Profile of Invisible Girl

×

Permbledhja

Invisible Girl Zërist

Stats for Invisible Girl
Posts:   77 (0.018 per day)
Data e regjistrimit:   12-12-2009, 19:42:23
Last Active:   24-10-2013, 14:33:03
Age:  
Offline Offline

Messages - Invisible Girl

1
Café Zerion ツ / Kënga që po dëgjoj
« ne: 24-10-2013, 14:26:16 »
Eminem ,njera pas tjetres

2
Tema Aktuale / Pse eshte PD ne ngjitje?!
« ne: 24-10-2013, 14:21:51 »
Shekuj me te mire do kemi perpara  :D

3
Tema Interesante / Cfare kuptimi ka simboli Yin-Yang?
« ne: 24-10-2013, 14:20:28 »
Kuptimi, origjina dhe përdorimi i Yin Yang në kulturën kineze

Yin dhe yang është një koncept kompleks, relacionale në kulturën kineze që është zhvilluar për mijëra vjet. Shkurtimisht, yin dhe yang përfaqësojnë dy parimet e kundërta të vërejtura në natyrë.


Në përgjithësi, yin karakterizohet si femërore, ende, e errët, negative dhe një energji e brendshme. Nga ana tjetër, yang karakterizohet si mashkullor, energjik, i nxehtë, i ndritshëm, pozitiv dhe një energji e jashtme.

Bilanci dhe relativiteti
Yin dhe yang elemente vijnë në çifte, të tilla si hëna dhe dielli, femra dhe meshkujt, të errët dhe të ndritshëm, të ftohtë dhe të nxehtë, pasivë dhe aktivë e kështu me radhë.

Por është e rëndësishme të theksohet se yin dhe yang nuk janë terma statike ose reciprokisht ekskluzive. Natyra e yin yang qëndron në shkëmbimin dhe bashkëveprimin e dy komponentëve. Alternimi i ditës dhe natës është një shembull i tillë. Ndërsa bota përbëhet nga shumë forca të ndryshme, ndonjëherë kundërshtare, këto forca ende bashkëjetojnë dhe madje plotësojnë njëra-tjetrën. Ndonjëherë, forcat e kundërta në natyrë madje mbështeten në njëri-tjetrin për të ekzistuar. Për shembull, nuk mund të ketë një hije pa dritë.

Bilanci i yin dhe yang është i rëndësishëm. Nëse yin është më i fortë, yang do të jetë më i dobët, dhe anasjelltas. Yin dhe yang mund të shkëmbejnë në kushte të caktuara kështu që zakonisht nuk janë yin dhe yang vetëm. Me fjalë të tjera, elementet yin mund të përmbajnë pjesë të caktuara të yang, dhe yang mund të ketë disa përbërës të yin.

Besohet se ky bilanc i yin dhe yang ekziston në çdo gjë.

Historia e Yin dhe Yang
Koncepti i yin yang ka një histori të gjatë. Ka shumë të dhëna të shkruara rreth yin dhe yang, të cilat mund të datojnë në Dinastinë Yin (rreth 1400 - 1100 pes) dhe dinastisë Zhou Perëndimore (1100 - 771 pes).

Yin yang është baza e "Zhouyi" ose "Libri i Ndryshimeve", i cili u shkrua gjatë dinastisë Zhou Perëndimore. Pjesa Jing e "Zhouyi" veçanërisht flet për rrjedhën e yin dhe yang në natyrë. Koncepti u bë gjithnjë e më popullor gjatë periudhës së pranverës dhe vjeshtës (770 - 476 pes) dhe periudhës së shteteve ndërluftuese (475 - 221 pes) në historinë e lashtë kineze.

Përdorimi mjekësor
Parimet e yin dhe yang janë një pjesë e rëndësishme e "Huangdi Neijing", ose "Klasik i Mjekësisë së Perandorit të Verdhë". Shkruar rreth 2000 vjet më parë, është libri më i hershëm mjekësor kinez. Besohet se të jesh i shëndetshëm, duhet të balancojmë forcat yin dhe yang brenda trupit të vet.

Yin dhe yang janë ende të rëndësishme në mjekësinë tradicionale kineze dhe fengshui sot.

4
Ka qene dhe eshte :) mua me ka dal I perkryer ;)

5
Pi nji kafe e planifikoj mbremjen

6
Paskan ngel barkderrat pa pune :D se keto engjejt e rames I dashkan djemte e rinj perkrah :P
Te duken bukur ne fb?LOL

7
Bisede mes dy drejtoreshave pas emisionit te gruas se Hiles mbreme ne TOP Channel. :)))))

(Postuar nga nje Fans i Password Al)

- Zemra he mi ca behet nga Facebook-u se nuk kam account me emrin tim dhe nuk me nisin dot mesazhe.

- Yll mi fare. Kemi dale si shpirt. E pe si ngeli Rudina si peshk kur i thashe drejtperdrejt se emerimi ne doganen e durresit nuk ishte aspak politik sepse nuk ishte vellai i kryetarit te bashkise Kavaje. Ai eshte thjesht nje ish deputet i PS.

