Profile of Z!

×

Permbledhja

Z! Zërist

Stats for Z!
Posts:   33 (0.005 per day)
Data e regjistrimit:   04-11-2004, 00:00:00
Last Active:   22-05-2006, 11:31:29
Gjinia:   Mashkull
Age:  
Offline Offline

Messages - Z!

1
Albanian Forums / : En Espanol
« ne: 14-02-2006, 16:48:32 »
Ya te lo mandé. Te llegó?

2
Albanian Forums / : En Espanol
« ne: 14-02-2006, 16:41:05 »
Pero, podés leer los privados? Asi te doy mi nr de telefono y llamame...

3
Albanian Forums / : En Espanol
« ne: 14-02-2006, 16:28:43 »
Si. En que ciudad vivís?

4
Albanian Forums / : En Espanol
« ne: 14-02-2006, 16:02:31 »
Ya se aburrieron de hablar aca?

5
Albanian Forums / : En Espanol
« ne: 04-02-2005, 21:44:40 »
Yo soy la que vive en Tirana :)
Entonces la proxima vez que viaje, quiza nos veamos...

6
Albanian Forums / : En Espanol
« ne: 04-02-2005, 00:02:39 »
Ustedes escriben.

Ella vive en Tirana.
Quien es la que vive en Tirana?
Porque hay cientos de miles.

7
Albanian Forums / : En Espanol
« ne: 04-02-2005, 00:00:48 »
lo conoces?
Pregunte en la embajada y tampoco lo conocen. Dame 1 numero de telefono (si puedes y quieres) asi lo llamo y veo en que nos podemos ayudar, por que "1" albanes aca vale "100" alla.

8
Historia Shqiptare / : Shqiperia 1997 - Pamje filmike!
« ne: 20-01-2005, 01:29:58 »
Nqs doni të dini 1 pjesë nga e vërteta e '97-ës, pyesni (nqs keni) të afërm në Greqi, se si e trajtonin (përkthenin) çështjen shqiptare të kohës dhe si kanë filluar ta trajtojnë (po të njëjtën çështje) grekët (ose më mirë, shtypi grek)!

9
Albanian Forums / : En Espanol
« ne: 14-01-2005, 18:41:47 »
Ah bueno!! Venite de nuevo entonces!

10
Albanian Forums / : En Espanol
« ne: 14-01-2005, 03:02:43 »
No, pero mañana voy a preguntar. A que se dedica aca?

¡Hola Alda!

11
Albanian Forums / : En Espanol
« ne: 14-01-2005, 00:20:05 »
Como se llama? Asi pregunto aunque sea.

12
Albanian Forums / : En Espanol
« ne: 12-01-2005, 21:43:27 »
Que raro, por que conozco a todos los albaneses que viven aca y no sabia que 1 viviendo en Cordoba. Hace mucho que vive aca? Lo tendria que conocer.

13
Albanian Forums / : En Espanol
« ne: 09-01-2005, 23:27:35 »
Tambien conozco Cordoba. Es albanes?

14
Albanian Forums / : En Espanol
« ne: 09-01-2005, 13:16:06 »
Y a cuantos conoces?

15
Albanian Forums / : En Espanol
« ne: 08-01-2005, 21:48:54 »
Nada en especial. Por que preguntas?

16
Albanian Forums / : En Espanol
« ne: 07-01-2005, 19:02:42 »
Ahora estoy viviendo en Buenos Aires. Y tu?

17
Albanian Forums / : En Espanol
« ne: 01-01-2005, 14:58:03 »
Hola vlonjate!
Ya van 2 de Vlora que hablan español, por que yo tambien soy de ahi. Pero, a tu diferencia, yo aca estoy siempre rodeado por hispanos  :).
Nos leemos! Beso!

18
Figura Historike / : Enveri
« ne: 29-12-2004, 20:07:32 »
E shiti bac Enveri Kosoven, apo jo?

Ne krye te tavolines themeluese, krijimi i Partise Komuniste Shqiptare, gjeti Miladinin e Dushanin dhe te dy ata, krijuan partine. Si ne aktin themelues te partise dhe ne asnje dokument te saj gjate luftes, nuk ka asgje per ceshtjen e Kosoves. "Ceshtjes shqiptare te Kosoves iu vu vula qe ne 8 nentorin e '41-it, - shkruan V.Dedejeri, ish biografi e Titos. (V.Dedejer, Kujtime, botim i vitit 1949, Beograd).

