Profile of aiman

×

Permbledhja

aiman Zërist

Stats for aiman
Posts:   7 (0.002 per day)
Data e regjistrimit:   25-10-2008, 00:34:58
Last Active:   25-11-2008, 16:25:53
Age:  
Offline Offline

Messages - aiman

1
Teologjia / Bibla apo Kurani?
« ne: 08-11-2008, 06:02:46 »
Përshëndetje                                                            Bibla apo Kurani?                                           për mua pyetje pa pergjegje,kush është ai i cili e pa Zotin.....?!Mendimi im qe te dyja jan hiq me te largëta se Historia e Skenderbeut te shkruara nga dora e njeriut!?Sa për fen mund tju them kaq,feja esht opium i popullit e kemi formuar vet ne me një kusht qe të kemi Besim diku përndryshe do të vinte deri te Kanibalizmi.Pse po jetojm kot,edhe unë kam qen besimtar po edhe nga tradita mirpo koha po trgon se po merremi me thashetheme kot,jeto dhe le të jetojn,mos tua imponoj askush gjeje vete.Me nderime Tschandala.

nje keshill e madhe nga nje njeri i vogel

te kish keshilluar qe te meditoni rreth krijimit te juaj dhe ardhjes se juaj ne ket jet dhe ti shikoni argumentet qe ua dha Zoti ne trupin e juaj dhe ua mundesoj qe ti shihni ne horizont te gjitha keto argumente jan keshill per njerzit e menqur qe kane intelekt dhe mendojn se me kote gjith kjo gjithsi nuk eshte krijuar dhe njeriu nuk eshte i denuar qe te vihet ne jet dhe te sillet ne toke verdall pa kurafar qellimi dhe destinacioni

e as jeta nuk ka ardhe ne eksistenc rastesisht gjithashtu as kozmosi nuk erdhi me te njetin fat logjiko pak e nderuar se e gjith kjo e ka nje krijues te perkryer i cili krijoj gjithqka qka ne shohim dhe nuk shohim dhe e drejton ne menyr te perkryer

dhe nese jeni mendje mbreht shum leht do ta kuptoni se ket nuk mund ta fut ne funksion faktori njeri e asnje qenie tjeter e rendomt po eshte krijuesi i jone fuqiplote qe i krijoj keto te gjitha dhe ne se njeri na dalloj nga te gjitha krijesat e tjera dhe gjithqka e futi ne nensherbimin tone dhe neve na dalloj me logjik dhe pergjegjesi qe ne te jemi ne sherbim te adhurimeve dhe neshtrimit te Zotit fuqiplote

dhe shiko se si Zoti i jone i dashur e ngriti qiellin pa shtylla mbajtese   

dhe si beri qe te krijon diten per pune dhe naten per gjume dhe shum te tjera qe ne ne asnje menyr nuk dot mund dija dilnim dot ti numrojm krijimet dhe mrekullit e Zotit tone te meshirshem ndaj nesh po ajo qe ne duhet sistemojm ne jete eshte qe ta pranojm Allahun per krijues dhe te jemi mirnjohes dhe te nenshtruar ndaj tij ngase besimi dhe nenshtrueshmeria ndaj Allahut te ben te jesh i pavarur dhe i sigurt nga krijesat tjera dhe kush e realizon ket qellim duhet te ndihet i meshiruar krenar dhe i priveligjuar me besim qe ka ne Zote

2
Forumi Islam / E vërteta rreth vehabizmit dhe vehabistëve!
« ne: 08-11-2008, 05:15:51 »
se pari muhamed ibn abdulvehabi nuk ishte as me pak e as me shum  sesa vazhdmesi e hallkes zinxhirore te te selefizmit i cili u bart brez pas brezi neper epoka te ndryshme dhe u transemtua deri ne ditet e sotme dhe abdul vehabi ishte vetem njeri nga zinxhiret e kesaj hallkes e cila beri lidhjen e pa shkeputur te islamit burimor deri me sot dhe pa dyshim qe ky islam do te vazhdoj edhe neser dhe deri ne kataklizem

