Profile of INDRITI


Permbledhja

INDRITI
Zërist
Send PM
Offline Offline
Posts:   1122 (0.158 per day)
Personal Text:   I bardhe si Qumesht.
Vendndodhja:   Ne Republiken Popullore Demokratike te Kongos.
Data e regjistrimit:   01-05-2004, 18:00:00
Last Active:   16-07-2013, 16:42:34

Messages - INDRITI

1
Letrarët e rinj / Indriti.
« ne: 13-05-2013, 18:48:23 »
Pasion !

Patjeter qe mund ti sjellesh dhe ju falenderoj!
Ne fakt kisha kohe qe nuk isha angazhuar ketej, paramendo qe mezi gjeta edhe paswordin. Jo se nuk do me pelqente te shkruaja serish ketu porse edhe koha mungon edhe angazhimet shtohen cdo dite e me teper. :)

SHej!

Se pari flm qe me lexon, nderkohe po ju vij ne ndihme ne lidhje me botimin tim.
Ju pershendes qe dyve me vargjet e meposhtme:

Nesër të them gjysmën e mbetur!

Të kërkoj ndjesë për këtë natë
Që nuk shpreh dot atë që ndjej
Të kërkoj ndjesë që do flas pak
Pjesën e mbetur dot s'ta rrëfej.

Të kërkoj ndjesë që nuk përgjigjem
Kur ti më pyet: nëse të dua
Mund të të them që si prush digjem
Ama, më tutje më stepet gjuha.

Të kërkoj ndjesë sonte moj vashë
Që gjuhë e zemërmë janë mekur
Gjysmën e fjalëve sonte ti thashë
Nesër, të them gjysmën e mbetur.

2
Letrarët e rinj / Indriti.
« ne: 25-03-2009, 20:49:35 »
Jam Shqiptar.

Jam shqiptar, me gjak e zemer
Deri thelle ne shpirt shqiptar
Asgje nuk vlen sa ky emer
Me i shtrenjte nga c’do thesar.

Jam Shqiptar nga Laberia
Nga bregdeti valeplote
Shqiptar jam nga malesia
Jam Shqiptar dhe ne Kosove.

Jam shqiptar dhe kryelarte
Buze shkumbinit i lindur
Ne gjashte shtete jam ne harte
Copetuar dhe sfilitur.

Kam feste ne njezet e tete nentor
Feste kam shtatembedhjete shkurtin
Jetoj dhe vdes me arme ne dore
Te kuq si gjak e kam flamurin.

Te kuq si gjaku, plot hijeshi
Qe peseqind vjet kam nje flamur
Me te luftuan gjysherit e mi
Tjeter flamur nuk dua kurre.

Ky eshte flamuri qe perfaqeson
Gjakun e derdhur per Shqiperi
Ne mes te tij shqipja vallezon
Dy krere te shqipes, jug e veri.

Fat, a mekat,jam nga k’to troje
Mashtruar,djegur,sfilitur, vrare…
Kredhur, fshehur pas nje enderre
Sa i zhgenjyer dhe sa krenar.

3
Letrarët e rinj / Dashuri e ndaluar.
« ne: 25-12-2007, 20:29:20 »
Ne fakt, po menndohem, ne duhet ti rikthehem kesaj teme ti bej nje mbyllje me te denje apo jo? Me duket se edhe po ti kthehem temes i ka ikur "yndyra" vetem lengu i bie te perzihet me kot...
Ndoshta do te qe me mire te merrem me dicka tjeter.

Baby Dance flm:)

4
Letrarët e rinj / Re: Indriti.
« ne: 06-10-2007, 17:44:28 »
Me shpirt do qaj...

Mund te dukem se shkelqej
Por ne zemer jam i djegur
Mund te dukem se defrej
Rrebelohem duke qeshur.

Dhe ne qesh s’jam i gezuar
Me ben te qesh dhe trishtimi
Ne lotoj s’jam i munduar
Shpesh me rrjedhin lot gezimi.

Ndonjehere qesh ironia
S’di ne ka tjeter si mua
Qaj e qesh nga xhelozia
Qaj e qesh dhe kur nuk dua.

Tjetergje fsheh brenda vetes
S’jam gjithmone ai qe ngjaj
Mund te qesh ne jete te jetes
Por perjete me shpirt do qaj.

