Show Posts - Alban


Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - Alban

Faqe: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 ... 16
101
Diapazon / PATRIOT APO NACIONALIST
« ne: 13-02-2020, 14:58:09 »
Nje nacionalist eshte dhe patriot. Nacionalist qe urren te tjeret quhet shovinist. Kshu qe nje patriot i vertete qe do vendin dhe popullin e tij pa urryer te tjeret eshte dhe nacionalist.

102
Panorama / Foto humor!
« ne: 13-02-2020, 14:49:45 »
 


 :P

103
Diskutime / A JU MUNGON ATDHEU?
« ne: 13-02-2020, 14:49:05 »
Ne cdo moment, gjithmone.

104
Bota Sot / Irlanda e bashkuar
« ne: 13-02-2020, 14:40:58 »
 

Me ndryshimet e reja politike dhe sociale ne Mbreterine e bashkuar te Britanise madhe, jo vetem Skocia mund te vendose per te qene shtet i pavarur, por edhe Irlanda e Veriut mund te vendose te shkeputet dhe te bashkohet me pjesen tjeter te ishullit, Republiken e Irlandes duke realizuar endrren e vjeter per bashkimin e popullit irlandez ne nje shtet. Nacionalistet angleze fituan brexitin por me sa duket po shkaterrojne Britanine e bashkuar.

105
Ishte ëndërr madhështore mbarëshqiptare ajo që edhe u realizua: përpos Shqipërisë të kemi edhe një Kosova të Pavarur. Dhe siç ndodh me ëndrrat, ato lindin të brishta dhe jetësimi i tyre rëndom e rritë numrin e ëndërruesve të dëshpëruar. Por megjithatë, ëndrrat e bëra jetë, kurrë nuk janë rrezikuar nga ata që kanë pritur shumë prej saj e kanë arritur pakë, por vetëm nga ata që ëndrrën kolektive e kanë shpallur pronë të tyre private. Dhe kjo është ajo që u ndodhi Shqipërisë e Kosovës: ato i ëndërronim të gjithë, por i jetojnë vetëm ata që tani i mbron policia nga populli i vet. Dhe Rilindësit dikur, si dhe rinia kosovare më vonë, ia dolën ta forconin boshtin kurrizor kombëtar dhe të ndërtonin shtete e të unifikonin gjuhë. E arritën këtë edhe shkaku se patriotizmin shqiptar e peshonin me kandarin sa je i dobishëm dhe sa i je përkushtuar shqiptarësi, e jo nga ajo sa u shërben partive dhe sa je i pëlqyer nga të tjerët. Ata pra ndërtuan standardin jopërjashtues, gjithëpërfshirës patriotik, të mbështetur mbi bindjen se s’mund të jesh i dobishëm për botën, nëse s’je e mira e popullit tënd. Dhe ata vepronin kështu ngaqë nuk luftonin për pushtet, por donin të ndërtonin ‘shtëpi’ – shtet për popullin e vet. Por partiakët tanë të sotëm, me në krye ‘Rilindësi’ e Piktorit, e zhbënë këtë standard vlerësues të patriotizmit, duke e barazuar atdhetarinë me besnikërinë ndaj partisë, me çka doli se ai që i përkulet flamurit partiak, nuk ka nevojë të dëshmojë devotshmërinë ndaj shqiptarisë. Dhe ‘Shqipëritë’ tona prej moti janë bërë pronë e ‘hajdutokratëve’ dhe ‘tenderokratëve’, në to forcohet mendësia e trashëguar nga e djeshmja komuniste që kërkonte t’i shërbesh partisë e jo shtetit, me çka u bastardua edhe më shumë patriotizmi i Rilindësve tanë. Me çka pra edhe vazhdoi përçarja brenda shqiptare, thuajse sa për të treguar se ajo nuk mund të mbijetojë pa armiq brenda vetvetes, se ajo përbëhet nga ‘properëndimorë’ e vetëshpallur si e mira e shqiptarisë dhe nga ‘prolindorët’ shkatërrimtarë të kombit. Po pra, sot kur kemi Shqipëri e Kosovë të pavarur, jemi të përçarë e copëtuar thuajse në aq copëza sa kemi edhe parti, edhe atë vetëm që të mos shihet se kemi burrështetas që qëllim të vetëm kanë pushtetin e jo shtetin, që to mos shihet se politikanët tanë din ta sundojnë popullin, por jo edhe vetveten, se ata dinë të ‘mbajnë’ pushtet, por jo edhe të ndërtojnë shtet për shqiptarët. Andaj duhet që një ditë e më parë, t’i kthejmë në përdorim peshoret dhe standardet e Rilindësve tanë për matjen e patriotizmit shqiptarë: se bëmat e cilitdo shqiptari, vlejnë vetëm aq sa peshojnë në kandarin e shqiptarisë.

