Profile of Anesti

×

Permbledhja

Anesti
Zërist
Send PM
Offline Offline
Posts:   690 (0.110 per day)
Personal Text:   Zeri YT
Data e regjistrimit:   06-12-2005, 08:33:56
Last Active:   27-11-2013, 19:04:53

Messages - Anesti

1
Teologji / Kosova, model i tolerancës islamike
« ne: 24-12-2008, 19:53:04 »
Pershendetje Max per kete postim.C'ka shkruhat eshte nje realitet.Por titulli stonon.Kjo nuk eshte tolerance,mos urreltja per kristanizmin vjen ngaqe ata e din se jane te konvertuar prej pushtuesit dhe kurre su bene musliman te vertete.Dhe ky nivel i ulet te injektimit islamik jep dhe tolerancen qe shikojme.Me pelqeu ajo shprehja nuk i quajme "vahabista por bilandista"e duhet te jene si keto te forumit.

2
 Shperthimi i urrejtjes se njerezve te ndershem eshte me i madh se barutii Gerdecit qe vulosi  karrieren tuaj te turpit ne vendin e shqipeve.
Shpesh e kam pyetur vehten -ku e kam pare kete futyre me dukej krejt e njohur-Po eshte e vertet, kudo ku paraqitet fytyra e djallit.Nje koke e madhe me floke kacurrela, surrat te zi e syte gordoq, goje te madhe e dhembet qe i ndricojne.O Zot i madhe, ky eshte djalli vet.

 Kurre ne jeten time nuk kam shkruar nje masazh  pa nje hyrje te edukimit kristian besim te cilit i perkas.Nderhyrjet tuaja te dhuneshme ne poitiken shqipetare,  berja pale me hordhite komuiste cojne ne nje konkluzion qe ju zoti ambasador po abuzoni me tedrejtat tuaja si mabasador i nje vendi shembull i demokracise dhe armik kryesor i komunizmit dhe i cdo diktature tjeter te ngjashme me te.Miljarda dollar vihen shpenzime investohen ne kete drejtim mijra jete njerzish japin jeten ne lufte per vendosjen e demokracive ne vende te ndryshme te lindjes se mesms e kudo.Kontributi juaj eshte ne drejtim te kundert.Ju jeni pergjegjes per per armet skarco qe shkuan ne front nga ky vend ku ju sherbeni.Kushedi sa jete njerzish do te kene kushtuar ato.Dhe nese ushtaraket amarikane qe ndodhen ne front nuk ju dergojne ju ne gjyq, ju vete, nese do te ndjeheshit sadopak i penduar,duhet te largoheshit nga kjo detyre.(Ju vete keni deklaruar se kishit dijeni per keto arme )Po zoti udhers loja juaj per te mbuluar ketet krim ne drejtesine shqipetare eshte e lexueshme.Ju keni kapur tashme Prokurorine,kryetarin e opozites dhe presidentin.Po "lermeni mua rehat dhe une, ne kembim ju jap koken e Berishes dhe groposjen e se djathtes "Ky eshte premtimi juaj i turpeshem.Ku e gjeni te drejten per tju drejtuar Edi rames  me fjalet -Ju jeni politikani i se ardhemes?Ketij njeriu qe njohu atesine e djalit te tij kur u mor me politike,ketij te degjeneruari te pa breke ne plazhet e europes?Ketij trashegimtari  te antarit te byrose politike te diktatures me te rrepte ne bote?Ku  gjen moralin per tju keundervene ligjit te pastertise se figurave?Ku e gjen te drejten per tu kundervene ne endren tone per te permbysur jo vetem  diktaturen por dhe diktatoret?Dhe sikur Berisha te ishte njeriu me negativ ,ne karahsim me tetjeret une dhepopulli im po fitojme gjith keto investime ne infrastrukture,reforma ne arsim e kudo,rritje rrogash te administrates ngushtim i oreve pa drite,synime te vazhdueshme per investime ne kete fushe e kundershtime nga pala qe ju keni nenmbrojtje.Dhe sikur qellimi i aprovimitte ketij ligji te kete qellime personale per te une si popull po fitoj nje copez te asaj qe kam enderuar -"Largimin nga pushteti i figurave te mekatuara tediktatures."Ke mbroni ju me nderhyrjet tuaja?Po instrumetistet e pasionuar te diktatures,te njejtet gjuqetare te shemtuar,te njejtet prokurore ne pushtet,te njejtet spiune te pa shpirt.Une dhe te tjere si une qe i perkasim asaj gjysme te keti populli viktime  e tyre, i shohim ato kudo, ne cdo dere qe trokasim ,ne cdo kanal televiziv,atje kubehen ligjet dhe atje ku kerkohet te zbatohen ato.Ndjehem i deshtuar por nderhyrja juaj me ben te ndjehem i frikesuar dhe i pa shprese.E kur njeriut i humbet dhe shpresa ai del nga kontrolli.Per kete ju bej thirrje te beni kujdes e mos luani si me barutin e Gerdecit, pasi urrejtja e njerezve te ndershem kur shperthen,e kalon forcen e cdo baruti tjeter.E parashikoj se pasojat do te jene te renda.Dikur 97 na e soli peshqesh greqia,sot ajo po e vuan vetate.Nese qellimi juaj eshte perseritja e keaj gjendje,ju jap fjalen se do te jem nje rambo i vertete.Tashme di se cdo te bej artehere jo..Anesti


