Profile of Andi Ballshi

×

Permbledhja

Andi Ballshi Zërist

Stats for Andi Ballshi
Posts:   12 (0.003 per day)
Data e regjistrimit:   15-06-2009, 19:00:20
Last Active:   29-12-2012, 10:24:22
Age:  
Offline Offline

Messages - Andi Ballshi

1
Teologjia / Një tjetër komunitet fetar në Shqipëri
« ne: 26-07-2011, 22:39:34 »

Pse jo?!!!
Nese serbet e kane: Srbska vera = Feja serbe, pse ne mos ta kemi Fene e Shqiptarit, me Naimin profet?
Ne çdo aspekt, pikepamje Naimi ka qene me i madh se shen Sava

2
E keqja dhe perçarja filloi kur Zoti, nga nje popull e nje fe vendosi te krijoi shume fe e shume popuj e sidomos kur Perendiu vendosi qe disa te besojne e disa te mos besojne...
Ne jemi ata qe vendosim cilet te besojne e cilet te mos besojne, thuhet ne nje ajet Kuranor.

3
Maqedonia Shqiptare / SEKRETET E SE ARDHMES SE MAQEDONISE
« ne: 15-05-2010, 13:53:19 »
Per mua (Andi Ballshin) ishte nje nder artikujt me te pëlqyer qe kam lexuar, dhe vertet me vjen shume keq qe nuk e kam lexuar me heret.
Nje analize e thukët me mendime të qarta, por edhe të vërteta, dhe ai që nuk i beson, ka gjasa që ta humb edhe besimin ne nje Zot, edhe se vertet eshte shqiptar.
Ana tjeter, e ketij artikulli, është edhe më domethënëse, por edhe kuptimplote, per ATA qe, sidomos koheve te fundit, jane duke i mbushur vitrinat dhe bibliotekat me nje literature armiqesore kunder kesaj Elite, qe do t'i ribashkoi te gjitha trojet shqiptare te sakatosura ne menyre me te pameshirshme nga sllavet dhe miqte e tyre.
Kjo Elite, për ata që dine pak politikë, dihet është Masoneria (Muratorët e lire), që me shekuj është ndjekur edhe nga Kisha edhe nga Xhamia, pra edhe nga Krishterimi por edhe nga Islamizmi. Për ta vërtetuar këtë po citojmë vetëm disa rreshta nga Humanus Genus (Origjina e njeriut): “Klementi XII, më 1738, ishte i pari që vërejti dhe vërteoi rrezikun, ndërsa Benedikti XIV, ripërtriu dhe vazhdoi konstitucionin e vet. Piu VII pasoi që të dytë. Me të njëjtën gjuhë kanë folur edhe Piu VII, Gërguri XVI  dhe shumë shpesh Piu IX.
Por Gykimin më të fortë dhe më gjithëpërfshirës kundër masonerisë përmban ENCIKLIKA (qarkorja) e Papës të shenjtë Leoni XIII (LUANI XIII), nxjerr më 1884.


4
Letrarët e rinj / Loti me shoqeron
« ne: 12-05-2010, 18:24:35 »
Po perse more me postue!!!? Duhet then ketij z. qe le te mesoj abecen e shkrimit e pastaj te provoj te "Krijoi"

5
Gruevski: Shqiptarët do të mësojnë maqedonisht që në klasë të parë

Keshtu thoshin edhe shovenistete serbe andaj dhe e humben ate qe kurr nuk ka qen e tyre - Kosoven Shqiptare. Keshtu do te ndodhe edhe me JU z. Gruevski dhe shume afer do ta dorezoni Maqedonin Shqiptare = Emadhine etnike

6
Gruevski: Shqiptarët do të mësojnë maqedonisht që në klasë të parë

Keshtu thoshin edhe shovenistete serbe andaj dhe e humben ate qe kurr nuk ka qen e tyre. Keshtu do te ndodhe edhe me JU z. Gruevski

7
Tema Interesante / Gjeja qe urreni me shume ne jete????
« ne: 24-03-2010, 13:16:13 »
Ate qe eshte nder me te kqiat: siç jane: Smira, lakmia, xhelozia, natyrisht genjeshtren

8
Bota Sot / Masonët Shqiptar
« ne: 10-03-2010, 14:45:28 »


Shih Masonët historikë e parahistorikë-legjendarë Nga Andi Ballshi ç'eshte Masoneria (Muratoret e lire)

