Show Posts - 12:51

×

Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - 12:51

Faqe: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 ... 885
126
Panorama / Foto humor!
« ne: 23-03-2021, 20:58:17 »
 

127
Panorama / Foto humor!
« ne: 23-03-2021, 20:58:00 »
 

 

 

 

 

128
Panorama / Fotografi Gif
« ne: 23-03-2021, 20:45:24 »

129
Panorama / Foto te bera nga forumistet. :)
« ne: 23-03-2021, 20:23:21 »
 

130
Panorama / Mrekullite e Ngjyrave
« ne: 23-03-2021, 20:12:35 »
Ylberi dhe Rrufeja sebashku
 

131
Panorama / Earthporn - Toka fantastike
« ne: 23-03-2021, 20:11:19 »
Mali Fuxhijama me lartesine prej 3776,24 m eshte mali me i lartë i Japonise.
 

132
Panorama / Ndjenja e momentit me nje foto.
« ne: 23-03-2021, 20:08:34 »
Te kisha te gjitha keto tani
 

133
Panorama / Central Park ne NYC me pamje magjike
« ne: 23-03-2021, 20:04:02 »
 

134
Panorama / Fotografi nga shtete te ndryshme
« ne: 23-03-2021, 20:02:57 »
Shanghai


135
Panorama / Lule Lule
« ne: 23-03-2021, 20:01:43 »
 

137
Panorama / Kafshe qe te rregullojne diten...🐾🧸🐈
« ne: 23-03-2021, 19:58:23 »
 

138
Panorama / Imazhe nga bota sci-fi (fantastiko-shkencore)
« ne: 23-03-2021, 19:56:52 »
 

139
Panorama / Imazhe nga bota sci-fi (fantastiko-shkencore)
« ne: 23-03-2021, 19:55:53 »
 

140
Panorama / Imazhe nga bota sci-fi (fantastiko-shkencore)
« ne: 23-03-2021, 19:54:59 »
 

141
Tryeza / Receta per burek - ja si behet byreku
« ne: 18-03-2021, 18:02:21 »

142
Pyetper / Si të kombinojmë ngjyrat?
« ne: 18-03-2021, 14:22:49 »

143
Pyetper / Si te shpetojme nga magjia e zeze?
« ne: 18-03-2021, 13:17:37 »

144
Influencer / Blogger / Erika Isufi (info, foto, video)
« ne: 18-03-2021, 13:04:21 »
 

145
Influencer / Blogger / Erika Isufi (info, foto, video)
« ne: 18-03-2021, 13:03:07 »

146
Historia / Ngjarja gati e harruar eksodit te vitit 1991
« ne: 15-03-2021, 21:36:14 »
30 vjet më parë, vetëm 13 vjeç, bashkë me prindërit, ishim ndër të parët që mbërritëm me anije në Itali.

Në këtë foto jam duke udhëtuar në tren me shqiptarë të tjerë për t’u shpërndarë në veri të Italisë.

Italia m’u bë Atdheu i dytë. Aty u rrita, u maturova, u shkollova e mësova shumë.

U riktheva në Shqipëri në vitin 2005, pa para, por me një dashuri dhe dëshirë të zjarrtë për Shqipërinë. Dhe Shqipëria më dha gjithçka që mund të më jepte. Më dha mundësinë, edhe pse bashkë me të, erdhën edhe shumë vështirësi. Në Shqipëri gjeta jo vetëm suksesin, po mbi të gjitha gjeta qëllimin dhe përmbushjen njerëzore. Gjeta edhe dashurinë e jetës dhe krijova familjen time.

Ndaj në këtë përvjetor të eksodit shqiptar drejt Italisë, unë u jam më shumë se kurrë mirënjohës Shqipërisë dhe Italisë e ndihem më shumë se kurrë në borxh me të dyja. Gjithë jetën time do përpiqem t’u jap sa më shumë që të mundem! Veçanërisht Shqipërisë që ka më shumë nevojë se kurrë për të gjithë bijtë e saj, kudo që janë.