Kam kohe qe kam munguar ne forum e interesant pozicione te njejta asje ndryshim, asnje vrarje ndergjegje,asnje pendim,asnje meshire.kur keta terijt nukgjejne vend per tendryshuar po prinderite tyre?Mereni me mend c'e keqe zien ne shpirtin e tyre.Nje islamik ketu dikur me kercenonte se  e kisha hak nje plumb,dhe aq me keq nje femer Ermira e con me tej duke thene -Hallall (turqisht) te lumte goja-Ndoshta Ermira e Aida jane e njeta pasi dikush ketu ka privilegjin  te clonohet,por gjithsesine besimin tim nuk mund tegjesh nje femer me nje egersi te tille.Te tila kategori ka shume ne forum e me keto numnd te harxhosh energji.Felliqesi te tilla te bejne te ndjehesh i deshtuar.Mire u ndigjofshim.

3
Tungjatjeta e me fal per vonesen.Ne piken 2. Change the S*y Interactive channels from 'Data' to 'TV' type.Besoj se nuk eshte e mundur te realizohet.Kjo behet ne nje program FTP por te ishte kaq e thjeshte do te kishin pare te gjith Sky.E vetmja menyre eshte me card sharing e kete mund ta sigurosh nepermjet pageses.Drem box eshte nje version punesimi per profesionistet e informatikes.Me gjith anen e saj te pa ligjeshme,behet mire qe boseve mafioze te transmetimeve televizive qe abuzojne rende me klientet e tyre,ti krijohet nje rrjedhje qe fundja shkon per mirqenijen e njerezve te mirefillte.Ciao.

4
Tema Aktuale / 9 deputetë në grevë urie
« ne: 12-11-2008, 15:45:42 »
Tungjatjeta! sot ne gazeten Sot trajtohejkishte nje teme per deputetet e ngujuar dhe sa po pashe foton e tyre nuk pata durim te lexoja shkrimin.Kater prej tyre ishin te ulur mbi tavoline.I dashur pleher deputet ti nuk mund te me perfaqesosh mua pasi temungojne normat me elementare te edukates.Te ulesh siper tavolines eshte shprehja me e ulet e edukates per kedo njeri te thjeshte e jo per ty mor majmun qe nuk mund terrish dot ne karrige.Junkeni hyre ne greve per interesat tuaja e jo tepopullit qe deri me sotka pare mire makuterinpafytyresi ne korrupsioni,mbrojtjen e krimit,mashtrimin e rrealitetit,nxitjen e urrejtjes e percajes se popullit.Ju nuk vendoset nje gure themeli ne eto vite por vodhet e vodhet pa fund pornat e ish pronareve,ndermarrjet shteterore,vodhet ajrin detin mbi token e nentoken,na vodhet moralin na degjeneruat rrugeve ne mjerim na dhunuat me sistemin tuaj mafioz te drejtesise na vodhet cdo gje qe na pat mbetur.Ju ndertuat pasurine tuaj mbi nje det mekateesh.Jeni te pa meshirtshem MALKIMI rente mbi ju!C'do te thote greva juaj? Po, do tethote se mbaruan makinacionet sajesat tuaja te felliqura per te rrezuar Berishen.I forte e i durushem paska qene ky burre qe e ka te kjarte qe sja di njeri per
ndere, pasi ky eshte populli me bukeshkale, historikisht funderrine me gjithe ju te kosoves qe na qani Enverin-fitoni lirine nga Amerika -e i beni duva islamizmit......... .....!/!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

