Profile of AlbDigital

×

Permbledhja

AlbDigital Zërist

Stats for AlbDigital
Posts:   255 (0.044 per day)
Personal Text:   Zeri YT
Vendndodhja:   Prishtinë
Data e regjistrimit:   22-06-2005, 08:42:04
Last Active:   09-02-2013, 17:35:11
Gjinia:   Mashkull
Age:   28
  • www.zerikosovar.com
Offline Offline

Messages - AlbDigital

1
Tema Interesante / ViganV.com - Personal Blog
« ne: 03-05-2010, 03:44:14 »
Material...looooooo ool, skom mo cka me te thon ty, veq kur tmrrin dicka ne boten virtuale... ose kur fiton dicka ma shum se $$$ ne dite(edhe pse sbesoj qe ndodh) vjen edhe fol prap ktu me mu, se ta marova pak qefin.. si atyne fmive te vogel :).


hajt tash...pot pret roadbux :)

2
Tema Interesante / ViganV.com - Personal Blog
« ne: 03-05-2010, 03:18:22 »
S'thash kerkun qe e maj Kosoven me adsense,as nuk thash per gishta ( veq per tut t'tregova se po shihet).

Edhe mos m'grij pordha ktu kishe po shkruj sentimentalisht... "me shkencologjistiken tate,facepalm etj"
Ta nenshkruj qe je shurup i katunaris, asi koncentrati qe me bo mu rrxu ndeti krejt detin katunar e bon qaq koncentrat/shurup koke.

Ejvalla, po shum fola... hajt tash hin nViganV.com inspirohu pak.. se stka met per kurgjo tjeter.

3
Tema Interesante / ViganV.com - Personal Blog
« ne: 03-05-2010, 02:50:16 »
Ate cfare eshte, e din shumica e Kosovareve, prap ski met ti me tregu ktu cka kom bo e cka skom bo une..shihet me pune jo me fjal t'tuja.

Hajt tash kape shatin e hiqmu tastatures se nuk i ki gishtat per kompjuter ti, 1 gisht 3-4 pulla n'tastatur ti kap...

shko shiti mend najkujt tjeter.

baj baj

4
Tema Interesante / ViganV.com - Personal Blog
« ne: 03-05-2010, 01:18:21 »
Koheve te fundit kam qen i zen, e nuk kam qene online ne forum, por shum mire qe hyra.

Ti erdhe, dhe me tregon se jam i ri une apo i vjeter.Se a jam i ri une apo i vjeter, e din te tjeret,sidomos ata qe kan krijuar keto forume.Se kur je bo edhe ti me ardh me fol.. me tregu kush osht i ri e kush osht i vjeter.. mjer na cfar webmastera paskem me pas.

Pastaj a i "rruhet" a jo, kjo osht pa, po edhe shum here thom qe ma mire mos te kishin egzistu asnje tutorial ne ate faqe, sepse njerzit si ti nuk din me cmu punen e dikujt tjeter, nejse..

Ty nuk te njoh, kur vjen me tregon qe ki bo dicka pozitive per webin shqiptar muj me te repliku prap, nese mtregon qe ki ndihmu dicka per webin shqiptar prap muj me te repliku, nese ki bo dicka, ki reputacion sa i perket ksaj sfere, prap muj me te repliku, po sbesoj qe e ki najnjonen prej ktyne.

Sfundi, i hupa 10 minuta te kohes teme per ni njeri si ti, ama i hupa vec per shkak qe nuk kom qef kerkon me leju me ma shkel punen teme.

baj baj.

5
Tema Interesante / ViganV.com - Personal Blog
« ne: 18-01-2010, 00:03:36 »
Po kjo e jotja cfare ishte?

6
Tema Interesante / ViganV.com - Personal Blog
« ne: 17-01-2010, 20:08:48 »
Faqja nuk eshte faqe informative,sportive etj, po eshte faqe personale dmth blog, ku ti mund te shkruash ne cilen gjuh apo dialekt qe do.Pra ajo qe e shkruaj eshte edhe ajo si e flas,keshtuqe nuk dua te ndryshoj, ashtu si jam edhe vet ashtu e bej edhe blog-un tim.