- Po mi ja bere shume mire. Edhe mua me ngacmoi gjasme me ate mesazhin ne twitter qe me pyeten cfare eksperience kam. E cfare eksperience duhet?! a kam qene arketare duke mbledhe e numeru lek gjithe diten. Edhe tatimet kete funksion kane mbledhin lek gjithe diten. Pastaj tani e kam me te lehte se nuk do i numroj vete sepse do fus si fillim 500 te rinj nga ata qe kam me kontrate dhe mi numrojne ata. Une per veten time kam bere sakrifice te madhe duke lene karrieren brilante si arketare per tu bere nje cope “punetore e shtetit”. Biles tani kam nje ide shume optimiste per suksesin sepse edhe une do te kerkoj fature tatimore kur te blej ne cdo dyqan.

-Po lol bravo, cfare krahasimit te papare qe i bere, punetore shteti. Askush nuk na e di qe ketu ne po luajme me te gjitha letrat qe kemi. Ndoshta une me shume se ti sepse ti ke babin ne Banke te Shqiperise dhe besoj qe mund ti rikthehesh karrieres tende si arketare te bankat qe kontrollon babi jot, por une ngaqe e kam pune te pare nuk di nga tia mbaj se edhe ne fresh nuk me le erioni te kthehem. Ai po luan fort me ata romet e plagosur qe i con vete ne spital. Doja ta beja dhe une me ndonje doganier, por i kam te gjithe barkderra, nuk i mbaj dot ne krah. Prandaj kam vendosur ti marr te rinj.

-Ec mi merre pa stres, jemi apo nuk jemi Rama’s Angel…

-Puc, puc
LOL LOL
Apo sa bukur e kane mbyllur
Jemi apo sjemi rama's angels LOL

8
Nje bilete bora bora  :D

9
Tema Aktuale / Pse eshte PD ne ngjitje?!
« ne: 12-09-2013, 11:22:10 »
Ilir Kryemadhi ne krye, shum njeri I paster, jo kriminel :D

Te gjithe nje m.... jane.

Shqiperia ka nevoj per Lindje jo per Rilindje, not worth talking about it
Lirka ka duart me te pastra mi LOL

10
Tema Aktuale / Pse eshte PD ne ngjitje?!
« ne: 12-09-2013, 11:20:16 »
Sepse njerezit e rendomte diskutojne Individet.....smund te presesh me shume

Haaahaa te kem un 5 leksha sa ke diskutuar ti lulken e berishen :D do isha shume e pasur :D

Te rendomten ik tregoja dikujt tjeter ;)

11
Tema Aktuale / Pse eshte PD ne ngjitje?!
« ne: 12-09-2013, 11:17:26 »
Perse duhet te marresh shembull kryeministrin per te krijuar karakterin e jetes tende?
Sala thoshte qe rrine ne det mbi nje ore, ate beje edhe ti?  hmmmmm:
Get a life, leri se c'bejne kryeministrat.
E paske kapur cfare kam dashur te them :D

Leri cfare bejne kryeministrat? :D
Yes sir :D
Vecse keta kryeministra po na marrin me qafe ^o)

12
Café Zerion ツ / Pershendetje me kenge
« ne: 22-08-2013, 19:10:25 »
Vullkanin pershendes :D postimet si paske gje :P po kenget I zgjidhke te bukra ;)

13
Café Zerion ツ / Si ndjeheni ne kete moment?
« ne: 22-08-2013, 19:08:20 »
Pishina :D

14
Diskutime / BASHKEJETESA APO MARTESA
« ne: 22-08-2013, 19:07:27 »
E shyqyr se isha n'hall te madh LOL

15
Jo :D se dua ta prish radhen e kwtyre femrave te forumit qe I paske mbledhur prapa si tufe delesh te bindura LOL :P

16
Diskutime / BASHKEJETESA APO MARTESA
« ne: 22-08-2013, 19:02:31 »
Ndaje menjen vlla :D budist, bohemist a myslymanist :D

17
Diskutime / BASHKEJETESA APO MARTESA
« ne: 22-08-2013, 18:56:53 »
Myslyman mo :D

18
Cfare vesh zysha eshte puna saj, telefonat s'duhet te lejohen kategorikisht ne shkolla.

19
Nese eshte nai simpatuq edhe po :P

20
Café Zerion ツ / Si ndjeheni ne kete moment?
« ne: 22-08-2013, 18:41:28 »
E fresket ;)

21
Café Zerion ツ / Disa fjale per gjinine e kundert...
« ne: 22-08-2013, 18:38:17 »
Jane horra :D

22
Café Zerion ツ / Kënga që po dëgjoj
« ne: 22-08-2013, 18:37:32 »
Shpirti I shpirtit tim

23
Diskutime / BASHKEJETESA APO MARTESA
« ne: 22-08-2013, 18:36:44 »
Personalisht e kam provuar bashkejetesen dhe kam dale ne konkluzionin qe eshte menyra me efektive per te njohur dike. Te ndihmon jashtezakonisht per te njohur te mirat dhe te keqijat e nje personi. Vendimi im: asnjehere sdo te lidh kurore me dike pa bashkejetuar me pare.

 ;) ;) :)

25
Café Zerion ツ / Sa MP keni?
« ne: 18-08-2013, 09:03:24 »
7

Faqe: [1] 2 3 4 5 6 ... 13