5
Stripsi 12v nuk ushqen ventilatprin por qarkun e procwsorit .Me nje fale une mendoj se duke stakuar qarkun nga puna e duke lene vetem ventilatorin te punoje mund te ndajme zonen e difektit.Kompiuteri nuk duhet provuar kurre duke stakuar tensionin e ventilatorit.Pra une diskutoj nje fenomen,qe ku ti nez kompiuterin ,ai arrin te hape windousin de ne kete moment fiket.Pas tentatives se dyte (procesori eshte i nxehte) ai fiket paarritur te hape windousin dhe ne tentativate tjera fiket menjehere.Duke hequr stripsin12v ventilatori vazhdon te punoje dhe PC nuk fiket.Natyrisht qe mund te kete dhe probleme ne qarkune ushqimit si dhe  ne opsionet qe afron syrgjyni por kjo qe une them qendron me afer problemit.Fundja ti deri ketu mund te besh vet, te tjerat i din ai ustai qe mbahet me kete pune.Ciao.

6
Tungjatjeta -. Import your channel list into an editor such as DreamBoxEdit.
2. Change the S*y Interactive channels from 'Data' to 'TV' type.
3. Export the amended channels list back to your dreambox.
4. Reboot your box
5. The S*y Interactive channels should now appear in your list in TV Mode so you can now zap to them.
Si mund te realizohet ky konvertim pra nga data ti kthesh ne file?

7
Nese e keni zgjedhe njeritjetrin nga pamja nje dite ajo ndryshon e tele mme gisht negoje.Nese e keni zgjedhe nga mendja lidhja juaj do te perjetoje,nese keni bere lotari pranoni fatin.Ska rregulla per keto pune.

8
Tema Aktuale / 9 deputetë në grevë urie
« ne: 08-11-2008, 19:18:52 »
Vetem Ngjela del pa lag.Te gjithe te tjereve do  pall..hen grate.Kukane turp keto .te djelen Ramiz Ali,Godo e Gon Duka ishin ne nje darke te perbashket me Hasanbelit.Ndersa dite te tjera Prasidenti,Duka e Dash Shehu rrine bashke.e natyrisht qe kane lidhje me Nanon,e Ramen e keshtu nese bie Berisha ne dore te tyre do te bini e kurre nuk do te ngreni koke nga mafia.E mir ti behat nje populli qe s'ben asgje per te ndryshuar.Nje popull dembel,patrialkal,me huqe islamike ,qe luan tavell,e shet droge sa per te fituar ca para per tevene lloto. E grate e motrat i kane dreguar neper semafore.Ato qe kane mbete kendej rijne duke peshkuar neper forume me shprehjen e tyre te bajateshme sex,sex vetem sex.E, jeta nuk eshte vetem sex,por nje shije komplekse qe sigurohet vetem nepermjet punes dhe edukimit.Per se do te hyne deputetet ne greve cfar motivi kane ? Te ndryshojne jeten e shqipetareve?Perse me Meten realizohet kjo?Po hyjne ne greve per pushtet per te vjedhe pa fundesisht.Sa te ashper sa te ndyre sa te peshtirshem me ambicjet e tyre te felliqura.Duam apo nuk duam ne Maloku me i ndershem me punetor me i zgjuar me i pa lodhur,ma me perkushtim per te fituar dhe populli prej tij,quteteri e katunari mesuesi e punetori,pensionisti dhe i pa munduri.Ndersa te majtet e kane mendjen te ngrene pensionet e oficereve pjeses me mekatare tesistemit komunist.Slane gje pa i sajuar me ne krye ambasadorin amerikan.Nje njeri qe kerkon ti jape me cdo kusht pushtet Rames, qe si sherblim ti jape nje pasuri te mallkuar nga ajo pjese e ndershme e ketij populli fatkeq.