 ajo qe beri muhamed ibn abdul vehabi ishte thirrja e tij per ne teuhid e dhe delirsi ne besimin e paster islam qe muslimanet ti braktisinin ritualet me permbatje dhe elemente te idhujtaris qe ne vetvete permbejn rrezikun me te madhe per individin dhe shoqerin ne pergjithesi ngase te vepruarit me adhurime te cilat permbajn shirk shum leht vepruesin mund ta nxjeerin nga baza e imanit dhe rrethi i islamit dhe ta shpiejn ne humnerat e injorances dhe humbjes se pakthim dhe qdo humbje pa dyshim se perfundimin e ka ne zjarrin e xhehnemit Allahu na ruajt

dhe vlera e ruajtjes se besimit te paster nuk do qmim per ta paguar dhe per ta ruajtur dhe kultivuar ne mesin e umetit islam 

du perime baze te thirrjes se abdulvehabit ishin spastrim dhe edukim qe ne kuptimin e tyre te gjere keto dy fjal kan per qellim

1.spastrim te spastruarit e islamit nga gjerat e importuar dhe inovacioneve te cilat bidatxhit ija mveshen islamit dhe keshtu e ben pjes te tij artificiale qe ne natyren e paster te islamit nuk ekzistonin dhe binin ndesh me parimet islame si ne baza ashtu edhe ne dege te islamit burimor me te cilin u derguar muhamedi

dhe

2.edukim nenkupton qe muslimanet te edkukoheshin me islamin burimor te mirfillt ne adhurimet e tyre dhe ne gjerat e tjera fetare ne sistemin jetesor te muslimaneve te mbreteronte mirqenia e ibadeteve te tyre me burimet hyjonore te islamit dhe pike referimi ne ibadetin e muslimaneve te ishte kurani dhe suneti

perpjekja e abdulvehabit ishte kjo qe te nxirren njerzit nga errsirat e injorances ne driten e imanit islam dhe te spastroheshin nga idhujtarit dhe idhujt e imagjinuar e cila ishte intriga e shejtanit qe e kishte percjellur njerzimin ne te gjitha periudhat e rrugetim te vet dhe ajo qe me se shumti i konvenon iblisit eshte ne mesin e besimtareve eshte te shktrrohet teuhidi dhe te perhapet shirku dhe mos dihet se kujna duhet ti adresohet ibadeti latit uzas mentit teqev tyrbe shejlerve apo Allahut meritplot te cilit te vetmit i takon adhurimi dhe per te cilin qellim Allahu e vuri ne jet ekzistencen

teuhidi siq e dime ishte misoni i te gjithe profeteve dhe qellimi kryesor i shpalljeve qiellore baze mbi te cilen ndertohen normat e tjera morale etik shoqrore dhe mbi te cilen funksionojn per mrekulli nese kjo baze eshte vendosur ne menyr te duhur

dhe rrenimi i kesaj baze rrenon gjithqka qe eshte e ndertuar mbi te dhe e ben te pafunksionushme dhe mos funksionaliteti i kesaj drejtesie sjell prishje te mirqenies ne jeten e njerzimit qoft ne aspektin individual kolektiv moral shoqeror etjer

dhe kur te ndodh diqka e tille pasojn shthurjet dhe devijimet te cilat shpiejn deri te katasrofat

lete kthehemi dhe te shikojm ne kohen e zbritjes se kuranit se ne qfar gjendje gjindej shoqeria arabe injoranc te thelle e gropuar ne fise dhe kabile ku gjithsecili i gezohej botkuptimeve te vete dhe secili fis ishte ne hasmeri me tjetrin krejt kjo ishte pasoj e devijimit nga feja e drejt e ibrahimit devijim qe kishte sjellur gjith ket injoranc dhe kriz ne mesin e arabeve te cilet diqnin e fene e baballareve te tyre duke e ngritur ate teoretikisht tek ibrahimi e qe ishte ndryshe ka feja e ibrahimit alehji selam