Flm per postin  ;)

7
Tema Interesante / ViganV.com - Personal Blog
« ne: 14-01-2010, 18:36:00 »
Ne cilin drejtim ore?? Cfare ke ti kunder meje se une ste kuptoj.

Cfare mendon ti se une jam i ri ne internetin shqiptar?? Kur kam ber faqe ne shqip une dhe kur i kam populluar, ti ke qen duke rregulluar about me ne piczo.

Pastaj nuk dua te reflektohem negativ pasi nuk jam askush qe te beje me te mire ty, por nje njeri si ti nuk mund tja ul reputacionit as blogut tim e as vet mua.Cfare mendje ke ti? Qe une vi ktu per te marr vizita te blogu im?? E din ti qe gjysma e shqiptareve ( 90% e Kosovareve ) si rjedhe e Viganv.com tani marrin checke nga google? E din ti qe gati shumica e shqiptareve si rrjedhoe e tutorialeve nga CPALead tani fitojne me shum se 40$ ne dite??

Pastaj per me serioz duhet te jesh ti e jo une.

8
Tema Interesante / ViganV.com - Personal Blog
« ne: 14-01-2010, 03:04:00 »
asgje perveq ca temave te reja, me disa tutoriale te reja :)

9
Si te fitosh para online / Sa fitoni ne muaj?
« ne: 13-01-2010, 19:37:23 »
Une sja bej kurr qejfin vetes, as nuk do tja bej kurr pa merak.Per mua nuk punon askush,vetem puna ime dhe perkushtimi ndaj punes me kan ngritur aty ku jam tani.Kam mbi 20 websajta ne gjuhen angleze, per links nuk publikohen,zakonisht faqet me CPALead nuk ti tregon askush.Sa per te informuar paksa.. klikoje linkun me poshte

http://viganv.com/vazhdon-3/

ja kalofsh mire

10
Tema Interesante / ViganV.com - Personal Blog
« ne: 13-01-2010, 03:07:48 »
Para disa muajve kam postuar blog-un tim tek Kritikat per Faqet Shqiptare.Per shkak te ndryshimeve ne blog atehere po e postoj prap.

Si ju duket? Ndonje kritike,sygjerim,lavdate  :P?

http://www.viganv.com

11
Si te fitosh para online / Sa fitoni ne muaj?
« ne: 13-01-2010, 03:05:00 »
Mbi 2000$

12
Si te fitosh para online / Tutorial per CPALead
« ne: 03-10-2009, 17:32:06 »
Çka eshte CPA MARKETINGU

- CPA eshte [ COST PER ACTION ] eshte nje metode e reklamimit online , ku reklamuesit pagujne shuma te caktuar varesisht llojit te reklamave te tyre, dmth eshte nje metode reklamimi ku fitimet jane te bazuara vetem ne : shitje,regjistrime,shkarkime etj.

CPA AFFILATE Marketing kompanite jane kompani te cilat jan te pasura me miliona dollare ku ne ato kompani edhe ju mund te regjistroheni si publikues te tyre.Ne internet ka shum kompani CPA ku disa prej tyre jan :

MAX BOUNTY | Azoogle ADS | CPA Empire | CPALEAD

- Ne kete postim do te flasim per nje kompani shum te sukseshme ne kete lami qe quhet CPALEAD.

- SI TE PRANOHEM NE CPALEAD -

- Per tu pranuar me nje faqe ne CPALEAD, se pari duhet te kete faqja nje dukje profesionale.Mos hezitoni te paguani $$ per te blere domaina me .com , .net qe te dukeni sa me shume profesional.Une ju preferoj qe te perdorni ne faqe WordPress,sepse instalimi eshte shum i lehte, por edhe mund te gjeni shum pamje profesionale qe do te mund tju pranojne ne kete kompani.Mund te beni nje faqe ku mund te shfaqni filmat e ndryshem [ filma qe jan duke u shfaqur,filmat me te mire etj] kur per kete kategori mund te gjeni shum themes te ndryshem dhe profesional ne internet.Jan disa kolona ne CPALEAD ku duhet te beni me shum kujdes, dhe ato jane :

* Website Description: - Mundoheni te vendoseni nje pershkrim profesional per faqen, dhe per sherbimet qe ju ofroni.