5
Letrarët e rinj / Re: Indriti.
« ne: 22-09-2007, 16:15:34 »
Perendim

I vetmuar buze detit me diellin ne perendim...
Horizonti turbulluar, i tejskuqur ne c'do ckaj...
Edhe dallget e furishme tashme kane humbur furine
Si duket i mori gjumi, bashke me diellin rrezearte.

Mbylli syte i arti diell,skuqi qiell edhe re
Per te rilindur serish, kur ne kenge derdhet kendezi
Kur hena ka zene dremitjen, eshte fshehur nen nje hije
Kur te dashurit njeri-tjetrin kane zene mes per mezi.

Shoh diellin tek perendon,rri e pres aty ne breg...
Shkoj mbi reren e djersitur ku shikohen mijera gjurme
Dielli lind e perendon,ndersa une te pres, te pres...
Duke fshire gjurmet e mia, derisa perendoj dhe une.

6
Letrarët e rinj / Re: Indriti.
« ne: 22-09-2007, 16:14:22 »
dream dhe sugarja ju falenderoj dhe ju pershendes njekohesisht.:)

7
Letersia Boterore / Re: Sa'adiu!
« ne: 08-09-2007, 14:16:57 »

Rrefenje!

Na ishte nje djale me dije,  gjykim
Qe tund'te faltoren kur mbante fjalim

I ndjere, i drejte, me nder i vulosur
Kish rrembat e faqes si shkrim i persosur.

I dinte permendesh fjalor, gramatike
Vetem ne shqiptim calonte nje cike.

Belban ish nga goja levendi djalosh
Keshtuze qe fjalen te shkoqur se thosh.

I thashe nje te urti-nje shpirt turfanda:
"qe dhembet e pare akcili si ka"

Nga fjala e vrazhde na skuqet ky burre
"Capraze dhe dokrra mos thuaj me kurre"

Ti vetem nje cen te djali na pe
Ama kaq te mira valle ku i le?

Ne diten e madhe kush hijet shikon
S'do shohe dot Zotin qe driten veshtron.


Te mencurin e mprehte, me shpirt si zambak
Qe kemba ne uje i shkaka vec pak,

Per nje te rreshqitur me gjemb mos e ther
Te urtet kane thene:Bylyrin ti merr"

Pa gjembat qe therin nuk gjen trendafil
Pse vuan nga nga gjembat, ti lulet mbeshtill.

Kush eshte nga zemra katran edhe pleh
Palloit te bukur vec kembet i sheh.

O vetullbunace,ndericimi te vlen
Pasqyra e veshur asgje s'te rrefen.

Merr rrugen qe kurre s'te con ne mjerim
Jo shkronjen qe gishtin m'i veke si trim.

C'me shihke te meten qe tjetri na ka
Pa pare me pare ti tenden si tra.

Ti turpet e botes o tim mos zbulo
Ler turpet e botes , te tuat shiko.

Nje preherperlyer c'ta rrahim si pis
Kur preheri yne vjen ere gjiris?

Mos thuaj per tjetrin je dreq i pashembull
Qe ti te na tundesh se vete je engjell!

Me pare shporr vete te ligen si shtrige
Pastaj thuaj miqve:Mos beni te lige.

Zer veshet sa here qe dokrra degjon
Mbyll syte kur tjetrin pa rroba shikon.

Pse qenkam me gjolla ti me kot mos pall
Bej keq a bej mire, jam vete hamall.


Per njeze te mete gje gjenke tek ne
Virtyti i bujshem s'groposet ne dhe.

Si hasmi i Sa'adiut qe vjershen i kqyr
Me goje thur lavde, por ne shpirt qymyr.

Nga kaq hollesira asnjera se bind
nje shkonjez te shohe nderkrehet si xhind.

Cdo vetull qe shohim nuk eshte si hark
Festekut haji thelbin, berthamen hidh larg.

Shkeputur nga "Bostani" i Saadiut, shqiperoi Vexhi Buharaja.


8
Letersia Boterore / Re: Sa'adiu!
« ne: 08-09-2007, 14:12:51 »
S'jam lypes!

O Saadi -me thote bota-pse jeton ne varferi?
Ke burime... qe s'te lene qe te heqesh lemeri.

Ti me vjershen mbreterore more buje si nje mbret,
Pse te shtypin keshtu valle brenge e vuajtje pa kufi?

Kaq mbreter te levdojne, kaq visare po te vijne
A se di se pa visare do mbytesh ne lot e zi?

