Show Posts - Alban


Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - Alban

Faqe: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 16
61
Café Zerion ツ / Kënga që po dëgjoj
« ne: 26-01-2023, 00:33:31 »

62
Joy Aoko, e reja nga Kenia e cila prej muajsh ndodhet në gjendje kritike pas dhunës barbare që iu pësoi në Tiranë, është nisur sot drejt vendlindjes. Lajmi u bë me dije nga ministria e Jashtme e Kenias, e cila njoftoi kthimin e së resë në atdhe, pas muajsh trajtimi në spitalin e Traumës. Por këtë mesditë, ajo la spitalin në Tiranë dhe me avion u nis bashkë me familje për të zbritur në aeroportin Wilson.

Joy ndodhej e shtruar në spital që prej 14 gushtit të vitit 2022. 22-vjeçarja kishte ardhur në Shqipëri për të punuar në një kazino, por në gusht të vitit të kaluar, u gjet buzë godinës ku jetonte prej muajsh. Dyshimet paraprake ishin se e reja kishte rënë nga dritarja, por nga ekzaminimet e mëtejashme u vërtetua se ishte dhunuar e me shumë mundësi përdhunuar e më pas lënë ne derën e rezidencës ku jetonte.

63
Pyetper / Sa jave ka viti?
« ne: 26-01-2023, 00:29:51 »
Një vit ka 52 javë ose 365 ditë.
 

64
Forumi Islam / Kur fillon Ramazani 2023
« ne: 23-01-2023, 10:15:20 »
 

Ramazani 2023 do të fillojë me datën 23 Mars dhe do të përfundojë me datën 20 Prill. Datat e Ramazanit varen nga hëna e re. Ramazani është muaji i nëntë në kalendarin islam, ku muslimanët i nënshtrohen një seri detyrash fisnike, përfshirë orët agjerimit pa ushqim dhe pa pire.

Orët e iftarit dhe syfyrit, të cilat variojnë në varësi të vendit dhe kohës së vitit. Gjatë Ramazanit, muslimanët e kanë si qëllim të rrisin spiritualitetin e tyre dhe të përmirësojnë karakterin e tyre personal.

65
Tema Interesante / Cfare duhet te dime per muajin shkurt
« ne: 23-01-2023, 10:10:17 »
 

Shkurti është muaji i dytë i vitit në kalendarin gregorian dhe i pesë në kalendarin julian. Ai zakonisht ka 28 ose 29 ditë (29 ditë në vite leap) dhe përmban disa festa dhe ditë kombëtare interesante si:

Dita e Dashurise (14 shkurt)
Dita e San Valentinit (14 shkurt)
Dita e Black History (shënuar me mëngjesin e 1st ditës së shkurtit)
Festivale Shkurti si : Carnavalet e Rio dhe Mardi Gras (në shkurt ose Mars)
Nëse po flasim per klimen, Shkurti është muaji i dytë i dimrit në hemisferën veriore dhe i vjeshtës në hemisferën jugore.

Gjithashtu Shkurti është edhe muaji i ceremonisë olimpike të vinters dhe është koha kur zhvillohen lojrat Olimpike të dimrit.

66
Tema Interesante / Gjera interesante per muajin janar
« ne: 23-01-2023, 10:06:57 »
 

Janari është muaji i parë i vitit në kalendarin gregorian dhe i katërt në kalendarin julian. Ai zakonisht ka 31 ditë dhe është i njohur për festa të ndryshme në të gjithë botën, siç janë:

Epiphany ose Theofania (6 Janar)
Martin Luther King Jr. Day (shënuar më 3rd Monday e Janarit)
Janari gjithashtu është koha kur shumë njerëz vendosin objektiva të reja dhe fillojnë të punojnë në to për vitin e ri.

Gjithashtu, nëse po flasim per klimen, Janari është muaji i parë i dimrit në hemisferën veriore dhe i verës në hemisferën jugore.

67
Sport / Al-Nassr FC - Skuarda ku luan Cristiano Ronaldo
« ne: 23-01-2023, 09:59:04 »
 

Al-Nassr FC është një klub futbolli i Arabisë Saudite. Ai luan në ligan e parë të Arabisë Saudite dhe ka qendër në qytetin e Riyadh. Klubi është themeluar në 1957 dhe ka fituar shumë trofe, përfshirë ligën e Arabisë Saudite, Kupën e Arabisë Saudite dhe Superkupën e Arabisë Saudite. Al-Nassr FC është një nga klubet më të njohura dhe më të suksesshme në Arabinë Saudite.