* Please describe how you will get your users to complete our surveys: Tregoni qe ju nuk jeni te prire vetem te fitoni.Pershkruani websajtin si nje mjet te madh informacioni per te tjeret, ku doni qe ky informacion qe servoni per te tjeret te jete fitimprures edhe per juve.Thoni qe keni nje web per medicine,sport,filma ku mund te gjeni nje material te shumte, dhe i cili eshte i dashur per vizitoret qe keni.Tregoni gjithashtu se ju bleni trafik, dhe bleni reklama per te tjeret, qe webi juaj te duket sa me profesional.

Per te aplikuar ne CPALead

- Pas pranimit ne CPALead, ju me ate faqe qe jeni pranuar do te vendosni surveys te CpaLead.Une po tregoj nje metode e cila eshte fitimprurese per mua, dhe shpresoj qe te jete edhe per ju gjithashtu.

- Bejeni nje faqe ku ju ofroni p.sh Free Itunes codes. Nese ju kerkoni nje fjale te tille ne Google do te shihni se sa shum faqe te indeksuara jan , dhe ju kuptoni edhe interesimin e njerezve per kete fjale.Para fillimit ne tittle te blogut tuaj vendoseni : Free Itunes Codes

Faqja le te duket ne pamje si me poshte :Koncepti eshte shume i thjeshte.Ata qe duan itunes codes do te drejtohen ne kete faqe.Si shihet ne postin e kesaj faqe eshte nje tekst shum i mire, i cili pamenduar do ta plotesoje votimin e cpalead.Mundoheni qe tekstin ta beni sa me te besueshem , dhe te terhekshem per vizitorin.

Gjithashtu ka edhe disa fjale te tjera te sukseshme perveq Itunes codes qe jane :

Free Movie Downloads

Free Adwords Vouchers

Free Akon, Eminem ( New ) Album.

- Trafiku permes Yahoo Answers

- Yahoo Answers eshte nje menyre e mire per te marre trafik per faqet CPA.P.SH - nese kerkoni ne Google fjale si : yahoo answers free itunes codes do te shihni qe shum njerez e pyesin kete pyetje.

Ndersa pas pyetjes se njerezve ju mund te regjistroheni, te kerkoni fjalet dhe te postoni ne kete menyre :

" Hi you can obtain free Itunes code from this site :

http://sitijuaj.com

You will need to complete a simple offer and then you can get your free codes.I have used this site myself and it works".

- Ju mund te merrni nje trafik te mire permes Yahoo Answers, dhe permes pergjigjeve qe ju shkruani.

- Kjo ishte nje metode per te pasur fitime ne CPALead.Shpresoj qe per te gjithe te funksionoje.


Vigan Vllahinja

03.10.2009

Tutoriali eshte marre nga : ViganV.com

13
Bashkepunime | Partneritete / Partneritet me Jetaehidhur.com
« ne: 09-08-2009, 23:53:29 »
Pershendetje.

Kush deshiron link exchange me http://www.jetaehidhur.com

Faqja ka rreth 1muaj e gjysme qe eshte hapur dhe ka rreth 1400-1600 vizita unike ne dite, pagerank ende nuk ka.

Ata qe deshirojne partneritet le ta vendosin faqen me emer : Jetaehidhur

14
Si te fitosh para online / Nese akounti ju eshte mbyllur...
« ne: 14-07-2009, 00:59:56 »
Ky artikull eshte marre nga ViganV.com

Shum shqiptareve mka ndodh me e pa qe accounti ju eshte bllokuar dhe mbyllur.Krejt kjo eshte pasoje se shumica prej tyre vendosin reklama vetem ne nje faqe,ku eshte vetem nje shkrim, apo disa edhe vendosin disa gjera [ Voto 1, Voto 2, ] pastaj kliko dicka keshtu, qe jan totalisht kunder rregullave te Adsense dhe me pas ankohen.Qe te ankohesh duhet te mendosh se je pa faj, atehere ka menyra qe Google t'jua kthej akountin tuaj.