Shume thone se skifteri rron me mire se simurgu(1)
Ai kerma ha perdite, ky te ndotur s'qas ne gji.

S'do te ndodhe kjo me mua, te sovranet s'do te shkoj
S'do te endem neper porta si lypsari duaxhi.

Dhe gjilperen po te lypesh, sikur ulesh permbi gjemba
C'do e lypur neper mbreter eshte turp e lebeti.


Simurg:"zog imagjinar qe mbahej si simbol i pastertise trupore"
Shkeputur nga Kul-lijati.9
Letersia Boterore / Re: Sa'adiu!
« ne: 08-09-2007, 14:11:28 »
Urtesi.

Nuk perleshen kurre dy njerez me tru
as dhe nje i ditur me nje mendjehu.

I krisuri ne shan e ne flet bajat
I mencuri embel zemren ja tulat.

Dy te urte nuk kepusin ne fill pe
Shkemb  ne u be njeri tjetri behet dhe.

Ama ne qellofshin qe te dy me brire
Terhiq, terhiq, kepusin dhe zinxhire.

Shkeputur nga "Gjylistani"

10
Letersia Boterore / Re: Sa'adiu!
« ne: 08-09-2007, 14:10:26 »
Tani do ju jap mundesine te njiheni me vargje nga kryeveprat e Saadiut te cilat jane shqiperuar mjeshterisht nga i madhi Vexhi Buharaja

11
Letersia Boterore / Re: Sa'adiu!
« ne: 08-09-2007, 14:09:02 »
Erlehta, ne fakt kjo qe ti permend gjendet tek "gjylistani"(trendafilishtja e Saadiut) dhe ne fund te tregimit me sa mbaj mend une ka shprehur nje urtesi te vogel ne vargje ku thote:
Kelyshin e ujkut dikush na ushqeu,
Por kur ky u rrit te zotin e shqeu


Ne fakt Sot e kesaj dite fjalet dhe vargjet e tij duket mjaft aktuale, te magjishem dhe gati si "Profeci" te vyera.

Do te vecoja midis te tjerash:

Kur Gomarin e ngarkuar mu ne balte e sheh rrezuar
Ne s'mund tjeter qaj me zemer edhe rruges mbaja drejt
Por ne e pyete si ra brenda mu ne balte i mjeruar
Atehere mi pervish duart e nga balta nxirrma shpejt.

Mjaft te goditura...

12
Letrarët e rinj / Re: Indriti.
« ne: 08-09-2007, 14:03:51 »
Prej kohesh!

Shikoj prej kohesh nje rrudhe ne balle
ditet kalojne ajo thellohet
Shikoj ne floke nje thinje te bardhe
Sa here i kreh thinjat me shtohen.

Prej kohesh shoh si transformohem
Shpesh here pasqyren e bej me faj
Shikoj si tretem si dobesohem
Pasqyren thyej, fatin tim qaj.

13
Letrarët e rinj / Re: Indriti.
« ne: 08-09-2007, 14:02:51 »
Te pershendes Capkene,dhe ju me kishit munguar qe te gjithe.
Ti si kolege qe te kam pasur ndoshta pak me teper.
Te pershendes me ca vargjer pleqnie:)