68
Galeria / Natyra!
« ne: 19-01-2023, 14:35:26 »
Dimër
 

69
Mediat e Kosovës thonë se shërbimet partnere kanë dhënë informacione për planifikimin e një αtentati ndaj kryetarit të LDK-së, Lumir Abdixhiku dhe disa deputetëve të kësaj partie. Gazeta Express shkruan se një prej deputetëve, emri i të cilit përmendet si objektiv i një sulmi të mundshëm ka dhënë deklaratën e tij para policisë përpara gjysmë ore në një prej stacioneve të Prishtinës.

70
Një nga këshillat që japin ekspertët, neuroshkenëctarët, psikologët, për të evituar autizmin është kujdesi për ndërtimin sa më natyrshëm të lidhjes nënë – fëmijë që në çastin e lindjes. Çdo shërbim femijes i duhet ti përcillet nga nëna, duke filluar me ushqyerjen, larjen, veshjen. Të gjithë do të thonë, por nëna është e lodhur dhe ka nevojë për ndihmë! Është e vërtet që të gjithë njerëzit pranë saj duhet ta ndihmojnë nënën por duke e inkurajuar që ajo ti realizojë vet këto procese. Hyrja e një personi të tretë në marrëdhënien nënë – fëmijë përveç babait, qoftë edhe duke i shërbyer, vetëm dëmton. Marrëdhënia nënë - fëmijë duhet të jetë një marrëdhënie e vazhdueshme “pa ndërprerje”. Këto ndërprerje krijohen pikërisht nga ndërhyrjet që përjashtojnë nënën, p.sh një banjë që e bën gjyshja, tezja, halla etj. Fëmija nuk i njeh ato dhe trembet “pse nëna e le vetëm me të tjerë që nuk i njeh”. Prindër, bëhet fjalë për procese neuropsiqike që sapo kanë filluar të zhvillohen te fëmija dhe ato zhvillohen vetëm nëpërmjet komunikimit me nënën. Lidhja nënë – fëmijë fillon e ndertohet qe ne periudhen intrauterine (në bark të nënës) dhe është komunikim i trefishtë, hormonal, humoral dhe psikoemocional. Kujdes prindër, psiha e fëmijës është shumë e brishtë për të përballuar ndërhyrje të papritura të njerëzve që për fëmijën janë të panjohur, qofshin këta dhe gjyshërit. Specialistët që merren me autizmin i quajnë shumë gjymtuese ndërhyrje të tilla. Madje edhe kur nëna nuk është mirë emocionalisht duhet të jetë e kujdesshme dhe e vëmendshme me mënyrën sesi sillet, si e prek dhe si e ushqen fëmijën. Ajo nëna, duhet të flasi me femijen dhe ti tregojë se është e sëmurë dhe nuk mund ti bëjë ajo të gjitha shërnimet dhe për këtë arësye e ndihmon nëna e saj dhe gjyshe e tij apo saj, (fëmijës). Është e vërtet që të gjithë i duan fëmijët por e kanë të vështirë të bëjnë me të mirën për fëmijën dhe si e do fëmija.

Lira Gjika

71
Histori / Çfarë ishte sistemi osman i devshirmes?
« ne: 18-01-2023, 15:58:02 »
Autorja Kroate, Ivana Sojat në romanin më të ri të saj  "Ezan", ku për tematik ka Kanuni Sulltan Sylejmanin, nder të tjera shkruan:

"Sistemi  osman i devshirmes ishte një arratisje nga feudalizmi.  Në sistemine feudalizmit, fëmijët e familjeve të krishtera ishin të dënuar për të qenë bujkrobër që nga lindja. Asnjëherë nuk iu jepej mundësia që të shfrytëzojnë talentin dhe inteligjencen e tyre. Sepse atyre nuk iu dha mundësia për të studiuar dhe zhvilluar. Ndërsa Fëmijët, të cilët u dërguan në Stamboll dhe rrethinat e tij me sistemin devshirme, patën mundësinë të arsimoheshin dhe të arrinin poste të larta në organizimin më të madh politik të kohës, siç ishte Shteti Osman. Pë rezultat nga rajoni i Ballkanit dolën shumë burokrat osman"

72
Galeria / Fotografi nga Arian Mavriqi 📸
« ne: 18-01-2023, 13:46:53 »
10 lloje te ndryshme familje te Shqiponjave te shkrepura nga une nderkohe ne Kosove!
 