Per ta zgjeruar me tej argumentin, Dedejeri ne "Jugoslavensko Albanski odnosi", faqe 11-30, po per themelimin e Partise Komuniste Shqiptare dhe per mos zenien ne goje te ceshtjes se Kosoves, perseri shkruan:
"Ne mbledhjen themeluese te Partise Komuniste Shqiptare, (e cila u be nen tutelen e dy emisareve komuniste jugosllave, Dushan Margoshes e Miladin Popovicit,) ceshtja e Kosoves as qe u permend.

Per kete ceshtje (te Kosoves) pllakosi po ashtu heshtja e plote edhe ne Konferencen Kombetare te Partise ne marsin e vitit 1943 (Dedejer, "Jugoslavesko - Albanski adnosi", fq.11-20). Pra jane vete jugosllavet ata qe akuzojne ish udheheqjen komuniste me Enver Hoxhen ne krye se Kosoven PKSh-ja ja la Jugosllavise.


I vetmi qe e ngre dhe ankohet se PKSh nuk e ka ne axhenden e saj, e as ne program ceshtjen e Kosoves eshte Koco Tashko, i cili ne fund te vitit 1942 i shkruan Moskes:"Per Kosoven, Partia deri me tani ka heshtur vazhdimisht, duke thene se kjo ceshtje eshte e Partise Komuniste te Jugosllavise (Prof. Plasari dhe Dr. Malltezi, "Politika" fq. 183-187).

Me tej ne Konferencen e Pezes, 16 shtator 1942. Me qe ishte pluraliste, atje nga nacionalistet jo vetem u diskutua, por u arrit te sanksionohej edhe ne vendimet e saj qe "ne Kosove e viset e tjera shqiptare, jashte kufijve te kishte te njejten organizim dhe po ate forme pushteti, si Shqiperia". Vendime, qe nuk u zbatuan asnjehere, sepse...

Ne gusht te vitit 1943 u zhvillua mbledhja e Mukjes, ku perfaqesuesi kryesor komunist i Enver Hoxhes, Ymer Dishnica, do te kujtonte:
"Ceshtja e Shqiperise etnike, qe do te perfshinte Kosoven, kishte qene nje nder dy guret e kufirit, qe me formulimin qe beme, e kapercyem.

Me kete vendim, per Miladin Popovicin u mbush kupa, i cili e denoi Proklamaten e Mukjes, duke na thene: Ju shpallni lufte kunder fashizmit dhe jo... pavaresine. (Petrovic, libri "Kosova" f. 343-348).

Me 31 dhjetor 1943 deri 2 janar 1944 ne Bujan te Tropojes u mbajt ajo, qe eshte quajtur Konferenca e Bujanit, e cila vendosi te nisnin e te funksiononin strukturat qe do te conin ne bashkimin e Kosoves me Shqiperine.

Komiteti Qendror i Partise Komuniste te Jugosllavise nuk qe aspak dakord me kete pjese te Rezolutes se Bujanit. Bashkepunetori i ngushte i Titos, Milan Gjilas, ne nje leter qe i dergonte Komitetit Rajonal, e eleminoi ceshtjen, sic e denoi Bujanin edhe Enver Hoxha" (Rajovic, libri "Autonomija" fq. 439 dhe Hibert, libri "Albania Struggle" fq.91).

Ndersa Ramiz Alia ne librin "Une Ramiz Alia, deshmoj per historine", shkruan se: "Ne vendimin per prishjen e Mukjes, ka ndikuar edhe ceshtja e Shqiperise etnike, e cila u shtrua ne Mukje". Po perse u anullua, denua Mukja?! Kete na e thone te tjere studiues e politikane te kohes qe do t'i shohim me poshte:

"Anullimi i Marreveshjes se Mukjes u be me nderhyrjen e Tempos dhe shkak i saj ishte ceshtja e Kosoves". (E. Barker, dhe B. Tones, libri "Per Luften Nacional Clirimtare" f. 123).

