Profile of Zeri Im

×

Permbledhja

Zeri Im Zërist

Stats for Zeri Im
Posts:   223 (0.037 per day)
Personal Text:   Per hajer na qoft lufta e re...
Data e regjistrimit:   04-10-2004, 04:15:13
Last Active:   19-11-2007, 16:45:15
Age:  
Offline Offline

Messages - Zeri Im

1
Organizata Joqeveritare / Kujdes nga OJQ-të
« ne: 19-11-2007, 14:26:20 »
VALLA NJE SHKRIM I FORT.TE PERGEZOI PER KETE

2
Pse ti BIlIGOA hap teme te re me kete titull!! Ekziston kjo e hapur nga Arbias aty shkruaj, pse paska nevoje te hapet TAZE ???

3

Godo: Shqipëria ta pranojë e para pavarësinë e Kosovës
 
Godo, në fjalën e tij në Kongresin e PR kërkon që Shqipëria e para ta pranojë pavarësinë e Kosovës.

Presidenti i Nderit i Asamblesë Kombëtare të PR-së Godo në fjalën e tij në Kongresin e PR, i është kundërvënë tezës së presidentit Topi, sipas të cilit Shqipëria nuk do ta njohë e para shtetin e Kosovës. Godo u ndal në çështjen e Kosovës, duke theksuar se Kosova po numëron ditët për të arritur pavarësinë pas një robërie të gjatë dhe të rëndë, ndërkohë që kjo pavarësi që do të arrihet në mbarim të këtij viti, do të vendosë paqen në rajon dhe do të shënojë ngjarjen më të shkëlqyer të gjithë shqiptarëve.
Sipas tij: Kuvendi ynë e ka njohur pavarësinë e Kosovës 12 vjet të shkuara, tani na takon të jemi të parët në aktin formal të njohjes së saj dhe jo të presim të tjerët.

10.11.2007

Turpi i masounve
në vend se Shqiprija te shpall pavarsin e Kosoves ne shqipri ne duhet ta shpallim pavarsi Shqiprijen ne Kosov???
A ka dikush tru me kuptu se për çka bëhen këto fjal politkanav,kjo kjoart shihet si paqartsi sepse këtu esht mos Pergjegjsi ja e politkanve Shqiptar ti thojn vetit shqiptar!!!

Turp

Ne vend se tè filloj njohja e par e pavarsis sè Kosoves nga shqiprija ; këta ende maten a ta pranojm pavarsin kur te shpalet apo te presim reagimet e kancelarve...

Demin me të madh qe po ja bëjn Kosovës jan vet këta shqiptart e sidomos Kancelarija e Sali hesat topit... nGa grqija!?


Nuk eshte fort per mu cudit Ismail Q.Vlora na hudhi jashte kufijve me shpalljen e pavarsis se Shqiprise...sllavev e i tha keta mund ti masakroni terorizoni sa te doni...tash jane ne duart tuaja.E ne shqiptaret Festojme kete dite te LUMTUR :P

4
Kosova Sot / Sondazhet, PDK e para ne liste, LDK e dyta
« ne: 19-11-2007, 14:04:16 »
Pallavrat e OSBE-se? Si nuk po i degjojme ne shqiptarët "pallavrat" ose ndonjë levdate nga OSBE apo organizma te tjerë europiane. Sido qe te sillen shqiptarët, organizmae Europian vetëm e qorton. Jemi bërë "çfare uji i ke dhënë gomarit".

Mbase e kishe hallin tjeterkund tek politika. Unë as i njoh as dua ti njoh politikanet e Kosoves, se me dalin e me teprojne politikanet e Shqipërisë. Por unë e kisha fjalën për rregullin dhe qetesine qytetare.
Nejse nuk di çfare të flas me gjatë, por me bëri përshtypje se OSBE dha një vleresim te lartë për zgjedhjet aty, ndërkohë qe ka kaq vite qe kur bëhen zgjedhje këtu OSBE bën vleresime negative për zgjedhjet ne Shqipëri.

Po Pallavra te OSBE se.Cila na qenka ajo LAVDAT!!!

Sa per qetsin qytetare qe po te mundon ja nje inf.