 

 


(C) Arian Mavriqi

73
Galeria / Fotografi nga Arian Mavriqi 📸
« ne: 18-01-2023, 13:24:36 »
 

74
Galeria / Fotografi nga Arian Mavriqi 📸
« ne: 18-01-2023, 13:24:22 »
 

Foto nga fotografi i talentuar Arian Mavriqi

75
Zeri.tech / Cfare eshte web3?
« ne: 18-01-2023, 09:05:34 »
 

Web3 është një term për pjesën e tre të internetit që synon të kthejë kontrollin e të dhënave dhe transaksioneve në duart e përdoruesve, duke përdorur teknologjinë e blockchain. Kjo do të thotë se në vend që të keni nevojë për një të tretë të besueshëm për të kryer transaksione ose ruajtur të dhëna, ju mund të bëni këto gjëra direkt në blockchain dhe të jeni siguruar se ato janë të sigurta dhe të besueshme. Web3 synon të ofrojë një internet më të drejtë dhe më të lirë për përdoruesit.

77
Tema Aktuale / Politika dhe protestat
« ne: 05-08-2022, 18:01:04 »
Nje fenomen interesant vihet re sa here zhvillohet ndonje proteste. Nese kjo proteste eshte totalisht apolitike, dalin konspiracioniste e thone se kjo lloj proteste i sherben Rames dhe e ka bere shoqeria civile e Sorosit. Nese ne proteste marrin pjese partite politike, dalin njerezit pa parti dhe thone qe une ne keto protesta nuk marr pjese, qe keta jane te gjithe njesoj, qe populli duhet te ngrihet pa parti etj.

Ne keto kushte, protestuesi gjendet ne dilemen e Shiles dhe Karibdit, te protestoj pa parti dhe te akuzohem sikur i sherbej sistemit apo te protestoj me parti dhe prape te akuzohem sikur i sherbej sistemit?

Une mendoj se rrenjet e problemit jane te menyra si shqiptari e koncepton politiken dhe publiken ne pergjithesi. Kultura jone post-otomane dhe post-komuniste nuk eshte as plotesisht individualiste as plotesisht kolektiviste. Eshte me shume familjare apo fisnore. Ne mungese te solidaritetit shoqeror apo efikasitetit shteteror, funksionon rrjeti i kusherinjve dhe i miqve. I pushtetshmi nuk sfidohet por i gjendet miku. “Shiko punen tende” eshte fjalia qe e permbledh kete filozofi.
Kjo shpjegon pjeserisht pse rruget jane me gropa ndersa shkallet e vilave shkelqejne nga mermeri dhe sperkaten vazhdimisht me zorre uji.

Nga nje studim i Westminster Foundation for Democracy, rezultonte ne sondazhe se shumica e shqiptareve deshirojne qe te rritet aktiviteti i levizjeve apo partive te reja perkunder partive te vjetra. Ne te njejten kohe shumica derrmuese e shqiptareve nuk kishte marre pjese kurre ne ndonje aktivitet te ketyre levizjeve te reja.

Pra shqiptari e do ndryshimin, por e do nga te tjeret nen moton “ç’me duhet mua te ngaterrohem me keto gjera, kushedi kush perfiton”. Ky eshte tregues i nje kulture demokratike te ulet dhe nje paranoje konspiracioniste te vazhdueshme. Zhgenjimet e shpeshta e kane shtyre shqiptarin te mos besoje tek asnje i ri, dhe te vazhdoje te mbeshtetet tek “djajte e vjeter”.

Eshte e kuptueshme pra, pse levizjet e reja hasin veshtiresi organizative, logjistike, elektorale dhe pse shtypen lehte nga sistemi. Nese nuk ke mbeshtetje, si do e arrish ndryshimin?

Ne kete menyre krijohet nje paradoks ku disa aktiviste te ndergjegjesuar jane tmerresisht aktive per kauza te ndryshme, aq sa i tallin si “protestues profesioniste”, ndersa nje shumice tjeter snob fryn barkun me kafe dhe ben muhabete te milionave qe fitohen me menyra te shpejta neper shtepi bari. Keshtu, duke pare “punet e veta” harrojne te shohin punet e veta. Hapesirat publike gllaberohen dhe hapesirat e punesimit dinjitoz zvogelohen akoma me shume. Arroganca e pushtetit dhe pabarazia ekonomike veç rriten. “Anglia” qe te gjithe keta te rinj kerkojne eshte duke u vjedhur aty, para syve te tyre, vetem se jane shume te verber per ta shikuar dhe shume dembele per te luftuar per te.

