për t'iu treguar që bukuria nuk është handikap, por diçka me të cilën të gjithë krenohen. Por asnjëherë nuk braktis kualitetin. E kritikuar për dukjen “e zhveshur”, për“vokalin”, për “bukurinë e tepruar”, ajo nuk bën zhurmë. Vajza e ndrojtur tashmë kishte kuptuar që xhelozitë harrohen. Mbesin veprat. Këtë e dëshmon me një vetëbesim të jashtëzakonshëm në
intervista, më fjalor të pasuruar, qetësi shpirtërore dhe buzëqeshjen engjëllore të vajzës së vogël, e cila jep mesazhin “nuk mund të më lëkundni, kritika harrohet, veprat mbesin”. E veshur deri në fyt, lançon hitin e ri “Nga njëshi tek dhjeta”, për t'u renditur si njëri ndër 6 klipet më të shikuar shqip!


KOLONA ZANORE, SURPRIZA E RADHËS
Mes klipeve, koncerteve të shumta anembanë botës, regjistrimeve, fotografimeve, intervistave ajo gjen kohën që të mbarojë një universitet për t'u bërë juriste e diplomuar dhe të jetë anëtare e organizatës
humanitare për mbrojtjen e kafshëve “PETA”. “Motra e Adelinës”, tashmë
kishte krijuar identitetin e saj dhe po përjetohej ashtu siç është: Zanfina Ismajli. Dhe kur shumë fansa po pyeteshin se “Çka tash? Cili është suksesi i radhës, apo iku Zanfina?”, sikur një kometë e bukur, Zanfina Ismajli nga një ekip filmik gjermano- shqiptar që tashmë kishte shkelur në Berlinale, Khan, Hollywood, përzgjidhet mes pesëmbëdhjetë këngëtareve shqiptare për të kënduar kolonën zanore të filmit të parë shqiptar, i cili prezantohet ndërkombëtarisht. Një bashkëproduksion gjermano-shqiptar, film i cili çdokënd që ka gjak shqiptari e bën të ndjehet krenar në lëkurën e vet. Zanfina tashmë si duket ka kaluar barrierat e xhelozive të ulëta, censurave të paarsyeshme, kritikëve që quajnë veten profesioniste dhe në i shohim gjithë ditën në kafenetë e qyteteve tona, të dehur duke mbajtur monologë: “Ah si ishte në kohën tonë!” “Ah komunizmi”...
Një interpretim që bën gjithsecilin të rrënqethet nga emocioni, duke fshehur linjat trupore, madje edhe veten për t'i krijuar hapësirë sekuencave me mbresëlënëse të filmit “Koha e kometës”,
Zanfina Ismajli dha provimin e fundit. Tregoi që këndon ashtu që të gjithë, fansa apo antifansa, amatorëapo profesionistë të dëgjojnë këngën pa bërë zë deri në fund dhe të komentojnë gjithsecili
në mënyrën e vet. Këngën, të cilët njerëz të ardhur nga qilimat e kuq botërorë për të realizuar filmin “Koha e Kometes”, bazuar në njërën prej veprave më të shquara të kohës sonë, libri “Viti i mrapshtë” nga Ismail Kadare, Zanfina Ismajli hyn në tregun botëror e buzëqeshur dhe e qetë si gjithmonë, pa kthyer kokën rreth komenteve që harrohen pas tre ditësh. Mjaft e pjekur që të kuptojë se vetëm një vepër e madhe diskutohet, ajo merr notën e publikut: Notën më të lartë. Për të buzëqeshur në qilimin e kuq krahas aktorëve botërorë, në krah me motrën Adelinë, e cila tashmë haptas merr guximin të tregojë sa shumë e do kolegenmotër. Dhe tashmë, kur “Koha e Kometës” thyen rekordet në shikueshmëri, vajza e vogël që kërkonte demokraci, arriti atë që synon çdo artist. Demokracinë në art, kulminacionin e shpirtërores në këngë, arrin të ndjehet më e relaksuar se
kurrë në qilimin e kuq në krah me VIP-a botërorë.

panoramaplus

6
Muzikë Shqip / Kërko Albume ...
« ne: 23-09-2008, 17:52:53 »
Kerkoj dy albumet e para te Nora Istrefit (Engjell dhe Opium) dhe albumin e dyte te Zanfina Ismailit (Nje puthje), nese ka mundesi dikush...