Seni i pare qe duhet ta dini eshte se Google TOS eshte mbi te gjitha.Nese nuk i rrini mbas ketyre rregullave atehere do te perjashtoheni.

Por ndodh qe edhe ndonjehere te perjashtoheni pa pasur faj.Njerezit e google jan te gatshem t'ju ndihmojne nese ju mendoni qe ju keni qene i keqtrajtuar.Hapi i pare duhet te jete dergimi i nje emaili nga ju, drejt emailit te Google Adsense Support.

Shum here ndodh qe te perjashtohen njerezit per shkak te klikimeve te pavlefshme [ invalid clicks, se shpejti do ta shkruaj nje artikull si ti terheqim invalid clicks ].

Sa i perket invalid clicks, nuk do te thote qe ju mund te klikoni aksidenalisht ne reklamat tuaja.Google pranon qe te beni aksidente te rastesishme te klikimeve dhe i merr parasysh keto ( duhet te jeni te vetedijshem qe t'ju tregoni ne nje menyre sa me te qarte permes email-it per te gjitha klikimet,qofte edhe nese keni ber klikime padashje ne reklamat tuaja.)

Por sa i perket invalid clicks ndodh ne shum raste, qe dikush tjeter mund te kete klikuar ne reklamat tuaja dhe ate ne menyre te perseritur.Mund te jete ndonje konkurrent i juaji, i cili shpreson qe te ardhurat tuaja te jene me te pakta,ose ndonje anetare i familjes i cili nuk e din se eshte e ndaluar.

Eshte gjithashtu e mundur qe dikush ka vjedhur kodin tuaj te reklamave dhe e ka vendosur ate ne vendin e tyre.Kjo duket e çuditshme,dhe publikuesit jan shqetesuar rreth kesaj,keshtuqe Google tani ju lejon nje liste te Allowed Sites.Vetem ata qe klikojne ne ato vende tek Allowed Sites,vetem nga ato vende do te llogarisen te ardhurat tuaja.

Njehere ne nje rast , kur nje publikues kishte nje domain, dhe e donte ta shiste, pak para shitjes kishte klikuar ne reklamat e tij, dhe pas shitjes gjat atyre diteve, accounti ju eshte bllokuar.Keshtuqe duhet te keni kujdes qe te mos beni invalid clicks.

Cilado qofte arsyeja e mbylljes se accountit, hapi tjeter eshte per apel.Google ka formuar nje faqe zyrtare per ndihme per ata qe jan perjashtuar.Ajo faqe eshte : https://www.google.com/adsense/support/bin/request.py?contact=invalid_cli%20cks_appeal

Pas plotesimit te fushave dhe dergimit te tekstit tuaj, dikush nga Google Adsense Staff do ta lexoj ate dhe do te shikoj nese mund t'ju ktheje perseri akountin.

Nese keni prova te pafajsise, dhe nese ju i tregoni ato ne email te supportit, atehere ata do ta shikojne se ju jeni duke u perpjekur me te vertete qe ta ndihmoni veten ( dhe ata ) drejt thelbit te problemit.

Nese ju keni klikuar pa qellim ne reklamat tuaja, atehere tregoni ip-n tuaj ne support dhe ata do ta shikojne, dhe do ti shikojne mundesit per kthim te akountit.Nese ju ndodh te dini IP adresa te burimeve te cilat klikojne ne menyre te parregullt, mos i hezitoni dhe dergojani ato, sepse ata me pas do ti bllokojne dhe ju nuk do te keni probleme me llogarine tuaj.

Pas ofrimit te provave, dhe deshmise se pafajsise , vet sherbimi i Google do te jete me i madh dhe do t'ju besoj dhe do t'ju ndihmoj qe ta mbani me gjate akountin tuaj.

Ka shume histori ku publikuesit e reklamave, pas ndalimit te reklamave te tyre, ju jan kthyer llogarite.Nese ju i jepni nje shpjegim te mire te ngjarjeve, qe quan faqen tuaj ne ndalimin e akountit, ka nje shanse te mire qe tju lejohet perseri ta perdorni at akount.Dhe nese nuk do te keni sukses,atehere ka sherbime te tjera qe mund te perdorni [ KosoftADS,Kontera,Chitika].