dhe thirrja e pejgamberit alehi selam ishte per ne teuhid dhe ne largim nga adhurimi i kote i idhujve pejgamberin alehji selam nuk e pengoj asgje qe ta prish historin dhe kulturen idhujtare te arabeve dhe ti rrenon idhujt e imagjinuar te cilet adhuroheshin perkrah Allahut ne meke nga arabet dhe qe ishte elemente i kultures se tyre idhujtare


pejgamberi ndertoj bazat e islamit te fuqishme mbi te cilat muslimanet ndertuan personalitetin e tyre te sigurt ne themele te palekundura dhe u unifikuan ben bashkimin dhe keshtu te bashkuar ne te verteten dhe miresi Allahu u dha sukses dhe fuqi me te cilen rrenuan gjithqka te kote dhe qdo padrejtesi ne toke ndertuan perandorin me te madhe qe kishte njohur njerzimi dhe sollen drejtesi dhe mirqenie e gjitha e ndertuar mir ne bazat e teuhidit e jo te asnje lloj te filozofije tjeter

dhe e njejta ndodhi edhe me pas ardhesit e tij te udhezuar te cilet e vrejten rrezikun e shembjes se bazes pa te cilen nuk ndertohej dot asgje e qendrueshme dhe u perpoqen ne te gjitha format e mundshme qe ta sjellin ne jet teuhidin bazen e islamit dhe qe nuk kursyen asgje dhe qe ishin te gatshem ta paguanin me qdo qmim vetem te ruhet dhe te rikthehet ne jet kjo baze pa te cilen humb vleren gjithqka

me ket shkrim kemi pasur per qellim qe sado pak te kontibojm te vertestes edhe pse jemi te vegjel qe ti nxjerrim ne shesh te gjitha argumentet qe nevojiten ne ket teme po Allahu eshte aj i cili e din se qka kemi per qellim ne gjoksat tone

dhe ne fund themi aty ku ja kemi qelluar eshte prej dhuntise se Allahut mbi ne dhe aty ku kemi gabuar eshte prej dobsis tone dhe shejtanit


3
Forumi Islam / Vandalizma të tjerë sauditë
« ne: 08-11-2008, 03:55:37 »
nese flasim ne pergjethesi islami mese mir qendron ne arabin saudite ngase ekzistojn instuticione fetare te ligjesuar te cilat ruajn islamin mese miri ne mesin e muslmaneve dhe dijetaret kan hapsir me te mahde veprimi ne davetin e tyre dhe nuk jan te cenzuruar nga shteti saudit dhe kjo eshte nje rruge te cilen elhamdulilah Allahu ija ka mundesu islamit qe te zhvillohet ne menyr te mirfillt dhe te shendosh kjo duhet te na gezoj neve si musliman

ngase ne vendet tjera ne sistemin shtetror nuk ekziston kushtetut islame e cila perben ligjet fetare po ne shumcen e ktyre vendeve kushtetuta jan te ndertuar ne baza laike qe bejn ndarjen mes shtetit dhe fese dhe kjo krijon pamundesi te veprimtaris te davetit te shum te dijetareve te ketyre vendeve qe davetin e tyre ta zhvillojn ne form te mirfillt

po kjo nuk dmth...qe vendet tjera nuk posedojn dijetar por ne mund te konsiderojm se ne saudi dijetaret kan hapsir te veprimit dhe teren me te mir qe ta zbatojn sunetin e resulullahut alehji selam

sa i perket fetfave te dijetareve saudian per shiat un them se nuk jan te vetmit ata qe bejn thirrje kunder keti sekti i cili ka dezertuar nga islami por kunder keti sekti kan thirrur te gjith dijetaret pamarparasysh vendin dhe kohen gjate histors dhe ne kohen ne te cilen ne jetojm