17:00/17.11.07 - Ora 15: Vetem 24 perqind e zgjedhesve kane votuar

Vazhdon te jete e ulet pjesmarrja ne zgjedhjet e Kosoves. Drejtuesit e Misionit të OSBE-së në Kosovës dhe ata nga Komisioni Qendror Zgjedhor (KQZ), thanë gjatë një konference për media se deri rreth orës 15.00 pjesëmarrja e votuesve arrin në 24 për qind
.|||Lajme.Net|||
 
Bile edhe kjo(24%) nuk eshte e sakt eshte RRENE.

5
Kosova Sot / Bojkoto zgjedhjet ne Kosovë
« ne: 19-11-2007, 13:50:51 »
Po kush te tha se ka Kosova institucione !?? Ka, te serbise qe e mpron Kfor dhe anmik.Serbet ende mashtrojne shqiptaret me mos daljen ne zgjedhje.. Serbet bojkotojne shqiptaret per inat dalin ne zgjedhje :D

6
Kosova Sot / Bojkoto zgjedhjet ne Kosovë
« ne: 18-11-2007, 16:06:40 »
Zgjedhjet janë për t'u votuar e jo për t'u bojkotuar.

Duhët të votohet!


Kete here jane Bojkotuar me vjen keq

7
Kosova Sot / PDK fiton zgjedhjet
« ne: 18-11-2007, 16:02:15 »
Thaci fiton zgjedhjet, LDK zbret në vend te dytë


Partia Demokratike e Kosovës e ish-liderit të UÇK-së, Hashim Thaçi, fitoi dje shumicën relative të votave në zgjedhjet parlamentare në Kosovë. Projeksionet e para të mbledhura nga vëzhguesit e OJQ-ve të ndryshme dhe të publikuara nga organizata “Demokracia në Veprim”, kanë konfirmuar triumfin e ish-shefit të UÇK-së, me rreth 35 për qind të votave, duke i hapur atij rrugën drejt postit të Kryeministrit. Në bazë të këtyre të dhënave, për herë të parë që prej vitit 1999, Lidhja Demokratike e Kosovës, e themeluar nga lideri historik, Ibrahim Rugova, ka zbritur në vend të dytë, me rreth 23 për qind të votave. Projeksionet për partinë e miliarderit kosovar, Bexhet Pacolli, Aleanca për Kosovën e Re, e rendisin atë në vend të tretë, me 12 për qind të votave, pavarësisht një fushatë frenetike elektorale që ajo zhvilloi, ndërsa Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, e ish-kryeministrit Ramush Haradinaj renditet e katërta me rreth 9 për qind të votave. Surpriza e keqe e zgjedhjeve është se lëvizja “Ora”, e Veton Surroi ka përqindjen më të ulët të mundshme të votave, vetëm 4 për qind, gjë që e lë atë jashtë parlamentit për shkak të pragut elektoral të lartë prej 5 për qind.

Veton Suroi kryetari i ardheshem i Kosoves...keshtu mprohet nga perendimi ai i cili Do ta merr postin per kryetare te ardheshem pas mut..sihoneve qe do te behen ne Kosove.Ora nuk ka humbur por ka FITUAR i dashur..

8
Kosova Sot / Sondazhet, PDK e para ne liste, LDK e dyta
« ne: 18-11-2007, 15:57:34 »
Ne Kosovë u zhvilluan zgjedhje te lira e demokratike. Populli i Kosoves tregoi një qytetari te vërtetë me këtë.
BRAVO KOSOVA

Po ne Shqipëri, kur do zhvillohen zgjedhjet me qetësi e qytetari more vëllezër?   
\

Po ishte qetsi se dolen ne votime veq 24% shi
Le ti pallavrat e OSBE-se 40-50% shi. Keto zgjedhje nuk kaluan nga populli i Kosoves ta kesh  me dije...Kjo eshte loja e perendimit "kunder PDK-se" si te perfundoje lufta e re ne Kosove..prap do ti kemi hajnat ne pushtet LDK-ne O shiptar OOOOO

9
hajt se me dy avione dhe një bombe e zgjidhim këtë problem.

Jo more! Mos o shume 2 avione,1 avion e gjysem bombe,me kursime duhet se nuk i dihet..