9
Ndihmë | Internet & Kompjuter / Simund te lidh routerin
« ne: 03-11-2008, 10:13:13 »
Faleminderit !Tashme e kam ldhur.Por gjithsesi vlen ndryrja jo vetem per si nje gest qytetarie por dhe letembetet dheper te tjere antare si une qe dhe per gjera t thjeshta mbeten ne veshtiresi per ti realizuar.Faleminde rit

10
Nese kur eshte i ftohte hapet windousi e pas disa sekondsh filet,Pas kesaj takimi dhe satalimi ndodh per pak sekonda ,atehere problemi eshte ne ventilatorin e procesorit(ihapur,i mbushur me pluhura,ose vntilatorieshte vjteruardhe nuk punon me giro te plota.Kjo mund teprovohet duke hequr stripsin tek madherbordi (me dy fije12V)ne piken qe ushqen procesorin.Nese kompiuteri nuk fiket atehere qarku i ushqimit eshte ne rregull.Qarku i ushqimit zakonisht jep probleme kur pervec PC ke ke futur dhe paisje te tjera qe e ngarkojne ate.Difektetne qarkun e ushqimit nuk besoj se te japin mundesine per ta rindeze PC.Ciao.

11
pergjigjen e ke brenda "Edukim edukim edumim"ekjo te sell demokracine si sistem me cilesore.Pra duhet te shoqerohet me nje edukim te krishtere pai ai islamik nuk e pranon sistemin demokratik.Ky eshte dhe thelbi temav qe un ngre-Qe nuk shkohet ne europe me softwar islamik, jane dy gjera qe nuk shkojnepor qe vellezrit tane te clonuar nga kjo fe, nuk po arrijne ta kuptojne ose nuk duan.Pafshim1111111 111111111

12
Diapazon / Italia- jashte emigrantet nga shkollat publike!
« ne: 01-11-2008, 23:53:46 »
Fakti qe  shqipetaret perbejne numrin me temadh te emigranteve ne Itali e qe natyrisht kane meriten, per te zene dhe vendin e pare per numin e krimeve,me ben te mendoj se jane pikerisht keto qe u bene shkak per te nxjerre nje ligj te tille qe ne pamje te pare te le pershtypjen e nje qendrimi racist.Mund tejete dhe i tille por ndonjehere ne momente te caktuara racizmi eshte behet idomosdoshem per te te mbrojtur cilesine e nje edukimi te nedertuar me aq mund.
Se kush tha diku ne nje teme, qe edukimi vjen vet.Ishte nje shoqe dhe po ja perseris -Vetem degjenerimi vien vete.

13
Komuniste-do te thote te vesh gomarin perpara kalit,do te thote ti japash pushtet injorantit dhe trokalarit e perfundimisht nje hap para e dy mbrapa.
Nacionalistet jane vlere por dhe nje cik budallej
Socialiste jane mashtues
Demokratet jan nje hic nese mungon nje edukim dhe kulture cilesore.Pra per te qene i tille do by.the!!!!!!e jo logje nga ato tuajat.

