Profile of T.D.B.Staff

×

Permbledhja

T.D.B.Staff Zërist

Stats for T.D.B.Staff
Posts:   8 (0.002 per day)
Data e regjistrimit:   21-02-2009, 12:33:08
Last Active:   05-09-2010, 16:51:04
Age:  
Offline Offline

Messages - T.D.B.Staff

1
Portalet Shqiptare / Karamele.net - Lajmet me interesante
« ne: 10-08-2009, 21:28:02 »
Pershendetje,

Para pak dite leshova online nje faqe, www.Karamele.net e cila per shkak te disa arsyeve jam detyruar ta hostoj tek Bloger.

Ne faqe mund te gjeni lajme interesante, foto nga me te ndryshme, video interesante, then me nje fjal eshte nje faqe me ane te se ciles pretendoj qe sado pak te ndikoj ne disponimin tuaj ditor.

Gjdo kritik, sygjerim do te jete i mireseardhur per mua.

Faleminderit.

2
ki plotesisht te drejt MAX.

Faleminderit per korigjimin...dhe gabimi eshte pjes e punes.

3
Kohët e fundit nga McAfee është publikuar një raport mbi sigurin e ueb domainave. Ky studim u krye në më shum se 10 milion ueb faqe, nga 265 shtete. Ky studim ka nxjerr domainat më të rrëzikshëm dhe ata më të sigurtit.
Listës së domainave më të rrëzikshëm i prinë Honk Kongu (.hk) me 19.2% domaina të rrëzikshëm, i ndjekur nga Kina (.cn) me 11% domaina të rrëzikshëm.
Kurse në listës e domainave më të pa rrëzikshëm udhëheq Finlanda (.fi) me 05% domaina të rrëzikshëm, pastaj vjen Islandes (.is).
Në këtë studim veqohet se Romania (.ro) dhe Rusia (.ru), janë në 5 domainat më të rrëzikshëm me 6.75% dhe 6%.

Gjithashtu në këtë studim vihet re rritja e mundësis së infektimit me viruse, për 40% më shumë se në vitin 2007.

Marrur nga: http://webmaster.ks-max.com/domainat-me-te-rrezikshem-jane-hk/

4
Portalet Shqiptare / Motor kerkimi per websajtet Shqiptare
« ne: 25-04-2009, 12:04:42 »
lol asgje e veqant, kte mund ta krijoj qdo kush:D
+ per mirembajtjen e keti siti duhet qe indeksimi i faqeve te behet vetvetiu, dmth qe per qdo ndryshim qe ndodh ne faqet qe Sphider kerkon, duhet behet Reindex.

5
Zeri.tech / Ne ndihme te...
« ne: 18-04-2009, 03:19:30 »
me njoftoni kur te jet i gatshem projekti permes PM (mund ndodhe qe harroj ta lexoj) keshtu qe menyra ma e mire eshte qe te me njoftoni permes e-mailit d_aardaa_n@hotmail.com

do te ndihmoj me gjithqka qka kam dhe qka di...

6
Zeri.tech / Ne ndihme te...
« ne: 16-04-2009, 18:51:13 »
pse qka ka kjo ide ndonje gje qe nuk mund te realizohet??? mendoj qe eshte nje ide mjaft e mir dhe besoj qe ka mundesi realizimi kogjo te medha.

nese keni nevoj per ndonje person nga kosova ( dhe vendi ku jetoj Ferizaj ) un do jem i gatshem per tu marr me at site ne qfardo detyre qe me caktohet.

po ju duhem me keni ne sherbim.

7
edhe un kom lexu qe microsoft se shpejti do ta lançojë kerkuesin e vete mirepo ne at artikull qe kam lexuar un ka qene emer tjeter pra nuk ka qene Kumo.com por Viveri.com ( edhe ky domain ish pron e Microsoft Corporation ).

Ja po ju postoj gjith artikullin.

Në muajt e ardhshëm, Microsoft do të lançojë një ueb faqe këruese eksperimentale. Ueb faqja e quajtur Viveri është dizajnuar t’ju lejojë zhvilluesve të kompanive që me lehtësi t’i zbatojnë idetë e reja kërkuese.

“Tash për tash është e vështirë për zhvilluesit për t’i provuar idetë e tyre në botën e vërtetë” – thotë Robert Rounthwaite, arkitekt për softuerë në Microsoft Research.

Duke punuar me teknologjitë e reja të kërkimit, studiuesit e Microsoft do të jenë në gjendje të që shpejtë dhe lehtë t’i ngarkojnë zhvillimet e tyre në Viveri, e këtë mund ta provojë edhe çdokush tjetër.

Ueb faqja do të shërbejë për kërkimin e drejtpërdrejtë të rezultateve, ndërsa është ndërtuar duke përdorur teknologjinë Silverlight të Microsoft për dizajnimin olnline të ndërfaqeve të përdoruesve.

Zhvilluesit po ashtu kanë zhvilluar një mënyrë që kur përoduesit të shkruajnë ndonjë fjalë që u duhet, atyre të mos u paraqiten faqe të ngjashme dhe përshkrimet të paqarta, por rezultate specifike.

Për shembull, nëse përdoruesi e shkruan fjalën Disney, përdoruesi do të marrë një rezultat më specifik si Disneyland me tekst të nënvizuar, që është më mirë se paraqitja e lidhjeve për ueb faqe të ngjashme.

Huazuar nga Pc World

8
Domene | Domain Names / Prespektiva e domainave .AL
« ne: 22-02-2009, 02:33:46 »
Qfar mendoni, qfar te ardhme kane domainat .Al ne rrafshin kombetar dhe ate nderkombetar?

A mund ato te shfrytezohen nga te huajt per projekte te ndryshme?

Faqe: [1]