"xhihadi" i shijave eshte fallso dhe gjithmone eshte ne disfavor te islamit dhe ne dem te muslimaneve dhe nje nga furumistet tha se saudianet ija kan prishur hijeshin islamit perkundrazi jan shijat ate te cilet e shemtuan bukurin e islamit me inovacionet tyre te cilat manifestohen ne ritet e tyre qe origjinen e kan neper religjionet paganiste qofshin ato budiste apo idhujtari tjera qe rrjedhin nga religjionet pagane

nese leshojm nje sy ne histori dhe shohim se sa pika gjak i derdhen shijat ne rruge te Allahut dhe per hir te tij ne xhihadin te cilen pretendojn se pe bejn me xhenezen e tyre qifute e qe ne fakt eshte vetem nje inskenim ne dem te muslimaneve

nga shikim i larget dhe i aferm shohim se shijat asnjeher asnje pike gjake nuke e derdhen per hir te Allahut ne mbrotje te fese se tij gjaku ku e derdhin shijat jan ashuret ku prehen me brisqit dhe thika dhe rrahen me zinxhir gjate ketij festivali qe manifestohet me veprime antiislame qe i ngjajn riteve te fiseve pagane afrikane primitive e te cilat shvrytezohen nga armiqet e islamit te cilet i transemtojn keto pamje te shemtuar neper te gjitha kanalet telivizve me qellim qe te japin imazh te keq islamit per ti irtuar njerzit e ne mbare boten nga feja e drejt e Allahut dhe ket sherbim te shemtuar i cili shemton dhe deformon tej mase islamin e bukur ja bejn shijat qafirave per ta realizuar luften e tyre psikologjike kundrejt islamit dhe muslimaneve dhe nje ndihm ne propoganden e tyre ne luft kunder muslimaneve se jan njerz te eger e primitiv qe kan ngecur mbrapa botes se avancuar

nese behet nje garim se kush po ben rite fetare me te shemtuar dhe me t qoroditura mendoj se nuk kishte pasur nevoj hiq per juri se shijat do ta zenin vendin e pare ne ket gare me konsenzusin e te gjith njerzve qe kan logjik te shendosh 

4
pasi i lexova disa nga postimet dhe i veshtrova ato e pash te rruges te inkuadrohem ne ket teme dhe te sqaroj disa keqkuptime lidhur me temen me aq dije sa me ka furnizuar Zoti dhe kerkoj ndihmen e tij qe te jem me afer te vertetes dhe realizimit te saj

eshte mese e vertet se islami i ndalon martesat ne rrethin e ngusht familjar dhe i lejon jasht keti rrethi

ne nje verset te kuranit jan te kategorizuar 23 kategori familjare qe nuk ben te lidhet martesa asesi dhe nese ndodh diqka e tille ket veprim islami e sanksionon dhe e qorton ngase kjo eshte shthurje morale dhe devijim

ne versetin e kuranit i cili gjindet ne kaptinen al nisa nuk me kujtohet nr..i versetit Zoti ndalon te martohen nenat dhe paraardheset e saj babai dhe paraardhesit e tij bijat dhe pasardhesit e saj bijt dhe pasardhesit e tyre  vllau motra dhe femijet e vllaut apo te motres ndalohen te martohet vjehrri apo vjehrra si dhe ndalohet te martohen te gjitha ata te cilet jan ushqyer ne foshnjeri nga i njejti gji ngase kjo llogaritet vlla-moter nga gjiri si dhe gjidhensja gjithashtu eshte e ndaluar 2 motra ne te njejten kohe ndalohen te martohen si dhe njerka gruja e babait apo burri nenes ndoshta kam harruar edhe ndonje kategori e cila eshte cekur ne kuran qe ndalohet martesa por keto qe ceka me kishin mbetur ne mendje nga leximi i kuranit me prejashtim te ketyre qe i Zoti i ndaloj me shpallje nuk ekziston ndonje ndales per martes

dhe eshte shum nermale dhe shum e prnuar qe kusherirat-kusheriret bien ne dashuri dhe kjo nuk sjell asnje dem nese martohen ndermjet vete si vajza e dajes e tezes e halles apo e axhes te gjitha lejohen per martes dhe keto martesa jan te zakonshme ne raport me krijuesin dhe aj i konsideron si te rregulla nese ndiqen udhezimet fetare deri te kurora