14
Ventilatori i procesorit eshte bllokuar nga pluhurat,ose radiatori ftohes i procesorit nuk mbeshtetet mire (mund te kete levizur gjate pastrimit)

15
Ndihmë | Internet & Kompjuter / Si mund te lidh routerin
« ne: 01-11-2008, 18:50:11 »
Tungjatjeta!Meqenëse me është shtuar dhe një PC më duhet te montoj një router për te shperndare internetin,ne dy PC dhe decoderin dream box.Kam provuar ta montoj sipas skemes por, nuk meeshte realizuar lidhja.Ka nevojë për një configurim. Ps.Të hape aderesn http://192.168.01 dhe me pas me wizard por nuk po i jap drejtim.faleminderi t.
TW100-BRF114.Mos ndoshta duhet me modem te jashtem,ose ose modemi qe unë kam te jetë dhe me një porte dalje.Faleminderit

16
Ju pergezoj per temen.Une ndejhem i lodhur ne te tilla tema por nuk mund te rrija pa te pershendetur.Bukur e the -xhamia Fatih xhamija e vrasesit te shqipetareve.Perret h saj, mjekerroshe te pa afte per tu integruar ne jeten nomale te shoqerise dhe si njerez te shitur jetojne me para turpi!!!!!!!!!!!!!!!Se shpejti do tu vije fundi.

17
Tungjatjeta Adnan.
Meqe je mediatik me ven keq qe nuk e paske kuptuar se ceshte media.Mediat mor zotni kryesisht jane arme.Nese pretendon e mund te perdoren pa leje atehere do te kemi kete fenomen qe po ndodh dhe ne shqiperi.Pjesa me e madhe e medjave jane partiake dhe 99% te majta.Nje pjese e tyre jane te qe mbahen si jo partiake jane te mafjozeve me trashegimni komuniste.Keto bejne dhe pjesen me te rrezikeshme te medjave te shkruara apo vizive.Keto me lirine e fituar nga e djathta ne pushtet abuzojne rende me te ashtequajtur jo partiake duke shtremberuar realitetin,apo duke luajtur rolin kritik ndaj qevrise dhe si kryesuese te luftes ndaj korrupsionit.Te gjitha keto sebashku perbejne nje fabrike dhune te se vertetes nje pordhin i pa fund i dizinformimit te shoqerise,media qe notojne mbi korrupsionin dhe i sherbejne vetem atij.Keto media nuk i dallon dot nga qendrimi per diktatorin pasi ato si trashegimtare te tije jane pa moral.Si mund te ndertohet nje mdia e lire e depolitizuar?Kush pjese e shoqerise mund ta ndertoje ate?Bisnesi?Po a nuk eshte ky pjelle e teorise se Gurbacovit?Nje reaksion zinxhir i saj,me nje energji te pa fund te se keqes?Media te lira nuk mund te kete, perderisa kapitalistet ato qe mund te investojne vijne si rezultat i politikes.
Cfar pretendon ti te shkruash ne median tende qe te tregosh se je i lire,duke thurrur alegji per diktatorin Hoxha?Pa krahasoje ate dhe me Milloshevicin.Per se ky i fundit na qenka me i keq?.Milloshevici nuk vrau populline tij por te tjeret, ndersa Enveri vraue preu me sa mund popullin tij.Vinte te vdekurin per te vrare te gjallet,vinte padijen per te vrare dijen,vinte fukarain perte vrare e urrejte me pak fukarain.Ndertoi nje percarje te pa meshireshme qe e vuajme dhe sot.Nje popull i ndare ne dysh ne te mire e te lige,por e keqja se i ligu ka pushtein ekonomik e politik e si rezultat dhe mediatik.Problemi mbare shqipetare eshte edukimi.Nese do tekontribojme per te do te kemi me pak telig e me pak medja, e ndoshta ndonje te ndershme.
Nese e ndjen se mund te jesh ndryshe kritiko probleme fondamentale te edukimit negativ te patrialkalizmit.Beh u nje Giordano Bruno e ngrije zerin ndaj fanatizmit ferexhese ,injorances se mbjellur ma aq pasion nga pushtuesi turk.Ngrie zerin per ate qe na ka bere te ndjehemi sekondarene bashkesine europiane.Ngrije zerin per te verteten e madhe e mos u merr me artikuj ordiner te politikes. Temat politike nuk  i ha me njeri ato jane thjesht bisnes,ku nje gazetar dhe ne qofte nje individ i depolitizuar eshte viktime e luftes per egzistence.Nje intelektual i veterte qe te permbushe misionin e tij duhet tejete kritik ndaj sistemit e edukues dhe jo sherbyes i tij, qofte dhe me heshtjen.Ngrije zerin per kalate e shkaterruara per kishat qe i kane mbete vetem themelet,per deshmite kulturore te nentokes e te mbi tokes,qe te kemi dhe mundesine per te treguar se jemi atoktone ne trojet tona,e per te pase fakte per tju kendervene pretendimeve te serbeve me keto deshmi si nje hipoteke te domosdoshme te cdo populli.Lere Enverin se jemi lodhe me te se dhe duke e share na fyen, pasi nuk duam tja ndigjojme me emrin.     

