Profile of abdurrahman

×

Permbledhja

abdurrahman Zërist

Stats for abdurrahman
Posts:   157 (0.034 per day)
Data e regjistrimit:   09-12-2008, 15:13:02
Last Active:   22-08-2009, 18:03:59
Age:  
Offline Offline

Messages - abdurrahman

2
Forumi Islam / Vandalizma të tjerë sauditë
« ne: 09-04-2009, 09:41:21 »
Selam Alejkum vella abdurrahman

Ju keni disa mendime te gabuara, mund te them te idealizuar, rreth pushtetit në Arabinë Saudite.

Ne te gjithë e dijmë se qështjet fetare janë të përcaktuara mirë në burimet Islame, ndërsa qështjet botërore, te dynjas, janë shumë të hapura dhe te mundshme për reforma dhe modernizim. Ashtu siç potenconte edhe Pejgamberi a.s. se për qështje te Dinit di me tepër se te tjerët, por jo edhe për çështje te dynjas.

Arabia Saudite i ngatërron shumë gjërat. Pushteti atje kur vie puna te çështjet politike, ekonomike apo t'i quajm qështje te kësaj bote, te dynjas, shumë pak i pyet ulematë. Por edhe nëse i pyet, pyeten shumë formalisht.

Vetë sistemi i pushtetit politik në Arabinë Sauditë nuk është parimisht islame. Ka qenë praktikë e sahabeve te Derguarit a.s. qe edhe një imamë i një fshati të zgjidhet me pëlqimin e xhematit, pra te popullit. Në Arabi Saudite nuk ka zgjedhje te popullit, por atë e udhëheq një klan, klani Saudit, nga rrjedhë edhe vet emri Arabi Saudite. çdo gjë qe bie ndesh me kete klan atje bëhet haram.

Pa aluduar në Arabinë Saudite, them se është shumë lehtë te ndertohet regjim fetar, i cili i detyron njerezit te bëjnë praktika te caktuara, por është vështirë të ndërtohet një shtet i mirëfillt Islam, i cili di t'i adaptojë çështjet dhe parimet Islame në botën moderne, dinamike.

alejkum selam vella xhavo
nuk kam thene qe pushteti ne Arabine Saudite eshte ideali,porse eshte me i miri sot per sot o vella.
neve(muslimanet,jo te gjithe) jemi pak te çuditshem,se shohim fijen e flokut ne sy te tjetrit e nuk shohim traun qe na ka zene syte tona.
edhe diçka ,aty siper ke thene se resulullahu [salallahu alejhi ue selam] ka thene :

se per çeshtje te dinit di me shume se te tjeret por jo edhe per çeshtje te dynjas.

ore vella nga e ke gjetur kete thenie,a ka mundesi te me japesh librin dhe nr.
pastaj ate dinin Allahu e ka plotesuar more vella.e ka plotesuar Islamin Allahu dhe na e ka dhene neve.e aty ti ke rregullat qe duhet te zbatosh ne "marrdheniet" adhurimin ndaj Allahut dhe marradheniet mes muslimaneve e krijesave te tjera.apo nuk je dakord me keto!?!

si more pushteti ne Arabine Saudite nuk eshte parimisht Islam!?!?!!!!!!
po Arabia Saudite eshte i vetmi shtet qe mbron teuhidin me ligj more vella,çfare je duke thene keshtu?

te adaptohet Islame me "boten moderne"= me njerezit do te thuash se me pallatet nuk ka ndonje kundershtim.
kam pershtypjen qe eshte ekunderta o vella ,jane njerezit(apo bota moderne siç e quan ti) ata qe duhet te adaptohen me Islamin.
nuk ka nevoje Allahu per ne por jemi ne qe kemi nevoje per Allahun.
ne diten e gjykimit nuk do te pyetet Allahu porse do te pyetmi ne se sa i kemi zbatuar urdherat e Tij.
sa per ate qe bota moderne eshte dinamike........... ..ndoshta e çoroditur dhe kaotike por jo dinamike
nuk eshte dinamizem te jesh i droguar

3
Forumi Islam / Lidhje Muslimane ne internet...
« ne: 06-04-2009, 11:13:05 »
nje tjeter faqe islame me islamin e paster burimor:

www.audiosunneti.co m

e miremban hoxha i nderuar Zejd Haziri Allahu e ruajt4
Teologjia / Kishat dhe xhamite duhet shenderruar ne muze
« ne: 06-04-2009, 10:53:02 »
kurr ne jet njeri ma te cuditshem se ty skam pa h75 ti po jep mendime sikur une me than kishin pi kafe nja dy vet dje ne planetin e jupiterit edhe kish marr koha me diell

selam alejkum vella musliman
inshallah nuk gaboj po me duket se te njoh.
a je nga shkodra vella dhe a ke qene ne itali(rome)?
une jam Abdurrahmani nga pisa.

5
Arabia Saudite kerkon te shkaterroje Palestinen


Paraqet, "Dr.AbdylHabib""


Palestinezet sot nuk po vriten
nga cifutet, por nga Egjipti, Jordania dhe Arabia Saudite. Te tre
keto shtete qe udhehiqen nga diktatore te ndyre, jane te tmerruar nga
demokratizimi i botes arabe, dhe islamizimi i arabeve. Ne Egjipt
klika e Mubarakut, luften cifute ne Gaza e sheh si lufte te tijen
personale, pasi Hamasi eshte dege e vellazerise muslimane dhe
Mubaraku eshte i tmerruar qe ne Palestinen fqinje - kundershtaret e
tij politike te jene ne pushtet dhe per me teper te kthehen ne nje
force rezistuese kunder pushtimit izraelit. Per kete arsye Mubaraku
eshte kryevrasesi i Palestinezeve ne te gjithe kete konflikt dhe
gezohet kur sheh shtypjen e Gazes. Sundimi i tij dhjeteravjecar ne
Egjipt ka pare vetem gjak dhe vrasje kunder opozites islamike, e cila
gezon popullaritet te jashtezakonshem dhe kercenon diktaturen e tij
familjare.

1. e para ata i shohin palestinezet si kercenim per pushtetin e tyre
mesjetar ne Arabine Saudite. Demokratizimi dhe cuarja e arabeve ne
Lufte kunder dominances amerikane ne rajon kercenon pushtetin e
familjes kriminale te Saudeve te cilet erdhen ne pushtet pas Luftes
se Pare Boterore me ndihmen e anglezeve dhe sot mbahen ne pushtet me
ndihmen e Mosadit Izraelit dhe CIA-s. Anglezet ne menyre qe ne Arabi
te mos kishte me dashuri per Kalifatin sponsorizuan fisin e eger te
Saudeve te cilet benin turqit qafire - qe te vine ne pushtet dhe te
sigurojne qe muslimanet nuk mund te krijonin me kalifat si ne kohen e
Osmanllive. Saudet, qe rrjedhin nga nje fis i eger beduinesh nga
Nexhdi jo vetem qe e kane privatizuar Xhamine e Shenjte dhe e kane
kthyer Arabine Saudite ne nje prone private (i vetmi vend ne bote qe
quhet ARABIA e SAUDEVE - kur ajo duhet te QUHET ARABIA E ALLAHUT),
por sundojne ne menyre te dhunshme popullin e bekuar te Arabise. Ne
vitin 1999 kur isha ne Haxh kam folur me nje seri Mekasish, qe ishin
Kurejshe, nga fisi i Pejgamberit a.s. qe me tregonin per trajtimin
kriminal qe familja e Saudeve i ben kabiles se Profetit Muhamed a.s.
Kurejshet qe na sherbenin si taksixhi ne Meke ishin te varfer ne
kulm. Mua me dhimbseshin dhe i pyesja pse jeni kaq te varfer. Ata me
thonin: eh mor cun - parate tona i kane marre keta pushtuesit e
Nexhdit. Nje bote arabe demokratike kercenon diktaturen e tyre
tribale, me te cilen ata mbajne te shtypur token e shenjte, dhe fisin
e Kurejsheve, te cilet sipas shume hadithesh profetike duhet te
sundojne Arabistanin dhe kalifatin.

2. Kercenimi i pozites se Izraelit dhe te Amerikaneve ne Lindjen e
Mesme jane nje kercenim per familjen e Saudeve, te cilet rrine ne
pushtet duke sponsorizuar nje version xhahil vehabizmi - i cili nuk
ka asgje te perbashket me Selefizmin e imam Abdul Vehabit. Selefizmi
qe Saudet sponsorizojne, i indoktrinon njerezit qe hyne ne sistemin
shkollor Saudit qe te urrejne Iranin, vellezerit muslimane,
demokracine, te drejtat e njeriut, shkollimin etj; ndersa i meson
muslimanet qe te besojne se Abdullahi dhe me pare tij, Fehdi jane
kalife te Islamit. Keta veprojne tamam si Ismailitet ne kohen e
kryqezatave qe beheshin me kryqtaret kunder Salahudin al Ejubit qe
donte te clironte Xhamine Aksa. Saudet jane te lumtur kur ne Gaza
shkaterrohet Hamasi dhe rezistenca Palestineze, pasi atyre nuk ju
rreh mendja per Xhamine Aksa, por hallin e kane me Iranin dhe
shiitet. Pse pothuaj te gjithe burimet e naftes qe Saudija ka, jane
ne tokat e shiijave te Arabise Saudite te cilet keta i sundojne me
dhune. Nese ke vene re, nxenesit qe edukohen ne arabine saudite, me
shume urrejne nje shiit sesa cifutet dhe te krishteret qe shtypin
muslimanet. Ka biles nga ata qe thone: mire te ju behet
Palestinezeve. Te besh lufte dhe demostrata eshte bidat dhe nuk eshte
bere nje gje e ketille ne kohe te profetit. Burgjet e Saudise jane
plot me ulema si ata te Hamasit qe duan te heqin diktaturen ne Saudi.
Por fisi i eger i Saudeve, nuk eshte i interesuar te cliroje xhamine
Aksa, por te ruaj pasurite dhe sundimin e tij, te ruajne grate dhe
prostitutat evropjane qe mbushin haremet e tyre, ndersa popullin e
helmojne me nje version primitiv te Islamit. Arabia Saudite eshte nje
nga bleresit me te medhenje te armeve amerikane. me ato arme Saudija
mund te sulmojne kollaj Izraelin. Ama Saudet keto arme nuk i perdorin
ne asnje moment per Palestinen, pse ata e dine shume mire, qe aleatet
me te medhenje te Amerikes ne Lindjen e Mesme, jane Saudija dhe
Izraeli. Kete gje amerikanet e thone kudo dhe pa piken e turpit. Por
populli saudian qe eshte injorant, nuk i di keto pune. Keta i
genjejne muslimanet, duke ju dhene hurma dhe iftar fukarejve
muslimane, ashtu sic bejne edhe ne Shqiperi, qe i cojne nje haxh
falas nga mbreti. Ata perdorin metoden e karrotes. I japin nje
karrote muslimaneve potenciale, dhe ju thone rrini urte ju, pse e
dime ne sesi eshte puna.