10
Mua ky B-ja me duket me i pamundur se A-ja.
Askush nuk mund te pranoje një ndryshim kufijsh ne Ballkan dhe një bashkim te dy shteteve. Për me tepër ky bashkim do të vijë një ditë si rrjedhoje logjike e integrimit evropian te Kosoves dhe Shqipërisë ku kufijte do të jenë vetëm një nocion ireal.


Askush nuk mund te pranoje një ndryshim kufijsh ne Ballkan dhe një bashkim te dy shteteve.

Si e pranuan bashkimin e gjermaneve?

11
Per kete shkrim te pergezoi.Dhe mund te shtoje AI QE VOTON DO TE VOTOI KUNDER LIRISE SE VET

12
Duke ndjekur me vëmendje zhvillimet e viteve të fundit e sidomos procesin e përmbylljes së statusit të Kosovës, mendja më shkon tek përkrahja e heshtur dhe e hapur që faktorë ndërkombëtarë mbajnë ndaj pushtuesit të tokave tona. Pse kjo përkrahje ndaj Serbisë? Pse shqiptarët nuk gëzojnë një përkrahje të tillë?

Për t’iu përgjigjur pyetjeve të tilla, duhet marrë parasysh shumë faktorë që na bëjnë të shtrojmë pikëpyetjet e tilla. Unë do të ndalesha vetëm tek faktori ushtarak që për Ballkanin ishte dhe mbeti edhe sot faktori kryesor.

Rusia si një fuqi e madhe ushtarake dhe ekonomike ndihmoi formimin e shtetit serb dhe pavarësimin e tij. Me armët e Rusisë, Serbia vrau dhe ndoqi banorët autoktonë të shumë vendeve të Ballkanit. Serbia për një shekull krijoi ushtrinë e saj që mund të jetë ndër më të fuqishmet në Ballkan. Dhe këtë e bëri me ndihmën e Rusisë por edhe të prodhuesve dhe armëshitësve tjerë të botës. Vetëm ky investim i Serbisë, bëri që Fuqitë e Mëdha të repsektojnë dhe ta përkrahin atë si shtet në kryqëzatat e ndryshme të saj kundër popujve tjerë fqinjë. Për të ruajtur paqen, u shkel drejtësia. Për të ndalur luftën, krijuan robërinë e popujve tjerë e sidomos të popullit shqiptar.
Në vitin 1878, më 1912 e 1913, më 1918, më 1945 por edhe ndërmjetviteve të përmendura Serbia u përkrah dhe u përkdhel falë forcës së saj ushtarake.

Nga kush u perkrah? Pse nuk e cek![/color]

