Profile of Rreze Drite

×

Permbledhja

Rreze Drite Zërist

Stats for Rreze Drite
Posts:   13 (0.002 per day)
Data e regjistrimit:   28-04-2006, 01:31:57
Last Active:   30-05-2006, 23:09:19
Age:  
Offline Offline

Messages - Rreze Drite

1
Diaspora Shqiptare / Instituti Kombeter i Diaspores
« ne: 30-05-2006, 23:07:59 »
Përshëndetje, Nezo, ka ndonjë rezultat pozitiv për çështjen kombëtare ne Diaspore? N.q.s. ka, sille te shohim se çka kanë bërë....Une per here te pare degjokam per nje institut te tille.

2
Shqiptaria / Goranet?!
« ne: 30-05-2006, 23:06:24 »
Pershendetje, goranet sipas meje jane popull i perzier boshnjak+shqiptar. Shumica e goraneve dijne shqipen, sepse ndiehen pak edhe si shqiptar.

3
Shqiptaria / Uçç - Ushtria çlirimtare e çamërisë?
« ne: 30-05-2006, 23:03:19 »
Ne internet ne pushtojme edhe boten. ME DHEMBJE !

4
Përshëndetje, jam cuditur njëhere pata takova një nga sanxhaku e duke folur, e pyetja nes eshte boshnjak a goran, jo më tha: gjyshin e kam shqiptar e vet, e vet s`dinte të fliste shqip. Sa po bën elita shqiptare për atë treve te asmiluar? Mund te hapet një shkolle shqipe atje për ti kthyer ne identitetin shqiptar? Pjese shume strategjike eshte sanxhaku.

Me nderime

5
Maqedonia Shqiptare / T'i përkujtojmë dëshmorët
« ne: 30-05-2006, 22:58:08 »
L A V D I   D E S H M O R E V E !

6
Shqiptarët 'blejnë'produkte greke'dhe 'refuzojnë'produktet shqiptare

Me thoni sa firma shqiptare po bejne per popullin e tyre?
Sa firma shqiptare nuk perdorin tekniken e avansuar per te punesuar sa me shume te rinjte shqiptar?
Sa firma shqiptare paguajne shtetit tatimet si duhet?
Cila firme ka ndertuar nje shkolle?
Cila firme ka ndertuar nje spital?

Tash, sa e meritojne keto firma shqiptare te ankohen se produkti i tyre spo shitet?? Mendjen e kane te pasurohen per veti, e jo te ndihmoje popullaten. Varferia eshte ne kulm ne cdo cep te trojeve shqiptare. Biznismenet mendjen e kane te bejne pare per veti ne cdo forme qofte, e nuk kane arritur ta morin vesh se nese ndihmojne popullaten, ndihmojne vetveten dhe firmen e tyre. Perkunder kesaj shqiptaret nese nuk blejne mallin shqiptar ta dijne se i bejen sherr vetit, e dobi armikut.

7
Kosova Sot / 'UDB-ashat'e Kosovës, me emër dhe mbiemër
« ne: 30-05-2006, 22:49:38 »
Liste interesante, për herë të parë e lexoj. Nuk them te gjykohen personat e mbetur gjallë, po ti shfrytezonim për informacione: Planet e serbise, Sekretet e tyre, Strategjite për të ardhmën, e shumë te tjera. Ne Kosovë mund te krijohen gjykata apo agjencish sekrete për ti marr ne pyetje këta njerëz. Po jo për ti ndëshkuar, se ka shumë prej tyre qe nuk kanë qenë te vetëdijshëm për atë qe bëjnë, ose janë detyruar, po edhe nuk kemi kurrefare dobie nese i ndeshkojme.

Me nderime për te palodhshmit për çështjen kombëtare

8
Pershendetje, ndegjova sot per kete gje, pikerishte po flisnim per rendesine e zgjidhjes se problemeve brenda traditave tona shqiptare. Shume ligje qe qarkullojne sot ne Bote jane te papershtatshme per te zgjidhur hallet tona. E falenderoj legalizimin e tradites kanunore.