14
Letersia Boterore / Sa'adiu!
« ne: 02-09-2007, 18:11:04 »
Sa'adiu i madh!

Emri i tij i plote eshte:Ebu Abdull-llah Musherrefedin Ibni Muslihadin Saadi Shirazi.
Viti i tij i lindjes nuk dihet ne menyre te prere e te sakte por ka jetuar rreth viteve 1203 ose 1210 e deri ne vitin 1290.
Saadiu eshte nje prej perfaqesuesve me te njohur e me te shquar te letersise artistike Persiane, kryesisht asaj poetike.
Ai u lind ne krahinen e Shirazit mes viteve 1203-1208 e cila ishte nje krahine ne Iranin jugor dhe u mbrujt mes dy periudhash historike kontradiktore te lindjes se mesme ne pergjithesi dhe te Iranit ne vecanti.Vitet e para te djalerise se tij perkojne me rritjen e qyteteve te medha dhe lulezimit ne Iran e Azine e mesme si pasoje e zhvillimit te vrullshem te jetes ekonomike.Dhe vitet e mevoneshme deshmojne nje tjeter periudhe ku mongolet e Xhenxhis Khanit shkruajne me gjak historine e tyre ne vendet e lindjes se mesme, nderkohe ai qe edhe deshmitar sesi kryqezatat vazhdojne me zell vepren shkaterrimtare ne Palestine.Gjithcka ka jetuar poeti dhe gjithcka ka ndjere i pershkruan ne kryeveprat me fame boterore si gjylistani, bostani, dhe shume e shume poezi te tjera lirike te mbledhura nen titullin "kul-lijat".
Tere krijimtarine e Sa'adiut e pershkon ideja e larte humane dhe dashuria per njeriun.
Veprat kryesore te tij jane: Gjylistani (Trendafilishtja) Bostani (lulishtja) Kullijat (vepra lirike e shkruar ne gjuhen arabe).
Sa'adiu eshte nje poet i njohur ne mbare boten i cili eshte kujtuar e kujtohet me rrespekt nga figura te medha boterore. Ate e cmonte shume Getja, e citonte shpesh here Pushkini.Ne nje nga nga tregimet e tij me subjekt "nga historia e lindjes, Gorki e quan "gojemjalti Saadi" dhe shton:"shume nga fjalet e tij i shtuan ne vargun e thesareve tane".
Sa'diu ka ndikuar ne shume poete te tjere pasardhes te tij si ne Iran dhe jashte tij.Ai ka ndikuar dhe ne poetet klasine Turq si Nedim, Baki etj.
Nderkohe vlen te permendim qe edhe poeti yne kombetar i cili ka qene nje njohes i mire i persishtes te jete ndikuar shume nga Saadiu e sidomos ne poemen e tij fjalet e qiriut.
Qe te mos e zgjas shume me fjale po le te flase vete Sa'adiun, goja e tij ka pushuar se foluri por vargjet e tij rrojne ende, mesazhi i tij eshte mjaft aktual sa shpesh here duket sikur ai jeton ende mes nesh.

15
Letrarët e rinj / Re: Indriti.
« ne: 02-09-2007, 12:04:38 »
Isra te pershendes ty ne vecanti dhe te tjeret qe kane ndjekur e do ndjekin kete teme ne vazhdim.:)

Mos me kerkoni!

Mos me kerkoni,miq te nderuar
mos me kerkoni me mallengjim
tashme nga ju larg jam larguar
ne shteg te erret ne rruge pa kthim.

Mos me kerkoni me neper vargje
Me sjam aty kam ikur larg
Si lot jam tretur neper faqe
Nje lot i thare, as djeg as lag.

Mos me kerkoni, mos me kerkoni
si vese mengjesi jam tretur une
Me nuk vij pas, nuk mundem dot
kam ikur larg, pa name pa gjurme.

16
Letrarët e rinj / Re: Indriti.
« ne: 18-06-2007, 20:29:21 »
KUJTIM I HIDHUR!

Nuk isha shkrepese e djegur
Nuk isha gjarper i pabese
Nuk isha foshnje, i papjekur
Dhe as plakush mustaqefshese.

Nuk isha grenxe qe thumbon
Nuk isha buf, zog torollak
S’isha akrep qe te helmon
Dhe as bilbil zene ne kafaz.Ishe e re kur bashke u njohem
Por s’mund te them:ishe e mitur
Si lule dukeshe kur folem
Nje trendeline e vesitur.

Ishte mengjes por s’kishte diell
Permbi ombrella pikonte shi
Ombrella blu ngjante si qiell
Si diell i zjarrte me ngjaje ti.

...

Tani ke mbetur thjeshte neper vargje
Diell rrethuar me re te zeza
Si trendeline dikur me ngjaje
Tani me dukesh rrodhe me gjemba.


Nuk isha une gjethe e flakur
Nuk isha birbo,as lypsar
Isha dikush qe te ka dashur
Nje trendafil celur ne maj.

Kurre se kuptove sa te kam dashur
E ndoshta kurre s’ke per ta ditur
Enderr te nates ty te kam pasur
Tani ke mbetur kujtim i hidhur.Isha i ri, me endrra mbushur
Aq shume sa s’munda ti enderroj
Vargje e kenge te pata thurur
Kenge qe s’munda kurre ti kendoj.

Tashme dhe boja me eshte mbaruar
Jane sosur endrrat e pasmesnates
Ndjenjat e zemres me jane shteruar
Ndaj vadis shpirtin me lot te paster.


17
Letrarët e rinj / Indriti.
« ne: 27-01-2007, 14:01:30 »
Zemren moj

Zemren moj qe ke ne dore
ate zemer qe po vret
lene ta kisha amanet
pse e le qe te renkoje?