eshte gabim te mendohet se keto martesa sjellin ne jet femij me te meta psikike apo fizike kjo eshte nje shpifje e sajuar e cila sigurisht qe ne sajimin e kesaj shpifje ka kontribuar tradita e jone qe ti shmang keto martesa qe ne shoqerin dhe traditen tone shqiptare jan te pazakonta dhe problematike po me gjith ket ne njohim plote raste qe perkunder tradites martesa te tilla jan realizuar dhe funksionojn per mrekulli nese burri dhe gruja dijn te mirmenaxhojn familjen dhe din se si te sillen me njeri tjetrin dhe ne shum kesi lloj martesash ka harmoni perveq faktit qe nga shoqeria konsiderohen si diqka negative qe paragjykimet e tyre dhe ndalesat i bejn ne baze traditore dhe kjo tradit e jone qe ben ndalimin e martesave mbrenda farfesit te larget jo familjes te ngusht jan pak te njohura ne bote ne shum vende te botes jan te zakonshme keto martesa dhe nuk perbejn asnje problematik familjare apo shoqerore

jasht normave fetare njerzore etike morale jan martesat mbrenda rrethit te ngusht familjar dhe ta martohet njeriu me ndonjeren nga ato 23 kategorit qe Zoti i ka ndaluar apo njeriu ti qaset imoralitetit kto jan anomali e jo martesat e ndesjellta kusheri-kusherir

keto martesa gjithashtu jan te lejuar si ne vendet e lindjes gjithashtu edhe ne ato perendimore dhe qellimet e njerzve jan te ndryshme por kjo nuk i shfuqizon keto martesa se a ka dashuri ne keto martesa apo interes ajo eshte qeshtje tjeter qe nuk i ben te paligjshme martesat e tilla si qe nuk i ben te paligjshme martesat me te larget qofshin ato martesa qe jan realizuar ne saje te dashuris shpirterore apo te interesit material

shpresoj se shkrimi i im ka qen i qelluar dhe aty ku ija kam qelluar eshte prej dhuntis se Allahut mbi mua dhe aty ku kam gabuar eshte prej dobsis sime dhe shejtanit


5
Teologjia / BBC-ja Për abuzimet seksuale dhe Vatikanin.
« ne: 25-10-2008, 03:33:49 »
me te vertet eshte turp nga ajo qe pershkruhet ne dukumentar por asesi nuk me befason ngase prifterinjt jan njerzit me te degraduar te shoqris njerzore dhe ata shpesh her din te jen nen nivelin e kafsheve kjo ishte sa i perket ketyre video xhirimeve

ndersa sa i perket anestit ti more lali injorant ju si duke ju paska humb rruga ne mes te dites mu ne kopshtin e shtepis suaj po qfar do thote qe eshte rritur dhe shkolluar ne nje vend demokratik a drejt elementare e qdo njeriu ne vendet demokratike eshte te zgjedh dhe te percaktohet ne besimin e vet fetar

dhe ju si dukeni me shume i ngjani nje komunisti primitiv sesa nje njeriu perparimtare dhe ju keshilloj llargohuni nga keto pikpamje qe i keni sepse do te vuani shume ngase enver hoxha dhe kumunizmi diktatorial ka mbaruar dhe asnjeher me nuk do rishfaqet

ec me kohen more lali injorant lereni mbas shpine mbeturinat moniste stalinste enveriste ngase keto vetem te kqija na kan sjellur mos harroni se tani jeni duke jetuar ne shekullin 21 dhe feja nuk shihet me me sy te keq sikur ne sistemin e xhaxhit enver