3. Saudija ka interes qe ne Palestine te zhduket Hamasi, pasi Hamasi
eshte pse synit, shihet si krah i Iranit ne Lindjen e Mesme, i cili
kerkon te ndertoje nje islam clirimtar dhe revolucionar - tamam si
Islami i Salahudin al Ejubit. Ndertimi i nje Islami te ketille do te
thote debim i amerikaneve nga rajoni. Dhe Saudija e di qe pa
amerikanet ajo nuk mund te ekzistoje as per nje muaj. Investitori me
i madh ne Amerike sot eshte Arabia Saudite dhe vendet e tjera
satelite arabe te Gjirit. Para ca muajsh nje bankier nga Bahreini me
tregonte qe Saudet kishin humbur miliona ne stoqet amerikane me
krizen boterore qe po ndodh. Une normalisht qe u gezova pse ata i
cojne leket ne fajde. Ama ky fakt tregon lidhjen e ngushte qe
ekziston ndermjet Arabise Saudite dhe Izraelit. Qe te dy jane
bastarde te imperializmit amerikan ne Lindjen e Mesme dhe rrojne
vetem nepermjet dhunes dhe presionit. Perndryshe nese bota arabe do
te ishte e lire dhe demokratike, kush do ti mbante ne pushtet Saudet?
A mendon njeri ne kete liste qe ndokush ne bote do te votonte ne
zgjedhje per keta njerez te eger dhe injorante qe nuk kane asnje
virtyt pervec egersise se Nexhdit dhe pabesise historike kunder
Kalifatit?

4. Sikur Saudija te donte te ndalonte masakrat ne Gaza mund te:
a. nderpriste naften vetem per 1 jave ndaj Perendimit
b. debonte nga Saudija bazat amerikane dhe ata mijera amerikane qe
punojne dhe kontrollojne sektoret strategjike te Saudise dhe marrin
rroga mijeradollareshe
c. ndalonte blerjen e produkteve amerikane' pasi Saudija eshte
bleresi me i madh i pajisjeve amerikane ne bote.

Ama sheiket e Saudise nuk bejne asnje nga keto hapa, pasi ata jane te
lidhur deri ne fyt me amerikanet. Ne Arabi Saudite ka me qindra
shejhe islame qe ju qan zemra per Palestinen, sic edhe populli i
thjeshte eshte shume bujar. Por per qarqet sunduese saudiane, prishja
e Status Quose ne Lindjen e Mesme eshte kercenim per pushtetin e tyre
anti-islamik. Saudet, gjate luftes ne Irak, krijuan al-Kaeden dhe
conin shebabe nga Saudija, egjipti etj dhe ju jepnin fetva qe te
vrasin shijat neper rruge pse po ta benin kete do te shkonin ne
xhenet. Kete gje e deklaroi ministri i jashtem i Saudise, Saud al-
Faisal
ej cfare eshte ajo pacavure qe ke shkruajtur
nga e ke marre?

ke thene:


4. Sikur Saudija te donte te ndalonte masakrat ne Gaza mund te:
a. nderpriste naften vetem per 1 jave ndaj Perendimit
b. debonte nga Saudija bazat amerikane dhe ata mijera amerikane qe
punojne dhe kontrollojne sektoret strategjike te Saudise dhe marrin
rroga mijeradollareshe
c. ndalonte blerjen e produkteve amerikane' pasi Saudija eshte
bleresi me i madh i pajisjeve amerikane ne bote.

naften e ka bllokuar mbreti fejsal ne 60 e ca vite porse nuk jetoi shume gjate pasi u vra nga kusheriri i tij qe jetonte ne amerike.ky fejsali [Allahu e meshirofte] eshte nga familja e saudeve.
INFORMOHU SE NUK KA ME BAZA BRENDA ARABISE SAUDITE,BAZAT TASHME JANE NE KATAR DHE KUVAJT DHE IRAK.
AMERIKANET QE PUNOJNE ATY PUNOJNE SE ARABET JA KANE NEVOJEN.
PO TE DUAN MUND TA BEJNE PORSE NUK ESHTE HARRAM QE ATA NUK E BEJNE NJE GJE TE TILLE SE TREGTIA ME CIFUTET DHE KRISTIANET ESHTE E LEJUAR.
SA PER LIDHJET E AL-KAIDES ME ARABINE SAUDITE JANE QESHARAKE PASI NE BURGJET E ARABISE SAUDITE KA ME SE SHUMTI NJEREZ TE AL-KAEDES DHE SE AL-KAEDA I KA SHPALLUR LUFTE ARABISE SAUDITE DHE I KA BERE TE LEJUARA SULMET TERRORISTE DREJT ATIJ VENDI.
DHE ESHTE HAMASI AI QE ESHTE ME AFER AL-KAEDES,SA PER TA DITUR.
MJAFTON TE RRISH ME PALESTINEZE QE JANE PERKRAHES TE HAMASIT SE SI E LAVDEROJNE BIN LADENIN.
AL-KAEDA ESHTE KRIJUAR ME HERET......INFORMOH U MIRE.
DHE DIJETARET E ARABISE SAUDITE KANE DALE NE DEKLARATA PER TE MOS SHKUAR NE IRAK SE ESHTE RREMUJE HESAPI,PERVEC DISA TE CMENDURVE QE JANE KUNDER QEVERISE SE ARABISE SAUDITE. 

6
Forumi Islam / Islami autokton!
« ne: 18-03-2009, 14:55:37 »
Ne emer te drejtesise e te bemiresise!

Ne fund te nentorit te vitit 2008, ne nje tubim per fene islame zotriu Sabri Selmani u pat thene te pranishmive shqiptar musliman edhe kete:

citim,

Per shqiperine natyrale ne emer te ZOTIT, kombit e te fese.

Ne endrra te mdhaja s`kemi,
veq folene ku flejne shqiponjat
Shqiperine natyrale!
kater vilajetet e tona.

Perfundim i citatit.

Per kete aresye ata " dijetar" te fese islame te cilet nuk e njohin dhe nuk u intereson kombi e flamuri por e dojne islamin ne trojet etnike shqiptare pa to (komb e flamur) e urrejne Sabriun sepse i njejti thekson ate qe ceka me pare.

P.s. kjo faqe interneti as nuk ia shton namin e as nuk ia ul namin Selmanit .Zoti i madherishem eshte ai qe jep dije e merr, andaj ti mbetesh shume e pa rendesishme sa i perket kesai pune.Me rendesi eshte se Sabriu po e ndihmon kombin e vet dit e nat.Nuk mbaj inat ne ty por kam fol realitetin.te perferoi ta lexosh librin:Mos u deshpro.

Shko tani, mire mbetsh!

sa per namin e ketij Sabriut as qe njoh dhe me keto qe lexova as nuk dua ta njoh.
nuk e di ku qendron nami i ketij kur e njeh vetem ti?????????
te kuptohemi mua nuk me prish pune bashkimi ose jo  i trojeve shqiptare, nuk eshte kjo gjeja me e rendesishme,ska ardhur profeti Muhammed [salallahu alejhi ue selam] per te bashkuar shqiptaret apo arabet porse ka ardhur per nje fraze te vetme [La ilahe il-la Allah ]
ky sabriu nese eshte burre i mire e bujar le te mendoje per shpetimin e shpirterave te shqiptareve dhe ti therrase ne te verteten e jo te beje propagande nacionaliste tmerresisht naive.
sa per ate se motra muslimane Aida eshte e parendesishme e ke shume gabim.
mjafton te pyesesh forumistet se sa e njohin Aiden (nepermjet shkrimeve kuptohet)dhe sa e njohin kete sabriun.
nese ke ndermend te hapesh tema te tilla ben mire te besh nje forum me vete.
oj po hodhi i çmenduri nje gur ne lume dhe u ngriten 100 te mençur ta nxjerrin(eshte shprehje e popullit tone kjo).

kjo qe po shkruaj me poshte eshte keshille per motren muslimane Aida:
nese sheh tema te tilla dhe debatues te tille mos e zgjat shume muhabetin po mbylle temen se ndonjehere eshte me e lehte te merresh vesh me murin se me njerezit.

7
Teologjia / Ceshte për ju Feja.
« ne: 13-03-2009, 15:43:13 »
Vertet Dalber je munduar te shprehesh dicka pe ttju kundervene jetes liberale jashte kodeve fetare dhe natyrish dhe une nuk jam per nje shoqeri te shthurur,por kuresesi per te dhunuar lirite e femres e per ta nxjerre ne shekullin 21 me thes.Por shoh qe nuk me ke kuptuar. Une kurre nuk kam share ndonje fe.Dhe per me teper nuk marr persiper te flas per epersite e njeres apo tjetres pasi nuk kam dhe njohurite e duhura ne teologji per te mos thene se as nuk e kam qef kete lende.Une them se te gjitha kane dale si nje nevoje.Ajo qe me shqeteson eshte se secila fe, le te jete ne ate vend ku lindi si nje nevoje dhe jo ku u kultivua per interesa te pushtuesit.Populli yne ska perse te sillet ndryshe nga te tjeret,te cilet pasi Turqia u thye u rikthyen ne identitetin e tyre.E kjo do guxim do kulture, inisiative ,tolerim per ate pjese qe nuk pranon por rinia duhet te dije te permbyse raportet te cilat bejne qe te na rradhisin me vendet islamike ,kur nuk kemi qene kurre te tille.

mund te jemi ne çfaredo shekulli te duash porse morali ngelet moral dhe imoraliteti ngelet imoralitet.
dhe nese nje person deshiron te mbuloje trupin e vet ajo eshte e drejta e atij personi.pastaj nese nuk pranon mbulesen e vajzes muslimane qe eshte nje drite e vertete ne erresiren dhe zymtesine ne te cilen per fat te keq ka rene shoqeria shqiptare, e kane harruar turpin dhe o burra kush te zhvishet me shume.tashme edhe ne televizion mund te gjesh mesazhe te tilla si jam nje mami 30 vjeç kerkoj nje djale per argetim.
pastaj nese nuk te pelqen mbulesa e kokes shko edhe hiqja me perpara atyre murgeshave.