Ta besova e ta dhashe
kete zemer qe plagose
do ta dua:"me premtove"
por se mbajte fjalen vashe.

Zemren moj, zemren qe qeshte
qe ndizej ne kraharuar
per ty rrihte papushuar
zemra ime qe te deshte.

Zemren ndezur si qiri
mbushur plot me mall te vale
zemren moj,te ndezur flake
qe pikonte dashuri.

Dhe sikur ne kuje te vdes
nuk kerkoj meshiren tende
Por ama te kesh kujdes
renkimin qe del prej zemre.

Nje zemer njeriu ta thyesh nuk ben
nuk ben ta plagosesh ta mbysesh ne lot
Zemra e dashuruar nje dite te mallkon
mallkimi i saj trondit tere nje bote.

Nuk dua te trembesh nga fjalet e mija
nga Ahu i zemres djegur si qiri
Sepse kurre urrejtje s'behet dashiruria
Nuk do behen plumba kurre lotet e mi.

18
Letrarët e rinj / Indriti.
« ne: 27-01-2007, 13:49:32 »
atehere edhe nje pershendtje te perzemert per:Bernin, Cakenen dhe qumken, ju falenderoj per urimet dhe per ndjekjen ne teme.

Edhe me shpesh do tu shikoja
edhe me shpesh doja tu flisja
Por me besoni s'me celet goja
se ma ka kycur fort e fejushmja :D

19
Letrarët e rinj / Re: Indriti.
« ne: 27-01-2007, 13:45:52 »

O indrito çfarë bën kështu bre burazer? tani je edhe i fejuar :D
lënë more çun forumin rehat hahahahah nai ler neve beqareve forumet
tung FH


Lol une e kam lene forumin por halli eshte se nuk me le ai mu :D Po ty kush te tha qe o feju Indriti mer?Po qe e vertete ma ka borxh llokumin :D

20
Letrarët e rinj / Re: Indriti.
« ne: 11-12-2006, 08:59:39 »
Dite me shi!

Nje dite te diel zuri nje shi
Nuk me pelqente kurrkund te shkoj
Mendova te mbyllem ne shtepi
Te marr nje liber dhe te lexoj.

Ne raft te librave pasi rremova
Nje liber i vogel mu ngjit pas dore
E mora librin dhe pak lexova
Kish aforizma,fjale popullore…

Diku ne nje faqe te ketij libri
Tani s’me kujtohet me numri i saj
flitej per poetin e bardhe nga shpirti
per zemerndriturin si kristal.

Midis shume fjalesh e levdatash
Qe lart e ngrinin ne piedestal
Kishte nje thenie mjaft te trishtuar
Qe te ndalonte ne stop te madh.

Thuhej:Poeti eshte porsi drite
Eshte i cilter sa nje femije
Nuk i shkon mendja tek djallezite
Nuk di te beje as llogari.

I dhene pas vargjesh ne maksimum
Per djallezi s’ka mendje as kohe
Eshte i drejte dhe beson shume
Ja dredh e shoqja kur te doje.

Fjala e fundit nuk me pelqeu
Ma turbulloi tere shpirtin tim
Nje xhelozi ,fort me mbertheu
Thelle me fundosi ne deshperim.

Mbi tavolinen ku une punoja
Qendronin heshtur lapsi dhe fleta
Me te dy duart fleten coptova
Ne kater pjese dhe lapsin theva.

Nuk e kuptoja cfare po me ndodhte
Nuk isha fejuar dhe as poet
Po xhelozia te une cfare donte?
Pse mu coptua zemra e shkrete?


Ndoshta pak isha i dashuruar
Por nje fejese me dukej pak larg
Me mijera vargje kisha shkruar
Poet nuk ndjehesha aspak, aspak…

Ndoshta prandaj me mori frika
Sepse nje dite mund te fejohem
Nese sot shkruaj vargje e vjersha
Kushedi, neser dhe poet behem.

Nese nje dite prane s’do me keni
Nese te shkruaj do kem harruar
Do jem fejuar, prandaj me ndjeni
Ah, xhelozia s’me le te shkruaj.

Nese nje dite poet do behem
Do ma trete zemren kjo xhelozi
Brenda ne dhome rri e mendohem
Ah, me veniti kjo dite me shi.

Faqe: [1] 2 3 4 5 6 ... 38