Vigan Vllahinja.

http://www.viganv.com

15
Ky artikull eshte marre nga ViganV.com

Gjate shum shkrimeve ne Blog, neper komente te ndryshme kam marre komente te tipit ( me shume shkrime rreth Google Adsense) dhe ne postet ne vazhdim do te mundohem te shkruaj sa me shume rreth Google Ads.

Sot po e shkruaj nje artikull ku mund te mesoni qe te mos gaboni perderisa e keni nje Google Adsense account ne perdorim.

- Duke kliku vete mbi reklamat tuaja nuk eshte i vetmi fat i keq qe google publishers kan has.Ka shum menyra te tjera qe ju mund te beni gabime kur perdoret adsense dhe ketu mund ti lexoni disa nga ato.Keto jan disa nga gabimet qe ju mund te hasni me accountin tuaj,keshtuqe nese deshironi qe te mos ju mbyllet accounti, qendroni te vetedijshem.

Gabimi i pare - > Nuk je i njohur me Google TOS

Shum njerez perderisa ju aprovohet accounti i tyre ne Google Adsense, nuk i kushtojne rendesi rregullave strikte qe ka ky program.Udhezimi i pare dhe i domosdoshem eshte qe ti lexoni Google Adsense TOS , dhe te rrini pas tyre, sepse Google ju "shikon" gjithmone, dhe nese nuk i rrespektoni ato rregulla, accounti juaj do te mbyllet.

Gabim i dyte - > Mos i ftoni shoket tuaj te klikojne mbi reklamat tuaja

Nuk keni perse ti ftoni shoket tuaj te klikojne mbi reklamat qe ju keni vendosur ne sitin tuaj.Nuk ka asnje arsye per ta bere kete dhe nuk ka arsyetim per ata qe e bejne.Nese keni nje faqe dhe ne to Google Adsense ku kerkoni qe te mbeshtetni sponsoret tuaj , ose nese ju jeni duke kerkuar njereit qe te klikojne ne reklamat tuaja ne çdo menyre ju jeni duke bere nje gabim te madh.

Gabimi i trete  - >  Përdorimi i gabuar AdBlocks

Shum shpesh na rastis qe te gabojme me vendosjen e reklamave neper vende te ndryshme ne website.Nese ju jeni duke fituar me ato dhe jeni te kenaqur nga vendosja juaj e reklamave ne site,mendojeni gjithmone dhe beni ndryshime sepse gjithmone egzsiton mundesia qe te fitoni me shume.P.sh nese keni nje video script si [ video.viganv.com ] preferohen nje link units perfundi llogos , dhe 2 blloqe te 300 x 250 Medim Rectangle , dhe do te shihni rezultatet me te mira qe mund te merrni perderisa perdorni adsense neper video scripts.

Gabimi i katert  ->  Perdorimi i gabuar i ngjyrave

Pikerisht e njejta gje si me vendosjen e blloqeve te reklamave, ndodh edhe me gabimin e vendosjes se ngjyrave qe i percaktoni per reklamen tuaj.Mundohuni qe te kene kontrast te mire,dhe mos harroni qe BACKGROUND COLOR , te vendoset i njejte me ngjyren qe ka backgroundi i sitit tuaj.

Gabimi i peste - > JO-vendosja aty ku duhet

Disa vende ne faqen tuaj jane shum me te shikueshme se te tjerat.Psh nese perdorni MP3, atehere ky block do te jete me i shikushem se lajmet e tjera(supozoj).Ju duhet te vendosni reklama pikerisht aty ku perdoruesit tuaj jan te perqendruar.Nese vendosni nje artikull,ju duhet te vendosni reklamat ne krye te artikullit.Mos mendoni shume,vendosni reklamat pikerisht aty ku webi juaj ka popullaritetin me te madh.