Me nderime

9
Pershendetje, skido, ne Shqiperi mund te kete 20% ndoshta qe s`duan te hyjne ne BE sepse e shohin rrezik per bashkimin gjithshqiptar, tani ne duhet te mos bejme pjese ne BE (te mos negociojme etj etj) per ate perqindje? Ju si e kujtoni kete organizate, KI-ne? Shoqate islame? Jo..Jo..Eshte organizem nderkombetar zyrtar, ku bejne pjese shtete me popullesi muslimane. I njohur e i respektuar. Nder shtetet me te pasura jane anetare aty, si Emiratet, Kuvajti, Iraku (SHBA vdiq per te futur kembet aty)...

Me nderime

10
Kosova Sot / Kosova refuzon "Gazpromin"
« ne: 30-05-2006, 22:36:29 »
Kosova refuzon "Gazpromin"


Prishtina zyrtare refuzon gazin rus. Oferta për bashkëpunim me gjigandin "Gazprom" është rrëzuar nga zyrtarët e lartë të qeverisë së Kosovës, sipas agjencisë Kosovalive. Sipas tyre, ndërtimi i termocentraleve të reja në Kosovë, bazuar në gazin natyror, jo vetëm që është jashtë strategjisë energjetike të Kosovës, por do të ishte i dëmshëm dhe do të ndikonte në zhvlerësimin e rezervave të mëdha të linjitit. Kompania më e madhe ruse e prodhimit të gazit natyror kishte shprehur së fundmi interesimin e saj për të investuar në Kosovë me ndërtimin e kapaciteteve të reja gjeneruese, të cilat do të shfrytëzonin gazin natyror rus. Lorik Haxhiu, këshilltar i ministrit të Energjetikës dhe Minierave (MEM), Ethem çeku, tha dje për median kosovare se "gjatë këtyre kohëve ka pas shumë të interesuar për sektorin energjetik në vend".

"Por, ndërtimi i një termocentrali të tillë, si ai i planit rus, nuk është i përfshirë në strategjinë e energjisë të miratuar nga Kuvendi i Kosovës e ka aprovuar", tha Haxhiu. Sipas tij, ndërtimi i një termocentrali të ri, me gaz do të jetë i vështirë, sepse Kosova nuk ka burime gazi. Haxhiu thekson se i gjithë projekti për ndërtimin e termocentraleve të reja duhet të bazohet burimet natyrore të Kosovës. Edhe zëvendësdrejtoresha e Kompanisë Energjitike të Kosovës, Pranvera Dobruna-Kryeziu, tha, gjatë një takimi joformal me gazetarë, se nuk është në interes të Kosovës ndërtimi i termocentraleve që cilët do të shfrytëzonin gazin natyror. Sipas saj, kompania ruse e gazit "Gazprom" është e interesuar që ta përdorë territorin e Kosovës për kalim transit të gazit për në shtetet tjera të rajonit. Dobruna tha se në bazë të planit hapësinor të Kosovës, ndërtimi i rezervave të gazit nuk parashikohet në Kosovë.

Ndikimi amerikan në Kosovë mund të ketë lidhje të drejtpërdrejt me refuzimin e Prishtinës për ofertën e Gazpromit. Uashingtoni është një nga faktorët e rëndësishëm dhe me ndikim në të ardhmen e Kosovës dhe zgjidhjen e statusit të saj, mundësisht brenda këtij viti.Krejt ndryshe me Tiranen zyrtare,qe me sa kuptohet ende vuan nga deshirat per lidhje me stepat ruse.Edhe kryeministri Berisha nuk ka shpetuar nga dashuria qe ka per lindjen.Sepse vitet e shumta ne PP,kane lene nje ndikim jo te paket.Si gjithmone shqiptaret e trungut ame,duhet te behen viktima te pazareve bolshevike,pavarsisht se kush eshte ne pushtet.Ndersa Kosova ne rrugen e formezimit si shtet nuk pranon marrveshje me armiqte historike te kombit.Nje shembull,qe duhet vleresuar dhe jo te lihet ne harrese.

© 2006 Lajmi Shqip.Com

11
Meta / Cila duhet te jetë ngjyra e forumit?
« ne: 28-04-2006, 01:43:44 »
Pershendetje, zgjodha te kuqen. :)

Faqe: [1]