Më 1999, me përfundimin e Luftës së Kosovës përfunduan edhe katër luftëra tjera të përgjakshme që kishte bërë Serbia duke vrarë e masakruar popuj të tërë të Ballkanit.
Edhe përkundër një agresioni barbar serb mbi popullin e Kosovës, asnjë shtet tjetër i botës nuk deshi të ndihmojë Kosovën në luftën e saj çlirimtare, siç e patën ndihmuar Serbinë gjatë luftës së saj për pavarësi dikur. Për të ruajtur epërsinë ushtarake serbe, Rusia arriti të fusë edhe faktorin tjetër ndërkombëtar në embargon e armëve për Ballkanin. Me këtë emargo ruhej dhe dëshirohej të ruhej epërsia serbe ndaj vendeve tjera të rajonit. Duke ruajtur këtë raport forcash për momentin mund të ndalej lufta por nuk shuheshin arsyet e luftërave agresive serbe.
Bombardimet e NATO-s ishin një nismë e mirë e balancimit ushtarak mes popujve të Ballkanit. Por kjo nuk duhej të ndalej me kaq. Në të njëjtën kohë është dashur që shqiptarët të armatoseshin dhe t’iu jepte mundësia e krijimit të një Ushtrie moderne bazuar në Ushtrinë Çlirimtare të saj, që do të mund të ishte një garancë e paqes përballë ushtrisë serbe në çfarëdo rrethanë. Çarmatimi i Serbisë për asnjë moment nuk u vu në pikëpyetje edhepse ajo ishte humbësja e luftës së Kosovës. Një padrejtësi e madhe u bë në kurriz të shqiptarëve duke ua kërkuar edhe atë copë pushkë që i bëri ballë pushtimit të egër serb. Një padrejtësi e madhe u bë ndaj popujve të Ballkanit që nuk çarmatosën Serbinë, këtë agresor që shkaktoi aq shumë viktima e aq shumë dhimbje popujve të ish Jugosllavisë e më gjerë.
Ajo që ishte logjike, ajo që duhej bërë ndaj Serbisë për mëse 130 vjet nuk u bë. Madje u bë e kundërta e kësaj logjike të shëndoshë. Shqiptarët e mbetur jashtë shtetit të copëtuar amë, u çarmatosën edhe nga ushtria e vetme e tyre, UÇK, që kishte mundur me një armatim të paktë t’i bënte ballë pushtuesit të tokave të tyre. Opcioni rus për Ballkanin fitoi edhe përkundër një rënie të theksuar të ndikimit të tij në arenën ndërkombëtare.
Ç’armatimi dhe shpërndarja e UÇK-së nga përëndimi -Duhesh ta cekish nga SHBA dhe Europa
 sipas modelit të përpiluar nga Lindja krijoi prapë një epërsi serbe ndaj Kosovës por përgjithësisht edhe ndaj shqiptarëve derisa në shtetin shqiptar bëheshin dhe bëhen reformat e tyre në ushtri për ta kthyer këtë forcë pothuajse në një aktivitet vullnetar që është kundër kahjes së proceseve në rajonin e Ballkanit të ngarkuar me tensione politike.
Pas përfundimit të luftës së Kosovës, forcat ndërkombëtare të quajtuara KFOR u vendosën në Kosovë. Arsyeja : të ruhet paqja ?!! Të mbrohet Kosova nga serbët ?!!
Nëse me të vërtetë këto arsye janë ato që shtynë KFOR-in të vendoset në Kosovë, ka pasë 1001 arsye më të mëdha se forca të tilla që duhej vendosur në Serbi. Atje është shkaktari i gjaderdhjes së madhe të quajtur ish Jugosllavi. Atje ishte dhe është rreziku i prishjes së paqes në Ballkan. Atje është rreziku i agresionit jo vetëm mbi Kosovën por edhe mbi popujt tjerë të Ballkanit.
Forcat e NATO-s shihen dhe u panë si aleate e ngushtë e shqiptarëve -Kush te tha ty se jane ALEATE! ti vete shkruan se mu keta na qarmatosen knej thua Aleate!!![/b]

në luftën e fundit ndaj Serbisë. Për të vazhduar dhe forcuar këtë aleancë, KFOR-i para se të bëjë planin e largimit nga Kosova duhet të mbështesë aleatin e tij shqiptar për të ngritur dhe forcuar forcën e saj ushtarake. Kjo është në të mirë të NATO-s, në të mirë të shqiptarëve dhe jetëgjatësisë së paqes në Ballkan.
Asnjëri shtet në Ballkan nuk kishte humbur toka më shumë se shqiptarët. Asnjëri shtet nuk u copëtua siç u copëtua në pesë shtete Shqipëria. Asnjëri komb nuk do të kishte nevojë për një ushtri moderne dhe të madhe siç do të kishin nevojë shqiptarët për t’u respektuar dhe përkrahur në zgjidhjen e çështjes së saj kombëtare. Asnjëri popull i Ballkanit nuk do të ishte më pak i rrezikshëm se shqiptarët, duke ditur se asnjëherë shqiptarët nuk bënë luftë okupuese apo agresione tjera ndaj fqinjëve. Pse atëherë duhet të lihen shqiptarët pa ushtrinë e tyre? Pse frikohen të tjerët se në Ballkan nuk duhet të jetë faktori shqiptar ai që ruan paqen dhe ai që ndal luftërat e padrejta të Serbisë apo të kujtdo tjetër në rajon?
Po që se shqiptarët do të kishin ushtrinë e tyre ashtu siç i ka hije një kombi të madh siç janë vetë ata, procesi i zgjidhjes së çështjes së Kosovës do të kishte përfunduar tashmë.