8
Teologjia / Ceshte për ju Feja.
« ne: 13-03-2009, 15:31:52 »
Krejtesisht abuzive.Nuk ka nevoje te kerkoj,pai e tprenoj si te vertete.po kjo mund ti perkase nje komuniteti te vogel emigrantesh,qofshin keto dhe me ngjyre.Te tilla ka kudo dhe sot por nuk jane dominuese.Te kthesh nje komb ne 80%te tij nuk e pranoj qe keto kontakte sporadike, ne nje kohe kur dhe  komunikimi ishte i veshtire nuk mund te kishte dhe nuk mundesi te marre kete atributte kthimit masiv.Te pranosh kete eshte abuzive.
Persa i perket rromanit ,me vjen keq une kam nje trevjet qe shkruaj ne kete forum per te njejtin problem.Une nuk diskutoj kurre ser cilesine e besimeve por duke qene se sot jemi ne kondita te nje kombi te ringritur,dhe aq me teper te kaluar nga nje sistem ateist na lind e drejta te kerkojme indentitetin tone te kthejme moralin ne vend.Ky nuk mund te jete nje proces me dhune por brenda standarteve demokratike.Une nuk kam nje edukim laik dhe ndoshta prandaj mund te arsyetoj dhe gabim.Ps. duke mu duke e egzageruar qe ne te kemi sot 2000 studente ne shkollat e huaja islemike.Pese studente erdhen te paret nga keto shkolla dhe hapen nje konflikt jo te vogel brenda komunitetit musliman me idene e kalimit nga sistemi tradicional tebesimit.Pas kundershtimeve arriten qe te ndahen dhe brenda kultit.Dhe nje nga dyshimet e vrasjes se mikut tim te ndjerit S.Tivari,sekretarit te pergjithshem te ketij komuniteti ishte dhe kjo piste.Tashme nuk di se c"behet me kete dosje.Fundja BE nuk mund te shprehet por ne e kuptojme se ato ndjehen te shqetesuar per te pranuar komunitete masive te beimeve te ndryshme.E perderisa neve nuk na takon ky besim ska ndonje arsye perse te mos e ndryshojme ne menyrenme liberale.Tregon dhe vullnet dhe deshire per standarte te reja. Ciao


ej o anest
ne çvend te italise je te takoj njehere ,se mua me pelqen ta shikoj tjetrin ne sy kur ti flas.
edhe une dua ta di se kush e vrau ate tivarin se me kollaj u gjet vrasesi i azemit dhe kush e vrau kete tivarin su gjet.ditet e para kapen gjithe muslimanet qe kishin ,me se paku,folur me te dhe pastaj su degjua me asgje.çudi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
qe te kuptohemi ky tivari ka qene nje nder hajdutet kryesore te pasurise te muslimaneve shqiptare.dhe jko eshte e verteta.
tjeter e vertete eshte qe ka pasur pare(lek) te madh ne komunitetin musliman dhe ata qe e drejtojne ate jane me te pakualifikuarit per ta bere nje gje te tille.per fat te keq nuk jane muslimanet ata qe zgjedhin drejtuesit e tyre porse eshte shteti ai qe me se shumti fut hundet ne komunitetin tone e janullatosi edhe pse eshte grek ka liri te plote veprimi.i dime fare mire si jane punet.
megjithate muslimanet jane njerezit me te mire sepse urdherojne per te mire dhe ndalojne nga e keqja me aq sa kane mundesi,pa shkaktuar trazira.

9
Teologjia / Ceshte për ju Feja.
« ne: 13-03-2009, 15:13:14 »
[quotetanë- atë pagane. Personalisht e shoh fenë për çdo individ si një udhëtim spiritual, çdokush e jeton dhe praktikon fenë ne te cilën ndjehet me mirë e kjo gjë mendoj se duhet të rrespektohet dhe te i lejohet cdokujt. ]

Bashkimi Europian nuk eshte nje klub ku secili ka te drejtete beje si te doje.Ai eshte nje komunitet ne ekujliber kultural dhe ne disipline.Kur flitet per hyrjen e dhjete ,njeqind apo njemije emigrandesh te kulturave te ndryshme,ato nuk shqetesohen pasi besojne se ato se shpejti do te asimilohe nga kultura e shumices.Ketu flitet per integrimine disa miljone njerzish ne levizje te lire?!Ja  po te jap nje shqetesim te tyre:

Paolo GRANZOTTO
Troppa intolleranza nei versetti del Corano
tratto da: Il Giornale, 05.08.2005

Discutendo con amici «buonisti» a proposito di integrazione degli islamici, mi sono permesso di negarla, ritenendola, per loro, oggettivamente rischiosa. Stiamo ai fatti. Un cristiano vuole farsi ebreo? È possibile: con l'ambiente, nessun problema. Un cristiano vuole convertirsi all'Islam? Lo fa: dall'ambiente magari adesso qualche occhiata di traverso, non un decennio fa. Un islamico vuole farsi cristiano? Non dico ebreo perché anche l'umorismo ha un limite. In tal caso l'abiura è un suicidio: qualunque bravo islamico, se non ricordo male, è tenuto ad uccidere l'apostata. Se sbaglio, mi corregga. Controprova, per quello che può valere: quanti italiani battezzati si sono in questi anni convertiti all'Islam? Quanti islamici hanno fatto il percorso inverso? Se il ragionamento fila - decida lei -, bisogna che certe verità, per quanto politicamente scorrette, vengano divulgate. Temo che il buonismo si nutra spesso di ignoranza. È da buon cristiano porgere l'altra guancia. Ma alla terza sberla io, che magari non sono un buon cristiano, cos'altro fare me lo devo pur chiedere. Grazie. Stefano Passeri.

Quello che lei scrive, caro Passeri, rispecchia la realtà, ma credo che nemmeno i buonisti, ovviamente a parte qualche fesso - e ce ne sono a bizzeffe fra i buonisti, vuole i nomi? - ritengano la conversione un gesto basilare della volontà di integrarsi. Resta il fatto che per cento cristiani che abbracciano l'Islam, solo un islamico, forse, abbraccia il cristianesimo. Perché nell'Islam l'abiura è considerata non tanto un peccato, ma un crimine. Punito con la morte. Ovviamente entrambe le fedi caldeggiano la conversione dei relativi infedeli, ma l'Islam più che di conversione parla di «conquista». Le riassumo qui tre versetti della IX Sura del Corano, quella titolata At-Tawba (la Disapprovazione): «Allah svergogna i miscredenti (...). Annuncia a coloro che non credono un doloroso castigo. Quando siano trascorsi i mesi sacri, uccidete questi associatori ovunque li incontriate, catturateli, assediateli e tendete loro agguati (...). Se poi si pentono, eseguono l'orazione e pagano la decima, lasciateli andare per la loro strada. Allah è perdonatore, misericordioso». «L'Islam deve distruggere gli Stati e i governi del mondo intero che si oppongono all'ideologia e alla dottrina dell'Islam» predicava il defunto Abu al-A'la al-Maududi, autore di «al-Jihad fi al-Islam», ovvero «Il combattimento per la causa dell'Islam», libro che fu e seguita a essere un best seller (insistere nel sostenere che il fondamentalismo e il terrorismo jihadista siano conseguenze della guerra in Irak o del problema palestinese è una cretinata, una delle tante, della sinistra: l'Islam è di per se stesso fondamentalista e a raccomandarne la radicale pratica furono dapprima Hassan al-Banna, colui che nel 1928 diede vita in Egitto alla masnada dei «Fratelli musulmani» e, appunto, di Abu al-A'la al-Maududi, fondatore nel 1941 della Jamaat-e-Islami, l'«Associazione islamica»). Per venire ai giorni nostri, vale la pena di segnalare questa pacifica, tollerante, dialogante dichiarazione dell'imam Omar bin Barqui, cittadino inglese: «Rimodelleremo la Gran Bretagna a immagine dell'Islam. Sostituiremo la Bibbia con il Corano». Sbaglierò, ma non mi sembra siano espressioni favorevoli all'integrazione, alla volontà di dare origine alla benedetta società multietnica e multireligiosa. Ma piuttosto un deciso, spavaldo no alla assimilazione. Di questo dobbiamo tener conto, non della favola dell'Islam moderato, che sarebbe tale solo perché non mette bombe nelle metropolitane. L'Islam moderato, nel senso di un Islam disponibile al così detto dialogo, non esiste.

Ps: nel caso quella sura non fosse stata ben compresa, ve la ripropongo: «Annuncia a coloro che non credono un doloroso castigo. Quando siano trascorsi i mesi sacri, uccidete questi associatori ovunque li incontriate, catturateli, assediateli e tendete loro agguati (...). Se poi si pentono, eseguono l'orazione e pagano la decima, lasciateli andare per la loro strada. Allah è perdonatore, misericordioso».
Data inserimento: 18/08/2006

E pra nuk eshte puna ke mishi i derrit.Atje ka njerez qe nuk hajne mish kurre. Ciao!Te pata bere nje verejtje per edukimin e vajzes nuk me dhe pergjigje.


o anesti
e lexova parantezen ne shqip dhe artikullin ne italisht.
bashkimi europian nuk na pranon muslimane thua ti(edhe pse une nuk e besoj).po mire more anesti po te na thote ky bashkimi europian kerceni me nje kembe,ne sipas teje duhet te kercejme me nje kembe,keshtu thua ti
personi i cili humb identitetin thjesht per te mira materiale per mua eshte vetem nje i mjere pa identitet.njerezit kane intelekte te ndryshme dhe ata dallojne ne ato intelekte.nese une nuk deshire te behem aktor ti mund te me thuash sa te duash behu aktor por kjo nuk ka per te ndodhur.njerezit e nje brezi e kane te rrenjosur ne koke komunizmin.po nuk bere si themi ne nuk behesh anetar partie ore anesti.

kurse persa i perket asaj paçavures ne italisht nuk ishte gje tjeter veçse nje injorance e tejskajshme.eshte permendur aty nje ajet Kurani i sures Teube dhe eshte komentuar si i ka dashur qejfi atij qe e ka shkruajtur artikullin.
sa per ta ditur,une jetoj ne itali dhe e di se si funksionon ketu.
gazetat dhe televizionet jane ato qe mashtrojne dhe genjejne e njerezit i besojne gazetave e televizionit.
deri dje me sy te keq shiheshin shqiptaret dhe merite per kete kishin ato artikujt e gazetave qe na sjell ti ketu.

10
Une e hapa kete teme ketu pasi sic e shpjegova s'ishte thjesht nje teme qe doja te lidhja me Fene. Perderisa ketu behet fjale per grate e mbuluara, kjo teme ka te beje me grate dhe per grate me shume se cfaredo tjeter. Madje ka te beje me lirine e tyre, bukurine e tyre, mendjen e tyre, anen e tyre psikologjike, etj. Keshtuqe te lutem mos e leviz kete teme nga kjo kategori.

Dhe sigurisht, perderisa une s'i kuptoj ca gjera ne lidhje me fene Islamike dhe sidomos se pse DUHEN MBULUAR Femrat, prandaj edhe e hapa si teme per ta diskutuar. Madje, Emira ka ngritur nje pyetje shume te mire dhe me kuptim ne lidhje me kete teme: Perse nuk mbulohen burrat?!


P.S. Postimin dhe shpjegimin tend te gjate s'e kam lexuar akoma dhe s'kam kohe tani. Ndoshta pas fundjaves, pasi une jam shume e ngarkuar ne fundjave. Megjithate me vjen mire qe more iniciativen dhe shkruajte ne kete teme. Faleminderit.

pershendetje Elegance

Allahu te udhezofte ne rrugen e drejte(kete lutje ja pak a shume bej te gjitheve pasi ja dua te miren dhe e mira per mua eshte Islami)

e vleresoj deshiren per te kuptuar(mesuar),kjo eshte nje gje per tu lavderuar,dhe nuk je vetmja nder jomuslimanet qe e ben kete pyetje dhe te tjera te ngjashme me kete.mirepo ketu kemi nje problem.
problemi ,ne kendveshtrimin tim,nuk eshte me shume tek pyetja se sa tek renditja e pyetjes.
per kete te jap nje analogjizem: a mund ti besh pyetje nje nxenesi te fillores per zgjidhjen e nje ekuacioni te grades se dyte?
patjeter qe jo
e njejta gje vlen edhe per pyetjen tende.
sa per ceshtjen sociale,cdo musliman e ka obligim ta shohe nepermjet Islamit.kaq per sot se nuk kam kohe per me shume sqarim

11

[Shënim: Ky është vetëm një fragment i shkurtër nga deklarata e Shejkhut - Allahu e ruajt!]“Dhe nuk ka për ata dalje nga ky poshtërim dhe turpërim  përveç se duke u kthyer tek Islami i vërtetë, me Librin e Allahut dhe Sunetin e të Dërguarit të Tij (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem).