Ne perfundim, kam nje thirrje per te gjithe bashkekombasit e mi qe thone “populli duhet te ngrihet pa parti”.
Te dashur shqiptare, “revolucioni spontan” qe ju e kerkoni nuk ka ndodhur kurre dhe kurre nuk do ndodhe. Asnje proteste nuk ka sukses po nuk pati njerez te dedikuar nga pas qe kontribuojne me banderola, pankarta, slogane, thirrje, megafone, mikrofone e kerkesa politike.
Nese vertet doni ndryshimin dhe jeni lodhur me partite e vjetra, atehere aktivizohuni ne partite apo levizjet e reja.
Nuk me intereson cilat bindje apo ideologji keni, nese po luftoni kunder pushtetit te korruptuar, une jam me ju.

Mirepo nese kerkoni qe ndryshimi te vije nga qielli dhe ju te beni sehir, me vjen keq por jeni deluzionale, naive ose frikacake. Hapni ndonje liber sociologjie dhe zbuloni si funksionojne levizjet shoqerore.
Eshte shume e lehte ta delegosh pergjegjesine tek te tjeret dhe vete te rrish menjane. Nese une s’jam pergjegjes per jeten time, atehere ç’faj kam une per rrethanat e mia?

Liri do te thote pergjegjesi!

Postuar fillimisht ne Lolita Albania ne Facebook

78
Albin Kurti është rizgjedhur për të dytën herë me 67 vota (30 kundër) nga 107 deputetë të Kuvendit të Kosovës që ishin në sallë. “Nga dita e sotme do të jem kryeministër i tërë qytetarëve të vendit”, tha ai duke falënderuar të gjithë votuesit në zgjedhjet e 14 shkurtit.

Por ashtu sikurse pritej partitë opozitare nuk e kanë konsideruar si kryeministrin e tyre që ditën e parë.

Enver Hoxhaj, ushtrues i detyrës së kryetarit të PDK-së ka shpjeguar motivet se pse e kundërshton këtë qeveri: “Për tri arsye s’do ta votojmë, jemi kundër jush si përmbajtje, si program dhe si përbërje”, ka thënë ai. Më e ashpër se shefi i saj ka qenë deputetja e Partisë Demokratike e Kosovës, Ganimete Musliu, e cila i ka thënë Kurtit se do jetë kryeministri i parë shqiptar që fëmijët nuk i flasin gjuhën shqipe.

Me interes është pritur edhe kundërshtimi i kryetarit të sapo zgjedhur të LDK-së, Lumir Abdixhikut, i cili do të drejtojë një parti të tkurrur si kurrë më parë në 15 deputetë. i moderuar dhe tolerant ai ka pranuar se e njeh mesazhin që dhanë 50% e votuesve por i ka kërkuar Vetëvendosjes koherencën ndaj kauzave që ka mbrojtur në opozitë.

“Nga ju presim zgjidhje për ta gjitha problemet që i keni përmendur, zgjidhje për të gjitha rezolutat e ngritura nga ju dhe të tjerët”, ka deklaruar ai.

Natyrisht, ashtu sikurse pritej, qeveria e Vetëvendosjes nuk mund të kishte miratimin e Listës serbe. Ndonëse ka një ministër në qeverinë e re, në ministrinë për Komunitete dhe Kthim që do ta drejtojë Goran Rakiq, folca politike që merr udhëzime nga Beogradi ka pretenduar se asaj i takojnë dy anëtarë kabineti dhe se për këtë shkelje, sipas saj, të kushtetutës ajo do ti drejtohet Gjykatës Kushtetuese.

Kryeministri i ri ka deklaruar para deputetëve: “Ftoj secilin nga ju, brenda dhe jashtë vendit ta bëjmë shtetin që kemi ëndërruar. Kontributin në bërjen e shtetit e kemi obligim të gjithë, sfidat janë të mëdha por edhe aspiratat e mëdha”, ka thënë ai duke mos haruar edhe paralajmërimin ndaj të vetëve: “Mos u sillni me arrogancë ndaj opozitës, sepse ashtu siç u kanë dhënë votën qytetarët, ashtu edhe ua marrin”.

©Lapsi.al

Emrat e kabinetit të ri

Zëvendëskryeministr i i parë për integrime evropiane, zhvillim dhe dialog do të jetë Besnik Bislimi.

Zëvendëskryeministr e e dytë dhe Ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, do të jetë Donika Gërvalla.

Zëvendëskryeministr e e tretë për Çështje të Pakicave dhe të Drejtave të Njeriut do të jetë Emilja Rexhepi.

Ministër i Ministrisë së Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati.

Ministre e Ministrisë së Drejtësisë, Albulena Haxhiu.

Ministër i Shëndetësisë do të jetë Arben Vitia.

Ministre e Arsimi, Shkencës dhe Teknologjisë do të jetë Arbërie Nagavci.