Kim Mehmeti

106
Ndoshta bien nje quartal masanej Business as usual. Regjimet totalitare zakonisht dalin me te forta nga keto kriza sepse ua ven faktoreve te jashtem, semundja ne kete rast behet fajtore per te gjitha problemet.

107
Kinema / Oscars 2020
« ne: 10-02-2020, 16:53:24 »
Pas kritikave te shumta zgjedhja e nje filmi johillivudian tregon per reflektim te komitetit te Oskarve. Zhvillim pozitiv dmth. Kete filmin duhet me e pa detyrimisht.

108
Pyetper / Si mesohet lehtesisht nje gjuhe e huaj?
« ne: 10-02-2020, 16:45:28 »
Duke jetuar per disa kohe ne vendin ku flitet gjuha qe deshiron te mesosh.

109
Diskutime / Cfare mendoni kur udhetoni!
« ne: 10-02-2020, 16:43:42 »
Kur do mbaroje udhetimi qe te mberrij shendoshe e mire ne destinacion.

110
Shqiptaria / Vetëmashtrimet rrënuese të shqiptarëve
« ne: 07-02-2020, 09:38:17 »
Ese vertete shume me vlere. Kishte ardhur koha qe dikush te thote gjerat ashtu sic jane.

111
Mobile | Apps / Si lindi celulari nga një seri e Star Trek
« ne: 07-02-2020, 09:36:03 »
Communicator i captain Kirk eshte legjendar dhe celulari i pare i ndertuar ne vitin 1973 e ka marre inspirimin nga star trek qe ne ate kohe ishte bere kult.
 

112
Tema Aktuale / Shteti me syze dhe drejtësia e kartolinave
« ne: 07-02-2020, 09:29:01 »
Eshte shume deshperuese qe harxhojne shume energji per show dhe propagande. Sikur gjysma e kesaj energjie te ishte pune e vertete do te mjaftonte per ecje perpara.

113
Kete marreveshje mund ta kishin arrit qe javen e pare por u desh tre muaj poker per me arrit ate ishte e mundur qe ne fillim. Mendoj LDK nuk eshte koherent ne politiken qe ben se tenton politike me metodat e vjetra.

114
Sot kur censura eshte ne rend te dites anonimiteti online eshte nje domosdoshmeri qe duhet mbrojtur me ligj.

115
Tema Aktuale / Oligarku shqiptar
« ne: 29-01-2020, 22:53:04 »
Pse nuk kam lexuar per keto protesta ne mediat e medha?  hmmmmm:

116
Bota Sot / Plani i Trump-it per Palestinen
« ne: 29-01-2020, 22:51:27 »
Jo rastesisht Trumpi dhe Bibi Netanjahu kane procese gjyqesore te hapur ne vendet e tyre dhe pritet te denohen apo shkarkohen nga detyra.  hmmmmm:

117
Ndjenja / Dashuria ne martese
« ne: 25-01-2020, 17:48:39 »
Dashuria ne martese esht dashuri ne nivelin tjeter. Nuk esht me per vetem per kenaqesite trupore. Ne martese nuk je kurre vetem edhe kur je vetem fizikisht. Partneri esht gjithmone ne mendje edhe kur jeni larg. Dashuria ne martese esht realisht te kesh gjet shpirtin binjak.

118
Nuk jane maqedonet me te pasur se ne a me me shume mbeshtetje. Mendoj se ka te beje me shume me elitat tona drejtuese qe jane te shitur ose te pa ndjenja patriotike.

119
Maqedonet ia kane arrit te bejne maqedone dhe ne Shqiperi (rasti i Liqenasit psh) e jo me ne Maqedoni vete te asimilojne ortodokset shqipfoles. Nuk e kuptoj pse e bejme veten kaq te dobt!!
 

120
Bota Sot / Vladimir Putin - Cari i Rusise moderne
« ne: 22-01-2020, 18:32:23 »
Ruset kane nevoje per nje lider te forte, qofte ky car, president a kryetar i byrose politike te partise komuniste. Mjafton te jete nje shef i forte ne fuqi absolute. Perndryshe nuk mund te qeverisen.

Faqe: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 ... 16