Ju e dini që Umeti është ndarë në grupacione të shpërndara gjithandej - Allahu na ruajt - i shpartalluar nga epshet, prandaj Umeti u godit nga ndëshkime të cilat i meritonte, siç është edhe pushtimi nga armiqtë e Allahut:

وَمَا أَصَابَكُمْ مِنْ مُصِيبَةٍ فَبِمَا كَسَبَتْ أَيْدِيكُمْ وَيَعْفُو عَنْ كَثِيرٍ (٣٠)

“Çfarëdo fatkeqësie që ju godet, është si pasojë e asaj që keni bërë vetë; por Ai fal shumë.” [esh-Shura, 30]

Dhe siç e kam thënë në disa nga shkrimet e mia dhe në disa nga këshillat që u kam dhënë Palestinezëve dhe siç u kam këshilluar edhe juve, se betohem në Allah, Palestina nuk do të çlirohet përveç se nga ajo që e hapi atë (për herë të parë). Ajo u hap me Kur'anin dhe Sunetin dhe nuk ka për t’u kthyer tek kjo gjendje nëqoftëse banorët e saj nuk kapen fort pas Kur'anit dhe Sunetit.

Dhe kur ‘Umeri (radij-Allahu ‘anhu) shkoi për të hapur Shtëpinë e Shenjtë (në Jeruzalem), një i ri shkoi bashkë me të. Kur mbërriti në Sham aty u takua me Ebu ‘Ubejden. Ai shkoi tek një bunar, zbriti nga deveja dhe dhe nisi të pinte ujë duke vendosur buzët në të, ndërkohë që ishte veshur me rroba të rreckosura. Kështu, Ebu ‘Ubejde (radij-Allahu ‘anhu) i tha: “O Prijësi i Besimtarëve, mua s’më pëlqen që të dalësh para njerëzve në këtë gjendje.” Kurse ai i tha: “O Ebu ‘Ubejde, ah sikur ta kishte thënë dikush tjetër këtë që the ti!” Pastaj tha: “Vërtet, Allahu Tebarake ue Te’ala na fuqizoi me Islamin dhe nëse ne e kërkojmë fuqinë me diçka tjetër në vend të tij, Allahu ka për të na poshtëruar.”

Kurse tani, ata që luftojnë në Palestinë nuk e kërkojnë fuqinë nga Libri i Allahut dhe as nga Suneti i të Dërguarit të Tij dhe as nga Islami, por ata e kërkojnë atë nga lindja dhe nga perëndimi, nga Kristianët dhe nga Rafidat... etj. Ata po ndjekin metodologji të cilat janë shumë larg Islamit, kështu që xhihadi i tyre është në një rrugë tjetër në vend të rrugës së Islamit. Dijetarët i kanë këshilluar ata që të kthehen tek Libri i Allahut dh Suneti i të Dërguarit të Allahut dhe që t’i edukojnë vetet e tyre megjithë fëmijët e tyre me Librin e Allahut dhe Sunetin e të Dërguarit të Allahut (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem)...”

Përktheu nga anglishtja: Alban Malaj
Burimi origjinal: Sahab.net

 


12
Teologjia / Bashkëjetësë ndërfetare në Shqipëri
« ne: 23-01-2009, 16:47:02 »
Nuk eshte ndonje merite e madhe egzistenca e bashkjeteses fetare ne Shqiperi,sepse faktikisht ne Shqiperi shume pak jane besimtare te mirfillte.Askush nuk ka menduar psene e te qenit kaq tolerante ne shqiptaret ne besim,dhe jo tolerante per ceshteje absolutisht bastarde.
Ne vrasim per idiotesira,per gjakmarrje,per nder,fundja dhe per ceshtje qe nuk i perkasin jetes sone,dhe veten e konsiderojme fetar.Nuk besoj,thelle ne ndergjegjies sone nuk na e ndjen shume per fene,dhe shumica as e kane idene se cfare perfaqesojne.
Po e shpreh si nje autokritike ndaj nesh kete shkrim,sepse nuk besoj se toleranca eshte cilesi e jona si shqiptare dhe e ka nje arsye pse.
Shqiptaret nuk kane fe faktikisht,me fal qe hy ne nje polemike,por keshtu me duket,dhe nuk po ofendoj askend,edhe une shqiptar jam,nuk ndihem i ofenduar.Kerkoj ndjese nese dikush eshte fyer,por eshte mendimi im.

jam dakord me ty deri ne njefare mase.
jam dakord per faktin qe shumica e shqiptareve nuk jane aspak fetare dhe nuk e kane haberin fare se çfare jane fete dhe çfare urdheresa permbajne ne vetevete ato.nuk jam fare dakord kur thua qe shqiptaret jane tolerante,nuk eshte aspak e vertete mjafton te shohesh se si perçmon edhe deri ne njefare mase i perndjek opinioni publik shqiptar muslimanet(femrat qe mbajne shami dhe meshkujt qe mbajne mjeker) e njejta gje nuk ndodh me jomuslimanet qe mbajne shamine dhe mjekren per mode dhe kjo eshte pjelle e nje parimi(nese mund ta quajme keshtu) qe kane shqiptaret:
bej siç ben shumica
sipas vendit behet kuvendi
shko me tufen se te ha ujku(uku :D)
mos me thoni qe nuk i keni degjuar keto shprehje nga prinderit apo te afermit e tjere.
personalisht eshte mendimi qe me acaron me shume se çdo gje qe kur nuk kam qene ne besimin e paster Islam.
sinqerisht nuk arrij ta kuptoj se si nje qenie siç eshte njeriu(me arsye dhe logjike vetjake)te mendoje me mendjen e tjetrit(nje njeri si ai) dhe jo me te veten vetem e vetem sepse jane shumica qe e mendojne ashtu(nuk eshte kusht qe shumica eshte e sakte).pastaj keta te famshem mendimtare vijne ketu ne forum dhe te akuzojne ty qe nuk mendon(sipas tyre) me mendjen tende,hajde gallate hajde.

13
Teologjia / : Bashkëjetesë ndërfetare në Shqipëri
« ne: 23-01-2009, 16:24:55 »
"Mos shiqoni kishe e xhamia , feja shqiptarit eshte Shqiptariaa" keshtu thoshte Vaso Pashe Shkodrani  
Ne kohen kur me shume se kurr populli shqiptare kishte nevoj per ndriqim te mendjes , per dituri dhe  arsimim  ...
Sikurse e gjithe evropa qe u perfshi ne revolucione  gjate periudhes se Renesances  e cila i mposhti nje here e pergjithemon dogmat fetare (kishtare ).. edhe populli shqiptare nuk i shpetoj dote dhe pikerisht   parulla e larte permendur ishte ajo qe mposhti perqarjet dhe unifikoj  shqiptaret kudo qe jane...   FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA

pershendetje COLATERALL
shume e kam degjuar kete parrullen e famshme porse ne historine( e larget apo te afert)shqiptare nuk me rezulton qe shqiptaria te na qenkish fe,pastaj nese eshte hapur ndonje sekt i ri me emrin shqiptari do doja te dija se ke marrin per zot ithtaret e ketij shqiptarizmit?dhe ,kush jane rregullat per tu bere shqiptar(ithtar i shqiptarizmit) sipas jush?
pastaj keni thene qe ajo parrulla na paska bshkuar shqiptaret!?!
 hmmmmm:.......sikur sme rezulton nje gje e tille.
per ta vertetuar mjafton te shohesh historine,edhe kete te afermen nese do.dhe do te shohesh ata te famshem shqiptare te urrejne ne maksimum kosovaret(a thua valle sjane shqiptare).e njejta gje ndodh edhe tek nje pjese e kosovareve(edhe pse me pak).
kjo eshte e verteta me pelqen apo sme pelqen mua apo na pelqen apo sna pelqen neve.
Apo mos valle e kishe fjalen per ata shqiptare qe kane nderruar emrin (nga musliman e kane bere ortodoks)ne shqiperi e maqedoni.
nga ata qe punojne ne greqi shumica e kane nderruar emrin ne ortodoks edhe vijne neper forume dhe japin edhe mend se po te behemi ortodokse(te krishtere) na pranon europa ndersa muslimane jo dhe veten ne greqi e heqin per vorio epiriote dhe vijne e na bejne moral neve per atdhetarizem apo per nacionalizem.njerez pa dinjitet dhe zero personalitet apo karakter.te tillet bejne mire te heshtin.nejse mo.....histori shqiptaresh qe nga 1912 deri tani skane per te vene ndonjehere mend( i thone budallit te zgjuar dhe te zgjuarit budall)

sa per te sqaruar pak termat : atdhetarizem dhe nacionalizem
sa per te parin jam dakord, pasi te duash vendin ne te cilin ke lindur eshte me se normale,aty Allahu te ka krijuar dhe une dhe juve jemi shqiptare jo per zgjedhjen tone por sepse ne shqiperi kemi lindur.

i dyti nuk me pelqen aspak dhe nuk dua te kem te bej hiç fare.
te jesh nacionalist do te thote qe kombi yt eshte me i miri dhe duhet ta identifikosh veten me se pari me kombin deri ne ate mase sa ta mistifikosh.
me se pari e identifikoj veten me fene time pasi te qenit musliman(me fjale,besim,veper) te ben me te mire,ndersa te qenit shqiptar jo.

e di qe nje pjese te njerezve kjo nuk do ti pelqeje,dhe e di fare mire qe nje pjese tjeter do ti interpretoje sipas deshires se tij ato qe kam thene,porse e rendesishme eshte te  jem i sinqerte me veten time pastaj me te tjeret.

Allahu ju udhezofte ne rrugen e drejte e kush nuk e do udhezimin Allahu e shkatrrofte me gjithsej.

(ne lutjen qe kam bere nuk e kam specifikuar se kush eshte rruga e drejte[edhe pse Allahu na e sqaron kush eshte rruga e drejte]keshtu qe asnjeri te mos akuzoje se une e mallkoj nese ai nuk behet musliman.kete e kam bere per ta kuptuar gjithsecili se sa i sinqerte eshte ne ate qe ndjek dhe beson)

14
Forumi Islam / Vandalizma të tjerë sauditë
« ne: 20-01-2009, 17:58:59 »
ej. se harrova......si si ishte ajo thenia e nje fare Sokrati:
"i ditur eshte ai qe nuk di asgje"
 :D hahaaaaaaaaaaa e bukur kjo,shume e bukur si moto,
model per tu ndjekur apo jo ore gys?
si duket ti e ndjek deri ne detaj.ky po qe eshte nje mendim shkencor i kulluar.