Ata qe e firmosen ate (Marreveshjen e Mukjes) do te mbajne pergjegjesi (D. Mugosha, libri "Kujtime" 1973, f.50-58).


Le te ecim me tej me dokumentat, jo me me autore e studiues te huaj, por nga vete goja e Enver Hoxhes:
"Ne pragun e clirimit te Jugosllavise dhe te Shqiperise, ne edhe njehere pranuam se nuk eshte koha per te shtruar ceshtjen e bashkimit te Kosoves me Shqiperine". (E. Hoxha, leter sekrete derguar Stalinit, 2 shtator 1949. Kopja e vetme gjendet ne Arkivin Qendror Rus, Moske,Arkiv, RCHIDNI.D.Op.137, D.68. L 64-73)

Ne prill te vitit 1945 u be Masakra e Tivarit, per te cilen jo vetem si veper makabre ndaj shqiptareve te Kosoves e te viseve te tjera shqiptare nen Jugosllavi nuk u ngrit zeri, por ne dhjetor te vitit 1946, Enver Hoxha ne Byrone Politike do te deklaronte e kercenonte:
"Disa anetare partie duan te filozofojne se mos thote populli c'bete me Kosoven...Ne do te ua spjegojme, kush nuk na kupton, ne do ta luftojme" (Proces Verbal i mbledhjes se Byrose Politike, 15 dhjetor 1946,ish Arkivi i KQ te PPSh).

Ne prill te vitit 1945, Dushan Mugosha dhe Mehmet Hoxha moren pjese si perfaqesues te Kosoves ne Kuvendin e Serbise, mbledhje qe u shty dhe u be ne korrik te vitit 1945, ku u miratua Projektrezoluta per aneksimin e Kosoves ne Serbine Federale" (Bajraktari, libri "Serbia's Annexation" f. 118) Jo shume pas kesaj ngjarje, Enver Hoxha do te shkonte ne Konferencen e Paqes ne Paris (gusht 1946) dhe do te deklaronte" "Ne nuk kemi pretendime ndaj aleatit tone Jugosllavi". (Enver Hoxha,Fjalimi orgjinal ne Konferencen e Paqes, Paris,AQSH).

Ne vitin 1946 Enver Hoxha ne nje leter per Titon shkruante:
"Ne rast se do te behet nje hap tjeter ne lidhje me bashkimin, na lajmeroni "(N.Malkolm , libri "Kosova, nje histori e shkurter).

Ne vitin 1946, pas kthimit nga Shqiperia, Velimir Stojnici, ne nje informacion raportonte:
"Tirana zyrtare nuk kishte asnje qendrim te percaktuar, asnje reagim per te ardhmen e Kosoves, aq sa perfaqesuesi anglez ne Tirane thekson:"U cudita pse Qeveria Shqiptare deri me sot nuk ka dhene kurrfare deklarate per qendrimin e saj ndaj Kosoves"" (Raport i V. Stojnicit, Beograd 1946,).

Ne nje mbledhje te jashtezakonshme te Plenumit te Komitetit Qendror te Partise, dhjetor 1946, Enver Hoxha do te pyeste ne menyre retorike:
"A eshte ne interesin tone qe ne ta kerkojme Kosoven?!"
Dhe ne vijim, po vete Enver Hoxha,do te pergjigjej:
"Kjo nuk eshte pune progresive per t'u bere,... perkundrazi ne duhet te bejme qe te sigurojme qe kosovaret te vellazerohen me jugosllavet". (Proces-Verbali, Mbledhja e Plenumit te KQ te PKSh, dhjetor 1946, ish Arkivi Qendror i PPSh).

P.S. Dokumentet thone qe e shiti.

19
Paske të drejtë...
Edhe At Gjergj Fishta paska qenë kriminel. I vetmi krim i tij ishte se ishte anti-serb, prandaj edhe ajo partia jote e zhvarrosi dhe i zhduku eshtrat e tij (nën urdhrat e vëllezërve tanë jugosllavë, kuptohet).