Ministër i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të jetë Hajrullah Çeku.

Ministër i Minsitrisë së Administrimit Lokal do të jetë Elbert Krasniqi.

Ministër i Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës do të jetë Liburn Aliu.

Ministër i Ministrisë së Bujqësisë dhe Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural do të jetë, Faton Peci.

Ministër i Ministrisë së Mbrojtjes do të jetë Armend Mehaj.

Ministër i Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Xhelal Sveçla.

Ministre e Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, do të jetë Rozeta Hajdari.

Ministre e Ministrisë së Ekonomisë, Artane Rizvanolli.

Ministër i Ministrisë për Komunitete dhe Kthim është Goran Rakiq

Ministër për Ministrinë e Zhvillimit Rajonal është Fikrim Damka

79
 

Kuvendi i Kosovës, me 67 vota pro dhe 30 vota kundër, ka votuar përbërjen e re të Qeverisë së re të Kosovës, e cila do të udhëhiqet nga kryeministri Albin Kurti. Kabineti “Kurti 2” është votuar në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, të thirrur sot menjëherë pas konstituimit të legjislaturës së tetë të Kosovës.

Kuvendi i Kosovës, në seancën e sotme konstituive ka zgjedhur për kryetar të Kuvendit të Kosovës Glauk Konjufcën, të cilit pas përfundimit të kësaj seance ushtruesja e detyrës së Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ia ka dorëzuar këtë detyrë.

Pasi në cilësinë e U.D. të Presidentit, Konjufca ka dekretuar liderin e LVV, Albin Kurti për mandatar të formimit të qeverisë së re, si kryetar i Kuvendit ka thirrur mbledhjen e Kryesisë, në të cilën është caktuar mbajtja e seancës së jashtëzakonshme për formimin e Qeverisë së Kosovës.

Para se të votohej Qeveria Kurti 2, kryeministri Kuti ka prezantuar në Kuvend programin qeverisës dhe përbërjen e kabinetit qeveritar.

80
Forumi Islam / Çfarë është festa e Nevruzit ?
« ne: 23-03-2021, 11:23:47 »
 

Për miliona njerëz në të gjithë globin, Novruzi nuk është një festë e vogël.
Por është shumë më tepër se kaq, gjithashtu. Nowruz promovon vlerat e paqes dhe solidaritetit midis brezave dhe brenda familjeve. Është një kohë pajtimi dhe fqinjësie, duke kontribuar në diversitetin kulturor dhe miqësinë midis popujve dhe bashkësive të ndryshme.

Cfarë është?

Nowruz është Viti i Ri Persian. Por nuk duhet të jesh detyrimisht Persian për të festuar. I njohur gjithashtu si Nauryz, Navruz ose Noërouz, do të thotë “ditë e re”. Viti i ri do të fillojë të Shtunën, 20 Mars.
Nuk është rastësi që bie në ditën e parë të pranverës. Kalendari iranian është një kalendar diellor, domethënë koha përcaktohet, përmes vëzhgimeve astronomike, nga lëvizja e Tokës rreth diellit. Pra, dita e parë e vitit gjithmonë fillon me fenomenin natyror të ekuinoksit të pranverës.
Nuk është një festë fetare, por përkundrazi një festë universale e fillimeve të reja: duke uruar prosperitet dhe duke mirëpritur të ardhmen ndërsa lë pas të kaluarën. Kjo është arsyeja pse familjet e përdorin këtë kohë për të pastruar thellë shtëpitë dhe dollapët e tyre dhe për të blerë veshje të reja apo sende shtëpiake të reja.
Është një festë njëmujore, e mbushur me festa, punime artizanale, shfaqje në rrugë dhe rituale publike.
Dhe po, shumë ushqim.

Kush e feston atë?

21 Mars u njoh zyrtarisht në 2010 si Dita Ndërkombëtare e Nevrozit nga Kombet e Bashkuara me kërkesë të vendeve duke përfshirë Afganistanin, Shqipërinë, Indinë, Iranin, Kazakistanin, Turqinë dhe Turkmenistanin.
Të rinjtë kirgizistë marrin pjesë në lojën tradicionale ‘Kyz Kumay’ (‘Puth një vajzë’) gjatë festimeve të Nevruzit në kryeqytetin e Kirgistanit Bishkek në 21 Mars 2013.
Më shumë se 300 milion njerëz në mbarë botën festojnë Nevruz dhe e kanë festuar atë për më shumë se 3,000 vjet nga Ballkani në Pellgun e Detit të Zi në Azinë Qendrore në Lindjen e Mesme.

©LAPSI.AL

Faqe: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 16