15
Forumi Islam / Vandalizma të tjerë sauditë
« ne: 20-01-2009, 17:50:12 »
PO sigurisht.
Ne nje shtet ku nuk ka mendim shkencor, ku nuk ka muzeume, ku nuk ka asnje lloj shenje qe deshmon dashuri per kulturen, cfare mund te presesh?

Ai vend eshte lene kastile te vegjetoje ne batakun ku ka rene, per tu bere mjeti kryesor i diskreditimit te muslimaneve ne mbare boten.
Shikoni kudo se cilit vendi i referohen ata qe duan te diskreditojne msulimanet. Kudo merret per shembull Afganistani dhe Arabia Saudite.
Normalisht, duhen ishuj te tille per t'i perdorur si sebep, per t'i hedhur balte fese se Zotit. Dhe Arabia Saudite po e ben me se miri rolin e justifikuesit pasiv te akuzave ndaj Islamit.

nuk ka mendim shkencor the....hmmmmm.....n uk e di cilen quan ti mendim shkencor,porse ata mendimin shkencor e kane veçse nuk eshte i njejti me ate te te tjerevekjo eshte e gjitha.fakti qe mendojne ndryshe nga te tjeret i bejne ata te prapambetur sipas teje.fakti qe merret neper goje dhe me shpifje nga te tjeret (ne mjaft raste me pa te drejte)nuk perben argument kunder tyre por pro tyre.pasi mosbesimtaret duan mosbesimtaret dhe jo besimtaret.ata e urrejne Islamin pavaresisht Arabise Saudite dhe fakti qe ata e perflasin ate eshte se ajo eshte bastioni dhe mbrojtesi i Islamit burimor, e Islamit te paster pa ndotjet e bestytnive te paganeve anembane botes.Ai eshte i vetmi shtet i botes qe mbron me ligj teuhidin(njejsimin e Allahut nje dhe te vetem,pa shok dhe ndermjetes)dhe kete e ben me shkence,me shkencen Islame,me shkencen e argumentit te vertete.
A ka dije apo shkence me te madhe se sa njohja e Zotit tend dhe e urdheresave dhe ndalesave te Tij?
sa per muzete, muzete jane vende qe i sherbejne historive te vjetra te mbaruara tashme keshtu qe ne Arabine Saudite nuk ka nevoje per muzete pasi historia e profetit (salallahu alejhi ue selam) atje nuk ka vdekur apo mbaruar,porse ajo vazhdon te jetoje me njerezit e atij vendi ne te gjithe aspektet e jetes se tyre.
Allahu i forcofte akoma edhe me shume ne fene e Tij.
Allahu i dhente sukses pavaresisht zilise se ziliqareve dhe qellimkeqinjve.


16
Teologjia / Kishat dhe xhamite duhet shenderruar ne muze
« ne: 20-01-2009, 17:11:40 »
Dikush mendon se kam hyre e po levroj ne bahcen e tyre, por kjo bahce apo kopesht nuk ka pronar ne toke, apo nese ka jemi te gjithe pronare njesoj. Si i dituri, si i padituri flasin aq sa dine, e kete sigurisht e beje edhe une, dhe levroj ne kopshtin qe eshte edhe i imi,aq sa me merr parmenda.
Kritikoj njerez e institucione qe mendoj se jane ne sherbim te vetvetes e jo ne sherbim te njerezimit.
Njehere tjeter kur te kem kohe me shume, e shpresoj te kem edhe dije me shume, ndoshta do te i rikthehem kesaj teme per te dhene te tjera arsye qe mbeshtesin kete mendim, megjithate i mirepres edhe mospajtimet te cilat do te deshiroja te ishin te argumentuara e te analizuara sepse keshtu do te mesoja me shume nga to.
ju pershendes

pershendetje
Allahu te udhezofte

per çeshtjen e bahçes dhe pronareve dote thoja qe pronar ka dhe nuk jemi te gjithe pronare,porse eshte vetem nje pronar e Ai eshte Allahu subhanu-ue-teala.Ai eshte Zoti i Qiejve dhe i Boterave.Ai eshte qe na ka dhene per fe Islamin.
sa per te diturin dhe te paditurin,eh, qe i dituri flet me dituri e kuptoj po i padituri me çfare flet?..........nejse.
sa per istitucionet dhe njerezit qe jane ne sherbim te vetes ata i kritikoj edhe une porse mos i pergjitheso njerezit dhe institucionet.
sa per njerezit mund te kete nga ata qe jane te shtrember por kjo nuk do te thote qe feja eshte e shtrember dhe aq me pak qe xhamia eshte e shtrember.sa per institucionet, eshte e vertete qe ato mund te perdoren nga disa njerez per interesat e tyre porse kjo nuk do te thote qe institucioni eshte i shtrember.psh,xhamiat qe perdoren per muze dhe jo per adhurimin e Allahut nuk kane me rendesine e xhamise dhe bie institucioni i xhamise e na duhet ta quajme me emer tjeter se nuk eshte me xhami sepse xhamia eshte ndertuar per nje qellim.
disa nga dobite e xhamive
1-vend adhurimi(vend ku shkohet per te bere faljet ditore)
2-vend mesimi (ato kane qene universitetet e para per muslimanet dhe vazhdojne te jene akoma)
3-vend stervitjeje( eshte e lejuar te stervitesh ushtarakisht ne to)
4-vend bashkimi per muslimanet( ne çdo falje ata bashkohen ne adhurim ndaj Allahut),kemi te bejme me bashkim fizik dhe shpirteror e vellazeror.

per tu sqaruar:
nuk eshte xhamia qe na urdheron per te bere kete apo ate gje,porse Kurani dhe Suneti sipas kuptimit te te pareve tane te mire qe na urdherojne.Kurani eshte fjala e Allahut.Suneti eshte tradita e profetit Muhamed (salallahu alejhi ue selam) ne fjale ,veper, dhe miratim te veprave te shokeve te tij.
xhamia eshte nje vend i rendesishem qe i bashkon muslimanet fizikisht ndersa shpirterisht dhe nga ana ideore( me pasur ide te njejta per çeshtje themelore) i bashkon Kurani dhe Suneti i kuptuar sipas te pareve tane te mire.

h75:-  shpresoj dhe lus Allahun qe te jeni i sinqerte ne kerkimin e te vertetes
Allahu nuk ka nevoje per ne ,jemi ne qe kemi nevoje per Allahun
dhe nuk arrihet udhetimi per tek Allahu perveçse me trenin e se vertetes dhe sinqeritetit
edhe njehere lutja ime per ty eshte:
Allahu te udhezofte dhe te ndriçofte rrugen drejt miresise

17 

Të gjitha lavdërimet janë për Allahut, Zotin e gjithçkaje që ekziston. Paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi të mirin e Pejgamberëve dhe të Dërguarve të Tij, Pejgamberi ynë Muhamed, si dhe mbi Familjen e tij, Shokët e tij dhe mbi të gjithë ata që i ndjekin në mirësi deri në Ditën e Fundit.

Në vazhdim:

Komisioni i Përhershëm për Hulumtime dhe Vendime Islamike në Mbretërinë e Arabisë Saudite ka ndjekur me pikëllim dhe dhimbje të madhe atë që ka ndodhur dhe po ndodh kundër vëllezërve tanë në Palestinë, veçanërisht në Gaza; aktet e shtypjes dhe vrasjes së fëmijëve, grave dhe të moshuarve! Dhe kjo është shkelje e asaj që është e shenjtë, është shkatërrim i infrastrukturës dhe institucioneve dhe terrorizim i popullit të pafajshëm. Dhe nuk ka dyshim se ky është një krim dhe shtypje ndaj të drejtave të popullit Palestinez.

Në këtë ngjarje kaq të dhimbshme është obligim për Muslimanët që të jenë në krah të vëllezërve të tyre Palestinezë, t’i ndihmojnë e t’i mbështesin ata, të bëjnë përpjekje për të larguar shtypjen kundër tyre me çdo mjet që të munden, në mënyrë që të realizojnë detyrimin dhe lidhjen e Imanit (që kanë me vëllezërit e tyre).

Allahu i Lartësuar ka thënë:

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ

“Me të vërtetë besimtarët janë vëllezër.” [el-Huxhurat, 10]

Dhe Allahu ‘Azze ue Xhel ka thënë:

وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ

“Besimtarët dhe besimtaret janë Eulija (miq, ndihmues, përkrahës, mbrojtës) për njëri-tjetrin.” [et-Teube, 71]

Dhe Pejgamberi (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) ka thënë: “Besimtari për besimtarin është si puna e një ndërtese; secila pjesë e ndërtesës mban pjesën tjetër”, pastaj ai lidhi gishtat e tij me njëri-tjetrin.” [transmetuar nga Bukhari dhe Muslimi]

Dhe ai (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) ka thënë gjithashtu: “Shembulli i besimtarëve në marrëdhëniet, dashurinë dhe mëshirën që kanë mes veti është si shembulli i një pjese të trupit në raport me pjesën tjetër të tij; nëse një pjesë e tij sëmuret, atëherët i gjithë trupi vuan nga ethet dhe dhimbja.” [transmetuar nga Bukhari dhe Muslimi]

Dhe ai (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) ka thënë gjithashtu: “Muslimani është vëllai i Muslimanit; ai nuk e dhunon atë, as nuk e mashtron, as nuk e dorëzon tek armiku dhe as nuk e përbuz atë.” [transmetuar nga Muslimi]

Ndihma këtu përmbledh shumë gjëra - në përputhje me aftësitë, në varësi të situatave - qoftë ajo intelektuale ose fizike apo qoftë nga Muslimanët në përgjithësi nëpërmjet pasurisë, ushqimit, medikamenteve, veshmbathjeve etj, apo qoftë nga Kombet Arabe Islamike, nëpërmjet lehtësimit dhe mundësimit të mbërritjes së ndihmës tek ata dhe duke mbajtur një qëndrim të sinqertë për çështjen e tyre, si dhe duke e përkrahur çështjen e tyre nëpër tubime, seminare dhe konferenca ndërkombëtare. Të gjitha këto janë nga mënyrat e bashkëpunimit në mirësi dhe devotshmëri - gjë që është e urdhëruar në thënien e Allahut të Lartësuar:

وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَى

“Ndihmojeni njëri-tjetrin në mirësi dhe devotshmëri...” [el-Ma’ide, 2]

Gjithashtu, prej atyre mënyrave është dhënia e këshillës së sinqertë atyre [Muslimanëve në Palestinë] dhe drejtimi i tyre tek ajo që është e mirë dhe e dobishme për ta. Dhe më e madhja prej tyre është të bërit dua gjatë gjithë kohës që fitneja e tyre të marrë fund, fatkeqësia e tyre të marrë fund, gjendja e tyre të rregullohet dhe fjalët e veprat e tyre të përmirësohen.