Nga shkrimet në shqyrtim del se gati që të gjitha figurat, njerëzit më të shquar të njerëzimit, në të gjitha kohërat dhe nga të gjitha kombet e racat ishin masonë....
Ata ishin të pranishëm në të gjitha poret e jetës dhe ndikimi i tyrë në shoqëri është tejet i madh…
Sipas shumicës së autorëve, në Lëvizjen masonerike kanë qenë të përfshirë, edhe sot janë, fytyrat më të shquara, duke filluar nga suverenë shtetarë, mbretër e princër, madje dhe mbretëresha, ushtarakë të lartë si gjeneralë e mareshalë, oficerë të lartë e të ulët, politikanë, njerëz në pozita të larta në qeveri dhe administratë të shumicës së shteteve, madje, shkohet aq larg sa që thuhet se asnjë ministër i asnjë shteti, nuk mund të qëndroi nëse nuk është anëtar i ndonjë lozhe masone!!!
Sipas masonëve edhe Adami ishte mason, edhe Nou ishte mason (muratorinë, dhe mjeshrinë ia besoi të birit, Shemit), edhe pse arkën e ndërtoi nga druri e jo nga guri, Abrahami ishte mason. Mason ishte Salomoni, për të cilin flitete më së shumti lidhur me ndërtimin e Tempullit të shenjtë, në tokën  premtuar, ashtu si dhe i ati Davidi. Mason ishte edhe Krishti, i cili zbuloi fshehtësinë e ringjalljes së njeriut, dhe mu për këtë edhe u kryqëzua!
Mason ishin edhe Shën Albani e Shën Augusti. Masonë ishin: mbreti kinez, Fo Hi, Aleksandri i Maqedonisë, themeluesi i Romës – Romuli, mbreti anglez Riçardi zemër Luani… Mbreti Eduard, Henri I, Henri VII... Mbretëresha Elizabetë I nuk i donte masonët, meqë si femër nuk mund të bëhej anëtare e tyre, por, Xhemsi I, Çarlsi I, Çarlsi II dhe Viljami III ishin masonë… Eduard VII, i cili ishte Mjeshtër i Madh, por edhe anëtarët e tjerë të familjes mbretërore vazhduan lidhjet me masonët. Mbreti Viktor Emanuel III, (si dhe gjyshi i tij), mbreti i Suedisë Gustavi, Petri i Madh etj. Ishin masonë.
14 kryetarët e SHBA, duke filluar nga Xhorxh Uashingtoni, që të dy Roseveltat, Gerald Ford, Harry Truman, Regani e deri te Bushi i vjetër dhe Bushi i ri e Klintoni, ishin masonë... Edhe Vinston Çerçil, Zhak Miterani, Silvio Berlsconi, Menahem Begini, Henry Kisinxher, Gjilasi, Mosha Pijade, Koça Popoviq… ishin masonë. Edhe Mehmet Ali Pasha edhe Qemal Mustafa, i njohur si Kemal Ataturku ishin masonë.…
Nga disa shkrime thuhet se masonë ishin edhe Hitleri, Lenini, e Stalini, (diku tjetër thuhet se, nga diktatorët ndërkombëtar, vetëm Stalini dhe Hitleri, nuk ishte mason), Fidel Kastro,Tito, Enver Hoxha, Pol Poti, Sadam Hyseni etj. Ishin masonë. Figurat më të shquara, të të gjitha lëmive, si dhe numri më i madh i shkencëtarëve dhe filozofëve, si Pitagora, (që kishte shpallur veten, gjysmë njeri, gjymë perëndi!), Platoni, Ciceroni, Niche, Shopenhauer, Da Vinçi, Isak Njuton, Teslla, Darvini, Garibaldi, Marksi, Engelsi, Forojdi, Zhan Poll Sartër… Zbuluesi i penicilinës, Aleksandër Flemingu, ishin masonë. Anëtarë të masonerisë franceze (Muratorëve të lirë), që nga ekzistimi i saj, ishin njerëzit më të shquar, jo vetëm enciklopedistët, Monteskjë, Volteri, (për Volterit, diku thuhet se nuk ishte mason), të cilët konsiderohen baballarë shpirtëror të Revolucionit Francez, por edhe të gjithë udhëheqësit e Revolucionit: Mirabi, Dantoni, Mara, Robespieri... të gjithë iluministët, thuhet, ishin masonë. Masonë ishin edhe filozofët e shkrimtarë, si: Franklini, Miraba, Lafajeti, Luj Blana, Renani, Litrea, Pol Bera, Helveciu, Didëro, Viktor Hygoi, Mezmeri, dhe shumë të tjerë.... Shumë ministra dhe sekretar shtetëror, si në kohën e mbretërisë ashtu edhe të Republikës së parë, të dytë, të tretë, të katërt, madje edhe të fundit ishin masonë… Nga oborri mbretëror i Bonaparatëve, gati që të gjithë meshkujt kanë qenë në pozita udhëheqëse të masonerisë… katër (4) vëllezërit e Napoleonit ishin masonë... Masonë ishin edhe Guiseppe Mazzini, Gëte, Balzaku, Kërlezha, Pushkini, Remboa, Bodleri, Oskar Vajld...
Si përfundim: (Sipas promasonerisë, por edhe antimasonerisë) masonë ishin: profetë, papë, rabinë, filozofë, shkencëtarë, piktorë, shkrimtarë, poetë, romasierë, dramaturgë, profesorë universitetesh, fizikantë, gjeografë, matematicientë, publicistë, mjekë, pedagogë, gjykatës, zejtarë, farmerë, industrialistë e tregtarë të mëdhenj e të vegjël, etj. Do të ishte tepër, tepër e mërzitshme të jipej lista me të gjithë emrat e masonëve historikë, në gjithë rruzullin tokësor, vetëm nga fillimi i sh.18 e deri më sot, thuhet në një shkrim në internet.