Gabimi i gjashte - > Vendosja e shpejte e reklamave,dhe lerja pas dore

Ky eshte nje gabim i madhe, ku 95% te perdoruesve hasin ta bejne.Pas fitimeve ne fillim ata mendojne se fitimet do te jene pergjithmone ashtu, mos harroni qe nese leni pas dore dhe nuk i perkushtoheni accountin tuaj fitimet do te jene shum me te pakta.Ju mund te fitoni para vetem ne nje mengjes, por nese deshironi te fitoni para te verteta punoni gjat tere kohes.

Gabimi i shtate - > Perdorimi i vetem Google Adsense

- Mos e merrni me te gabuar.Une mendoj se Adsense eshte nje nga menyrat me te mira qe te fitoni para ne interenet.Por mos harroni qe Google ka ndryshuar , dhe ka lejuar sistemet tjera te reklamave te fusni ne faqet tuaja.Ju mund te fitoni edhe me shume nese ne sitet tuaja vendosni reklama te sherbimeve te tjera, [ Kosoft Ads, Kontera, Bidvertiser].


Vigan Vllahinja,

http://www.viganv.com

16
Tregu Webmasterave / Reklamoni ne ShqipVideo.net
« ne: 05-06-2009, 12:49:57 »
Llogo 320 X 100  , ne krye te faqes, 35 EURO muaji.

Ketu po postoj pozicinonin ku mund ta vendosni reklamen tuaj :TEK PJESA E SELEKTUAR ME TE KUQE JU MUND TE VENDOSNI REKLAMEN TUAJ.

Statistikat jan gjithmone mbi 1000 vizita unike ne dite. Ketu keni nje foto :


17
Portalet Shqiptare / Lotsmusic.com - Free Videoclips
« ne: 27-05-2009, 19:30:32 »
Keto dit bleva nje domain te ri - Lotsmusic.com , si per fillim vendosa nje video script, deri sa ta mbaroj nje portal qe dua ta vendos per kete website.

http://www.lotsmusic.com

19
MAX , me video.viganv.com ?

20
me http://video.viganv.com 1600-2000 unike ndite , pr2.

me emer Video Falas

21
Bashkepunime | Partneritete / Oferta Nga KosoVarja.Ca
« ne: 07-05-2009, 21:35:25 »
me video.vigan.com , links

22
Bashkepunime | Partneritete / Partneritet me Ndjenja.com
« ne: 27-04-2009, 22:01:17 »
E vendosa edhe une Ernis.

23
Bashkepunime | Partneritete / Partneritet me Ndjenja.com
« ne: 25-04-2009, 18:45:30 »
http://video.viganv.com ,  me emer Video Falas , po deshe

24
Ferdi Berisha ka fituar Grande Fratello 9. Djaloshi shqiptaro-malazez, me origjinë rome ka mundur finalistët e tjerë: Gianluca Zito, Cristina Del Basso e Marcello Torre Calabria, duke mbledhur vota edhe më shumë se të gjitha parashikimet më optimiste.


Ferdi është, në njëfarë mënyre, konfirmimi se publiku televiziv i reality-ve provon një lloj afashinimi për kategori që kanë pësuar diskriminime pak a shumë të rënda në jetën e përditshme.
E sigurt që historia familjare e Ferdit, të cilën autorët e kanë theksuar javë pas jave, ka pasur një rol definitiv në fitimin e zemrave dhe votave që çuan djaloshin rom në fitore.
Sipas analistëve, mendohet se dy momente të tjerë në reality, që ndikuan në fitoren e të riut nga Podgorica, janë: E para, është një konflikti i tij i gjatë me një personazh tjetër, sjellja e të cilit u cilësua jo e denjë dhe raciste, Xhanluka (napolitan). Ferdi u sulmua nga Xhanluka edhe fizikisht dhe kjo ndikoi në rritjen e keqardhjes dhe mbështetjes për të.
Momenti i dytë ishte një histori dashurie, për të cilën fansat patën shumë debate, nëse ishte false apo e vërtetë. Ferdi u lidh brenda shtëpisë me një nga vajzat më të bukura të GF9, një napoletane 24-vjeçare, e quajtur Francesca Fioretti.