20
Figura Historike / : Enveri
« ne: 27-12-2004, 22:42:38 »
une thashe Burre me B te madhe ;)
se burra jeni edhe ti Z bashke me aceofhearts,por jeni burra per te bere llapa-llapa neper forume jo per gje tjeter  gjum:
kaq kisha une per ju te dy  :tym

As më njeh e as të njoh, prandaj mos u mundo ta kthesh në çështje personale!
Se deri tani ai që po bën llapa-llapa je ti, se s'je i zoti të sjellësh fakte për të mbrojtur idhullin tënd (sepse fakte të tilla nuk ekzistojnë)!
Apo mos ke fakte për idhullin tjetër tëndin (Che Guevara, ose më mirë idhullin e adoleshentëve nëpër botë)? Ik në Kubë e shiko sa e duan, ose kudo në Amerikën Latine! Është thjesht 1 fytyrë për të bërë tregti me adoleshentët si ty! Është kthyer në atë që ai "urrente" më tepër, 1 vegël kapitalizmi, 1 simbol shitjeje bluzash...! Se gjithë budallallëqet që ka ka shkruar e ka thënë as i lexon njeri e tashmë po zhduken.

21
Pershendetje Z,

Vetëm një gjë nukë perputhet. Numri i mercenarve ilirë ne ushtrin e Aleksandrit ishte 1000 vetë e jo 6000. Ka pasur edhe tjer popuj. E ter ushtria e Aleksandrit ka pasur 20 000 ushtarë.

Sipas llogarisë tënde të fundit dalin 34.000 ushtarë në ushtrinë e Lekës së Madh, dhe jo 20.000. Ka 1 kundërshtrim tëndin me vetveten.
Megjithatë jam i sigurt që është 1 gabim (mospërputhje) historik, dhe historia e njerëzimit është e tillë (përputhje sipas interesave).

P.S. Mos e merr si dicka personale!
Historinë e bëjnë ata që e shkruajnë!

22
Figura Historike / : Enveri
« ne: 22-12-2004, 18:27:40 »
Une dua te them vetem kaq:Enver Hoxha ishte BURRE ;)

S'është dyshuar ndo1 herë të ketë qenë grua!
N.q.s. të duken "burrëri" vrasjet (ndaj shqiptarëve) dhe bëmat e tjera të tij, siko dhe anën tjetër të medaljes!

23
Figura Historike / : Leka i Madh
« ne: 18-12-2004, 02:50:59 »
Përderisa grekët i kishin vënë Filipit II (të jatit të Lekës së Madh) nofkën "Miku i grekëve", d.m.th. që ai s'ishte grek (ishte maqedon d.m.th. me gjak ilir). Dhe përderisa Olimpia s'ishte greke, por epirjote (d.m.th. me gjak ilir), atëherë s'ka sesi Leka i Madh të ketë qenë grek, por maqedon, apo epirjot, që në të 2 rastet d.m.th. ilir.
Janë vetë grekët e atyre kohërave që e kanë pranuar një gjë të tillë.
------------------------------------------------------
Mua nuk me shqetson as njera as tjetra, por fakti se kur  diktatoret denohen nga opinioni, perse figura e Aleksandrit te Madhe duhet te ngrihet larte dhe jo te denohet si nje njeri qe me dhune ka pushtuar boten gati i ngjashem me figuren e Hitlerin?!.....
Apo mendoni se pervec forces se armeve, ky njeri(qofte dhe shqiptar) ne krye te  ushtrine greke dhe maqedonase, kane dhuruar llokume gjate fushatave pushtuese?

Ajo është hipokrizia e njerëzimit. E "dënojnë" luftën, por shumica e më të mëdhenjve të historisë së njerëzimit janë luftëtarët, ushtarakët, strategët... Besoj se ka të bëjë me nevojën e njerëzimit për luftë.

24
Pershendetje Z,

Vetëm një gjë nukë perputhet. Numri i mercenarve ilirë ne ushtrin e Aleksandrit ishte 1000 vetë e jo 6000. Ka pasur edhe tjer popuj. E ter ushtria e Aleksandrit ka pasur 20 000 ushtarë.

Edhe n.q.s. këta 6000 ushtarë s'ishin ilirë por maqedonë, është e njëjta gjë (për mua). Pasi, ilirët, maqedonët dhe epirjotët flisnin pothuaj të njëjtën gjuhë dhe kishin zakone të njëjta në atë kohë. Dhe nga grekët e atyre kohërave të "tre" këta popuj cilësoheshin si barbarë (d.m.th. jo-grekë).