[color=red]-Kurr shqiptaret nuk do te kene ushtrine e tyre derisa nuk mendojne me koken e tyre dhe derisa armikun e tyre ne kete qeshtje e quajn Aleate cilidi qoft ai.- [/color]

Po që se shqiptarët do të përkraheshin nga SHBA dhe aleatët tjerë përëndimorë të saj, Serbia nuk e kishte kërkuar kurrë tokën e Kosovës së sotme por as tokat e Kosovës që i ka tashmë mbrenda kufijve të saj. Po që se shqiptarët vetëdijësohen se ushtria e tyre është më se e nevojshme dhe do të jenë të vendosur që me çdo çmim ta bëjnë atë, vetëm atëherë do të ishte Serbia vetë që do të ofronte memorandumin e fqinjësisë së mirë me shqiptarët e nuk do të turrej drejt tokave shqiptare siç bëri mbi një shekull rresht.
SHBA dhe aleatë tanë ndërkombëtarë, duhet përfundimisht të binden se shqiptarët janë luftëtarët e paqes dhe lirisë. Për këtë arsye shqiptarët duhet ndihmuar në krijimin e një ushtrie moderne. SHBA dhe aletatë tanë ndërkombëtarë duhet të kuptojnë se Serbia është një agresore e papërmirësueshme që politikën e saj e ka në majën e bajonetës dhe në grykat e kaçushave të saja. Prandaj, ajo duhet ç’armatosur për të arritur një paqe të qëndrueshme në Ballkan.
Derisa ekzistojnë këto ndryshime në raportin ushtarak mes shqiptarëve dhe serbëve ekzistojnë dhe do të ekzistojë edhe konflikti mes këtyre dy popujve si shkas i ambicjeve hegjemoniste serbe dhe pushtimeve të saj mbi tokat shqiptare. Derisa ky raport nuk ndryshohet ose së paku të barazpeshohet, Ballkani do të ketë nevojë për konferenca ndërkombëtare për ndaljen e luftërave të herëpashershme.
Për të parandaluar copëtimin e mëtejmë të Shqipërisë dhe vazhdimin e pushtimit të tokave shqiptare nga pushtuesit ballkanikë, shqiptarët duhet sa më shpejt që është e mundur të ngrejnë (rrisin) shtyllën kryesore të shtetit të tyre siç është ushtria. Pa një ushtri të fortë shqiptarët do të jenë përherë të rrezikuar të ndahen e copëtohen, të mbesin të ndarë e të copëtuar, të pushtohen e robërohen, të mbesin të pushtuar e të robëruar, shpërngulen dhe vriten, të mbesin të shpërngulur e të vdekur…
Shpresoj se kjo rrjedhë e historisë do të ndryshojë. Atë duhet ta ndryshojnë shqiptarët.
22 tetor 2007E more biligoa,cdo e dyta fjale Aleatet tane -aleatet tane derisa nuk shkruan ashtu siq eshte drejt dhe e vertete do te jeshe ndihmes i Armikut me te maddh shqiptare -Serbia.T'jesh i bindur.

13
Kosova Sot / Re: Shqiptarët duhet te largojne UNMIK-un!
« ne: 29-09-2007, 23:19:58 »
Unmik do te thote "SHBA" politiken e saj 90% e udheheq Amerika,mandej vine anglia, franca, gjermania e tj...Nuk kuptoje derisa disa perkrahin Ameriken ne te njejten kohe e kundershtojne (A)Unmikun :D shume qesharake..

14
Atë qe kam thënë në lidhje me Izraelin dhe Hebrenjte,ajo qëndron për mua 100 % si e vërtetë.

100% e reme tpaskan trullav ty alanbody


Hebrenjte janë populli me i pastert dhe i mirë i botës nga pikëpamja historike.Janë populli i Zotit.Njeriu deshti ata ti Zhduke dhe kjo,përveç shqiptareve e tërë bota ka marrë pjesë ne zhdukjen e tyre.


Edhe kjo nuk ekziston,jane popull me i pist qe ekziston

Nëse Izraeli pas vitit 1948 kur u riformua si shtet ne vendin e tyre historik, pas 2000 vjetësh debimi dhe perndjekje nga bota kriminale e krishtere dhe muslimane..
E drejta Historike qëndron ne anën e Hebrenjve.Aty ishin ata te paret banorë te Jerusalemit dhe Izraelit.E drejta faktike është ne anën e Arabeve te ardhur pas tyre me luftëra te pergjakshme muhamedane kundër tyre dhe qe janë me një numer shumë të madh banoresh se sa Hebrenjte!


