Show Posts - Alban


Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - Alban

Faqe: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... 16
41
Pyetper / Sa banore ka Kosova?
« ne: 11-02-2023, 23:30:32 »
Popullsia e Kosovës në vitin 2021 ishte rreth 1.8 milionë njerëz dhe ky numbur nuk ka  ndryshuar shume deri tani ne vitin 2023.

42
Pyetper / Sa banore ka Shqiperia?
« ne: 11-02-2023, 23:28:58 »
Popullsia e Shqipërisë në vitin 2021 ishte rreth 2.9 milionë njerëz dhe per vitin 2023 popullsia duhet te kete mbetur e njejte.

43
Ndjenja / A është tradhti të shohësh filma porno?
« ne: 26-01-2023, 00:35:22 »
Varet se si e sheh partneri/partnerja.

44
Café Zerion ツ / Kënga që po dëgjoj
« ne: 26-01-2023, 00:33:31 »

45
Joy Aoko, e reja nga Kenia e cila prej muajsh ndodhet në gjendje kritike pas dhunës barbare që iu pësoi në Tiranë, është nisur sot drejt vendlindjes. Lajmi u bë me dije nga ministria e Jashtme e Kenias, e cila njoftoi kthimin e së resë në atdhe, pas muajsh trajtimi në spitalin e Traumës. Por këtë mesditë, ajo la spitalin në Tiranë dhe me avion u nis bashkë me familje për të zbritur në aeroportin Wilson.

Joy ndodhej e shtruar në spital që prej 14 gushtit të vitit 2022. 22-vjeçarja kishte ardhur në Shqipëri për të punuar në një kazino, por në gusht të vitit të kaluar, u gjet buzë godinës ku jetonte prej muajsh. Dyshimet paraprake ishin se e reja kishte rënë nga dritarja, por nga ekzaminimet e mëtejashme u vërtetua se ishte dhunuar e me shumë mundësi përdhunuar e më pas lënë ne derën e rezidencës ku jetonte.

46
Pyetper / Sa jave ka viti?
« ne: 26-01-2023, 00:29:51 »
Një vit ka 52 javë ose 365 ditë.
 

47
Forumi Islam / Kur fillon Ramazani 2023
« ne: 23-01-2023, 10:15:20 »
 

Ramazani 2023 do të fillojë me datën 23 Mars dhe do të përfundojë me datën 20 Prill. Datat e Ramazanit varen nga hëna e re. Ramazani është muaji i nëntë në kalendarin islam, ku muslimanët i nënshtrohen një seri detyrash fisnike, përfshirë orët agjerimit pa ushqim dhe pa pire.

Orët e iftarit dhe syfyrit, të cilat variojnë në varësi të vendit dhe kohës së vitit. Gjatë Ramazanit, muslimanët e kanë si qëllim të rrisin spiritualitetin e tyre dhe të përmirësojnë karakterin e tyre personal.

48
Tema Interesante / Cfare duhet te dime per muajin shkurt
« ne: 23-01-2023, 10:10:17 »
 

Shkurti është muaji i dytë i vitit në kalendarin gregorian dhe i pesë në kalendarin julian. Ai zakonisht ka 28 ose 29 ditë (29 ditë në vite leap) dhe përmban disa festa dhe ditë kombëtare interesante si:

Dita e Dashurise (14 shkurt)
Dita e San Valentinit (14 shkurt)
Dita e Black History (shënuar me mëngjesin e 1st ditës së shkurtit)
Festivale Shkurti si : Carnavalet e Rio dhe Mardi Gras (në shkurt ose Mars)
Nëse po flasim per klimen, Shkurti është muaji i dytë i dimrit në hemisferën veriore dhe i vjeshtës në hemisferën jugore.

Gjithashtu Shkurti është edhe muaji i ceremonisë olimpike të vinters dhe është koha kur zhvillohen lojrat Olimpike të dimrit.

49
Tema Interesante / Gjera interesante per muajin janar
« ne: 23-01-2023, 10:06:57 »
 

Janari është muaji i parë i vitit në kalendarin gregorian dhe i katërt në kalendarin julian. Ai zakonisht ka 31 ditë dhe është i njohur për festa të ndryshme në të gjithë botën, siç janë:

Epiphany ose Theofania (6 Janar)
Martin Luther King Jr. Day (shënuar më 3rd Monday e Janarit)
Janari gjithashtu është koha kur shumë njerëz vendosin objektiva të reja dhe fillojnë të punojnë në to për vitin e ri.

Gjithashtu, nëse po flasim per klimen, Janari është muaji i parë i dimrit në hemisferën veriore dhe i verës në hemisferën jugore.

50
Sport / Al-Nassr FC - Skuarda ku luan Cristiano Ronaldo
« ne: 23-01-2023, 09:59:04 »
 

Al-Nassr FC është një klub futbolli i Arabisë Saudite. Ai luan në ligan e parë të Arabisë Saudite dhe ka qendër në qytetin e Riyadh. Klubi është themeluar në 1957 dhe ka fituar shumë trofe, përfshirë ligën e Arabisë Saudite, Kupën e Arabisë Saudite dhe Superkupën e Arabisë Saudite. Al-Nassr FC është një nga klubet më të njohura dhe më të suksesshme në Arabinë Saudite.