25
Figura Historike / : Enveri
« ne: 18-12-2004, 01:15:23 »
Pjesë nga fjalimi i Sh.Enver në Pleniumin e II të K.Q. të P.K.Sh.-së, mbajtur në Berat Nëntor 1944:

...Direktivat e Kominternit dhe udhëzimet dhe vërejtjet e shokut TITO, ishin për ne fanarët që duhej të na ndritnin gjendjen e krijuar deri në atë kohë dhe të na hapnin fushë punimi në të ardhmen.
...Ne arritëm në Mukje pa e demaskuar si duhej Ballin, pa mundur të bënim diferencimin në rradhët e tij. Qëndrimi ynë karshi tij ka qenë gjithmonë i luajtshëm, hezitues, oportunist...
...Ballistët kërkonin të flisnin me ne dhe tentativat bëheshin të tërthorta, ne nga ana jonë kërkonim t'i jepnim fund kësaj situate dhe mendimi ynë i prerë ishte se s'do të arrinim në asnjë rezultat. Në vend që të mendonim për 1 rrugëdalje dhe bashkëpunim, sidomos kur shikonim se Italia po dobësohej, dhe se mund të zëvendësohej me 1 armik më të egër e më të fortë, Mukjen ne e morrëm për 1 gjë normale, ku do të venim më tepër t'i thoshin të 4 të vërtetat në fytyrë Ballit dhe të lanim duart përpara popullit për veprimet që do të bënim më vonë. Ballistët e kuptuan seriozisht Mukjen, dhe, KUR NË MUKJE NE HUMBËM, ATA VUNË 1 KAPITAL...
...Pasi kuptuam GABIMIN e Mukjes K.Q. mori masa , por në vend të gjykonte me gjakftohtësi e të bënte 1 analizë serioze, ne na zuri paniku dhe s'dinim të dilnim nga ky gabim...
...Ne zgjodhëm rrugën më të gabuar. Nga oportunizmi i mëparshëm u hodhëm në sektarizëm të ekzagjeruar, u hodhëm në 1 qëndrim të ashpër. Ne u hodhëm në luftë me Ballin. Nga fakti që bisedimet u bënë në plataformën e tyre, ne refuzuam të bisedonim dhe të luftonim në plataformën tonë. Në vend që të vinim në mbledhjen e caktuar dhe atje t'i binim kresë Ballit e të rrëzonim GABIMIN që kishim bërë, ne bëmë mbledhjen e Labinotit.
Me Labinotin ne ia dhamë përgjigjen popullit dhe njëkohësisht i dhamë atij armën për të na luftuar, duke na akuzuar si shkaktarë të prishjes së marrëveshjes dhe të vëllavrasjes.
...Që të gjithë e dimë se sukseset dhe gabimet e Partisë janë të lidhura me 2 shokët jugosllavë MILADIN dhe DUSHAN.
...Do të theksoj zgjedhjen time si sekretar politik. Aliu* s'kishte besim tek asnjëri vec meje. Unë nuk e di për vendimin që u mor për këtë, por di që Aliu e mbrojti tezën që unë të isha sekretar politik. Kjo më ra si nga qielli.
(*ALIU ishte MILADINI.)
...Unë mbroja tezën që mbronte Aliu, sipas së cilës Balli ka forca dhe po ta godasim do të na godasë dhe do të humbasin. Tempo shtroi tezën e demaskimit të Ballit...
...Shikonim që në Vlorë bëheshin ekzekutime, shikonim vrasjet e Brigadës së Parë, shikonim veprimet sektare të Shules (Kristo Themelko), por për këto veprime mjaftoheshim me 1 kritikë të përciptë ndaj Mehmet Shehut.
...Vija teroriste ishte më e theksuar te Dushani dhe tek Aliu me Lirinë (Liri Gega). Dushani gjoja ishte kundër terorit, kundër vrasjeve që bëri Mehmeti në Dumre, por për atë asgjë s'e pengonte të vriste pa gjë të keq më tepër se Mehmeti....

Faqe: [1] 2