Jo more,vendi i tyre historik! Keta ashkalinj kane ardhur ne tokat palestineze nga egjipti z.Alanbody

Pra Kriminel Moshe Dajani njësoj sikurse dhe vet Muhamedi dhe arabet e tij.

Jo z.Alanbody nuk mund te ofendon Muhammedin s. as qe ke te drejt ta ben kete,jo per shkak te atdhetareve tu e sdi cka tj,por thjesht ai qe ofendon Muhammedin une e mare se me ka ofenduar mu,e ai qe me ofendon duhet kerkuar falje..se e pret e njejta gje.

Ai populli i mire i joti me nofken "FRENKI" ka bere kerdi neper Kosove,ndoshta edhe ketu kane bere hakmarje ndaj muslimaneve sipas teje...e mor alanbody te kam konsideruar ma te meqem,se koke fushe nga mendja kur se kisha besu.Edhe dicka po ta bej me dije duhesh me kerku FALJE,mos harro.


15
Bashkimi Kombëtar / Re: Lëvizjet e armatosura shqipëtare!
« ne: 01-09-2007, 16:23:58 »
Notorious,hajt pasha bacen shko e pusho se koke lodh...

16
Mos je kundra???

Këta shki qetnik kasap te popullittondo tibashkojm bashk me atolistat e Shpihunav Shqiptar edhe do ti   jav Dergojmnganjeqefin dhenga nej sapun për tu lar!

Jo sjam kundra..po smu pergjigje pse deri tani nuk i kerkoje..ata qe i kan kerkuar dhe i kane gjetur as qefin e as sapun nuk i kane dhene,nuk kane menduar si AKSH-ja mi dergu qefin e me i la...i kane hudhe ne pleh...si coftine

17
Bashkimi Kombëtar / Re: Lëvizjet e armatosura shqipëtare!
« ne: 29-08-2007, 20:44:11 »
Të mbrosh vendin tënd e popullin nuk është si te pushtosh tokat e huaja e te deporosh njerzit e vendit jashtë shtepive të tyre.
9ka mendon se po mos të kishin luftuar shqiptarët deri me sot, a thua se do të kishim këtë vend te bukur qe kemi sot ne ballkan ?
Edhe Kadare e tha para ca ditesh; duhet mbrojtur vendin, jo me shit....

E more Kreksi,a po e sheh..mire thonte Milosheviqi,jepi shqiptarit buk e qyfte,menihere thote jeta qenka e bukur... :(

18
Bashkimi Kombëtar / Re: Lëvizjet e armatosura shqipëtare!
« ne: 29-08-2007, 20:28:04 »
e be, të drejt ke... un e pranoj që jam friks

du t'jetoj sepse jeta ësht e bukur

por problemi ësht se stë lejn rahat tipa si ty 'trima'... barku bosh e bishti përpjet

trima ju thonçit ju n'fakt... se merni kot dhe për një fishekzjarr plas pa dashje.


Notorius mos qit kopala hec nga ke ardhe...pi tomlin dhe ngjum..kur te ngritesh nje dite ma i madh behesh :D
19
Bashkimi Kombëtar / Re: Lëvizjet e armatosura shqipëtare!
« ne: 26-08-2007, 22:30:49 »
su lodhët me luftra more njerëz...?

Jo, se te kemi ty e te ngjashem si ty

20
Altruist,te them nese,e perkrah Cekun se nuk po e di.Athere hiqe ate avatere nga aty..nuk ka hije

21
Zeri im, ç'është KOS-i?

Nga je bre shqiptare ti? Mos ke pikur nga qielli?
KOS-i eshte sherbimi sekret i ushtrise Yugoslave.
A je i knaqur tash? Cdo gje lypni ne detaje..