18
TV Shqip / Dreambox + Internet = Programe Falas.
« ne: 18-10-2008, 17:30:39 »
Natyrisht qe tashmë e njohë mirë se ceshte drem box.Nëse do ta bleni atë ne Shqipëri (DM 500S)të jeni te sigurtë qe do të merrni një paisje te clonuar dhe ose do të jeni te deshtuar ose do të vuani ashtu si dhe unë.Por nëse vendosni, ngarkoni firmuare sifteam 1.9.2C...,pasi me këtë nuk keni probleme.Nëse do të montoni një firmuar tjetër si " GP" me siguri qe ai ka një program te quajtur "team bomb" qe do te sjellle bllokimin e dekoderit.Pas kësaj bëni ngarkimin e canaleve nëpërmjet FTP ku thjeshte mjafton te vendosni IP e drembox.për hapjen e kanaleve te codifikuara do tju duhet te kuptoheni me moderatoret.mundeni të merrni dhe paketa te gateshme me canale te hapura por duke qene se decoderi i blere ne shqiperdhi është i clonuar rrezikoni.Mos u cuditni qe këtu qarkullojne vetëm dekoder te tillë pasi duhet te pranojmë se dhe ne vet jemi një lloj clonimi nga i cili ruhet bashkësia europiane.Pra ç'do të besh do të gjesh.mirupafshim o vellezrit e mi clon.Clon nga turqia ,clon nga komunizmi clon nga shkerdhatacioni.

19

E pse duhet ta kthejme Shqipërinë ne fenë kristiane ?
Fetë njësoj janë të gjitha me një rrugë te çojnë

Kami bere nja dyqin tema per kete pyetjen tende po se pate kuptuar ske per ta marre vesh kurre.Fundja diskutimi eshte per ato qe njdjene se mund te behet dicka,per tu rikthyer ne identitetin e vertete fetar e per te qene dhe ne si e gjithe europa.Nese do te thonin te zgjidhje nje te dashur ,ne cfar forumi do ta zgjidhje ate ;)

20

JO se prish pune, po nuk honepset dot ideja e perzirjes se laicitetit me fenë.........pastaj po të aprovohet dhe traktati i Lisbones, nuk do të lejohet as me ligj një gjë e tillë......

këtu dalim tek Greqia, ku disa te sipër shprehur janë ispiruar.....
Është e vërtetë qe Greqia(i vetmi vend ne EU, qe përkatësinë fetare e ka ne K.I)ja arriti qëllimit te saje për t pasur një vend gati 100% ortodoks dhe një gjë e tillë se mohoj se mund ti këtë sjelle "perfitime" te gjithanshme, por një gjë e tillë ka ndodhur 50 vite me pare, ku një shtet mund te kryente edhe gjenocide(sot jo)........prandaj: Tesa, qe me vendosjen e përkatësisë fetare ne kartatat e identitetit, do të ulet ndjeshem ai 70% i shumë perfolur nga besimtaret mysylman......nuk mund te realizohet......... ...por ka mënyra te tjera.......

Po keto menyrat e tjera i ke me pagese?,Ruan exkluzivitetin?Meerdhi turp kur sot ne prezantimin e ekipit tone kombetare ,portugezi tha se eshte nje ekip i nje vendi musliman.

Faqe: [1] 2 3 4 5 6 ... 35