AGRON SHEHAJ

147
   

LDK, partia historike e Kosovës ka dëshmuar se diti të reagojë ndaj humbjes katastrofale të 14 shkurtit. Ajo ka zgjedhur si pasues të ish kryetarit të dorëhequr që e rrokullisi drejt humnerës, Isa Mustafës, një profil krejt të kundërt me të, Lumir Abdixhikun. Ai ka marrë 191 votave të 328 delegatëve të kuvendi duke mos pasur nevojë as për balotazh në garën kundrejt nënkryetarit, Lutfi Haziri dhe anëtarit të kryesisë, Besian Mustafa.


Ndonëse i ri në rradhët e partisë së Rugovës, Abdixhiku që ka aderuar aty vëtëm në 2017, i ardhur nga jeta akademike, është shquar për personalitet dhe qëndrime parimore. Ai nuk ishte dakord me rrëzimin  me puç të qeverisë së përbashkët me Vetëvendosjen, por ndryshe nga Vjosa Osmani, ai nuk u largua nga shtëpia e përbashkët duke përplasur derën. Si ish ministër i Infrastrukturës në qeverinë Kurti, ai nuk pranoi të bëhej pjesë e një kabineti të paligjshëm dhe të pamoralshëm si ai që ndërtoi Avdullah Hoti. Lumiri priti orën e tij. Dhe kur qorrsokaku ku e futi LDK-në binomi Isa Mustafa Avdullah Hoti, rezultoi me përgjysmimin e votavë të rugovistëve duke i zbritur ato në minimumin historik të 12%, Abdixhiku besoi se i kish ardhur momenti. Ai vendosi të kandidojë me një plaftormë për rinovimin e LDK, që sipas tij ka histori të madhe por drejtohet nga njerëz të vegjël, dhe ta bëjë këtë kundër të gjithë atyre që tregoheshin rezistentë ndaj ndryshimit dhe donin të bënin sërish një zgjidhje, jo me zgjedhje por me kompromis.

“Më 14 shkurt morëm rezultatin më të rëndë historik. Me vetëm 12.6% e me vetëm 110 mijë vota, u renditëm në pragjet më të ulëta politike. Ishte ndëshkim nga njerëzit tanë, nga qytetarët e vendit tonë, nga të njëjtit që dikur na kishin dhënë besim. E rëndë është rënia, por, më i pafalshëm do të mbetej mosreflektimi i thellë i yni në rrugëtimin tonë përpara. Mburrja jonë ndërtohet mbi të shkuarën; prandaj, ne e falenderojmë dhe e nderojmë secilin për shërbim. Por, e shkuara s’na mjafton më! Përpjekja jonë politike duhet t’i qëndrojë të sotmes. Reformat duhet ta projektojnë të ardhmen” argumentoi ai në momentin që shpalli kandidaturën për kreun e partisë.

Me 191 votat që mori këtë të dielë në, 14 mars ai i’a arriti.

Ky 37 vjeçar, doktor shkencash në ekonomi në Universitetin britanik Staorshire, i cili më parë ka qenë edhe aktivist i shoqërisë civile, ia doli të bindjë një parti tradicionale si LDK. Dy atutë e tij qenë, mos përkulja ndaj establishmentit të vjetër dhe të mykur, që e zbriti partinë në minimumin e 100 mijë votave, e kombinuar njëkohësisht me vendosmërinë për të mos e braktisur shtëpinë e përbashkët, ashtu sikurse bëri Vjosa Osmani.


Prandaj, kur pas disfatës, Isa Mustafa e la bosh i turpëruar vendin që uzurponte prej kohësh, një pjesë e mirë e militantëve dhe degëve të partisë i bënë thirrje atij që ti printe ndryshimit.

Aq i fortë qe sinjali i këtij transformimi që ai simbolizon, sa që për fotoren atë e uroi edhe vetë presidentja në detyrë Osmani dhe kryeministri i zgjedhur Albin Kurti.

 “Sot po e hapim një faqe të re të rrugëtimit tonë politik, me synime dhe qëllime të qarta, për ta kthyer LDK-në në vendin e saj origjinal… Përgjatë kohës, megjithatë, LDK-ja nuk arriti të mbajë dhe as të rrisë mjaftueshëm votuesit e saj. Ndonëse arsyet për një rënie të tillë mund t’i rendisim dhe përmendim me rend, arsyen e vërtetë dhe të vërtetën e vetme e gjejmë te vetvetja dhe nga vetvetja ne duhet të nisim rikthimin tonë të madh”, theksoi menjëherë pas fitores Abdixhiku, i cili premtoi rinovim të kryesisë së partisë dhe shtimin e saj me figuar nga jeta publike.