7
Muzika / TopHits Albanian-Mars/08
« ne: 12-03-2008, 19:24:41 »
Adelina Ismaili - Trimit tim

8
Kerkoj kengen e Motrave Mustafa - Pse pse
(eshte e albumit te parafundit nese nuk gaboj)
Ka kete tekst
E di qe shum here nzemer tkam lendu
por nuk ka njeri qe nuk ka gabu
nese sma sheron ate plagen e vjeter
tpakten mos ma cel
edhe nje plage tjeter
pse pse perseri rrruges time vjen
pse dhimbjet e vjetra prap te une i sjell
pse pse sme le te qete nvetmine e ksaj bote
le tbahet e lumtur pa mu jeta jote


Ju flm shum

EuroGina je yll

9
Niki flm shum per kenget  :perqafim

11
Mikja-Nuk me meriton


Ju flm shumë

12
EuroGina flm shume te kthefsha me te mire gjithmone  :perqafim

arash boro boro


Arash feat. Rebecca - Temptation


Samira Said & Cheb Mami - Youm Wara Youm


Elissa & Cheb Mami (New song)


Cheb Mami feat.Seen - Non C'Sera Non(Omri Omri) Rainbfever 2

13
Besa - Zonja dhe zoteri

Ju lutem

14
Prsh juve

Mi gjeni keto kenge ju lutem

Teodora - smeshna cena


Teodora - hit si za zhenite


Teodora Proba proba


Teodora - nakazhi me


Teodora - ne pozna


Teodora-Gasi toka


Azis - Obrechi me na lubov


Azis i Ustata - Tochno sega


AZIS - No Kazvam ti stiga (High Quality)


Edhe ndonje tjeter kenge ne gjuhen bullgare qe jon hite ju lutem
jam shum mirenjohese per juve

15
Vipat Shqiptare / Adelina Ismajli
« ne: 15-10-2007, 10:21:03 »
ADELINA ISMAILI VIDEO “BOLL MA!!!” ESKLUZIVISHT PER ALBANIAC![MEDIA]http://www.youtube.com/watch?v=-mLGNk5s5Hw[/MEDIA]

Shume prej jush na keni pyetur se perse ne nuk kemi botuar asnje lajm rreth fatkeqsise qe i ndodhi kengetares Adelina Ismaili pak jave me pare.Ndersa shume gazeta shkruajten rreth kesaj ngjarjeje, disa prej te cilave dhe ne menyre bajate,postuan disa komente teresisht te pavendta ne lidhje me ngjarjen (vetem ne shqipe publikojne komente forumesh!) ,ne tek Albaniac vendosem te heshtnim. Ne momente te tilla,ne mendojme se nuk duhet harruar qe artistet jane gjithashtu njerez.Ne shqiptareve te gjitheve na ka kaluar dhimbja mbi supe.Dhe kush njeh dhimbjen, respekton dhe dhimbjen e tjetrit. Fotografite e publikuara ne media,flasin vete e nuk kane nevoje per koment per dhimbjen qe po kalon familja e te ndjerit Triumf Riza dhe Adelina.Nga burime te aferta me kengetaren, Albaniac meson se kjo ngjarje i ka shkatuar Adelines dhimbjen me te madhe ne jeten e saj dhe mesazhi i vetem qe ajo ka per lexuesit tane jane fjalet e kenges “Boll ma”. Nje tekst i shkruar prej Adelines ne vitin 2001,te cilin mund ta lexoni te plote me poshte si edhe te ndiqni videon.Ky eshte nje bashkepunim me artistin e mirenjohur kosovar Beka,me skenar te Adelines dhe regji te Orhan Kerkezit. Videoklipi eshte projekti i pare pas luftes ne Kosove,kunder krimit ,dhunes dhe u mundesua fale mbeshtetjes se OJQ Forumi,Zyres Finlandeze dhe Zyres Amerikane ne Kosove.Videoja publikohet eskluzivisht per Albaniac!

Texti i kenges BOLL MA!