9
Bota Sot / Masonët Shqiptar
« ne: 26-02-2010, 22:30:39 »
http://forumi.zeriyt.com/index.php/topic,6019.0.html

ky eshte nje link ku ka shume info per masonet.

shume humaniste kane qene masone, si psh: volteri, mirandola, etj. lenini, robespieri, stalini, etj kane qene masone.
pas revolucionit francez dhe atij bolshevik kane qene masonet.

Shiko lidhur me Stalini, ashtu si dhe me Hitlerin, ata qe merren me kete teme kane konstatuar se jane te vetmit udheheqes te medhenj qe nuk kan qen mason

10
Teologjia / Kombi apo feja????
« ne: 02-01-2010, 19:16:46 »
Fillimisht,ju pergezoj per tematiken e perzgjedhur,sepse me t'vertet eshte nje tematike shume komplekse dhe diskutabile dhe me duket se ka mbetur jo e trajtuar aq sa duhet ne mjediset tona ku ne punojme,shkollohemi apo edhe veprojme.
Kombi apo Feja.!! - dy gjera me te cilen qenia njerezore do te duhej te identifikohej ose te themi me mire dy elemente te domosdoshme per njeriun.!!
Keto dy elemente ne nje fare menyre jane te lidhura ndermjet vete ku ka kombe qe berthamen e tyre e mbajne gjalle elementet religjioze dhe ka elemente fetare qe jane te aferta me ndonje X ose Y komb.
Te dy si nocione kane kuptim shume te gjere: gjersa kombi eshte nje element me unik dhe perkon me shume me afirmitet brenda pjesetareve te tij,ku kombi eshte ajo pika dominante dhe krenaria ne te cilen mbeshtet nje njeri.Kombi mund te inkoorporohet perbrenda suazave te ideologjise me gjithe faktin se ate e ngerthejne edhe disa elemente me te cilat edhe nje Komb eshte i tille siq jane : historia,tradita,kultura,gjuha,zakonet etj..
Sa i perket fese,une mendoj se feja ne komperacion me Kombin eshte me pak relevante tek ne shqiptaret ndoshta sepse jemi populli me unik sa i perktet gjerave qe na lidhin me kombin.Feja eshte nje udherrefyese per njeriun..doemos disa elemente te saj duhet ti praktikojme sepse ne si qenie njerezore jemi te krijuar nga nje Krijues siq eshte madhesthia e tij ZOTI...por une jam kunder atyre elementeve fanatike ekstreme te rrymave te ndryshme fetare qe madje,madje bien ndesh me interesat komebtare..Pra per mua Kombi dhe Feja  jane dy medalje me te cilat ne ndihemi me te vertete qenie njerezore dhe parasegjitash keto jane dy gjera te cilave s'mund t'ju shmangemi teresisht e sidomos jo kombit...!!

Feja e shqiptarit eshte Shqiptaria ( Pashko Vasa )
duaje Zotin qe ai te te don ty..
                                      Leotrym (PZ.KS.ALB <3)
Ggjithesesi Kombi, Kombi, dhe vetem Kombi

11
Teologjia / Kombi apo feja????
« ne: 09-12-2009, 14:27:44 »
h75 nder te tjera thote: "une si shqiptar do te behesha fetar i madh sikur te me duhej te radhitesha pas nje profeti shqiptar, por meqe nuk eshte keshtu per mua kombi as qe mund te krahasohet me fene, gjegjesisht feja tek une ze nje vend krejt te parendesishem ne krahasim me kombin" Ketu, une Andi Ballshi, do te shtoja vetem dhe kete: As feja e krishter, as feja islame kurre, edhe nje here KURRe, nuk luftuan per shqiptarize, por gjithnje ishin dhe jane kunder tij... Kane qene e dote jene gjithmone ne anen e atyre (kojshive) armiqve tane - pansllavizmit. Edhe Baba mbret, edhe pse luftonte me sllavet e Evropen Krishtere, kur ishte ne pyetje kombi shqiptar, gjithnje ka qen ne anen e tyre. Kjo eshte nje e vertet qe nuk mund te rrezohet me asnje argument. As s'na deshti shkau, as s'na deshti turki, jo vetem pse ishim shqiptar, por pse i lakmonin trojet shqiptare te ngrohta e te pasura, me male e me detera qe nuk i pat asnje komb jo vetem ne  Evrop por edhe me gjere...

12
Teologjia / Kombi apo feja????
« ne: 09-12-2009, 14:11:31 »
Natyrisht, KOMBI, perqka duhet punuar, luftuar dhe vdekur, per krishterim dhe islamizem, ka te tjere me miliarda, e nese nuk vdesim ne per shqiptari, kush do te vdes! Adami, e krijoi Zoti, pastaj e thirri t'i besoj dhe t'u permbahet rregullave te caktuara. Pikerisht ky percaktim - perkufizim i deshirave, u be shkak qe Adami-Ademi e humbi parajsen. Andi Ballshi

Faqe: [1]