Por, nëse ky është një bast më i lehtë për tu realizuar, sfida tjetër është ajo që LDK-ja e re do të mbajë ndaj qeverisë së sapo zgjedhur Kurti. A do ti japë ajo votat për të zgjedhur politikanen më të votuar në Kosovë, Vjosa Osamanin si presidente? A do të jetë kjo një shenjë bashkëpunimi me qeverinë e ndryshimit? Apo do të shkojë drejt konfrontimit direkt për të marrë monopolin e një opozite reale?

Të gjitha këto pritet të shihen. Por ky do të jetë hapi i parë që do të skicojë profilizimin e pasardhësit të katërt të Ibrahim Rugovës në krye të LDK-së.

©Lapsi.al

148
Zgjedhjet 25 Prill 2021 / Rreziku i strategjise opozitare
« ne: 15-03-2021, 21:31:21 »
Thelbi i strategjisë opozi tare është rrëzimi i PS-së dhe Edi Ramës, duke i prezantuar ata si e keqja më e madhe në Shqipëri sot. Si Basha, Kryemadhi dhe Meta, ashtu edhe analistët pro rotacionit, theksojnë kleptokracinë dhe degradimin e qeverisjes Rama në autoritarizëm, për të bindur elektoratin që të votojë kundër qeverisë aktuale.

Në gjuhën e strategjive elektorale, kjo njihet si fushatë negative. Thelbi i strategjisë elektorale opozitare sot nuk është ofrimi i një alternative pozitive, aq sa theksimi i përmasave negative të qeverisjes Rama.

Natyrisht, si Meta, dhe Basha premtojnë një qeverisje ndryshe, ofrojnë programe qeverisëse, por ky nuk është dimensioni kryesor i fushatës së tyre. Kjo për faktin e thjeshtë se alternativa që ofrojnë në letër shoqërohet me të njëjtët politikanë të diskretituar në 30 vite tranzicion.

E thënë ndryshe, është vështirë t’i shesësh elektoratit fabulën që Basha, Berisha, Meta, Kryemadhi, Mediu dhe Duka janë alternativa e ndryshimit pozitiv. Është shumë më thjeshtë dhe më e besueshme për elektoratin të denoncosh degradimin e qeverisë Rama.

Ndaj nuk është çudi që edhe analistë si Fatos Lubonja që mbështesin rotacionin e qeverisjes, e kanë pranuar haptas se opozita nuk ofron ndonjë alternative shpresëdhënëse, është thjesht e keqja më e vogël.

Ndaj i ftojnë shqiptarët të votojnë kundër Ramës më shumë se sa pro Bashës apo Kryemadhit. Disa analistë, si Andi Bushati, kanë deklaruar se në Shqipëri gjithmonë votohet kundra më shumë sesa pro diçkaje, ndaj shpresojnë se shqiptarët do të votojnë kundër Ramës.

Problemi është se fushatat negative nuk janë efikase në mobilizimin e elektoratit, sidomos atij opozitar, për dy arsye. Së pari, një ligjërim që i thotë elektoratit se Rama është diktator (madje së fundmi e krahasuan edhe me diktatorin Pinocet, që në Kili vrau me mijëra intelektualë e studentë), se kontrollon gjithçka, se do vjedhë zgjedhjet, se ka mbështetjen e grupeve më të fuqishme kriminale, krijon mitin e Ramës mbinjeri.

Ky ligjërim bie ndesh me ftesën që i bëhet elektoratit për ta rrëzuar Ramën, sepse dekurajon votën e të pakënaqurve me qeverisjen. Nëse Rama do vjedhë zgjedhjet, është i gjithëpushtetshëm dhe ka mbështetjen e krimit, atëherë e ka të garantuar fitoren. Përse duhet të dalin të votojnë të pakënaqurit me qeverisjen e tij? Përballë një pushteti të hekurt socialist opozita shfaqet më shumë si viktimë, sesa si faktor ndryshimi.

Nëse Rama është kaq diktator i fortë dhe i rrezikshëm, si do ta rrëzojë Luli që është i sjellshëm dhe qytetar? Së dyti, negativiteti thjesht forcon pakënaqësinë ekzistuese me politikën dhe klasën politike në përgjithësi dhe demobilizon veçanërisht elektoratin gri që bën diferencën. Ndërkohë që elektorati i pushtetit ka interes konkret për të votuar dhe del në masë.