Pash plisin,a rrihet nena e femis' tend? Me e dhunu qiken,sa motra, a thua a ben? Me e shit fytyren e nderin,a ben a jo? Deri kur keshtu ma,ore dil i pari thuaj kesaj dhune BOLL MA! Ku ke pa mesuesi nxenesin me e rreh? A behesh me i menqur provimin me ble? Pse e ul koken e behesh qe s'po sheh? Krejt po e shohim,s'po shkon mo A po ju doket pernime qe u ba BOLL MA! Thojne:N'Kosove liria eshte ketu e une s'guxoj as naten me udhetu as deri n'Gjakove me shku me e keqja,s'guxoj as me kallxu. N'mes te dites kallashat gjemojne atje nalt hetimet vazhdojne ne i shohim,por s'tregojme nuk ka me a PO a JO ngrite doren e thuaj BOLL MA! A eshte shqip me plaqkit? A eshte shqip,thika ne shpine? Se ti paske harru qe dikur n'Bllace je shku e nje buke e ke nda e ke pas sikur vella kur je ardh e ke vra. Keshtu ma jo jo,u ba BOLL MA!

16
me pelqej kenga e Zanfines ishalla fiton TopFestin  :)

17
Muzikë Shqip / Kërkoj Këngën? [Për këngë shqiptare]
« ne: 18-02-2007, 16:07:48 »
A kishte mund dikush me ma gjet kengen e Motrave Mustafa - A do t'vjen edhe njehere Pranvera :

Ka kete tekst :

A do t'vjen edhe nje here pranvera
A do t'celin lulet perseri
Qaj me lot nan tuj palu kuferat
Se prej neser nuse s'jam n'ket shpi.

Kujt ja fala une 10 vjet martese
Kujt ja fala lulen e rrinise
Po ne qesin nan ne nje rruge pa shpresa
Me largojn oj nan pse s'pata femije.

JU lutem shume.

18
Muzikë Shqip / Kërkoj Këngën? [Për këngë shqiptare]
« ne: 15-02-2007, 18:07:32 »
Nese mundet kengen e Gressa Behlulit - Une te dua, qe e ka kenduar ne RTK per Vitin e Rri

19
Vipat Shqiptare / Zanfina Ismajli
« ne: 21-01-2007, 14:04:34 »
Zanfina Ismajli20
Muzikë Shqip / Re: Video muzikore shqiptare!
« ne: 16-12-2006, 13:25:06 »
Ilir Shaqiri - Erdhi dita e Pavarsise

http://www.mojoflix.com/Download/12880/1/iliri.wmv

21
Kenga Leonores ende ska dal askundi sepse nuk e ka edituar albumin akoma  :)

22
Edona Llalloshi - Kam lindur per ty
Violeta Kajtazi - Djali nga Tetova
Genta Ismajli - ( nje kenge e re s'ja di titullin )
Adelina Thaqi - Komsi komsa
Leonora Jakupi - Ushtari i lirise.

Ja edhe une u vendoj disa kenge :

Gresa Behluli - Afrohu
Citim
http://www.speedyshare.com/789307787.html

Rovena Stefa & Altin Shira - Per nje kafe
Citim
http://www.speedyshare.com/622225114.html

Flora Gashi - Pse ta Fala
Citim
http://www.speedyshare.com/620187985.html

Labi-u Takuam
Citim
http://uploaded.to/?id=3bb9e0

Rovena Dilo - Dorezohem
Citim
http://www.speedyshare.com/900643335.html

23
Vipat Shqiptare / Adelina Ismajli
« ne: 14-12-2006, 10:26:13 »
Adelina Ismajli

Femer - E sukseshme
Femer - E bukur ( Sex simbol shqipetare )
Femer - E paaritshme, e pazevendesueshme.


24
Vipat Shqiptare / Re: Zanfina Ismajli
« ne: 14-12-2006, 07:41:49 »
Po mire nuk pelqen boten femerore ti apo cka eshte puna ?

25
50 cent window shopper
50 cent wanilsta
eminem ass like that
eminem cleaning out my closet
eminem lose yourself
eminem mocking bird
eminem when i'm gone.

Faqe: [1] 2 3 4 5 6 ... 12