Këtu, ne gjithashtu i këshillojmë vëllezërit tanë në Palestinë që të kenë frikë Allahun e Lartësuar dhe të kthehen te Ai, ashtu siç i këshillojmë ata që të jenë të bashkuar tek e vërteta dhe t’i lënë mënjanë ndarjet dhe përçarjet e të mos i japin shansin armikut, i cili po e shfrytëzon këtë [gjendje në të cilën ndodheni] për të vazhduar armiqësinë dhe shtypjen.

Ne gjithashtu u bëjmë thirrje dhe u ritheksojmë vëllezërve tanë që të marrin ato masa që do të sjellin mënjanimin e dhunës që është drejtuar për në tokat e tyre - duke patur sinqeritet të plotë për Allahun e Lartësuar - në të gjitha veprimet e tyre dhe të kërkojnë Kënaqësinë e Tij, të kërkojnë ndihmën e Tij me vepra të mira, me namaz dhe duke u këshilluar me dijetarët dhe njerëzit e urtësisë në të gjitha çështjet e tyre. Me të vërtetë, ajo është rruga e lehtësimit dhe qëndresës së patundur.

Poashtu, ne u bëjmë thirrje intelektualëve kudo në botë dhe konferencave ndërkombëtare që të hedhin sytë tek kjo katastrofë - me një shikim të thellë, me intelekt e paanshmëri - që komunitetit Palestinez t’i jepen të drejtat e tij, t’i jepet fund shtypjes së tij dhe që ata të jetojnë një jetë dinjitoze. Dhe në të njëjtën kohë ne i falenderojmë të gjitha ato kombe dhe individë që kanë filluar t’i ndihmojnë e t’i mbështesin ata.

Ne i lutemi Allahut me Emrat e Tij të Bukur dhe Cilësitë e Tij të Larta që Ai ta largojë dëshpërimin nga ky Umet dhe që Ai ta forcojë Fenë e këtij Umeti, ta ngrejë lart fjalën e tij, t’i ndihmojë miqtë e Tij dhe t’i poshtërojë armiqtë e Tij, t’ua hedhë atyre komplotet që ata i kanë thurur vetë dhe t’i ruajë Muslimanët nga e keqja e tyre. Vërtet, Ai është Mbrojtësi, Ai është i Plotëfuqishëm për të gjitha këto.

Paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi Pejgamberin tonë Muhamed, si dhe mbi Familjen e tij, Shokët e tij dhe të gjitha ata që i ndjekin në mirësi deri në Ditën e Fundit.

Shkëlqesia e tij, Myftiu i madh i Arabisë Saudite, Kryetari i Këshillit të Dijetarëve të Mëdhenj, Shejkh ‘Abdul-‘Azijz Ibn ‘Abdullah Ali-Shejkh
Anëtar i Këshillit të Përhershëm për Hulumtime dhe Vendime Islamike
5 Muharrem 1429

Publikuar në gazetën el-Medine
Burimi: al-madina.com/node/89303
Përktheu nga anglishtja: Alban Malaj

18
Forumi Islam / Pyetje dhe përgjigje rreth fesë Islame
« ne: 08-01-2009, 18:47:08 »
es selamu alejkum,Besimtare-,wellau Miaxhi ka parashtruar pyetje per te cilen nese dikush mund ti pergjigjet ateher ok nese jo ngel pyetja e papergjigjur keshtuqe ne nuk jemi askush qe te japim komente se ai a edin prgjigjenn e pyetjes sadopak apo a ka rast te till apo si e ka punen,thjesht don te din per ate qe ka pyetur keshtuqe un nuk pajtohem dikush te nderhyn dhe ti kufizon pyetjet sidomos kur jan te temes islame
un nuk mund ti pergjigjem pyetjes komplet vetem edij se i lejohet qe gruaja ta rit femijen e tani mund te behet gurzimi i saj por kete e kam te ndegjuar nga nje ligjerat,dmth rasti ka ndodhur ne kohen e pejgamberit kur nje bur dhe nje grua kan ber zina dhe prej tyre ka lind femiju,e pejgamberi iu ka then le te ritet dhe derisa te han me doren e vet nuk behet gurezimi i nenes,por mos e merni si pergjigje te 100% e sa i perket asaj se gruaja me cilin  bur do jet ne ahiret ate nuk mund te them asgje sepse edhe ate nuk e kam te lexuar vete.
ju pershendes

selam alejkum vella musliman

duke qene se nuk di se si ta postoj vetem mesimin atehere po postoj faqen ku ndodhet mesimi me titull:
"Rreziku dhenit fetua pa dije"

siti eshte ky:

http://www.audioselefi.org/uthejmin.html

mesimi eshte i pari marre nga lart-poshte

dhe ne te ligjeron dijetari i njohur El -Uthejmin rrahimeullah

19
Forumi Islam / Pyetje dhe përgjigje rreth fesë Islame
« ne: 08-01-2009, 18:37:19 »
ju pershendes
es selamu alejkum
kam nje pytje a esht xhihadi sot per sot farz individual a eka borxh sot cdo musliman tiu ndihmon palestinezve apo duhet me prit akoma.
flm
selamun alejkum

selam alejkum vella musliman

te keshilloj qe kete pyetje tia besh ndonje dijetari se per ne ketu ne forum eshte shume e madhe si pyetje dhe aq me shume si pergjigje.te keshilloj ta besh kete pyetje tek www.rrugetepaqes.ne t pasi aty eshte nje vella qe studion ne jordani dhe mund te pyesi dijetaret e atjeshem.ne pergjithesi pyetjet nuk vonohen shume.
kujdes:kur te hysh tek faqja shiko ne anen e majte te saj diçka andej nga fundi poshte temes te ndryshme ke nentemen forumi,kliko aty dhe ka per tu hapur faqja me pyetjet dhe pergjigjet.

20
Ese Islame / Hyrje ne dietologji
« ne: 08-01-2009, 16:26:47 »


Libri i Allahut dhe suneti i Pejgamberit të Tij i kanë përmbledhur bazat e dietologjisë. Allahu i Madhëruar thonë në Kuran: “Hani dhe pini por mos e teproni, sepse Ai (Allahu) nuk i do ata që e teprojnë!” [El A’raf, 31].
Kurse i Dërguari i Allahut, Muhamedi (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi të!) thotë: “Njeriu nuk mbush enë më të keqe se barku, prandaj të mjaftohet me disa kafshata sa ta mbajnë në këmbë, e nëse do patjetër që të hajë më shumë, atëherë një e treta (e stomakut) të jetë për ushqimin e tij, një e treta tjetër për pijen (ujin) e tij dhe një e treta e fundit për frymën e tij!” [Hadith i saktë. Shejh Albani e ka përmendur në “Es Sahiha” 2265. Atë e ka nxjerrë Ahmedi, Tirmidhiu, etj.]
Allahu i Madhëruar na e ka bërë shembull pejgamberin, që ta ndjekim atë, kur thotë: “Ju keni shembullin më të mirë tek i Dërguari i Allahut.” [El Ahzab, 21].
 
 
Dieta mjekësore
 

 
 
 
Menduam ta hapim këtë temë me atë, historia e të cilit ka sfiduar të gjithë njerëzimin në të gjitha pjesët e jetës së tij, sa që bota është habitur dhe ekspertët më të mëdhenj të dietologjisë kanë mbetur të mahnitur përballë rregullave të arta që ka vendosur Pejgamberi ynë (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi të!), me qëllim që njerëzimi të përfitojë prej tyre rrugët e mbrojtjes paraprake nga sëmundjet dhe shërimin prej tyre.
Nga zakoni i Pejgamberit (salallahu alejhi ue selem) ishte që të mos kufizohej me një lloj të vetëm ushqimi pa shkuar te ndonjë tjetër, gjë e cila hedh poshtë teorinë e botanikëve (të cilët thonë se duhet të mjaftohemi me ushqimet bimore dhe me asnjë lloj tjetër ushqimi), dhe nëse nepsi nuk ia dëshironte një lloj ushqimi, ai nuk e hante atë, gjë e cila është një rregull shumë i madh për shëndetin e njeriut.
Ebu Hurejra (Allahu qoftë i kënaqur me të!) thotë: “I Dërguari i Allahut nuk ka përbuzur kurrë asnjë lloj ushqimi; nëse kishte neps për të, e hante dhe nëse jo, e linte dhe nuk hante prej tij.” [Hadith i saktë. Ebu Daudi 3763].
Pejgamberi ynë nuk ka bashkuar kurrë mes peshkut dhe kosit dhe nuk ka ngrënë bukë të bardhë port ë zezë. E pëlqente mishin, sidomos pjesën e shpatullës. Pëlqente ëmbëlsirën dhe mjaltin, dhe këto të treja (mishi, ëmbëlsira dhe mjalti) janë ushqimet më të mira dhe më të dobishme për ruajtjen e shëndetit dhe të fuqisë, nëse ruhet mesatarja në përvetësimin e tyre, dhe nuk i përbuz këto të treja, veçse ai që ka ndonjë sëmundje apo që është pa qejf.
Doktori më i madh i arabëve, El Harith ibën Kelda, ka thënë: “Parandalimi është koka e ilaçit dhe stomaku është shtëpia e sëmundjes, prandaj çdo trupi jepini atë ushqim me të cilin është mësuar.”
Nisur nga shkenca e dietologjisë në kohën e sotme, kur kjo shkencë ka përparuar së shumti dhe ka vendosur rregullat e veta dhe programet ushqimore të posaçme që i përshtaten çdo grupmoshe dhe çdo sëmundje të caktuar, kishim dëshirë të paraqesim në formë rubrikash çështjen e dietës mjekësore, ku në çdo rubrikë do të trajtojmë një sëmundje të caktuar për nga dieta mjekësore.
Ne jemi gjithashtu të gatshëm që t’ju pajisim me programe të posaçme ushqimore sipas gjendjes shëndetësore personale të secilit që na e kërkon këtë, me anë të kontaktit me ne.
 
Lusim Allahun e Madhëruar të na japë shëndet të plotë, neve dhe juve!