Ndaj një parti politike, sidomos në opozitë, përkrah denoncimit duhet të ofrojë edhe shpresën. Kjo është veçanërisht e vërtetë për një opozitë si Partia Demokratike, elektorati besnik i së cilës historikisht ka qenë dhe mbetet më i vogël se ai i PS-së. Po të përjashtojmë zgjedhjet e vitit 1996, në 30 vite tranzicion PD-ja vetëm dy herë ka fituar më shumë vota se PS-ja, në vitin 1992 dhe 2005.

Në të dyja këto raste fushata opozitare e PD-së nuk ka qenë thjesht negative, por kryesisht pozitive. Natyrisht të gjitha fushatat elektorale i kombinojnë këto dy dimensione, por jo në të njëjtat përmasa. Në 1992 PD-ja ofronte një qeverisje europiane, moderne dhe demokratike dhe jo thjesht anti-komunizëm. Në 2005, PD-ja ofronte “qeverisje me duar të pastra” dhe fytyra të reja,j o thjesht anti-korrupsion.

Kjo do të thotë që fushata aktuale negative e Partisë Demokratike ka pak shanse që t’i japë shumicën e votës dhe shumicën e vendeve në Parlament Partisë Demokratike. Në fakt, të gjitha sondazhet, si majtas dhe djathtas, e tregojnë PD-në pas PS-së. Në këto kushte, shpresa e kryesore e opozitës dhe e shumë analistëve, është që PS-ja mos të arrijë të fitojë shumicën e vendeve në Parlament e vetme. Por, kjo është një shpresë problematike, sepse edhe nëse realizohet nuk garanton rrëzimin e Ramës. Edhe nëse Rama dhe PS-ja nuk fitojnë shumicën e deputetëve, probabiliteti që PSja të jetë forcë e parë dhe të krijojë qeveri me LSI-në është shumë më i lartë, sesa probabiliteti që diçka e tillë të ndodhë me PD-në.

Të paktën këtë tregojnë shumica dërrmuese e sondazheve: PS-ja mbetet forca më e madhe politike në Shqipëri. Këtu shumë opozitarë do hidhen përpjetë dhe do më thonë se Meta kurrë nuk bashkëqeveris me Ramën. Se janë duke u sharë e luftuar me sinqeritet. Madje, disa analistë kanë lavdëruar denoncimin e zellshëm që Meta po i bën oligarkisë së Ramës.

Por, të gjithë e dimë se Meta dhe Rama kanë qeverisur më parë, pasi janë sharë e përplasur publikisht dhe do bashkëqeverisin nesër nëse i duhet. Votat që LSI-ja merr sot kundër Ramës, nesër shumë lehtë mund të vihen në shërbim të tij. Dje, në vitin 2013, pazarin PS-LSI e quajtën “Aleanca për Shqipërinë Europiane”.

Nesër mund të përdorin të njëjtin emër. Natyrisht, Rama dhe PS0ja mund të vendosin të bëjnë koalicion me PD-në në vend të LSI-së, për ta çuar në skrap këtë të fundit. Edhe këtu s’ka asnjë çudi. Një aleancë e tillë ka ndodhur mes socialdemokratëve dhe demokristianëve në Gjermani. Edhe për këtë pazar e kanë emrin gati “Aleanca për Shqipërinë Europiane”.

Në çdo rast është shumë vështirë që opozita, politike dhe mediatike, ta rrëzojë Ramën duke argumentuar se PS-ja është e keqja më e madhe dhe PD-ja dhe LSI-ja janë e keqja më e vogël. Me shumë gjasa, strategjia aktuale opozitare ose do ta mbajë Ramën në pushtet vetëm, ose në aleancë me LSI-në, ose në një koalicion bashkëqeverisës me PD-në.

Blendi Kajsiu

149
Filmi Shqiptar / Duaje Emrin Tend
« ne: 15-03-2021, 01:40:29 »

150
Filmi Shqiptar / Te Qafsha Mi Shege Se Ngeli Plonci Var
« ne: 15-03-2021, 01:39:49 »

Faqe: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 ... 885