Historia sentimentale zgjati për disa javë, por, gjithsesi, Franceska nuk iu dha e gjitha, duke thënë vazhdimisht se nuk i pëlqente ta bënte këtë gjë përpara kamerave. Ajo i dhuroi puthjen e parë pas javësh të tëra vardisjeje të djaloshit rom, vetëm një natë para finales së madhe, duke ndezur dyshime të forta tek spektatorët se e gjithë historia ishte stisur që ajo të mund të fitonte GF9-ën.
Shpesh, për teleshikuesit e këtyre emisioneve, kush nuk jep gjithçka, (vërtet gjithçka) nuk konsiderohet i vërtetë. Në fund, napoletania e bukur është eliminuar dhe Ferdi ka mbetur vetëm.
KUSH ËSHTË FERDI

Për Ferdin nuk kanë munguar në forumet italiane fyerje nga më të rëndat. Por, nuk kanë munguar fansat dhe solidariteti. Po kush është Ferdi Berisha? Së pari, duhet thënë që asnjëherë gjatë spektaklit, djali nga Podgorica nuk ka thënë që është shqiptar. Ka deklaruar vazhdimisht që është malazez, me origjinë rome. Edhe në mediat italiane nuk gjen asnjë fjalë ku ai të prezantohet si shqiptar, por paraqitet vazhdimisht si “rom malazez”.
Ferdi është 23 vjeç dhe deri përpara futjes në GF, punonte ndihmëskuzhinier në një restorant, në Fano të Italisë.
Ka ardhur në Itali klandestin, 11 vite më parë, në një gomone bashkë me atë atin dhe klandestinë të tjerë, duke sfiduar dallgët e Adriatikut në një natë dimri. “U nisëm nga brigjet shqiptare. Gjatë udhëtimit, sa herë rrezikoheshim të mbyteshim, mendoja: po iki nga një kamp romësh për të përfunduar në një kamp romësh, në një vend tjetër? Kjo nuk ka kuptim.. Duhet të ketë diçka më të mirë për mua…”- ka treguar Ferdi për jetën e tij, kur është pyetur nga shokët e shtëpisë së GF-së.
Në fillim e ka pasur të vështirë. Babai pinte dhe e shtrëngonte të dilte të vidhte. Një ditë e ka braktisur, sipas historisë së rrëfyer nga Ferdi. Pas kësaj, djali ka përfunduar në institutin e jetimëve të Fanos, Don Orione. Ka nisur një jetë të re. Ka mundur të diplomohet për Hoteleri, dhe ka jetuar dy vjet me një familje italiane. Më pas është shkëputur dhe jeton në një apartament, ku ndan qiranë me një shok.
Sipas skedës së tij në GF9, Ferdi ka humbur çdo kontakt me familjen e tij të origjinës, por ka një motër më të vogël, që jeton në një kamp romësh në Gjermani.
“Në këto 10 vite, - ka treguar Ferdi, - më ka marrë në telefon vetëm një herë për të më kërkuar para”.
Tashmë, Ferdi sheh përpara, për mundësitë që i hap kjo famë e fituar nga dritat e televizionit. Dhe është i vendosur: “Nuk dua të jem më një spektator, dua të jetoj jetën time prej protagonisti”.


25
Zeri.tech / Ne ndihme te...
« ne: 17-04-2009, 14:33:33 »
Se pari do ta caktojme ekipin.Ketu ishin gati te gjithe qe duan te ndihmojne.Me Jonin qe tha se do na jap domain dhe host , do ta caktojme domain-in,reklamat do te jene adsense , ne nje vend te faqes do te tregojme qellimin kryesore, dhe perse kemi reklama ne faqen tone.

Shum shpejt do ti hedhim te gjitha te dhenat te pergjithshme rreth ketij projekti.Ata qe duan te ndihmojne nese ka te tjere le te lajmerohen ne kete teme,kur te jemi te gatshem te gjithe do tju lajmerojme me mesazhe private.

Do te bejme te gjithe projektin pa ASNJE FITIM PERSONAL, per njerez te besueshem seshte veshtire te gjinden pasi qe grupi qe do te marrim pjese te gjithe do te dine evidencen e fitimeve muaj per muaj.

Faqe: [1] 2 3 4 5 6 ... 11