22
paska t'forta këtu... a thu se hudhen bombat atomike si helm rrushi

qënkeni të gjith strateg luftrash...

nejse,


Po bre veq ti na mungojshe,tani te kemi edhe ty si strateg i madh qe je dhe luften do e perfundojme... :P

23
Bota Sot / Re: Palestinë - Izrael
« ne: 26-08-2007, 22:03:26 »
po mirë e ke me çelsa n'dorë të rin se shtëpijat aty ku i kan lon do i gjejn... për të ndërtuar aeroportin Ben Gurion (Tel Aviv) jan dëbuar 88.000 palestinezë e rrafshuar shtëpijat

nejse, 

që Izraeli të egzistoj si shtet ky ësht në interes të Hebrejve nëpër botë... për ktë besoj jemi dakord të dy, pa përmendur fakte

por ajo që akoma askush s'më kan shpjeguar apo lexuar ësht që pse në mbi 5000 vjet histori skan dashur që kjo rracë të ken Shtetin e tyre

me ç'po shikoj dhe jetoj të drejt paskan pas...

kush jan këto fuqitë e m'dha...? Amerika...? se besoj përderisa u dërgon ndihma prej 13 miliard Dollarë n'vit, pastaj Amerika ësht shtet pa identitet i përbër me komunita ku më t'fortit komandojn, dhe e dim sh. mirë se kush komunitet atje komandon në çdo fushë

Europa...? se besoj, skan fuqi përderisa më shum meren në konsideracion ligjet e kongresit çifut në Europë se sa ligjet e parlamentit Europian
m'kujtohet mirë për 60 vjetorin e lirimit të Aushvic ku qeveria Izraelite kërkoj hapsirat e disa shteteve Europiane për të dërguar 60 avion ushtarak për paradë në Aushvic (Poloni) s'pranuan

e qeveritarët Izraelian pa e menduar dy herë dhan urdhër që këto avionë të shkonin në destinacion... i ran rrugës gjat e gjat... duke shkelur hapsirat e shteteve të Italisë, Francës, Belgjikës, Hollandës, Gjermanisë për tu ulur 45 metra e fluturuar për 22 minuta në Aushvic

protesta të pa fund... e ç'dodhi...? HIC

Izraeli... ësht e vetmja superfuqi që s'ka konkurent sot.
Palestinezët... jan të destinuar të ikin nga aty, ose ti bojn yzmet çifutëve un s'shikoj rrugzgjidhje.
një shpres ju a dha Sadam Hysein kur formoj ushtrin vullnetare Al-Quds (Jerusalem) ku u regjistruan mbi 6.000.000 vullnetar nga shum shtete arabe, por e pam ku përfundoj

apo ti do m'thush që ajo luft aty u provokua për naftën apo për luftën kundra terrorizmit...?

do m'vi për t'qesh jo për gjo... sepse un jam i bindur që ajo luftë kishte si qëllim destabilizimin total dhe shkatrrimin e Shtetit antik Babilonia (Irak)

p.s. ajo ushtri e Babilonisë që e shkatrroj totalisht dhe i dëboj çifutët nga Palestina quhej Al-Quds.
them se Sadami ti gjente i emër tjetër ksaj ushtrie do ishte gjall sot.

 


hec se smer vesh ti nga keto pune,je ulur nje dite me ndonje qifut e te paska shperla trunin mire e mire...

24
Bota Sot / Re: Masonët Shqiptar
« ne: 26-08-2007, 21:55:19 »
ne një moment, te pershkruar nga dhiata e vjetër, jakobi ndryshon emrin ne izrael....rreth 1300vite p.e.s është dokumenti i parë egjyptian qe quante izraelit një popull nomad(barinj)ne palestinen e sotme (afersisht)....lutja me kryesore e fesë hebre është pikërisht shemah israel(degjo israel)...hebre, vjen nga vete fakti se mbas ndarjes se mreterise se izraelit, qyteti i hebronit( i themeluar nga izraeliane) ishte me e populluara me izraelite, kështu e kan quajtur te tjerët..cifute apo judiste vjene nga fakti i një periudhe ku fisi mbizoterues ishte ai i judes, gjithmonë i quajtur nga te tjerët dhe me kalimin e kohës te huazuara edhe nga vete izraelitet.....

Jo more,kush te ka mesuar ty keshtu..ti sja ke iden fare..mos ja fut "e kane quajtur ter tjeret..." vete keta ashkalinje(izraelit) nga egjipti e kane quajtur te tille.

25
Bota Sot / Re: Superbomba e Iranit inatos SHBA-në
« ne: 26-08-2007, 21:41:30 »
SHBA -ja duhet doemos te ulet dhe te bisedon me Iranin nuk ka rruge tjeter per SHBA.Ka kaluar koha e SHBA-se kur nuk ja r.a.s...askujt.

Faqe: [1] 2 3 4 5 6 ... 8