6
shume zhurme per asgje te gjitha hipotezat e ngritura mbi te verteten e jezuit jan inegzistente perveq njeres e cila eshte ate as nuk e mbyten as nuk e gurzuan dhe as nuk u ringjall aj eshte ngritur ne qiell dhe Zoti ne ket menyr e shpetoj nga armiqet e tij dhe gjithsesi para perfundimit kataklizmes aj do zbret perseri ne toke por jo si profet por si nje udheheqes i cili do gjykoj me nje liber dhe nje ligj tjeter nga qe iju kishte zbritur me pare dhe do ta mbush token me drejtesi

7
Teologjia / Bibla apo Kurani?
« ne: 25-10-2008, 02:37:48 »
kurani na meson se Zoti edhe me pare ka zbritur libra te shenjt sikurse tevrati (tora apo dhijata e vjeter)qe iju ka zbrit profetit musa (moisiut)dhe inxhilli (bibla apo dhijata e re)qe i eshte zbritur isait(jezuit)secili profet kishte qen i urdheruar ti mesoj njerzit sipas mesimeve hyjnore e qe porosia me e larte hyjnore dhe misoni i gjith profeteve kishte qen qe ti therrasin njerzit ne njesimin qe vetem ALLAHUN  ta njohin per Zote dhe se eshte e vetmja hyjni qe meriton te adhurohet dhe ti largohen qfardo lloj idhulli dhe adhruimi tjeter dhe profetet ishin besnik ne misionin e tyre por per dallim nga kurani librat e meparshme Zoti i kishte len nen perkujdesjen e faktorit njeri dhe nuk kishte garantuar se do ti mbroj nga devijimet e mundshme dhe faktori njeri i perziv gishtat e vet duke i ndryshuar porosit e Zotit dhe duke shtuar gjera te paqena me pare ne librat e shenjt ngase njeriu morri librat e shenjt dhe aty ku i konvenonte e pranonte e aty ku porosit e Zotit binin ndesh me interesat e tyre i ndryshonin kuptimin dhe i pershtatshin ashtu si i pershtatet epshit dhe interesit te krijeses te quajtur njeri ne bes te cilit ishin len keto libra

dhe pasi njerzimi ishte kurruptuar dhe kishte ndryshuar fjalen e Zotit dhe porosit e tij ne librat e shenjt ateher Allahu si perfundim dhe permbyllje te shpalljeve qiellore dhe dergimit te profeteve dergoj profetin muhamed i cili ka qen vule e te gjith profeteve te meparshem dhe ija zbriti mrekullin me te madhe qe ka njohur ndonjeher njerzimi kuranin famlarte

pasi muhamedi ishte profeti i fundit pas te cilit me Zoti nuk do te dergonte profet njerzimit dhe kurani ishte libri i fundit hyjnor pas te cilit me nuk dot zbritke liber tjeter per njerzimin

ateher i persosi dhe i beri te paprekshme dhe te pacenushme sigurin e tyre duke i marre nen mbrotjen e tij te sigurt dhe Zoti i lartesuar dha garancen e tij duke thene ni i zbritem dhe ne gjithsesi jemi mbrojtes se tyre

pra ne si musliman e besojm te gjitha librat e shenjt dhe nje prej kushteve te besimit islam eshte edhe besimi ne te gjitha librat e shenjt pa te cilin kusht nuk realizohet besimi

por ne jemi pasues dhe popull i profetit te fundit dhe ne gjithsesi jemi te obliguar qe ti permbahemi udhezimit te keti profeti dhe librit te tij sepse kurani me ardhjen e tij i deregoj librat e me parshem i zhvlersoj punimin sipas tyre ngase ne kuran perfshihen te gjitha librat dhe porosit e Zotit qe kan qen ne librat e meparshem te shenjt

ne e pranojm secilin verset te bibles dhe tores qe perputhet me kuran ne e mohojm secilin verset te bibles i cili mbie ne kundershtim me kuran dhe ne gjithashtu nese diqka ceket ne bibel dhe ket kurani as nuk e mohon e as nuk e pohon ne kemi qendrim neutral duke as mos e pohuar sikur te vertet as duke e mohuar si te pavertet

Faqe: [1]