21
Forumi Islam / Mos u trishto
« ne: 08-01-2009, 16:24:59 »
Një shkëndijë e re për ndjekësit e faqes sonë, e cila kujdeset për shëndetin tuaj fizik dhe shpirtëror, sepse padyshim që besimi dhe shpresimi e reskojnë shpirtin dhe e forcojnë fuqinë e shërimit tek ai, me lejën e Allahut të Madhëruar.
Po kështu, optimizmi freskon sistemin imunar të njeriut dhe i jep atij një hov të madhë për luftimin e sëmundjeve, siç është vërtetuar në një numër studimesh mjekësore.
A e di se shkaku i fshehtë nga i cili rrjedh shqetësimi, meraku dhe stresi në jetën e njeriut është largimi nga burimi i shpresdhënies dhe i fuqisë, nga Zoti i tij, tek i Cili njeriu drejtohet kur bie ngushtë në dynja, prandaj thuhet: “Kurt ë mbyllen rrugët e dynjasë, thuaj: “O Zot!”
Eja dhe shiko me sytë e tu këtë të fshehtë e cila përmblidhet në Fjalën e Allahut të Madhëruar: “Kushdo që i kthen shpinën përmendjes Sime, do të ketë jetë të vështirë.” Prandaj, siç thotë Aid el Karni, në librin “Mos u trishto”: “Kur të pushton frika, kur të pllakos mërzitja dhe kur të mbyt meraku, ngrihu dhe falu, që të qetësohet shpirti dhe mendja.”
Namazi është garant, me lejen e Allahut, për kthimin e të gjitha pushtimeve të mërzitjes, stresit e depresionit.
Kur Pejgamberin tonë e mërziste ndonjë gjë, ai thoshte: “Na qetëso me namazin, o Bilal!” (D.m.th. thirr ezanin që të falemi dhe të qetësohemi me namazin). Namazi ishte gëzimi i Pejgamberit, qetësuesi dhe lumturuesi i tij.
Nëse do të shfletoje biografitë e njerëzve të ditur e të mëdhenj, do të gjeje se sa here që ata binin në ngushti apo përballeshin me vështirësi, drejtoheshin menjëherë në namaz me frikërespekt, dhe kështu iu kthehej fuqia dhe vullneti.
A e di se janë zhvilluar një numër studimesh të cilat sqarojnë se namazi luan rol të rëndësishëm dhe kryesor në balancimin e njeriut, në shëndetin shpirtëror të tij, në qartësinë e mendjes dhe logjikës së tij, madje edhe në vonimin e mplakjes; për shkak se namazi ndihmon në prodhimin e hormonit të rinisë (melatonin) dhe si rrjedhojë vonon shenjat e mplakjes.
Prandaj, mos u trishto, sepse Allahu është me ty!


 Ju lutem, buzëqeshni22
Forumi Islam / Sa e praktikoni namazin..?
« ne: 08-01-2009, 16:22:45 »
Një shkëndijë e re për ndjekësit e faqes sonë, e cila kujdeset për shëndetin tuaj fizik dhe shpirtëror, sepse padyshim që besimi dhe shpresimi e reskojnë shpirtin dhe e forcojnë fuqinë e shërimit tek ai, me lejën e Allahut të Madhëruar.
Po kështu, optimizmi freskon sistemin imunar të njeriut dhe i jep atij një hov të madhë për luftimin e sëmundjeve, siç është vërtetuar në një numër studimesh mjekësore.
A e di se shkaku i fshehtë nga i cili rrjedh shqetësimi, meraku dhe stresi në jetën e njeriut është largimi nga burimi i shpresdhënies dhe i fuqisë, nga Zoti i tij, tek i Cili njeriu drejtohet kur bie ngushtë në dynja, prandaj thuhet: “Kurt ë mbyllen rrugët e dynjasë, thuaj: “O Zot!”
Eja dhe shiko me sytë e tu këtë të fshehtë e cila përmblidhet në Fjalën e Allahut të Madhëruar: “Kushdo që i kthen shpinën përmendjes Sime, do të ketë jetë të vështirë.” Prandaj, siç thotë Aid el Karni, në librin “Mos u trishto”: “Kur të pushton frika, kur të pllakos mërzitja dhe kur të mbyt meraku, ngrihu dhe falu, që të qetësohet shpirti dhe mendja.”
Namazi është garant, me lejen e Allahut, për kthimin e të gjitha pushtimeve të mërzitjes, stresit e depresionit.
Kur Pejgamberin tonë e mërziste ndonjë gjë, ai thoshte: “Na qetëso me namazin, o Bilal!” (D.m.th. thirr ezanin që të falemi dhe të qetësohemi me namazin). Namazi ishte gëzimi i Pejgamberit, qetësuesi dhe lumturuesi i tij.
Nëse do të shfletoje biografitë e njerëzve të ditur e të mëdhenj, do të gjeje se sa here që ata binin në ngushti apo përballeshin me vështirësi, drejtoheshin menjëherë në namaz me frikërespekt, dhe kështu iu kthehej fuqia dhe vullneti.
A e di se janë zhvilluar një numër studimesh të cilat sqarojnë se namazi luan rol të rëndësishëm dhe kryesor në balancimin e njeriut, në shëndetin shpirtëror të tij, në qartësinë e mendjes dhe logjikës së tij, madje edhe në vonimin e mplakjes; për shkak se namazi ndihmon në prodhimin e hormonit të rinisë (melatonin) dhe si rrjedhojë vonon shenjat e mplakjes.
Prandaj, mos u trishto, sepse Allahu është me ty!


 Ju lutem, buzëqeshni23
Gruaja dhe Familja në Islam / Islami dhe gruaja!
« ne: 08-01-2009, 16:00:48 »
 
A janë gratë më të ulëta se burrat?
Shqyrtuar dhe modifikuar nga asaala.com
Keqkuptim: Në Islam, gratë janë më të ulëta se burrat, sepse:- Burri mund të martohet me katër gra, gruaja mund të martohet me vetëm një burrë
- Hisja e trashëgimisë së burrit është më e madhe sesa e gruas
- Burri mund të martohet me një jomusliman, gruaja s'mund ta bëjë këtë
- Gruaja duhet të mbartë mbulesënPak është e mundshme që ky keqkuptim i përhapur të vijë nga arsyet e përmendura. Shqyrtimi i parë dhe më i rëndësishëm lidhur me pyetjen e mirënjohur "A janë burrat të barabartë me gratë" është se kjo pyetje s'është e formuluar si duhet dhe paraqet një pyetje pa përgjigje. Problemi që shumë njerëz e injorojnë është se fjala "barabartë" nuk është përkufizuar. Për shembull, gratë mesatarisht kanë epërsi ndaj burrave, nëse pyesim cili është më i shkurtër se tjetri. Gratë, po ashtu, mesatarisht kanë epërsi, nëse pyesim për kë janë fëmijët më të lidhur, për nënat apo për baballarët. Gratë, po ashtu, mesatarisht kanë epërsi, nëse pyesim kush ka prirje më shumë për shoqërizim. Në anën tjetër, burrat mesatarisht kanë epërsi, nëse pyesim kush është më i gjatë. Dhe kështu më radhë. Pra, çdo pyetje mund të ndryshohet krejtësisht, dhe, çka është më me rëndësi, këto janë rekuizita të parëndësishme.Atëherë, cila është karakteristika e cila vërtet është me rëndësi, kur kemi të bëjmë më barazinë gjinore? Natyrisht, nga pikëpamja e Kur'anit dhe e Sunetit, karakteristika evidente është: kush është më i dashur për Allahun, burri apo gruaja? Në këtë pyetje Kur'ani përgjigjet prerazi:« Kushdo që bën punë të mira, qoftë mashkull a femër, dhe duke qenë besimtarë, do të hyjnë në xhenet, dhe atyre s'do t'u bëhet aspak padrejtësi » [en-Nisa,124]« Për muslimanin dhe për muslimanen, për besimtarin dhe për besimtaren, për të devotshmin dhe për të devotshmen, për të sinqertit dhe për të sinqertat, për durimtarët dhe për durimtaret, për të përulurit dhe për të përulurat, për mirëbërësit dhe mirëbërëset, për agjëruesit dhe për agjërueset, për ruajtësit e nderit dhe për ruajtëset e nderit, dhe për përkujtuesit dhe për përkujtueset e Allahut, për ta Allahu ka përgatitur falje dhe shpërblim të madh » [el-Ahzab: 35]Kur'ani dhe Suneti e përsërisin vazhdimisht faktin se Allahu e favorizon një person mbi tjetrin vetëm bazuar në vetëdijen, frikën, dashurinë dhe shpresën që ai ka për Allahun [dmth takua; devotshmëri]. Të gjitha kriteret tjera përjashtohen: gjinia, grupi etnik, vendi, origjina, etj.Duke pasur parasysh se Allahu nuk favorizon një gjini mbi tjetrën në vëmendjen e Tij ndaj nesh, tash mund të shqyrtojmë dallimet mes gjinive në Islam. Së pari, gratë dhe burrat nuk janë të njëjtë, siç e dimë. Allahu ka thënë në Kuran:« ... dhe burri s'është njëjtë si gruaja ... » [Al Imran, 36]Burrat dhe gratë janë të ndryshëm në konstrukt dhe në përgjegjësinë e tyre në Islam. Mirëpo, të dy janë të lidhur me obligime ndaj njëri-tjetrit, posaçërisht në zbatimin e më të rëndësishmes që duhet të kuptohet në cilindo diskutim rreth burrave dhe grave.« Martoni të pamartuarit dhe të pamartuarat midis jush, si dhe robërit dhe robëreshat që janë të ndershëm. Nëse janë nevojtarë, Allahu do t'i furnizojë ata. Allahu jep shumë, është i dijshëm » [en-Nur, 32]Në këtë ajet, Allahu thekson se muslimanët duhet fuqishëm të përpiqen për martesë, dhe gjendja e beqarisë nuk duhet të mbahet. Duke pasur parasysh këtë, mund të fillojmë të kuptojmë katër arsyet e përmendura më lart për, megjithatë, përfundimet e gabuara.Burrat dhe gratë janë të ndryshëm në përgjegjësitë e tyre ndaj familjeve, për vendosjen e të cilave ata inkurajohen fort. Gratë nuk janë të obliguara të punojnë, kurse burrat janë të obliguar. Burri duhet të furnizojë familjen, por gruaja nuk është e obligueshme të harxhojë nga paratë e saj në këtë, ndonëse ajo shpërblehet për këtë. Allahu i lartësuar ka thënë:« Burrat janë përgjegjës për gratë, sepse Allahu e ka bërë njërin prej tyre të tejkalojë tjetrin, dhe ngaqë ata harxhojnë nga pasuria e tyre [për mbajtjen e grave]. Ndaj, gratë e drejta janë të devotshme e të nënshtruara [ndaj Allahut dhe burrave të vet], dhe ruajnë atë që Allahu i ka urdhëruar të ruajnë [nderin, pasurinë e burrit, etj], kur burrat mungojnë... Sa për gratë me sjellje jo të mirë, qortoni ato, [pastaj] mos i pranoni në shtrat, [dhe në fund] rrihni [lehtësisht, nëse ka dobi në këtë]. Por, nëse ato bëhen të bindura, mos i bezdisni. Vërtet, Allahu është më i larti, më i madhi » [en-Nisa, 34]Në Sunet, posaçërisht në Sahih Buhari, gjejmë:Nga Amr bin el-Harith, bashkëshortja e Abdullahut:"Isha në xhami dhe pashë pejgamberin [salallahu alejhi ue selam] të thotë:'O gra, jepni lëmoshë, qoftë edhe nga stolitë tuaja'.
Zejneb furnizonte Abdullahun dhe jetimët që ishin nën kujdesin e saj. Kështu, ajo i tha Abdullahut:
- Pyete të dërguarin e Allahut se a është e mjaftueshme të harxhoj një pjesë të zekatit në ty dhe në jetimët që janë nën kujdesin tim.
- A nuk do ta pyesësh ti? – ia ktheu ai.
[Zejneb tha] Kështu, unë shkova te pejgamberi dhe pashë një grua nga ensarët, e cila po qëndronte të dera [e pejgamberit] për një problem si timin. Pranë nesh kaloi Bilali dhe ne e pyetëm atë:
- Pyete pejgamberin se a është e lejueshme për mua të harxhojë zekatin në burrin tim dhe në jetimët që janë nën kujdesin tim.
Bilali hyri brenda dhe pyeti pejgamberin për problemin tonë. Pejgamberi pyeti:
- Kush janë ato?
- Bilali i tregoi se ajo ishte Zejneb. Pejgamberi tha:
- Cila Zejneb?
- Gruaja e Abdullahut [Ibn Mes'ud] – u përgjigj ai.
- Po [është e lejueshme]. Dhe ajo do të ketë shpërblim të dyfishtë për këtë: një për atë se ndihmon të afërmit, tjetrin për dhënien e zekatit'".Duke ditur që burrat janë të obliguar t'i furnizojnë gratë dhe martesa është një synim i rekomanduar në Islam, është lehtë të kuptosh përse hisja e trashëgimisë së gruas është sa gjysma e asaj të gruas. Përmendëm edhe se burrat janë të obliguar t'ia japin gruas një prikë [mehr] të përshtatshme për martesë. Në fakt, në këtë kontekst është e preferuar të flitet në kuptimin e bashkëshortit e bashkëshortes në vend të burrit e gruas. Allahu i lartësuar ka thënë:« Dhe jepuni grave prikat e tyre si një dhuratë. Por, nëse ato vetë dëshirojnë t'ua dhënë një pjesë nga ajo, atëherë pranojeni atë pa frikë dhe me kënaqësi » [en-Nisa, 4]« ... Dhe ato [gratë] kanë të drejta të ngjashme me të atyre [burrave] që janë përgjegjës mbi to në një mënyrë ma'ruf [dmth e gjithë ajo që është e pranueshme në kuptimin e mirësisë, zakoneve dhe fesë], kurse burrat janë një shkallë mbi to...» [el-Bekare, 228]Kjo shkallë në asnjë mënyrë nuk ndikon në pozitën e Krijuesit, për të cilën Ai ka pohuar se nuk i konsideron gratë më të dashura se burrat apo anasjelltas. Mirëpo, kjo thjesht është një mënyrë e ndarjes së përgjegjësive në shtëpinë e dy të rriturve: dikush duhet të sjellë vendime për çështjet ditore, ndonëse vendimi përfundimtar i takon burrit. Vendimet më së miri arrihen me konsultime reciproke.Ndërsa burrave u lejohet të marrin deri në katër gra, atyre, po ashtu, u rekomandohet të përmbushin parakushtet e të qenit financiarisht të zotë për t'i mbështetur ato. Ata duhet ta trajtojnë drejtësisht secilën grua sa u përket obligimeve ekonomike dhe martesore. Allahu i lartësuar ka thënë:« Nëse keni frikë se s'do të mund të jeni të drejtë ndaj jetimeve, martohuni me gratë që doni, me dy, me tri apo me katër. Por, nëse keni frikë së s'do të përmbushni nevojat e tyre, atëherë vetëm me një, apo me atë që posedon dora juaj e djathtë [që janë në pronësinë tuaj]. Kjo është me e përshtatshme për të parandaluar padrejtësinë » [en-Nisa, 3]Për më shumë, grave u lejohet të refuzojnë çfarëdo propozimi martesor që u bëhet nga kërkuesit e mundshëm. Kështu, nëse ajo ndjen se nuk mund t'u përmbahet rregullave të Kur'anit dhe Sunetit, nëse martohet me një person të caktuar, ajo mund ta refuzojë propozimin e tij. Ndonëse është e parëndësishme për Islamin, vlen të përmendet se judaizmi dhe krishterimi e lejojnë poligaminë. Kjo ide s'është e panjohur për jomuslimanët, siç pohohet shpesh.Në fund, mbartja e mbulesës nga gruaja, po ashtu, është një premisë e palogjikshme për të pohuar se gratë janë më të ulëta se burrat. Është më me vend të akuzohet një shoqëri e eksploatimit femëror, nëse e lejon pornografinë, sesa një shoqëri që detyron mbulesën. Allahu i lartësuar nuk i bën të dashur njerëzit bazuar në gjininë e tyre, duke ditur që Krijuesi kujdeset për të gjithë ne, meshkuj e femra, dhe duke ditur që prirja seksuale dhe prirja për dhunë te burri është më e fortë sesa te femra... duke ditur tërë këtë, është e palogjikshme që urdhrat e Kuranit të kuptohen negativisht.« O pejgamber, thuaju grave tua dhe bijave tua, si edhe besimtareve të mbulohen [kur të dalin jashtë apo janë midis burrave]. Kjo është më mirë, me qëllim që të njihen [si gra të ndershme] dhe të mos bezdisen... » [el-Ahzab, 59]« Thuaju besimtarëve t'i ulin shikimet [nga gjërat e ndaluara] dhe t'i ruajnë vendet e turpshme [nga aktet e paligjshme seksuale]. Kjo është më mirë për ta. Vërtet, Allahu është i mirinformuar rreth asaj çfarë ata bëjnë. Dhe thuaju besimtareve t'i ulin shikimet [nga gjërat e ndaluara] dhe t'i ruajnë vendet e turpshme [nga aktet e paligjshme seksuale], dhe të mos shfaqin bukuritë e tyre, përveç asaj çfarë shihet. Dhe le të vendojnë mbulesën e të mos shfaqin bukuritë e tyre, përveç para burrave të tyre » [en-Nur, 30-31]Lidhur me këtë keqkuptim, ka vend të shkruhet goxha shumë, sidomos të tregohet sesi veprimet në shumë vende muslimane bien në kundërshtim me urdhrat e Kur'anit dhe Sunetit, vende ku gratë trajtohen si pronë [jo islamikisht], janë të pamësuara, u mohohen të drejtat ekonomike, etj. Veçanërisht rreth kësaj pike nxisim çdonjërin të konsultohet me Kur'anin dhe Sunetin para se ta fajësojë Islamin. Gjithmonë kini ndër mend se Islami është një mënyrë e kompletuar e jetës nga Krijuesi, dhe muslimanët janë njerëz që pohojnë ndjekjen e kësaj mënyre të jetës. Një musliman mund të pohojë se zbaton Islamin, por të jetë i gabuar.