51
Panorama / Natyra!
« ne: 19-01-2023, 14:35:26 »
Dimër
 

52
Vipat Shqiptare / Luiz Ejlli
« ne: 19-01-2023, 07:45:23 »
Ky paska qene figure kontraverse qe ne fillim 😆

53
Mediat e Kosovës thonë se shërbimet partnere kanë dhënë informacione për planifikimin e një αtentati ndaj kryetarit të LDK-së, Lumir Abdixhiku dhe disa deputetëve të kësaj partie. Gazeta Express shkruan se një prej deputetëve, emri i të cilit përmendet si objektiv i një sulmi të mundshëm ka dhënë deklaratën e tij para policisë përpara gjysmë ore në një prej stacioneve të Prishtinës.

54
Një nga këshillat që japin ekspertët, neuroshkenëctarët, psikologët, për të evituar autizmin është kujdesi për ndërtimin sa më natyrshëm të lidhjes nënë – fëmijë që në çastin e lindjes. Çdo shërbim femijes i duhet ti përcillet nga nëna, duke filluar me ushqyerjen, larjen, veshjen. Të gjithë do të thonë, por nëna është e lodhur dhe ka nevojë për ndihmë! Është e vërtet që të gjithë njerëzit pranë saj duhet ta ndihmojnë nënën por duke e inkurajuar që ajo ti realizojë vet këto procese. Hyrja e një personi të tretë në marrëdhënien nënë – fëmijë përveç babait, qoftë edhe duke i shërbyer, vetëm dëmton. Marrëdhënia nënë - fëmijë duhet të jetë një marrëdhënie e vazhdueshme “pa ndërprerje”. Këto ndërprerje krijohen pikërisht nga ndërhyrjet që përjashtojnë nënën, p.sh një banjë që e bën gjyshja, tezja, halla etj. Fëmija nuk i njeh ato dhe trembet “pse nëna e le vetëm me të tjerë që nuk i njeh”. Prindër, bëhet fjalë për procese neuropsiqike që sapo kanë filluar të zhvillohen te fëmija dhe ato zhvillohen vetëm nëpërmjet komunikimit me nënën. Lidhja nënë – fëmijë fillon e ndertohet qe ne periudhen intrauterine (në bark të nënës) dhe është komunikim i trefishtë, hormonal, humoral dhe psikoemocional. Kujdes prindër, psiha e fëmijës është shumë e brishtë për të përballuar ndërhyrje të papritura të njerëzve që për fëmijën janë të panjohur, qofshin këta dhe gjyshërit. Specialistët që merren me autizmin i quajnë shumë gjymtuese ndërhyrje të tilla. Madje edhe kur nëna nuk është mirë emocionalisht duhet të jetë e kujdesshme dhe e vëmendshme me mënyrën sesi sillet, si e prek dhe si e ushqen fëmijën. Ajo nëna, duhet të flasi me femijen dhe ti tregojë se është e sëmurë dhe nuk mund ti bëjë ajo të gjitha shërnimet dhe për këtë arësye e ndihmon nëna e saj dhe gjyshe e tij apo saj, (fëmijës). Është e vërtet që të gjithë i duan fëmijët por e kanë të vështirë të bëjnë me të mirën për fëmijën dhe si e do fëmija.

Lira Gjika

55
Histori / Çfarë ishte sistemi osman i devshirmes?
« ne: 18-01-2023, 15:58:02 »
Autorja Kroate, Ivana Sojat në romanin më të ri të saj  "Ezan", ku për tematik ka Kanuni Sulltan Sylejmanin, nder të tjera shkruan:

"Sistemi  osman i devshirmes ishte një arratisje nga feudalizmi.  Në sistemine feudalizmit, fëmijët e familjeve të krishtera ishin të dënuar për të qenë bujkrobër që nga lindja. Asnjëherë nuk iu jepej mundësia që të shfrytëzojnë talentin dhe inteligjencen e tyre. Sepse atyre nuk iu dha mundësia për të studiuar dhe zhvilluar. Ndërsa Fëmijët, të cilët u dërguan në Stamboll dhe rrethinat e tij me sistemin devshirme, patën mundësinë të arsimoheshin dhe të arrinin poste të larta në organizimin më të madh politik të kohës, siç ishte Shteti Osman. Pë rezultat nga rajoni i Ballkanit dolën shumë burokrat osman"

56
Panorama / Fotografi nga Arian Mavriqi 📸
« ne: 18-01-2023, 13:46:53 »
10 lloje te ndryshme familje te Shqiponjave te shkrepura nga une nderkohe ne Kosove!
 

 

 


(C) Arian Mavriqi

57
Panorama / Fotografi nga Arian Mavriqi 📸
« ne: 18-01-2023, 13:24:36 »
 

58
Panorama / Fotografi nga Arian Mavriqi 📸
« ne: 18-01-2023, 13:24:22 »
 

Foto nga fotografi i talentuar Arian Mavriqi

59
zeri.Tech / Cfare eshte web3?
« ne: 18-01-2023, 09:05:34 »
 

Web3 është një term për pjesën e tre të internetit që synon të kthejë kontrollin e të dhënave dhe transaksioneve në duart e përdoruesve, duke përdorur teknologjinë e blockchain. Kjo do të thotë se në vend që të keni nevojë për një të tretë të besueshëm për të kryer transaksione ose ruajtur të dhëna, ju mund të bëni këto gjëra direkt në blockchain dhe të jeni siguruar se ato janë të sigurta dhe të besueshme. Web3 synon të ofrojë një internet më të drejtë dhe më të lirë për përdoruesit.

Faqe: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... 16