 

24
Teologjia / Shqipëria, me shumicë myslimane!
« ne: 17-12-2008, 17:38:06 »
Nuk e di se pse e gjith kjo shamate për fenë. Po pasha besën shqiptari flas për 90%-shin, nuk jena fetar e as nuk kena lidhje për e as me fenë. N'shpirt jem pagan edhe pse nuk e kuptojme.
Tashti po dalin disa njerz qe po vine nga do shkolla te disa veneve qe nuk po i permen këtu, dhe po duan t'na msojne se kush jem.
Leni pallavrat e punoni diç dhe bani naj pune t'mirë e Zoti ka me i krye pun't e veta.Feja ma e mir është puna.Njerzit e papune flasin për fe se nuk dinë tjetër.Ma mir ti ruajm dhent se bashku se sa te merreni me fe. Kto na japin lesh, tamel,djath, kos, mish... Për mua këta fetaret janë daltonist.Bardh e zi.

ckena mire?
shoku pagan te  fala mi baj mujit, halilit edhe gjergj elez alise po pate mundesi. ;)

hej nese ka mundesi te ma thuash se ku qendron kundershimi midis punes dhe fese?
kush na qenka ajo fe qe te thote te mos punosh dhe ku e thote?
ndoshta ata fetaret mund edhe te jene daltoniste( delja ta tha kete fjale hmmmmm:)porse njerezit qe flasin gjera pa lidhje dhe jane jashte realitet te botes qe i rrethon ne mjekesi quhen skizofrene.
hajde tung
dhe heres tjeter na thuaj naj gja pak ma te madhe he bac

 "Ma mir ti ruajm dhent se bashku se sa te merreni me fe" ka thene Malesia

hajde aforizem hajde ,ja paske kaluar edhe nastradinit. :D

25
Teologjia / Shqipëria, me shumicë myslimane!
« ne: 17-12-2008, 17:25:24 »
Nga se niseni ju qe ni besimtare te islamit apo te krishter.Këto 15 vjet u bëtë ju te tillë?Ne vitet 91 unë si prind po ju them se ishim te çoroditur për sigurine e bukes për tju rrite ju,dhe nja dhjetë vjet na kaluan nëpër këmbë me luftën për egzistence.Ju qe e kaluat B..the vici,po na jepni leksione feje sikur keni egzistuar para njerëzve te moshes time (prinderve tuaj)Mbaheni për kopetente e cenoheni ne seder si predikues dhe jo si besimtare.A nuk tregon kjo se me shumë shtireni se jeni.E te shtiresh është e peshtirshme.
Shqipetaret e shqiperis janë te gjithë ateiste.Tashme kanë filluar te bëjnë ndonjë zgjedhje,por ne sensin e ateistit qe e respekton fenë për kontributin e saj ne edukim te shoqerise.E kestu gradualish do të formohen dhe pakica te cilat pas shumë kohësh do të ndjehen vërtetë besimtare te devotshem.Si i parashikoj unë raportet?Po kam një përgjigje personale.Të mencurit do të shkojnë drejt perendimit,dhe pjesa tjetër kur te shohin se te paret po jetojne mirë e ne paqe e plot dashuri do të thonë se dhe nuk jemi me budallej se ato dhe do të shkojnë dhe këto ne rrugën e te pareve.Natyrisht qe tek pasaporta e tyre do të shkruhat si tek produktet e paketuara "Brenda standarteve te CE."Boni llogje kot kjo është linja qe unë uroj dhe kështu do të ndodh.

qenke tip shume interesant,je per muzeun kombetar ku poshte figures tende te shkruhet:-NJERIU I LASHTE I PREHISTORISE KOMUNISTE-
po mire more ushtari i mire shvek ato para teje ,pra baballaret dhe gjysherit e tu qe ishin fetare( ne mos te paret te dytet) a i more gje per shembull ti se ata ishin me te medhenj se ty ,apo i dhe mend (dyshoj shume ne kete,pasi jep ai qe ka)qe ti braktisin mendimet e tyre MIKROBORGJEZE.
sa per ate jetesen e mire dhe ne paqe mjafton te pyesesh njerezit e perendimit se sa mire ja kalojne(dhe sa mire ja kalojne mjafton te shohesh statistikat e atyre qe drogohen,pijne alkol ne mase,apo ja hekin vetes ngaqe jane aq te pasur sa nuk dijne çfare te bejne tjeter).
jam ne itali dhe e di mendimin e italianeve qe thojne : una vita di m****.perkthimi-nje jete m***.
ah more anestiiiiiii shpresoj shume te mos jesh si dajat e mi qe nga halli e nderuan emrin njeri nga qemal ne kosta e tjetri nga gezim ne anesti vetm per te marre dokumentat greke.
ndoshta i pari me shume nga halli ndersa i dyti me duket me shume nga oportunizmi( nese e di se çeshte).
çfare dinjiteti,çfare burrerie

Faqe: [1] 2 3 4 5 6 ... 10